Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

Καθε φορα που κάνετε update περνάτε τις εφαρμογές μια μια?

Κανετε με κάποιο πρόγραμμα backup?

Αν ναι ποιο προτείνετε ωστε να μην χανω αδικα χρόνο...

Το titanium βλέπω οτι θέλει superuser εγκατεστημένο καθως δεν του φτάνει το root που του δίνω απο τα δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει λογαριασμο mi δεν υπαρχει προβλημα. Ακομα και μετα απο full wipe επαναφερει τα παντα απο εφαρμογες, επαφες κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπέρα. Νέος στην παρέα, αλλά όχι νεος στην παρακολούθηση του φόρουμ γενικά των κινεζικων κινητών και γενικά του myphone. Πριν αρχίσετε να φωνάζετε :) να πω οτι εχω διαβασει αρκετες σελιδες του νηματος + την πρωτη σελιδα με τα λινκ που οδηγουν στο miui το ελληνικο site κτλ. ΑΛΛΑ εχω μια - δυο αποριες. Καταρχην γενικα ψωνιζω απο το vickmall, το ιδιο θα κανω και τωρα. Το κινητο είναι αυτό , παρακαλω δείτε το μια, γιατι διαβασα βγαινει σε διαφορες εκδόσεις. --> http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html . Λεει οτι δουλευει στα κινεζικα δικτυα το 3g και το 4g arxika. Αλλα αν περασουν μια multilanguage rom τοτε αυτό αλλαζει και υποστηριζει και τα ευρωπαικα δίκτυα. Ρωτω αν αυτο ειναι εφικτό, γιατι το θεωρω λίγο κουλό. Και δευτερη ερώτηση, αν δεν μπει ρομ αλλη, φανταζομαι οτι θα τρεχει στο ιντερνετ μεχρι τα 2g, ΑΛΛΑ αν μεινει η stable rom της xiaomi, θα έχει το google play μεσα? Και τέλος, ΑΝ δεν το εχει, παραμενοντας στην stable rom, διοτι τα ελληνικα δεν με ενδιαφέρουν και πολύ να σας πω, γίνεται με κάποιο τρόπο να μπει το google play? Συγνωμη αν σας κουρασα, σας είπα ότι διαβασα αρκετές σελίδες, φαντάζομαι θα έχει απαντηθει, αλλά βρε παιδια, τρελό σε μέγεθος το θέμα, ας σπάσει κάπως. Δεν βοηθάει στο διάβασμα. Ευχαριστω και καλό βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την 5.10.8 και με την πρώτη ματιά δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα εκτός του ότι οταν πατάς ενα πλήκτρο δονείται έντονα 2 φορές...

Θα κοιτάξω τις ρυθμίσεις να δω απο που μπορώ να το αλλάξω. Αύριο θα αναφέρω και οσον αφορά την μπαταρία και γενικότερα την χρήση. Πριν είχα την 5.9.18

Link to comment
Share on other sites

περασα την 5.8.10 το απογευμα και δεν παρατηρω καποιο προβλημα η κρασαρισμα εφαρμογων....στη διαρκεια της μπαταριας που ειταν και το ζητουμενο ομως δεν βλεπω καμια βελτιωση στην καλυτερη των περιπτωσεων ειναι ιδια με την 5.9.27 για να μην πω ενα κλικ χειροτερη.....
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απο το πρωι τρεχω την 5.10.8 και βλεπω σαφως καλυτερη μπαταρια με μια πρωτη ματια, παντα κανω system, dalvik & cache wipe.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απο το πρωι τρεχω την 5.10.8 και βλεπω σαφως καλυτερη μπαταρια με μια πρωτη ματια, παντα κανω system, dalvik & cache wipe.

 

Εκανα σκέτο wipe cache και οχι dalvik. Φοβήθηκα μην χάσω τα δεδομένα. Δεν πήρα υπόψη ότι τα πάντα αποθηκεύονται στο mi account.

Antutu score με επανεκκίνηση, σε λειτουργία απόδοσης και σε λειτουργία πτήσης είναι: 46.101

Χαμηλότερο σκορ απ'οτι είχα με την 5.9.18

 

Άλλαξε και σε εσένα η δόνηση οταν πατάς στην οθόνη αφής? Πλέον την απενεργοποίησα γιατί ήταν πολύ έντονη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την 5.10.8 και με την πρώτη ματιά δεν παρατηρώ κάποιο πρόβλημα εκτός του ότι οταν πατάς ενα πλήκτρο δονείται έντονα 2 φορές...

Θα κοιτάξω τις ρυθμίσεις να δω απο που μπορώ να το αλλάξω.

Έχει αφαιρεθεί προσωρινά η δυνατότητα να επιλέξεις την ένταση της δόνησης από την έκδοση 5.9.24 και μετά.

Vibration level settings option is removed temporarily as developers are working on a new plan. This feature will be restored in future updates after China National Day holiday.
Link to comment
Share on other sites

θελει προσοχη μην σβησεις απο βιασυνη κατα λαθος data ή internal storage. σχετικα με την δονηση αφης δεν μπορω να σου πω, δεν την χρησιμοποιω καθολου.
Link to comment
Share on other sites

και γω το Prime εχω και τριζει το καπακι

 

Και μενα τρίζει δυστυχώς, αμα το στρεβλώνω διαγωνια και κυρίως κάτω κάτω.. Δεν το περιμενα από Xiaomi, του δίνω ένα ελαφρυντικό λόγω μεγέθους..

