Jump to content

Alcatel Οne Touch Pop C9


chris8
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, το κινητό είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του. Το μόνο παράπονο που έχω είναι η κάμερά του, που βγάζει λίγο θολές φωτογραφίες και δεν έχει ρυθμίσεις πολλές. Επιπλέον το κουμπάκι κλειδώματος βρίσκεται σε λίγο άβολη (κατά την άποψή μου) θέση. Η οθόνη του είναι πεντακάθαρη και όμορφη. Εφαρμογές ΔΕΝ κολλάνε καθόλου και οι παραπάνω μεταφέρονται στην SD που αν είναι class 10 όπως η δικιά μου σκίζει. Ήχος και κλήσης και ηχείου πεντακάθαρος και δυνατός. Εξοικονόμηση ενέργειας και απόλυτη εξοικονόμηση για δύσκολες στιγμές. Η μπαταρία μου κρατάει περίπου μιάμιση μέρα με μέτρια χρήση, αλλά για κάποιο λόγο μετά το 15% πέφτει με το δευτερόλεπτο χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας. Παρεπιπτώντως σε όσες σελίδες το είδα, δεν γράφει πουθενά το GPU του, τι παίζει, ξέρετε?

 

Αξιολόγησή μου 7,5/10 (κυρίως λόγο κάμερας που μου βγάζει λίγο θολές)

 

χωρις να εχω το συγκεκριμενο τηλ δεν δοκιμαζεις καμια εφαρμογη για την καμερα μηπως δεις διαφορα;

πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=ar.com.moula.zoomcamera

η καποια αλλη.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, το κινητό είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του. Το μόνο παράπονο που έχω είναι η κάμερά του, που βγάζει λίγο θολές φωτογραφίες και δεν έχει ρυθμίσεις πολλές. Επιπλέον το κουμπάκι κλειδώματος βρίσκεται σε λίγο άβολη (κατά την άποψή μου) θέση. Η οθόνη του είναι πεντακάθαρη και όμορφη. Εφαρμογές ΔΕΝ κολλάνε καθόλου και οι παραπάνω μεταφέρονται στην SD που αν είναι class 10 όπως η δικιά μου σκίζει. Ήχος και κλήσης και ηχείου πεντακάθαρος και δυνατός. Εξοικονόμηση ενέργειας και απόλυτη εξοικονόμηση για δύσκολες στιγμές. Η μπαταρία μου κρατάει περίπου μιάμιση μέρα με μέτρια χρήση, αλλά για κάποιο λόγο μετά το 15% πέφτει με το δευτερόλεπτο χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας. Παρεπιπτώντως σε όσες σελίδες το είδα, δεν γράφει πουθενά το GPU του, τι παίζει, ξέρετε?

 

Αξιολόγησή μου 7,5/10 (κυρίως λόγο κάμερας που μου βγάζει λίγο θολές)

 

Φίλε μου το ίδιο πρόβλημα είχα με την κάμερα την αρχή ,έβγαζε θολές Φώτο και είχα απογοητευτεί, κατέβασα μερικές εφαρμογές για κάμερα που σαφώς βγάζανε μια χαρά Φώτο, μετά που κατέβασα τις εφαρμογές αυτές ξαφνικά έφτιαξε και η εργοστασιακή εφαρμογή, και όλα μια χαρά, δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

ποιές εφαρμογές?

 

Η τελευταία που κατέβασα και την έχω ακόμα είναι η camera ZOMM FX, είχα κατεβάσει και ποιο μπροστά κάτι παρόμοιες αλλά δεν τις θυμάμαι ,κατέβασε αυτήν που γράφω ποιο πάνω και δες αν βγάζει σωστές Φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία που κατέβασα και την έχω ακόμα είναι η camera ZOMM FX, είχα κατεβάσει και ποιο μπροστά κάτι παρόμοιες αλλά δεν τις θυμάμαι ,κατέβασε αυτήν που γράφω ποιο πάνω και δες αν βγάζει σωστές Φώτο.

