Jump to content

Microsoft Lumia 535


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι αλλο το multitouch και αλλο το προβλημα με την οθονη που αντιμετωπιζουν καποια παιδια και δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το τηλεφωνο. Κανενας δεν εχει αναφερει οτι δουλευει σωστα το multitouch..Το multitouch ειναι θεμα hardware και δεν μπορει να λυθει με update. Περιμενουμε να δωσει εντολη η ms στα service να αρχισουν την αντικατασταση με καινουργια πανελς.

 

Εδω ενα βιντεακι με αλλαγμενο το πανελ της οθονης και δουλευει καλα το multitouch https://vid.me/Kgon

 

Πω πω, τι λες τώρα!!! τρελλάθηκα βλέποντας το video, άρα υπάρχει ελπίδα, ξέρουμε εδώ στην Ελλάδα τί γίνεται? Έχει αλλάξει κανείς touch panel ή τουλάχιστον έχει μιλήσει με το service? (αλήθεια που απευθυνόμαστε σε Nokia Care? στη σελίδα της Microsoft δεν μου βγάζει κανένα η αναζήτηση)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι αλλο το multitouch και αλλο το προβλημα με την οθονη που αντιμετωπιζουν καποια παιδια και δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το τηλεφωνο. Κανενας δεν εχει αναφερει οτι δουλευει σωστα το multitouch..Το multitouch ειναι θεμα hardware και δεν μπορει να λυθει με update. Περιμενουμε να δωσει εντολη η ms στα service να αρχισουν την αντικατασταση με καινουργια πανελς.

 

Εδω ενα βιντεακι με αλλαγμενο το πανελ της οθονης και δουλευει καλα το multitouch https://vid.me/Kgon

 

Τα μόνα θεματα που έχω τελικά ειναι τα διάφορα "νεκρά σημεία" στην οθόνη και το ότι δεν μου δουλεύει καλά ο αισθητήριας φωτός, νομίζετε ότι με hard reset θα δουλέψει?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα θεματα που έχω τελικά ειναι τα διάφορα "νεκρά σημεία" στην οθόνη και το ότι δεν μου δουλεύει καλά ο αισθητήριας φωτός, νομίζετε ότι με hard reset θα δουλέψει?

 

Δοκίμασε το μήπως δεις διαφορά εάν και δεν νομίζω ότι το update kai to hard reset τα επιλύει ..πάντως για το moultitouch υπάρχει κυρίως πρόβλημα σε παινχίδια τύπου racing, soccer κλπ που απαιτεί χρήση με 2 δάχτυλα.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να το παρω αλλα με αυτα που διαβαζω εδω και σε αλλα forums,μαλλον θα κρατησω το Moto G.

στην κατηγορία του moto G ειναι το lumia 730. δες προς τα εκει αν θες, έτσι κι αλλιώς όσο πάει και πέφτει η τιμή του.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/manufacturers-limited-warranty/

 

Ενημερωτικά τι γράφει η Microsoft για αντικατάσταση και επισκευή εντός εγγύησης

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το μήπως δεις διαφορά εάν και δεν νομίζω ότι το update kai to hard reset τα επιλύει ..πάντως για το moultitouch υπάρχει κυρίως πρόβλημα σε παινχίδια τύπου racing, soccer κλπ που απαιτεί χρήση με 2 δάχτυλα.

Το λέω γιατί τα περισσοτερα μου τα κάνει μετά την τελευταία αναβάθμιση και σκέφτομαι ότι μπορεί να μην έχει "κάτσει" καλά η αναβάθμιση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πω πω, τι λες τώρα!!! τρελλάθηκα βλέποντας το video, άρα υπάρχει ελπίδα, ξέρουμε εδώ στην Ελλάδα τί γίνεται? Έχει αλλάξει κανείς touch panel ή τουλάχιστον έχει μιλήσει με το service? (αλήθεια που απευθυνόμαστε σε Nokia Care? στη σελίδα της Microsoft δεν μου βγάζει κανένα η αναζήτηση)

 

Ή σε nokia care ή σε arvato πρεπει να παμε και να απαιτησουμε αλλαγη πανελ. Εξαλλου ο τυπας που ανεβασε το video στην arvato γερμανιας το αλλαξε αρα δεν νομιζω να εχουμε παρατραγουδα.

