Jump to content

Alcatel Οne Touch Pop C9


chris8
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"και σαν πρόταση επειδή μπερδευα συνέχεια το κουμπί του on off με της έντασης εβαλα το volume unlock και ειναι οκ...."

 

Μπορεις να μου δώσεις αναλυτικές οδηγίες πώς ακριβως το έκανες αυτό γιατι όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα...

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο την πρωτη στιγμή μου κανει νερα το wifi.. γίνεται ασπρο το σήμα, δηλαδή ειναι η συνδεμενο αλλά δεν παίρνει δεδομένα. το ρουτερ δεν φταίει αφού ολα τα άλλα κιν δουλεύουν σωστα. εβαλα καποιες εφαρμογές οπως το wifi keeper και στρωνει λίγο το πράγμα. εχω κάνει δυο φορές hard reset αλλα παλι τα ίδια.

και σαν πρόταση επειδή μπερδευα συνέχεια το κουμπί του on off με της έντασης εβαλα το volume unlock και ειναι οκ.....Αυτά απο εμένα.

 

Οταν λες οτι σου δείχνει άσπρο το σήμα τι εννοείς; Εμένα μόλις δείξει το εικονίδιο του wifi γίνεται γαλάζιο για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά ασπρίζει αλλά δουλεύει κανονικά. Μπλέ είναι ζήτημα να το έχω δει να είναι συνέχεια 2-3 φορές απο όταν πήρα το τηλέφωνο πριν 6 μήνες περίπου. Μήπως έχει πρόβλημα ο δέκτης wifi;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι μπλε τοτε παιρνει δεδομενα οταν ειναι ασπρο οχι . αυτο γινεται σε μενα .... εχω βαλει το fix my wifi και ειμαι ενταξει.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μεσα σε 3 μηνες που πηρα το κινητο, χωρις βαρια χρηση, ουτε καν χρηση ή κατεβασμα παχνιδιων ή εφαρμογων, μια ωραια πρωια το κινητο νεκρωσε( υποθετω καψιμο πλακετας) , και το εστειλα στις 21/7 στην arvato για επισκευη...και ο Θεος να βαλει το χερι του... αυτο βεβαια που με απογοητευσε στο κινητο ηταν οτι το δουλευα ελαχιστα , ουτε μιση ωρα και μονο για τηλεφωνο ,σε σχεση με αλλο alcatel που του ειχα κατεβασει το μισο play store...απλα ξενερωσα με alcatel και δεν θα ξαναπαρω εστω και αν ετυχε...
Link to comment
Share on other sites

μεσα σε 3 μηνες που πηρα το κινητο, χωρις βαρια χρηση, ουτε καν χρηση ή κατεβασμα παχνιδιων ή εφαρμογων, μια ωραια πρωια το κινητο νεκρωσε( υποθετω καψιμο πλακετας) , και το εστειλα στις 21/7 στην arvato για επισκευη...και ο Θεος να βαλει το χερι του... αυτο βεβαια που με απογοητευσε στο κινητο ηταν οτι το δουλευα ελαχιστα , ουτε μιση ωρα και μονο για τηλεφωνο ,σε σχεση με αλλο alcatel που του ειχα κατεβασει το μισο play store...απλα ξενερωσα με alcatel και δεν θα ξαναπαρω εστω και αν ετυχε...

Μπήκες στη διαδικασία να το επαναφέρεις μέσω του Upgrade tool;

Μου είχε τύχει τέτοια ιστορία στο C7 και επανήλθε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκες στη διαδικασία να το επαναφέρεις μέσω του Upgrade tool;

Μου είχε τύχει τέτοια ιστορία στο C7 και επανήλθε έτσι.

 

οχι, το εστειλα αμεσως για σερβις αν και θα μπορουσα να το δοκιμασω οπως βλεπω τωρα, που το εψαξα, στο xda, ευχομαι να μην βγαλουν τα κατσαβιδια εκει στην arvato και το κανουν βιδες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
οχι, το εστειλα αμεσως για σερβις αν και θα μπορουσα να το δοκιμασω οπως βλεπω τωρα, που το εψαξα, στο xda, ευχομαι να μην βγαλουν τα κατσαβιδια εκει στην arvato και το κανουν βιδες

Τελικά τι έγινε με το κινητό? Το έφτιαξαν ή τπτ?

Εχω να πω ότι και στο δικό μου, βλέπω διάφορα προβλήματα, πχ έχει ελαττωθεί η φωτεινότητα, το bluetooth λειτουργεί μόνο στην επανεκκίνηση και με την πρώτη που το βγάζεις δεν μπορεί να ξαναμπεί.:mad: !

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα να εγκαταστήσει εφαρμογές; Ενώ έχει χώρο μου λέει συνεχώς στο store να αδειασω χώρο.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα να εγκαταστήσει εφαρμογές; Ενώ έχει χώρο μου λέει συνεχώς στο store να αδειασω χώρο.

Κάποια στιγμή μου το εμφάνισε εμένα ενώ είχα διαθέσιμα περίπου 500mb χώρου.

