Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω πάρει εδώ και 3 μηνες! Το vickmall αν μιλήσω θα στείλω μύνημα στην selina? Η σε κάποιο servive του vickmall αν υπάρχει? Εγγηηση έχω ?

 

Εχω στείλει Redmi Note 2 στο Vickmall.Mετά από 9 μήνες και όχι στους 3 που είσαι εσύ.Μην αγχώνεσαι.Είναι σοβαρό μαγαζί.Αν είναι θέμα τηλεφώνου θα στο καλύψουν όπως σε εμένα.Δεν πλήρωσα τίποτα,το κάλυψε η εγγύηση και μου το έστειλαν πίσω με δικιά τους χρέωση.

Εχω την εντύπωση ότι μου είπε η Selina ότι στις περιπτώσεις που είναι όντως πρόβλημα του τηλεφώνου και καλυφθεί από εγγύηση θα σου επιστρέψουν στο paypal και τα χρήματα της αποστολής που έδωσες εσύ στο ταχυδρομείο για να πάει.Μέχρι τώρα σε μένα δεν φάνηκαν.

Θα μιλήσεις με Selina αν είναι κάτι ορατό στείλε και βιντεάκι και θα σου πει τι να κάνεις.

Πάντως για το συγκεκριμένο κατάστημα μην φοβάσαι ότι οι Κινέζοι θα στο παίξουν Κινέζοι.Εχεις κανονικά εγγύηση.

 

ΥΓ......Πάντως δεν ξέρω αν αξίζει πλέον να αγοράζει κάποιος από Κίνα.Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη γνωρίζω 2 μαγαζιά που φέρνουν xiaomi και άλλα κινέζικα τηλέφωνα και είναι στην τιμή +10-20 ευρώ σε σχέση με Κίνα.Σου δίνουν όμως 2 χρόνια εγγύηση.Και στο service τους που είδα κάνουν τα πάντα.Δηλαδή θα στο φτιάξουν εδώ με ανταλλακτικά που ήδη έχουν στοκ στο μαγαζί.

Πιστεύω ότι σήμερα αξίζει να δώσεις αυτά τα χρήματα εδώ κ να το πάρεις από κατάστημα στην Ελλάδα για να γλιτώσεις το 2μηνο που θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο στέλνοντάς το στην Κίνα.(Αν προκύψει θέμα)

Παλαιότερα η διαφορά αυτή στα χρήματα ήταν 70-90 ευρώ πάνω από τιμές Κίνας οπότε το ρισκάραμε και αγοράζαμε από εκεί.

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω στείλει Redmi Note 2 στο Vickmall.Mετά από 9 μήνες και όχι στους 3 που είσαι εσύ.Μην αγχώνεσαι.Είναι σοβαρό μαγαζί.Αν είναι θέμα τηλεφώνου θα στο καλύψουν όπως σε εμένα.Δεν πλήρωσα τίποτα,το κάλυψε η εγγύηση και μου το έστειλαν πίσω με δικιά τους χρέωση.

Εχω την εντύπωση ότι μου είπε η Selina ότι στις περιπτώσεις που είναι όντως πρόβλημα του τηλεφώνου και καλυφθεί από εγγύηση θα σου επιστρέψουν στο paypal και τα χρήματα της αποστολής που έδωσες εσύ στο ταχυδρομείο για να πάει.Μέχρι τώρα σε μένα δεν φάνηκαν.

Θα μιλήσεις με Selina αν είναι κάτι ορατό στείλε και βιντεάκι και θα σου πει τι να κάνεις.

Πάντως για το συγκεκριμένο κατάστημα μην φοβάσαι ότι οι Κινέζοι θα στο παίξουν Κινέζοι.Εχεις κανονικά εγγύηση.

 

ΥΓ......Πάντως δεν ξέρω αν αξίζει πλέον να αγοράζει κάποιος από Κίνα.Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη γνωρίζω 2 μαγαζιά που φέρνουν xiaomi και άλλα κινέζικα τηλέφωνα και είναι στην τιμή +10-20 ευρώ σε σχέση με Κίνα.Σου δίνουν όμως 2 χρόνια εγγύηση.Και στο service τους που είδα κάνουν τα πάντα.Δηλαδή θα στο φτιάξουν εδώ με ανταλλακτικά που ήδη έχουν στοκ στο μαγαζί.