 

Τα μόνα θεματα που έχω τελικά ειναι τα διάφορα "νεκρά σημεία" στην οθόνη και το ότι δεν μου δουλεύει καλά ο αισθητήριας φωτός, νομίζετε ότι με hard reset θα δουλέψει?

 

Δεν ξερω, η αυτοματη φωτεινοτητα δεν δουλευε ποτε καλα σε μενα!

 

Σκεφτομουν να το παρω αλλα με αυτα που διαβαζω εδω και σε αλλα forums,μαλλον θα κρατησω το Moto G.

 

Δεν συγκρινεται το moto g φιλε, ή πας σε 730 ή στο νεο 640 που σε θα βγει σε δυο μηνες (μαλλον)!

Link to comment
Share on other sites

To touch με τα δυο δάκτυλα μου δούλευε καλά και πριν το update οπότε δεν παρατήρησα σημαντική διαφορά με το fix που ενσωμάτωσαν σε αυτό το update. Είναι ίσως λίγο πιο ομαλό το ρολάρισμα όταν το χειρίζεσαι με το ένα χέρι. Με το τεστ πιάνει αρκετές φορές και την μετακίνηση τριών δακτύλων πάνω στην οθόνη αλλά νομίζω ότι και πριν το έπιανε στην δικιά μου συσκευή. Από εκεί και πάνω τρελαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

To touch με τα δυο δάκτυλα μου δούλευε καλά και πριν το update οπότε δεν παρατήρησα σημαντική διαφορά με το fix που ενσωμάτωσαν σε αυτό το update. Είναι ίσως λίγο πιο ομαλό το ρολάρισμα όταν το χειρίζεσαι με το ένα χέρι. Με το τεστ πιάνει αρκετές φορές και την μετακίνηση τριών δακτύλων πάνω στην οθόνη αλλά νομίζω ότι και πριν το έπιανε στην δικιά μου συσκευή. Από εκεί και πάνω τρελαίνεται.

 

Ετσι ειναι ακριβως και η δικη μου συσκευη. Ειδα διαφορα στο σκρολαρισμα στο μενου και την αρχικη οθονη.

Αλλα πλεον απο την στιγμη που εχουμε στοιχεια οτι ειναι hardware θεμα και εστω και σε εναν το αλλαξανε, καλο ειναι να ζητησουμε ολοι αλλαγη.

Το θεμα ειναι αν εχουν φερει οι δικοι μας ανταλλακτικα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Το σωστό είναι ότι από την στιγμή που οι προδιαγραφές αναφέρουν 5 σημεία να κάνουν επισκευή σε όποιον το ζητήσει. Προσωπικά δεν μου δημιουργεί πρόβλημα στην χρήση και δεν θα το πάω αλλά πολύς κόσμος έχει θέμα και άρα έχει δικαίωμα επισκευής. Πάντως δεν έχω πειστεί ότι το πρόβλημα είναι η οθόνη. Διαβάζω ότι το τηλέφωνο έχει διαφορετική ευαισθησία στο touch όταν είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής και ορισμένη αναφέρουν σχεδόν άψογη απόκριση του touch όταν είναι συνδεδεμένο στο USB κάποιου PC. Αυτό με ψιλιάζει ότι το θέμα είναι στην πλακέτα του τηλεφώνου και για κάποιο σχεδιαστικό λάθος πχ δεν υπάρχει σωστή τάση σε κάποιο σημείο του κυκλώματος. Γι αυτό και δεν διορθώνονται και οι μετέπειτα παρτίδες του τηλεφώνου από το θέμα που είχαν, πράγμα απλό αν το πρόβλημα ήταν μια ελαττωματική παρτίδα οθονών.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι η συσκευη αυτη αποτελει δυσφημιση των Lumia και του λογισμικου τους και δεν βρισκω τον λογο που η Microsoft δεν ελυσε τετοιο τεραστιο προβλημα σε 3 μηνες ή δεν τα πηρε πισω..

