Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και για μας τους επιδοξουν αγοραστες του redmi note 2 χωρις ιδιαιτερες γνωσεις,

AOSP?τι ειναι για μας τους κοινους θνητους?

 

Android Open Source Project. Ουσιαστικά ROM με Pure Android (στυλ Nexus). ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν να σας πω και εγώ την γνώμη μου πλέον με 3 μέρες που το έχω...

Δεν κολλάει πουθενά εννοείτε ακόμα και στα πιο βαριά παιχνίδια όπως most wanted real racing3 κλπ, η οθόνη πολύ ωραία ο φωτισμός μία χαρά τα 'κουμπιά' κάτω με φως κόκκινο φαίνονται ωραία, η ραμ δεν γεμίζει οτι και να τρέξετε οπότε μην σας ανησυχει που δεν έχει 3gb όπως πολλά κινητά πλέον. Η μπαταρία με πάρα πολύ χρήση κρατάει μια μέρα αλλά με αρκετά προς νορμάλ χρήση βγάζει 2 μέρες και πάνω.. Είχα πολλά κινητά ειδικά xiaomi οπως Mi3 note1 redmi meizu note1 κλπ ολα 1 μερα αντεχε η μπαταρια στα χερια μου οποτε η μπαταρια ειναι 1 χαρα.

Φορτιζει πολυ γρηγορα παντως.

Το μονο που δεν με ενθουσίασε είναι η κάμερα του... Είναι σαν του mi3 που ειχα πριν περιπου αντε με γρηγοροτερο focus..

Εννοείται πως στα λεφτά του δεν έχει αντίπαλο ειδικά όταν έχεις miui.

Εγώ έχω την τελευταία developer την ελληνικη.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τον τηλεχειρισμο/?που ειναι?

 

Εμένα βρίσκεται μέσα στο φάκελο «Εργαλεία» στην κεντρική οθόνη από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω και εγώ την γνώμη μου πλέον με 3 μέρες που το έχω...

Δεν κολλάει πουθενά εννοείτε ακόμα και στα πιο βαριά παιχνίδια όπως most wanted real racing3 κλπ, η οθόνη πολύ ωραία ο φωτισμός μία χαρά τα 'κουμπιά' κάτω με φως κόκκινο φαίνονται ωραία, η ραμ δεν γεμίζει οτι και να τρέξετε οπότε μην σας ανησυχει που δεν έχει 3gb όπως πολλά κινητά πλέον. Η μπαταρία με πάρα πολύ χρήση κρατάει μια μέρα αλλά με αρκετά προς νορμάλ χρήση βγάζει 2 μέρες και πάνω.. Είχα πολλά κινητά ειδικά xiaomi οπως Mi3 note1 redmi meizu note1 κλπ ολα 1 μερα αντεχε η μπαταρια στα χερια μου οποτε η μπαταρια ειναι 1 χαρα.

Φορτιζει πολυ γρηγορα παντως.

Το μονο που δεν με ενθουσίασε είναι η κάμερα του... Είναι σαν του mi3 που ειχα πριν περιπου αντε με γρηγοροτερο focus..

Εννοείται πως στα λεφτά του δεν έχει αντίπαλο ειδικά όταν έχεις miui.

Εγώ έχω την τελευταία developer την ελληνικη.

 

ερωτηση στη ρομ που εβαλες κολαει η εφαρμογη μουσικη? εχει υπερυθρες ?

Link to comment
Share on other sites

Android Open Source Project. Ουσιαστικά ROM με Pure Android (στυλ Nexus). ;)

 

Αυτες οι aosp ειναι απο developers? η τις βγαζει η εταιρεια σαν εναλακτικες?

και αν φτιαχνονται απο developers που τις βρισκουμε?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι aosp ειναι απο developers? η τις βγαζει η εταιρεια σαν εναλακτικες?

και αν φτιαχνονται απο developers που τις βρισκουμε?

Ευχαριστω.