Στην τύχη διέγραψα μία εφαρμογή (Μετάφραση Google) και έστρωσε.

Μετά εγκατέστησα και πάλι τη μετάφραση κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά τι έγινε με το κινητό? Το έφτιαξαν ή τπτ?

Εχω να πω ότι και στο δικό μου, βλέπω διάφορα προβλήματα, πχ έχει ελαττωθεί η φωτεινότητα, το bluetooth λειτουργεί μόνο στην επανεκκίνηση και με την πρώτη που το βγάζεις δεν μπορεί να ξαναμπεί.:mad: !

 

Το πρόβλημα με το bluetooth συνεχίζεται. Αφού κάνω επανεκκίνηση λειτουργεί για λίγες ώρες και μετά δεν λειτουργεί με τπτ!!!! (μόνο ξανά με επανεκκίνηση γιά λίγο και ξανά τα ίδια...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω το c9 και το τελευταίο διάστημα έχει πρόβλημα με τη μνήμη του. Δεν μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις, γιατί βγάζει μήνυμα ότι η μνήμη του δεν επαρκεί.β Συνδέοντάς το στον υπολογιστή και προσπαθώντας να αδειάσω κάτι που δεν χρειάζομαι, μου δείχνει γεμάτη τη μνήμη αλλά χωρίς να έχει φακέλους μέσα με αρχεία.

Μήπως μπορεί κάποιος από το forum να με βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παρατησα πως πολυ απο εσας εχετε προβλημα με την μνημη του τηλεφωνου, εγω αγορασα μια καρτα μνημης 16gb αξιας 10 ευρω, πηγα στις ρυθμισεις και πατησα την επιλογη ο,τι κατεβαινει να αποθηκευεται στην καρτα μνημης, δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα απο εκει και περα. Ο,τι αλλο χρειαστειται παρακαλω γινεται μελος στην ομαδα του κινητου μας στο facebook, εδω

https://www.facebook.com/groups/115655628775733/

θα βοηθησει παρα πολυ ολους σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα.πριν 2 μερες πηρα το c9 μεταχειρισμενο.του περασα ολες τις εφαρμογες που ειχα στο προηγουμενο αλλα παρατηρησα οτι οταν παταω το κουμπι για να αναψει η οθονη καθυστερει λιγο.δεν αναβει αμεσως.το ιδιο εχει ο αδερφος μου και ανοιγει λιγο πιο γρηγορα.τι μπορει να φταιει.γνωριζει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.πριν 2 μερες πηρα το c9 μεταχειρισμενο.του περασα ολες τις εφαρμογες που ειχα στο προηγουμενο αλλα παρατηρησα οτι οταν παταω το κουμπι για να αναψει η οθονη καθυστερει λιγο.δεν αναβει αμεσως.το ιδιο εχει ο αδερφος μου και ανοιγει λιγο πιο γρηγορα.τι μπορει να φταιει.γνωριζει κανεις;

Δεν είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να ανησυχείς.

Και στο δικό μου κάποιες φορές καθυστερεί λίγο, αλλά δεν του δίνω καν σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά σε όλους

 

Ξέρει κανένας, πως μπορώ να σβήσω τη φωτογραφία στη πρώτη ''σελίδα'' (δεν γνωρίζω πως ονομάζεται στη γλώσσα των κινητών);

 

https://flic.kr/p/AvtnUM

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους

 

Ξέρει κανένας, πως μπορώ να σβήσω τη φωτογραφία στη πρώτη ''σελίδα'' (δεν γνωρίζω πως ονομάζεται στη γλώσσα των κινητών);

 

https://flic.kr/p/AvtnUM

 

Δεν σβήνεται, είναι το backround του συγκεκριμένου add-on του launcher.

Αν σ' ενοχλεί, απλά αλλάζεις launcher, όπως έκανα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σβήνεται, είναι το backround του συγκεκριμένου add-on του launcher.

Αν σ' ενοχλεί, απλά αλλάζεις launcher, όπως έκανα κι εγώ.

 

Στην ουσια ειναι κατι εντελως αχρηστο.....Ποιον launcher προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια ειναι κατι εντελως αχρηστο.....Ποιον launcher προτεινεις;

Εγώ είμαι των light καταστάσεων: Holo, Nova ή Apex είναι οι ελαφρύτεροι και με αρκετές δυνατότητες παραμετροποίησης.

Από χρήστη σε χρήστη τα γούστα αλλάζουν βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα.μολις αγορασα μεταχειρισμενο το δευτερο alcatel c9 .απο την πρωτη επαφη παρατηρησα οτι ζεσταινεται αρκετα στην πισω μερια και ο φωτισμος της οθονης ενω τον ρυθμιζω δεν αλλαζει.ο προηγουμενος που το ειχε εχει τοποθετησει ζελατινα αλλα την παχια.δεν ξερω πως ακριβως λεγεται.τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μολις αγορασα μεταχειρισμενο το δευτερο alcatel c9 .απο την πρωτη επαφη παρατηρησα οτι ζεσταινεται αρκετα στην πισω μερια και ο φωτισμος της οθονης ενω τον ρυθμιζω δεν αλλαζει.ο προηγουμενος που το ειχε εχει τοποθετησει ζελατινα αλλα την παχια.δεν ξερω πως ακριβως λεγεται.τι μπορει να φταιει;

 

Απαντώντας ανάποδα, δες αν είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη φωτεινότητα και απενεργοποίησέ την. Μόνο έτσι αλλάζει χειροκίνητα ο φωτισμός της οθόνης.