Πιστεύω ότι σήμερα αξίζει να δώσεις αυτά τα χρήματα εδώ κ να το πάρεις από κατάστημα στην Ελλάδα για να γλιτώσεις το 2μηνο που θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο στέλνοντάς το στην Κίνα.(Αν προκύψει θέμα)

Παλαιότερα η διαφορά αυτή στα χρήματα ήταν 70-90 ευρώ πάνω από τιμές Κίνας οπότε το ρισκάραμε και αγοράζαμε από εκεί.

 

Ποια είναι αυτά τα μαγαζιά φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτά τα μαγαζιά φίλε μου;

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα αναφέρω.Το ένα είναι κέντρο,κοντά στην καμάρα και το άλλο είναι περιοχή Β.Ολγας.

Σου έστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

@pontokeras

Όπως έχει αναφερθεί 10αδες φορές από 10αδες άτομα οτι το τηλέφωνο τους έχει πρόβλημα, άλλες τόσες είναι οι φορές που χρήστες αναφέρουν κανονική συμπεριφορά στην μπαταρία. Αν η προτεραιότητα σου στην χρήση του τηλεφώνου σου ειναι η αυτονομία θα πρέπει να το σεταρεις προς αυτη την κατεύθυνση. Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις αυτό, τότε αρχίζει ο αναθεματισμός και το κλάμα. Σε όλες τις rom που δοκίμασα, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις έχω την ίδια αυτονομία, ~4h sot σε μια μέρα κύκλου φόρτισης.

Δεν αμφιβάλω ότι αντιμετωπίζεις προβλήματα σε αυτό το θέμα. Αυτό που αμφιβάλω είναι, αν έχεις κάνει αυτά που πρέπει για να βελτιώσεις αυτή την συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες οπότε μπορέσεις. Τι είχες πριν? Νομίζω πως ψήνομαι για μια αλλαγή αν και έχω βολευτεί την mokee

Πέρασα από την μοκεε και εγώ με καλουτσικη αυτονομία αλλά δεν πέρασα τις 4 ώρες οθονη ,μετά έβαλα την cm 12.1 με λίγο καλύτερη αλλά με την angels and demons είδα το 4:45 ώρες οθόνης με 2 % να έχει μείνει στο κινητό . Την ρομ την έβαλα από χδα και έβαλα την τελευταία έκδοση V8 http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/development/angels-demons-v4-0-base-miui-7-0-12-t3267202

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

θελω και γω ινφο με τα καταστήματα στην θεσσαλονικη. ευχαριστω

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Θα μπορούσες να στείλεις και σε εμένα; Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν κατάλαβες φίλε μου. Εγώ δεν έχω αλλάξει το RN2 γιατί δεν είμαι δυσαρεστημένος από την επιλογή μου. Με το σεταρισμα που του έχω κάνει καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου και χωρίς extra μπαταρία. Μια extra μπαταρία η οποία υπάρχει σαν λύση στο RN2 για αυτούς που ζητάνε μεγαλύτερη αυτονομία. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την ουσία αυτών που γράφω δεν θα κάτσω να στο αναλυσω περισσότερο.

 

Υ. Γ. Στον πολλαπλασιασμό ομολογώ πως είσαι αστέρι!

 

Υ.Γ. Και εγώ για πρωθυπουργό...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί.

Αυτο κάνει εδώ για μας ?

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---White-354977.html

Δουλεύει το 4g ?(wind)

 

Γράφει ''This item is 16GB GSM VERSION'' .... και μετά ''If you need the FDD version, you can buy from here 16GB standard FDD version & 32GB prime FDD version, thanks !''

 

Αρα τι εννοεί ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από την μοκεε και εγώ με καλουτσικη αυτονομία αλλά δεν πέρασα τις 4 ώρες οθονη ,μετά έβαλα την cm 12.1 με λίγο καλύτερη αλλά με την angels and demons είδα το 4:45 ώρες οθόνης με 2 % να έχει μείνει στο κινητό . Την ρομ την έβαλα από χδα και έβαλα την τελευταία έκδοση V8 http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/development/angels-demons-v4-0-base-miui-7-0-12-t3267202

 

Δεν υπάρχει μου λεει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί.