 

Είναι αρκετά καλή, σαν να ξεθόλωσε λιγάκι. λέω να αναβαθμίσω σε premium τώρα:):):)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλή, σαν να ξεθόλωσε λιγάκι. λέω να αναβαθμίσω σε premium τώρα
Και εγω σε premium αναβαθμισα. Edited by plutevos
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα την αγοράσω γτ κατέβασα την lite που είναι δωρεάν κ δεν με πολυβόλεψε :) τελικά από οτι κατάλαβα η κάμερα μια χαρά είναι απλά το θέμα φωτισμού της είναι λίγο περίεργο. Εαν πχ δεν είναι πρωί μεσημέρι και ο χώρος δεν είναι γεμάτος φως, τότε δεν τραβάει πολύ φως...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ την εφαρμογή camera ZOOM FX αλλά δεν είδα βελτίωση, το αντίθετο μάλιστα. Σε φωτογραφίες που ειχα τραβήξει με την εν λόγω εφαρμογή και με την native του κινητού η δεύτερη είχε σε όλες τις περιπτώσεις καλύτερη ευκρίνεια και ειδικά όταν ζουμάρετε για να δείτε λεπτομέρειες. Σίγουρα δεν έχει και την πιο κορυφαία κάμερα αλλά είναι αξιοπρεπής για τα λεφτά του κινητού και το φλας κυριολεκτικά σε βγάζει ασπροπρόσωπο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το κινητό είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του. Το μόνο παράπονο που έχω είναι η κάμερά του, που βγάζει λίγο θολές φωτογραφίες και δεν έχει ρυθμίσεις πολλές. Επιπλέον το κουμπάκι κλειδώματος βρίσκεται σε λίγο άβολη (κατά την άποψή μου) θέση. Η οθόνη του είναι πεντακάθαρη και όμορφη. Εφαρμογές ΔΕΝ κολλάνε καθόλου και οι παραπάνω μεταφέρονται στην SD που αν είναι class 10 όπως η δικιά μου σκίζει. Ήχος και κλήσης και ηχείου πεντακάθαρος και δυνατός. Εξοικονόμηση ενέργειας και απόλυτη εξοικονόμηση για δύσκολες στιγμές. Η μπαταρία μου κρατάει περίπου μιάμιση μέρα με μέτρια χρήση, αλλά για κάποιο λόγο μετά το 15% πέφτει με το δευτερόλεπτο χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας. Παρεπιπτώντως σε όσες σελίδες το είδα, δεν γράφει πουθενά το GPU του, τι παίζει, ξέρετε?

 

Αξιολόγησή μου 7,5/10 (κυρίως λόγο κάμερας που μου βγάζει λίγο θολές)

 

Kαλημέρα

 

Για να έχει καλές φωτογραφίες, ''χτύπα'' πρωτα στην οθονη το σημειο που θελεις να εστιάσεις και μετα βγαλε τη φωτογραφια.;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....

 

Η οθόνη χωρίζεται σε 5 κομμάτια, που μπόρεις να βάλεις shortcuts, widgets κτλ. Η τελευταία έχει μόνιμα μια φωτογραφία που δεν μπορώ να τη βγάλω. Ξέρει κανείς πως μπορώ να τη βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

 

Για να έχει καλές φωτογραφίες, ''χτύπα'' πρωτα στην οθονη το σημειο που θελεις να εστιάσεις και μετα βγαλε τη φωτογραφια.;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....