 

Developers. Μπορείς να βρεις στο επίσημο θέμα της συσκευής στο XDA-Developers. Ακόμα βέβαια υπάρχουν 1-2 μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από vickmall το απλό. Λοιπόν τι να πω γι αυτο το κινητό? Μπορώ να επιβεβαιώσω όλα τα θετικά σχόλια των προηγούμενων. Ωραία οθόνη, γρήγορο, η κάμερα μια χαρά και οι δύο. Τώρα το φορτίζω γιατί είχε 14% μπαταρία και μετά θα περάσω την ελληνική ρομ. Δεν μου άρεσε η υφή του πίσω καπάκι αλλά οκ μπαίνει θήκη. Επίσης η οθόνη του lenovo k3 note την θεωρώ καλύτερη δική μου γνώμη πάντα + το φλας πιο δυνατό στο k3 note (διπλό led)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εκανα επανεκκίνηση, το έβαλα σε λειτουργία πτήσης και έτρεξα το Antutu 64bit. Το σκόρ ήταν 46.000

Εχω την έκδοση με 16gb, και 5.9.18 developer Ελληνική.

Οπότε αναμένω και υψηλότερα σκορ...

 

Εκτός του ότι εχει μέτρια κάμερα και αδύναμο φλας, όλα τα υπόλοιπα είναι υπέροχα. Παρα πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εκανα επανεκκίνηση, το έβαλα σε λειτουργία πτήσης και έτρεξα το Antutu 64bit. Το σκόρ ήταν 46.000

Εχω την έκδοση με 16gb, και 5.9.18 developer Ελληνική.

Οπότε αναμένω και υψηλότερα σκορ...

 

Εκτός του ότι εχει μέτρια κάμερα και αδύναμο φλας, όλα τα υπόλοιπα είναι υπέροχα. Παρα πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή συσκευής.

 

Δύσκολα θα φτάσει υψηλότερα. Άντε να φτάσει μέχρι 48-49.000 στο μέλλον. Το MIUI είναι αρκετά βαρύ.

Όσο για το φλας, πόσο πιο δυνατό έπρεπε να 'ναι; Μια χαρά το βρίσκω προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

για μενα ενα τηλεφωνο πρεπει να εχει καλο σημα ,καλο gps ,για να μπορεις να κανεις κλησεις ,να μπορεις να βρεις ευκολα εναν δρομο ,τωρα για φωτογραφιες και να παιζεις βαρια παιχνιδια ειναι οι φωτογραφικες μηχανες και οι κονσολες
Link to comment
Share on other sites

Για το φλας οκ εχω δει και χειρότερα αλλά σε νυχτερινές λήψεις αυτό είναι που κάνει την διαφορά. Μου έκανε εντύπωση που το lenovo παρόλο που είναι πιο φθηνό έχει τέτοιο φλας αλλά οκ το note έχει άλλες χάρες που δεν έχει το k3 ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που το έχει ένα ικανό χρονικό διάστημα για ασφαλή συμπεράσματα να με κατατοπίσει στα εξης: ?

 

1. Ποιότητα κάμερας (απο το 1 έως 10)

2. Μπαταρία (Μια μέση διάρκεια)

3. Ηχείο (Δυνατό , κακής ποιότητας κτλ)

4. Οθόνη (Φωτεινότητα , Ένταση χρώματος κτλ)

 

Ευχαριστώ!

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Για το φλας οκ εχω δει και χειρότερα αλλά σε νυχτερινές λήψεις αυτό είναι που κάνει την διαφορά. Μου έκανε εντύπωση που το lenovo παρόλο που είναι πιο φθηνό έχει τέτοιο φλας αλλά οκ το note έχει άλλες χάρες που δεν έχει το k3 ;)

 

Είναι,δεν άρχισε στην ίδια τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Το vickmall ποια rom βαζει;

Την πολύγλωσση 5.9.2 beta.

Η 5.9.2 ήρθε στο Prime. Σήμερα βλέπω ότι το απλό ήρθε με την 6.7.2.0, δηλαδή την επίσημη stable.

 

Λοιπον, το παρέλαβα εχθές και κατευθείαν έβαλα την 5.9.18 ελληνική ROM. Το κινητό πετάει. Είναι πολύ γρήγορο σε όλα του και μου φαίνεται πιο γρήγορο σε όλες τις εφαρμογές απο K3 NOTE Lenovo το οποίο έχει η κοπέλα μου και το επεξεργάζομαι καθημερινά...

Παρόλα αυτά, έτρεξα Antutu 64 bit σε λειτουργία υψηλής απόδοσης και μου έβγαλε 37000 και 36000 σκορ. Θα κοιτάξω να το ξανατρέξω μετα απο επανεκκίνηση και θα σας πω.