 

Στην οθονη δεν έχω βάλει προστασία, αν και τρελός με screen protectors σχεδόν από τότε που είχα κινητα.. Και βλέπω ότι η αίσθηση είναι φοβερή, δεν κανει δαχτυλιες και δεν φαίνεται καμιά ζελατινα στον ήλιο.. Ετσι θα το κρατήσω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα απο το πρωι τρεχω την 5.10.8 και βλεπω σαφως καλυτερη μπαταρια με μια πρωτη ματια, παντα κανω system, dalvik & cache wipe.

 

Εγώ κάνω μόνο dalvik & cache wipe, Αυτό λένε σε όλους τους οδηγούς dirty flashing. Οχι system... Στο system δεν χάνεις τις εφαρμογές?

Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την δικιά μου μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω μόνο dalvik & cache wipe, Αυτό λένε σε όλους τους οδηγούς dirty flashing. Οχι system... Στο system δεν χάνεις τις εφαρμογές?

Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την δικιά μου μέθοδο.

 

Με system χάνεις όλα τα προσωπικά δεδομένα και ρυθμίσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Που και που κάνει καλό. Έτσι, για να ανανεώνεται η συσκευή. Δες το σαν επίσκεψη γυναίκας στο κομμωτήριο. :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω να το πάρω από εδώ.. Να προχωρήσω κανονικα? Θα έρθει σε 2-7 μέρες που λέει? Και να γράψω να μ κάνουν έλεγχο και εγκατάσταση ρομ?

 

http://www.vickmall.com/eu-warehouse-original-xiaomi-redmi-note-2-hongmi-note-2-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-16gb-5-5-inch-fhd-13-0mp-black.html

 

Ευχαριστώ

 

Αρκετά πιο ακριβό, σχεδόν 30$, από το ίδιο σαιτ στην Κίνα .

Link to comment
Share on other sites

με την 5.10.8 (ελληνική) μπορείτε να αλλάξετε το wallpaper μέσα από τις ρυθμίσεις; γιατί εμένα ότι και να επιλέξω δεν κάνει τίποτα (είτε εικόνα του συστήματος είτε δική μου)
Link to comment
Share on other sites

μετα απο λιγη ερευνα εδω http://www.worldtimezone.com/gsm.html και συμφωνα με αυτα που λει μετα την αλλαγη ρομ After we refresh the ROM beofre shipping, it will have

4G FDD-LTE: 1800/2100/2600MHz(Bands:B3,B1,B7)

3G WCDMA: 850/900/1900/2100MHz ;

με αυτα τα λιγα που καταλαβαινω μαλλον παω για αγορα τις κινεζικης εκδοσης http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html .που αλλου μπορει να εχω προβλημα ? αναβαθμισεις θα εχω μετα?

http://www.willmyphonework.net/

http://en.miui.com/thread-155075-2-1.html

Edited by xariscd
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

επειδη ασχολουμαι πολλα χρονια με φλασαρισμα απλα ενημερωνω πως με system wipe δεν χανεις απολυτως τπτ μονο το hosts file αν εχεις adaway διοτι βρισκεται στο system/etc.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, κάποιο Λίνκ πως κάνουμε dalvik & cache wipe και system wipe; Και είναι σίγουρο πως δεν θα χάσουμε τα δεδομένα μας; Μπορώ να το κάνω και τώρα, αφού περάσω την νέα ρομ;
Link to comment
Share on other sites

μετα απο λιγη ερευνα εδω http://www.worldtimezone.com/gsm.html και συμφωνα με αυτα που λει μετα την αλλαγη ρομ After we refresh the ROM beofre shipping, it will have

4G FDD-LTE: 1800/2100/2600MHz(Bands:B3,B1,B7)

3G WCDMA: 850/900/1900/2100MHz ;

με αυτα τα λιγα που καταλαβαινω μαλλον παω για αγορα τις κινεζικης εκδοσης http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html .που αλλου μπορει να εχω προβλημα ? αναβαθμισεις θα εχω μετα?

http://www.willmyphonework.net/

http://en.miui.com/thread-155075-2-1.html

Μια χαρά περίπτωση μου φαίνεται. Μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει για το vickmall, δεν πιστεύω να υπόσχεται κάτι που δεν ισχύει.

Φαντάζομαι ότι & οι αναβαθμίσεις θα δουλεύουν, αλλά καλού-κακού κάνε τους μια ερώτηση.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, κάποιο Λίνκ πως κάνουμε dalvik & cache wipe και system wipe; Και είναι σίγουρο πως δεν θα χάσουμε τα δεδομένα μας; Μπορώ να το κάνω και τώρα, αφού περάσω την νέα ρομ;

 

εγω δε ξερω τι παει να πει dalvik cashe wipe klp , και απλα περναω τη νεα ρομ στο φακελο downloaded_rom και μετα απο κει αναβαθμιση κανω καλα η καπως αλλιως θα επρεπε ? και αν οχι που βρισκουμε τις ρυθμισεις αυτες?

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

εγω δε ξερω τι παει να πει dalvik cashe wipe klp , και απλα περναω τη νεα ρομ στο φακελο downloaded_rom και μετα απο κει αναβαθμιση κανω καλα η καπως αλλιως θα επρεπε ? και αν οχι που βρισκουμε τις ρυθμισεις αυτες?

Αυτές οι ρυθμίσεις είναι στο recovery.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος παιδιά?

 

Είναι μέσα στις ρυθμίσεις των κλήσεων. Κάπου θα πρέπει να λέει " ρυθμίσεις εισερχόμενων κλήσεων". Το έχω στ' αγγλικά και δεν ξέρω πως είναι η μετάφραση στα ελληνικά.

:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...