Βγαζεις ενα update, τιποτα, βγαζεις δευτερο update, τιποτα, ε παρτα πισω, ζητα συγνωμη, βρες τι εγινε λαθος για να μην επαναληφθει και δωσε καινουργια κινητα στον κοσμο.. Ελεος..

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την ευκρίνεια της οθόνης σε φως ημέρας αυτό έχει να κάνει επίσης και με την τεχνολογία Clearblack την οποία δεν την έχει το 535 και γενικα τα Lumia της σειρας 5 και 4. Ουστιαστικά μειώνεται η αντανάκλαση της οθόνης σε έντονο φως κάτι σαν την τεχνολογία AMOLED. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση ότι δίνεις περνεις...
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στη παρέα !!!! λοιπόν το κινητό μου σήμερα απλά κουράστηκε....

δεν ανταποκρινετε καθόλου δεν ανοίγει καν..... πατάω το power button και απλά κάνει μια δόνηση ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ...

τι κάνω τώρα ? το αγόρασα από τον γερμανο της πόλης μου να το πάω πίσω ? και τι να τους ζητήσω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στη παρέα !!!! λοιπόν το κινητό μου σήμερα απλά κουράστηκε....

δεν ανταποκρινετε καθόλου δεν ανοίγει καν..... πατάω το power button και απλά κάνει μια δόνηση ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ...

τι κάνω τώρα ? το αγόρασα από τον γερμανο της πόλης μου να το πάω πίσω ? και τι να τους ζητήσω?

 

πάτησε το χαμήλωμα του ήχου συγχρόνως με το κουμπί αναμματος για 10 δευτερόλεπτα περίπου. soft reset δεν χάνεις τίποτα.

δες και εδω:

Επανεκκίνηση, soft & hard reset.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

πάτησε το χαμήλωμα του ήχου συγχρόνως με το κουμπί αναμματος για 10 δευτερόλεπτα περίπου. soft reset δεν χάνεις τίποτα.

δες και εδω:

Επανεκκίνηση, soft & hard reset.

 

Φίλε μου Dimi δε γίνετε τίποτα ....καμιά άλλη ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Dimi δε γίνετε τίποτα ....καμιά άλλη ιδέα ?

 

Το έχει κάνει και σε έναν ακόμα εδώ στο φόρουμ.. και τελικά πήγε για αντικατασταση πάνελ αν θυμαμαι καλά.

Αν θες δοκίμασε και το hard reset βάση τον οδηγιών και αν δεν κάνει πάλι κάτι βουρ σε ένα νοκια care.

* μην ξεχάσεις ότι στο hard reset χάνεις τα δεδομένα σου... τα λέει αναλυτικά στης οδηγίες.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει και σε έναν ακόμα εδώ στο φόρουμ.. και τελικά πήγε για αντικατασταση πάνελ αν θυμαμαι καλά.

Αν θες δοκίμασε και το hard reset βάση τον οδηγιών και αν δεν κάνει πάλι κάτι βουρ σε ένα νοκια care.

* μην ξεχάσεις ότι στο hard reset χάνεις τα δεδομένα σου... τα λέει αναλυτικά στης οδηγίες.

 

μάλλον πάμε για service και ο θεός βοηθός.......

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πάμε για service και ο θεός βοηθός.......