Ποιά ρομ έχεις στο Κ3; Κάποια επίσημη ή καμιά πειραγμένη; Αν επίσημη, είναι της κινέζικης αγοράς (π.χ. 1335) ή της παγκόσμιας/Ινδικής ((ROW) όπως η S121);

 

Κάνω παράθεση στον εαυτό μου, μόλις παρέλαβα, στο άκυρο ενώ το tracking number μου λέει ότι είναι ακόμα Σιγκαπούρη!

Χαχαχα! Ολλανδικά ταχυδρομεία, σίγουρα! Κουκουρούκου είναι οι αριθμοί τους :D

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Η 5.9.2 ήρθε στο Prime. Σήμερα βλέπω ότι το απλό ήρθε με την 6.7.2.0, δηλαδή την επίσημη stable.

 

 

Ποιά ρομ έχεις στο Κ3; Κάποια επίσημη ή καμιά πειραγμένη; Αν επίσημη, είναι της κινέζικης αγοράς (π.χ. 1335) ή της παγκόσμιας/Ινδικής ((ROW) όπως η S121);

 

 

Χαχαχα! Ολλανδικά ταχυδρομεία, σίγουρα! Κουκουρούκου είναι οι αριθμοί τους :D

 

Στο Κ3 Νοte εχω την επισημη ινδική ROW. Το xiaomi μου φαίνεται πιο γρήγορο στις εφαρμογές αλλα στο antutu είναι στα ίδια και λίγο λίγότερο απο κ3 note. Μικρές διαφορές παρόλα αυτά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δύσκολα θα φτάσει υψηλότερα. Άντε να φτάσει μέχρι 48-49.000 στο μέλλον. Το MIUI είναι αρκετά βαρύ.

Όσο για το φλας, πόσο πιο δυνατό έπρεπε να 'ναι; Μια χαρά το βρίσκω προσωπικά.

 

Βασικά κρίνω απο το Κ3 note της κοπέλας μου το οποίο έχει φοβερό φλας και φοβερή κάμερα για την τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

εχω την ελληνικη ρομ 5.9.18 και κατεβασα αλλο προγραμμα για μουσικη(musixmatch) και δεν εχει κολησει κοθολου και ακουγα 3 ωρες μουσικη
Link to comment
Share on other sites

εχουμε καποιο νεο για το ξεκλειδωμα της μπαντας 20 για τη ευρωπη;

 

Σχετικα με το ξεκλειδωμα της μπαντας 20 εχουν δημοσιευσει καποια αρχεια modem που ισως ταιριζουν αν κανει κανεις το πειραμα και πετυχει θα το κανω κι εγω.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που το έχει ένα ικανό χρονικό διάστημα για ασφαλή συμπεράσματα να με κατατοπίσει στα εξης: ?

 

1. Ποιότητα κάμερας (απο το 1 έως 10)

2. Μπαταρία (Μια μέση διάρκεια)

3. Ηχείο (Δυνατό , κακής ποιότητας κτλ)

4. Οθόνη (Φωτεινότητα , Ένταση χρώματος κτλ)

 

Ευχαριστώ!

 

Απλά περιγραφή μπαταρίας και με μια μικρή περιγραφή της χρήσης. Γιατί αν βγάζει μισή μέρα με 2-3 ώρες παιχνίδι, μάλλον έχει θεϊκή μπαταρία.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις υπέρυθρες που διαφημίζει .. πως ακριβως λειτουργεί;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή Mi remote, επιλέγεις τι ειδος συσκευή θελεις να ταιριάξεις (π.χ. TV) , στρέφεις το κινητό το πάνω μέρος του να κοιτάει την τηλεόραση, και πατάς το κουμπί tap to pair μέχρι να ανταποκριθεί η συσκευή.