 

Η οθόνη χωρίζεται σε 5 κομμάτια, που μπόρεις να βάλεις shortcuts, widgets κτλ. Η τελευταία έχει μόνιμα μια φωτογραφία που δεν μπορώ να τη βγάλω. Ξέρει κανείς πως μπορώ να τη βγάλω;

 

Δεν τα κατάφερα ούτε εγώ να την βγάλω την οθόνη με τις φωτογραφίες. Δεν με ενόχλησε όμως γτ το πρώτο πράμα που έκανα με το που πήρα το κινητό ήταν να κατεβάσω launcher, ο εργοστασιακός είναι κακάσχημος

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά αυτά που λέτε για την κάμερα, δεν σας αμφισβητώ, αλλά μου κάνει λίγο εντύπωση γιατί από το λίγο που το περιεργάστηκα στο public και τραβώντας εκεί μέσα φωτός (βράδυ με φώτα μαγαζιού), μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα με εντυπωσίασε! Και σκέφτηκα ότι σε συνθήκες πιο εύκολου φωτισμού ή ημέρα θα βγάζει πολύ καλές φωτός...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα και με μέτριο φωτισμό αφού το φλας είναι απο τα πιο δυνατά led που εχω συναντήσει σε κινητό. Σίγουρα υστερεί λίγο σε σχέση με άλλες οχταρες σε ευκρίνεια και χρωματική απόδοση αλλά μιλάμε για συσκευές που θα κοστίζουν τα διπλά ή και τριπλά λεφτά. Μόνο μείον οι ελάχιστες ρυθμίσεις για την κάμερα σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα όπως το idol 2 mini s που έχει τις ίδιες κάμερες μπρος πίσω. Για τον βασικό χρήστη που θέλει απλώς αξιοπρεπείς επιδόσεις με απλό τρόπο είναι ιδανικό πιστεύω.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

https://www.facebook.com/notes/alcatel-ot-pop-c9-ph/larenze-rom-final-zip/418179868360025

Είναι rom s5 την έχω περάσει μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα το μόνο μείον είναι ότι βλέπει την κάμερα σαν 5 megapixel αλλά πιστεύω ότι θα διορθωθεί έχει ελληνικό μενού

Edited by plutevos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα, φίλε @plutevos μπορείς να δώσεις κάποιο link για πέρασμα της s5 γιατί αυτό που έχεις δώσει δεν δουλεύει?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φίλε @plutevos μπορείς να δώσεις κάποιο link για πέρασμα της s5 γιατί αυτό που έχεις δώσει δεν δουλεύει?

 

http://www.mediafire.com/download/qqnfj6m9671197a/larenze+rom+final.zip

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι root και το αρχείο σε zip μορφή?

 

 

Ενας χριστιανός!

Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από γερμανία και δεν έχει ελληνικά.

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

To χρησιμοποίησα για 4 μέρες, Νυρεμβέργη-Μόναχο και ήταν εξαιρετικό. Το ίδιο κι εδώ στην Ελλάδα.

 

Και μια ερώτηση...Προσπάθησα σήμερα, μέσα απο την εφαρμογή ''Mobile upgrade'' (απο το site της Alcatel το κατεβασα) να κανω upgrade. H ταχύτητα ηταν τραγική (μ.ο. 13kb/sec) και νετά από μια ώρα το σταμάτησα, αφού είχε κατεβασει μόλις 5/100. Το έχει κάνει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

To χρησιμοποίησα για 4 μέρες, Νυρεμβέργη-Μόναχο και ήταν εξαιρετικό. Το ίδιο κι εδώ στην Ελλάδα.

 

Και μια ερώτηση...Προσπάθησα σήμερα, μέσα απο την εφαρμογή ''Mobile upgrade'' (απο το site της Alcatel το κατεβασα) να κανω upgrade. H ταχύτητα ηταν τραγική (μ.ο. 13kb/sec) και νετά από μια ώρα το σταμάτησα, αφού είχε κατεβασει μόλις 5/100. Το έχει κάνει κάποιος;

 

Τραγικό!

Εμένα τελείωσε σε 18 μόλις ώρες......

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε upgrade η Alcatel για το pop C9?

να μη ρωτησω για KitKat... ουτε σε root δεν εχω δει...

καλημερα και καλη ανασταση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...