Αυτο κάνει εδώ για μας ?

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---White-354977.html

Δουλεύει το 4g ?(wind)

 

Γράφει ''This item is 16GB GSM VERSION'' .... και μετά ''If you need the FDD version, you can buy from here 16GB standard FDD version & 32GB prime FDD version, thanks !''

 

Αρα τι εννοεί ?

 

Κανείς ???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί.

Αυτο κάνει εδώ για μας ?

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---White-354977.html

Δουλεύει το 4g ?(wind)

 

Γράφει ''This item is 16GB GSM VERSION'' .... και μετά ''If you need the FDD version, you can buy from here 16GB standard FDD version & 32GB prime FDD version, thanks !''

 

Αρα τι εννοεί ?

 

Από ότι βλέπω στο λινκ είναι η fdd version δηλαδή παίζει 4g στην Ελλάδα αν και έχουν ακουστεί ότι και η tdd version παίζει το 4g στην Ελλάδα.. Όσο αναφορά την Wind από ότι ξέρω έχει την 800 άρα μπάντα στο 4g σε πολλές περιοχές την οποία δεν υποστηρίζει το κινητό (αν και αν κάνεις μια πατέντα μπορείς να την ξεκλειδώσεις) και άρα σε εκείνες τις περιοχές δεν θα έχεις 4g λόγω κινητού... Πάντως θα σου πρότεινα να δώσεις 10-20 ευρώ παραπάνω και να πάρεις το κινητό από το vickmall... Μην μπλεκεις με τους Κινέζους γιατί μετά σε κάνουν τον Κινέζο αν συμβεί κάτι και σου έρθει ελλατωματικο μοντέλο ή χρειαστείς την εγγύηση.. Μόνο vickmall και minideal για μένα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο λινκ είναι η fdd version δηλαδή παίζει 4g στην Ελλάδα αν και έχουν ακουστεί ότι και η tdd version παίζει το 4g στην Ελλάδα.. Όσο αναφορά την Wind από ότι ξέρω έχει την 800 άρα μπάντα στο 4g σε πολλές περιοχές την οποία δεν υποστηρίζει το κινητό (αν και αν κάνεις μια πατέντα μπορείς να την ξεκλειδώσεις) και άρα σε εκείνες τις περιοχές δεν θα έχεις 4g λόγω κινητού... Πάντως θα σου πρότεινα να δώσεις 10-20 ευρώ παραπάνω και να πάρεις το κινητό από το vickmall... Μην μπλεκεις με τους Κινέζους γιατί μετά σε κάνουν τον Κινέζο αν συμβεί κάτι και σου έρθει ελλατωματικο μοντέλο ή χρειαστείς την εγγύηση.. Μόνο vickmall και minideal για μένα

 

Ok , απο Geek εχω παρει κανα 2 αλλα δεν έχει χρειαστει να το στείλω πισω.

Απο minideal εχω στείλει και ειναι οκ.

Απο vickmall ειναι αυτό.

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html

 

Και γράφει :

Does the TD FDD version work with my carrier?

The standard networks are:

4G TD-LTE: 2600/1900/2300/2555-2655MHz(B38,B39,B40,B41)

3G TD-SCDMA: 2010-2015/1880-1920MHz(B34,B39)

2G GSM: 900/1800/1900MHz

 

After we refresh the ROM beofre shipping, it will have

 

4G FDD-LTE: 1800/2100/2600MHz(Bands:B3,B1,B7)

3G WCDMA: 850/900/1900/2100MHz ;

 

Αρα οκ ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ok , απο Geek εχω παρει κανα 2 αλλα δεν έχει χρειαστει να το στείλω πισω.

Απο minideal εχω στείλει και ειναι οκ.

Απο vickmall ειναι αυτό.

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html

 

Και γράφει :

Does the TD FDD version work with my carrier?

The standard networks are:

4G TD-LTE: 2600/1900/2300/2555-2655MHz(B38,B39,B40,B41)

3G TD-SCDMA: 2010-2015/1880-1920MHz(B34,B39)

2G GSM: 900/1800/1900MHz

 

After we refresh the ROM beofre shipping, it will have

 

4G FDD-LTE: 1800/2100/2600MHz(Bands:B3,B1,B7)

3G WCDMA: 850/900/1900/2100MHz ;

 

Αρα οκ ?