 

Όσον αφορά τη θερμότητα, αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σου το έδωσε μετά από επαναφορά ρυθμίσεων ή format και επανεγκατάσταση, θεωρώ πως είναι "φυσιολογικό" και το λέω έτσι γιατί και στα 2 C9 μου πάντα μου παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο μετά απ' αυτή τη διαδικασία.

Με μια απλή επανεκκίνηση λογικά θα σου στρώσει.

Αν δεις ότι συνεχίζεται το πρόβλημα, προσπάθησε να απενεργοποιείς σιγά σιγά αισθητήρες και λειτουργίες της συσκευής, όπως GPS - Χειρονομίες - Αισθητήρας G κλπ.

 

Το γυροσκόπιο (αισθητήρας G) βρίσκεται "Ρυθμίσεις > Ασφάλεια > Αισθητήρας G στην οθόνη κλειδώματος.

 

Δοκίμασε τα παραπάνω και πες μας αν διορθώθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μετα απο 2 βδομαδες αναμονης και αρκετη κοροιδια απο το service της alcatel στο ηρακλειο κρητης πηρα το τηλ αλλα δεν εχουν κανει τιποτα.μου ειπαν οτι αλλαξαν μπαταρια ,οθονη και Touch Screen και οτι θα ειχε μεσα το χαρτι που πιστοποιη οτι τα ανταλλακτικα που μπηκαν ειναι γνησια,οχι δεν ειχε το χαρτι αλλα ουτε αλλαξαν τιποτα.το τηλ εχει τα ιδια προβληματα που ειχε οταν το εστειλα.τι μπορω να κανω γιαυτο.μπορω να κανω καπου καταγγελια;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια εχω στα χερια μου ενα pop C7 και εχει χαλασει το μικροφωνο το τηλεφωνου αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα ανταλακτικο στο internet.. ξερει κανεις αν υπαρχει αντιστοιχο μοντελο με αλλη ονομασια απο την μαμα TCL?
Link to comment
Share on other sites

Τέταρτη μέρα, που έχω το κινητό συνδεδεμένο στον υπολογιστή για να κάνει upgrade.....Μιλάμε για max ταχύτητα 20kb/sec όταν θέλει...Γιατί συνήθως είναι στο 3...7.....0 (!!!!). Κι οσο θυμαμαι ότι όταν έκανα upgrade το Xperia Neo V, δεν μου πήρε πάνω από μισή ώρα...άντε 45 λεπτά. Τραγικό...τουλάχιστον!!!!! Εδώ και μια ώρα είναι κολλημένο στο 0kb/sec....τουλάχιστον κοντεύει, γιατί φτάσαμε στο 97% (από τη Δευτέρα)....
Link to comment
Share on other sites

Τέταρτη μέρα, που έχω το κινητό συνδεδεμένο στον υπολογιστή για να κάνει upgrade.....Μιλάμε για max ταχύτητα 20kb/sec όταν θέλει...Γιατί συνήθως είναι στο 3...7.....0 (!!!!). Κι οσο θυμαμαι ότι όταν έκανα upgrade το Xperia Neo V, δεν μου πήρε πάνω από μισή ώρα...άντε 45 λεπτά. Τραγικό...τουλάχιστον!!!!! Εδώ και μια ώρα είναι κολλημένο στο 0kb/sec....τουλάχιστον κοντεύει, γιατί φτάσαμε στο 97% (από τη Δευτέρα)....

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο...

Ενάμιση μήνα παιδευόμουν να κάνω επανεγκατάσταση λειτουργικού, ώσπου τα πήρα στο κρανίο και το άφησα μια και καλή να κατεβάσει σε όσες μέρες θέλει (3 στον αριθμό) και μόλις πάτησε στο 100% τράβηξα μια αντιγραφή των αρχείων σε ξεχωριστό φάκελο, έτσι ώστε όταν ξαναχρειαστεί να μπω στη διαδικασία να μη μου πάρει περισσότερο από 10 λεπτά.

Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.

Μόλις δεις ότι φτάνει στο σημείο της διαδικασίας αναβάθμισης, κάνε μια αντιγραφή του φακέλου "downloaded" σε κάποιο άλλο σημείο του δίσκου ή partition αν έχεις και την επόμενη φορά που θα σου χρειαστεί, απλά θα κάνεις επικόλληση πριν χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα καποιος να με βοηθησει.. δεν μπορω να περασω στοκ με το προγραμμα της αλκατελ.. οταν το συνδεω ειτε πατοντας το πανω κουμπι εντασης και το on/off ειτε χωρις αυτα δεν το αναγνωριζει ενω εχω drivers περασμενους,,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...