 

Μπορεί να σου βγει και σε καλό και να σου βάλουν το νέο πάνελ με διορθωμένο το πρόβλημα αφής στα 2+ δάχτυλα.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εκανα και εγω χθες αναβαθμιση στο 535 που ειχα παρει για αλλο μελος στην οικογενεια. Καθως εκανε την εγκατασταση δεν εβλεπε ουτε το ενα δαχτυλο πολλες φορες :p

Τεσπα αφου τελειωσε ηταν στα ιδια (το ενα βλεπει και τα δυο 9/10 θα τα δει μαζι). Και σημερα παλι στα ιδια. Μετα εκανα soft reset απο δω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5405304#post5405304

και παλι ηταν στα ιδια.

Τωρα λεω να δοκιμασω hard reset (που δεν πιστευω παλι να γινει κατι αφου το update κατα 99% δεν ειχε να κανει και με την αφη) αλλα δεν θελω να σβηστουν οι αναβαθμισεις και τα firmwares αρα βγαζουμε την τριτη επιλογη και βγαζουμε και την δευτερη επειδη δεν υπαρχει καμερα button. Αρα καταληγουμε στην πρωτη . Αμα κανω την πρωτη επιλογη ειναι σιγουρο οτι δεν θα σβησουν ή θα τρεχω και δεν θα φτανω μετα ? :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εκανα και εγω χθες αναβαθμιση στο 535 που ειχα παρει για αλλο μελος στην οικογενεια. Καθως εκανε την εγκατασταση δεν εβλεπε ουτε το ενα δαχτυλο πολλες φορες :p

Τεσπα αφου τελειωσε ηταν στα ιδια (το ενα βλεπει και τα δυο 9/10 θα τα δει μαζι). Και σημερα παλι στα ιδια. Μετα εκανα soft reset απο δω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5405304#post5405304

και παλι ηταν στα ιδια.

Τωρα λεω να δοκιμασω hard reset (που δεν πιστευω παλι να γινει κατι αφου το update κατα 99% δεν ειχε να κανει και με την αφη) αλλα δεν θελω να σβηστουν οι αναβαθμισεις και τα firmwares αρα βγαζουμε την τριτη επιλογη και βγαζουμε και την δευτερη επειδη δεν υπαρχει καμερα button. Αρα καταληγουμε στην πρωτη . Αμα κανω την πρωτη επιλογη ειναι σιγουρο οτι δεν θα σβησουν ή θα τρεχω και δεν θα φτανω μετα ? :lol::p

 

Aν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις της συσκευής δεν θα χαθεί το τελευταίο update που έχει περαστεί.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστω. Δυσκολα να το κανω τωρα απλα να το εχω στα υποψιν για το μελλον. :happy:

Ακομα πιστευω οτι ειναι θεμα hardware και αμα το φτασει η microsoft στα 3-4 δαχτυλα με αναβαθμισεις και η αποκριση της οθονης να ειναι καλυτερη και να μην ειναι τοσο ευαισθητη πιστευω οτι δεν θα εχουν παραπονα οι χρηστες.

Μερικες απαντησεις θα μας δωσουν και τα κανουρια της κινητα 435 ,532 και 640.

Link to comment
Share on other sites

Ok σε ευχαριστω. Δυσκολα να το κανω τωρα απλα να το εχω στα υποψιν για το μελλον. :happy:

Ακομα πιστευω οτι ειναι θεμα hardware και αμα το φτασει η microsoft στα 3-4 δαχτυλα με αναβαθμισεις και η αποκριση της οθονης να ειναι καλυτερη και να μην ειναι τοσο ευαισθητη πιστευω οτι δεν θα εχουν παραπονα οι χρηστες.

Μερικες απαντησεις θα μας δωσουν και τα κανουρια της κινητα 435 ,532 και 640.

Εγω εχω περασμένη την τελευταία ρομ και αφου έκανα hard reset η μακακία (για να μην πω κάτι άλλο) είναι ακόμα χειρότερη. Ανάθεμα στην Microsoft ήθελε να κατασκευάζει και κινητά :(

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 535

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...