 

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά ναι μεν λέει fdd lte αλλά λέει έπειτα από refresh rom οπότε πολύ πιθανόν το 4g να δουλεύει μόνο με miui και όχι με custom rom αν έχεις σκοπό να βάλεις.. Δεν διευκρινίζει ακριβώς αν εργοστασιακα είναι fdd ή tdd.. Ότι και να είναι με miui σύμφωνα με όσα λέγονται δεν θα έχεις θέματα με άλλες ρομ πολύ πιθανόν να έχεις αν δεν είναι fdd εργοστασιακα... Ας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός στο θέμα μην σε πάρω και στον λαιμό μου

Link to comment
Share on other sites

Εχω στείλει Redmi Note 2 στο Vickmall.Mετά από 9 μήνες και όχι στους 3 που είσαι εσύ.Μην αγχώνεσαι.Είναι σοβαρό μαγαζί.Αν είναι θέμα τηλεφώνου θα στο καλύψουν όπως σε εμένα.Δεν πλήρωσα τίποτα,το κάλυψε η εγγύηση και μου το έστειλαν πίσω με δικιά τους χρέωση.

Εχω την εντύπωση ότι μου είπε η Selina ότι στις περιπτώσεις που είναι όντως πρόβλημα του τηλεφώνου και καλυφθεί από εγγύηση θα σου επιστρέψουν στο paypal και τα χρήματα της αποστολής που έδωσες εσύ στο ταχυδρομείο για να πάει.Μέχρι τώρα σε μένα δεν φάνηκαν.

Θα μιλήσεις με Selina αν είναι κάτι ορατό στείλε και βιντεάκι και θα σου πει τι να κάνεις.

Πάντως για το συγκεκριμένο κατάστημα μην φοβάσαι ότι οι Κινέζοι θα στο παίξουν Κινέζοι.Εχεις κανονικά εγγύηση.

 

ΥΓ......Πάντως δεν ξέρω αν αξίζει πλέον να αγοράζει κάποιος από Κίνα.Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη γνωρίζω 2 μαγαζιά που φέρνουν xiaomi και άλλα κινέζικα τηλέφωνα και είναι στην τιμή +10-20 ευρώ σε σχέση με Κίνα.Σου δίνουν όμως 2 χρόνια εγγύηση.Και στο service τους που είδα κάνουν τα πάντα.Δηλαδή θα στο φτιάξουν εδώ με ανταλλακτικά που ήδη έχουν στοκ στο μαγαζί.

Πιστεύω ότι σήμερα αξίζει να δώσεις αυτά τα χρήματα εδώ κ να το πάρεις από κατάστημα στην Ελλάδα για να γλιτώσεις το 2μηνο που θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο στέλνοντάς το στην Κίνα.(Αν προκύψει θέμα)

Παλαιότερα η διαφορά αυτή στα χρήματα ήταν 70-90 ευρώ πάνω από τιμές Κίνας οπότε το ρισκάραμε και αγοράζαμε από εκεί.

 

Σε ευχαριστώ φιλέ μου για την απάντηση της έστειλα ενα μύνημα και περιμένω τι θα μου πει να κάνω. Στην Θεσσαλονίκη ποια μαγαζιά είναι αυτά που δίνουν τόσο φτηνά τα xiaomi? Στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

 

Την κατέβασα να υπάρχει. Κάποια στιγμή θα την περάσω και εγώ.. Από όσο διάβασα είναι root έτσι? Απλά περιμένω περισσότερο feedback...

Edited by anikologr
Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα να υπάρχει. Κάποια στιγμή θα την περάσω και εγώ.. Από όσο διάβασα είναι root έτσι? Απλά περιμένω περισσότερο feedback...

 

Εγω ακομα δεν τα καταφερα σταματαει στο 18%

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ φιλέ μου για την απάντηση της έστειλα ενα μύνημα και περιμένω τι θα μου πει να κάνω. Στην Θεσσαλονίκη ποια μαγαζιά είναι αυτά που δίνουν τόσο φτηνά τα xiaomi? Στείλε πμ.