Καλό είναι, λειτουργεί σε τηλεοράσεις και air condition που έχω δοκιμάσει, απλά δεν έχει τόσο μεγαλη εμβελεια...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από vickmall το απλό. Λοιπόν τι να πω γι αυτο το κινητό? Μπορώ να επιβεβαιώσω όλα τα θετικά σχόλια των προηγούμενων. Ωραία οθόνη, γρήγορο, η κάμερα μια χαρά και οι δύο. Τώρα το φορτίζω γιατί είχε 14% μπαταρία και μετά θα περάσω την ελληνική ρομ. Δεν μου άρεσε η υφή του πίσω καπάκι αλλά οκ μπαίνει θήκη. Επίσης η οθόνη του lenovo k3 note την θεωρώ καλύτερη δική μου γνώμη πάντα + το φλας πιο δυνατό στο k3 note (διπλό led)

 

Η οθονη του k3 note μπορεί να συγκριθει με τις super amoled της samsung .Πραγματι ειναι απιστευτη !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

τοχει ρωτησει κ καποιος αλλος φιλος πριν μερες αλλα εψαξα και δε το βρηκα

συνδεω το κινητο κ απλα φορτιζει δε μπορει να το δει το pc

να πω οτι εχω περασει τους drivers

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ζηταω την Προσοχη σας!

 

...σαν κατοχος του redmi note και φαν της χιαομι γιαυτα που πληρωνεις και παιρνεις (εχω μεχρι και την action cam)!

Εχω αρχησει να ψηνομαι να δωσω το κινητο και να παω στο 2,βεβαια δεν εχω αποφασισει αν αξιζει το prime η οχι!(ισως να ανεβασω κ λιγο τα χρηματα κ να παω σε mi4 η meizu μχ5 αν και δεν αξιζει να ανεβει το μπατζετ πιστευω!)

 

Θελω να πω τα εξης κ να ρωτησω!

 

Καποιος που να ειχε και το 1ο...Μπορει να μας πει σωστες συγκρισεις?Αξιζει η αλλαγη σε 2?Μπορει να τραβηξει μια φωτο με το 1) και μια με το 2 στο ιδιο σημειο να δουμε διαφορουλες?

 

2)Ποσες μερες ερχεται πανω κατω με απλο singpost απο vickmall και ποσες απο το eu warehouse του?Μπορουμε να υπολογισουμε διοτι μου εκανε την προσφορα να το στειλει απο eu μολις ερθει(λογο ενος θεματος που ειχαμε!)

 

3)εν τελει να του πω να βαλει multi και να σβησει τις κινεζιες λογικα η παιζει να εχω κανενα θεμα οπως μερικοι απο geek?Αν και απο vick δεν εχει ακουστει κατι!

υ.γ

Τελος καλο ειναι να μην πατε να θαψετε το κινητο μερικοι μερικοι που ειστε απλοι user και δεν ξερετε πως να συγκρινεται!Τα περισσοτερα κινητα με μια δυνατη χρηση που κανουμε δεν κραταει ουτε μερα σχεδον!

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ζηταω την Προσοχη σας!

 

...σαν κατοχος του redmi note και φαν της χιαομι γιαυτα που πληρωνεις και παιρνεις (εχω μεχρι και την action cam)!

Εχω αρχησει να ψηνομαι να δωσω το κινητο και να παω στο 2,βεβαια δεν εχω αποφασισει αν αξιζει το prime η οχι!(ισως να ανεβασω κ λιγο τα χρηματα κ να παω σε mi4 η meizu μχ5 αν και δεν αξιζει να ανεβει το μπατζετ πιστευω!)

 

Θελω να πω τα εξης κ να ρωτησω!

 

Καποιος που να ειχε και το 1ο...Μπορει να μας πει σωστες συγκρισεις?Αξιζει η αλλαγη σε 2?Μπορει να τραβηξει μια φωτο με το 1) και μια με το 2 στο ιδιο σημειο να δουμε διαφορουλες?

 

2)Ποσες μερες ερχεται πανω κατω με απλο singpost απο vickmall και ποσες απο το eu warehouse του?Μπορουμε να υπολογισουμε διοτι μου εκανε την προσφορα να το στειλει απο eu μολις ερθει(λογο ενος θεματος που ειχαμε!)

 

3)εν τελει να του πω να βαλει multi και να σβησει τις κινεζιες λογικα η παιζει να εχω κανενα θεμα οπως μερικοι απο geek?Αν και απο vick δεν εχει ακουστει κατι!

υ.γ

Τελος καλο ειναι να μην πατε να θαψετε το κινητο μερικοι μερικοι που ειστε απλοι user και δεν ξερετε πως να συγκρινεται!Τα περισσοτερα κινητα με μια δυνατη χρηση που κανουμε δεν κραταει ουτε μερα σχεδον!

η αποθήκη του vickmall είναι στη θεσσαλονικη,οπότε θα έλεγα σε 2-3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...