 

Στείλε μου τα μαγαζιά κ μένα αν είναι ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το recovery που μας δίνει το miui.gr και κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων καθαρισμό dalvik ,system και όλα τα καθαρισματα εκτός από την micro sd μας. Μετά φλασαρουμε το ζιπ της ρομ ,θα βγάλει κάτι ισπανικά στην αρχή ,θα τα κάνουμε όλα οκ και θα ξεκινήσει το πέρασμα .Έχει ελληνικά μετά κανονικά και είναι ρουταρισμενη και μπορείτε να περάσετε και xposed . Αν διαβασετε λίγο στο xda θα καταλαβετε πιο πολλά . Είναι πολύ καλή ρομ. Για μένα η μοναδική που έβαλα από miui και μου άρεσε . Δουλεύουν όλα και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κανένα bug
The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Να ρωτήσω..Εσείς με τι κάρτα αγοράζεται απο minideal και vickmall?

Χρησιμοποιούσα viva wallet αλλά τα φτυσε.. :(

Edited by gianniskap
Link to comment
Share on other sites

paypal με την γνωστη revolut.

 

nebtios παρε την fdd και μη το ψανχεις παραπανω :)

 

 

μετα απο κάθε φλασαρισμα μιυι στελνει σμσ για activate του xiaomi account. πώς μπορω να υο αποφυγω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετα απο κάθε φλασαρισμα μιυι στελνει σμσ για activate του xiaomi account. πώς μπορω να υο αποφυγω?

Εάν δεν ενεργοποιήσεις το Mi Cloud και το Find Device νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Την stable 7.5.3.0 την δοκίμασε κανείς να μας πει εντυπώσεις;

 

Προφανώς για να βγήκε τόσο γρήγορα νέα stable σε σχέση με την 7.5.1.0 που ήταν άθλια , σημαίνει ότι διόρθωσαν τα προβλήματα.

Μόλις προχτές ξήλωσα την 7.5.1.0 και γύρισα στην τελείως απροβλημάτιστη 7.3.2.0.

Ούτε καν ήξερα ότι βγήκε νέα.Με βάζεις σε σκέψεις να την περάσω γιατί σίγουρα για να βγήκε στο καπάκι σημαίνει ότι διόρθωσαν τα προβλήματα.

 

Παιδιά καλησπέρα.

Να ρωτήσω..Εσείς με τι κάρτα αγοράζεται απο minideal και vickmall?

Χρησιμοποιούσα viva wallet αλλά τα φτυσε.. :(

 

Καταρχήν από Vickmall αγοράζεις κανονικά και δεν υπάρχει περιορισμός λόγω capital control.Ολο αυτό το διάστημα του ενός χρόνου με τα capital control αγόραζα κανονικά είτε μέσω paypal , είτε με την κάρτα απευθείας.Το έχουν αναφέρει και άλλοι ότι από Vickmall αγόραζαν κανονικά τα πάντα όπως παλιά.Εγώ είμαι με χρεωστική Πειραιώς.Εχω την εντύπωση ότι της Eurobank δεν περνούσε.Για Εθνική και Alpha δεν ξέρω.

Πάντως αν έχεις θέμα υπάρχει ο τρόπος με το request μέσω paypal ή με revolut.Εγώ προτιμώ το request όταν ψωνίζω από μαγαζιά που με κόβει το capital control.Την τελευταία εβδομάδα κάποιοι φίλοι αντιμετωπίζουν προβλήματα στην revolut και δεν τους περνάνε οι αγορές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετα απο κάθε φλασαρισμα μιυι στελνει σμσ για activate του xiaomi account. πώς μπορω να υο αποφυγω?

 

Και εμένα μου το έκανε αυτό και μάλιστα με χρέωνε και sms για την ενεργοποίηση της sim.

H λύση είναι όταν φλασάρεις νέα ρομ να κάνεις την αρχική εγκατάσταση στα Αγγλικά και όταν φτάσει στο σημείο εκείνο να το παρακάμψεις με το "skip".....Αν είσαι με Ελληνικά δεν σ αφήνει να προχωρήσεις αν δεν κάνεις activate το account.Ενώ στα Αγγλικά μπορείς.Του λες θα το κάνω αργότερα και το παρακάμπτεις.Και αφού τελειώσεις το σετάρισμα στα Αγγλικά , το γυρνάς Ελληνικά και δεν το κάνεις ποτέ(αν θέλεις)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...