Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Duos


ASTERIOS11416
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορει να συγκριθει το Α5 με το Νote 4 ρε παιδες.

 

Και μια μια γενια android πισω και παλι του ριχνει δυο σκαλες σε ολα το Note 4.

 

Mιλαμε για ναυαρχιδα εστω και 2μιση ετων και το αλλο ειναι ενα midrange τηλεφωνο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου έχω το Α5(2016) και το note 4 το μονοκάρτο αλλά μπορώ να σου πω μια γνώμη… :) Είναι καθαρά τι απαιτήσεις έχεις… Το note 4 έχει ήδη 2+ χρόνια κυκλοφορίας και εκτός συνταρακτικού απροόπτου δεν θα πάρει την 7 σε σχέση με το Α5… Στα + του note είναι η μεγαλύτερη οθόνη με καλύτερη ανάλυση και καλύτερης ποιότητας παρακολούθησης και καταγραφής video η αφαιρούμενη μπαταρία και φυσικά το s-pen…Εγώ το note το έχω για κύρια συσκευή μου και το Α5 για 2η…Αν το βρίσκεις σε καλό deal και δεν πληρώνεις κάποια τρελή διαφορά αξίζει τα λεφτά του…Δες στο link που παραθέτω και τα κύρια χαρακτηριστικά των συσκευών με τις όποιες διαφορές τους:

 

http://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7789&idPhone2=6749

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σ ευχαριστω με βοηθησες απολυτα ετσι κ αλλιως εγω αλλαζω συχνα οποτε λογικα θα το δοκιμασω γιατι ειναι κινητρο η μεγαλη οθονη κλπ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Επειδη και εμενα μου αρεσουν οι μεγαλες οθονες αλλα θελοντας και το ραδιο ειμαι με το Α5 2016,αυτο που εχω να πω εχωντας κανει συγκριση και των δυο για οποιον τον ενδιαφερει το Α5 ριχνει στα αυτια σε μπαταρια και καμερα στο Ν4<σε χαμηλο φωτισμο>καθως και σε φωτεινοτητα οθονης.Καρατσεκαρισμενο διπλα διπλα κατω απο εντονο ηλιο με Ν4 κολλητου.Κατα τα αλλα για οποιον θελει μεγαλη οθονη και δεν τον πειραζει η ελλειψη ραδιο το Ν4 ειναι μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω εδω και λιγη ωρα με τι κριτηρια συγκρινεις αυτα τα δυο κινητα..

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

E αφου ειπε.

 

Οταν ενας χρηστης βαζει στα ατου υπεροχης το .....ραδιοφωνο τοτε ολα σταματουν :)

 

 

Για την οθονη ειδες δεν σχολιασα καν....ουτε καν θα εχει δει τι οθονη εχει το note 4 (1440 x 2560 pixels (~518 ppi pixel density) )και τι το Α5 (1080 x 1920 pixels (~424 ppi pixel density)

 

Χωρια που του αρεσουν οι μεγαλες οθονες λεει.....ασχετα αν εκεινη του Note 4 ειναι μεγαλυτερη.

Edited by Vorlon
Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη Δουλεια την έχει κανει ο φιλος ποιο πανω.Εχει και τα δυο :-).Η οθονη του Νοτε ειναι απολαυση λογο μεγεθους,ειναι καθαρα για ιντερνετ,δεν ειναι το βολικο κινητο που θα παρεις στο τρεξιμο,θα ακουσεις ραδιοφωνο,ειναι δυσχρηστο,βαρυ με τα σημερινα δεδομενα κουμουτσα.Οσον αφορα την αναλυση και την φωτεινοτητα της οθονης βαλτα διπλα διπλα και κρινε μονο σου,οταν κοντραρει σε ποιοτητα το Α5 το s7 του 2016 στα ισια σε ολα τα συγκριτικα και βγαινει ποιο φωτεινο,τι να κανει το Ν4 του 2014;Επισης στην καμερα χανει σε σκοτεινες ληψεις το Ν4 λιγο διαφραγματος,και σε αυτονομια.Μονο για ταινιουλες και ιντερνετ ειναι το Ν4 .Το καθενα ειναι μια ξεχωριστη κατηγορια και εχει την χαρη του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Επειδη και εμενα μου αρεσουν οι μεγαλες οθονες αλλα θελοντας και το ραδιο ειμαι με το Α5 2016,αυτο που εχω να πω εχωντας κανει συγκριση και των δυο για οποιον τον ενδιαφερει το Α5 ριχνει στα αυτια σε μπαταρια και καμερα στο Ν4καθως και σε φωτεινοτητα οθονης.Καρατσεκαρισμενο διπλα διπλα κατω απο εντονο ηλιο με Ν4 κολλητου.Κατα τα αλλα για οποιον θελει μεγαλη οθονη και δεν τον πειραζει η ελλειψη ραδιο το Ν4 ειναι μια χαρα

 

Φίλε μου επειδή έχω και τις δύο συσκευές η σύγκριση που κάνεις δεν είναι σωστή… Μιλάμε για δύο διαφορετικές κατηγορίες κινητών με διαφορετικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες για να καλύψουν τις ανάγκες του κάθε χρήστη… Καταρχάς το note μόνο και μόνο με την λειτουργία του s-pen και τις ευκολίες που παρέχει το κάνουν μια κατηγορία από μόνο του… ;) Για την μπαταρία το ότι έχει το note την επιλογή να την αφαιρούμε είναι μεγάλη δουλειά… Προσωπικά έχω και το battery kit και είμαι άρχοντας… Κάθε φορά φεύγω από το σπίτι μου με 200% μπαταρία… Η camera επίσης είναι πολύ καλύτερη στο note και η διαφορά φαίνεται και στις νυχτερινές λήψεις…Η φωτεινότητα επίσης αρκετά καλή… Στα θετικά του Α5 που με έκαναν να το αγοράσω μετά το μπαμ του αθάνατου S2 μου είναι το ραδιόφωνο… το ότι είναι αρκετά ποιο πρακτικό στο κουβάλημα… το ότι θα πάρει και 7 ok ήταν στα + και αυτό… Παρά το γεγονός ότι το note είναι μια συσκευή 2 χρόνων με τις ευκολίες που παρέχει(s-pen, μεγάλη οθόνη με καλή ανάλυση, αφαίρουμενη μπαταρία, καλή camera κ.λ.π.) το κάνουν ακόμα και τώρα ανταγωνιστικό… Σε γενικές γραμμές και οι δύο συσκευές είναι αξιόλογες ανάλογα για την χρήση και τις απαιτήσεις που έχει ο κάθε ένας απλά το Α5 έχει στα + ότι είναι ποιο πρόσφατο στην αγορά και θα πάρει και την 7 αλλά και το note ακόμα και να μην την πάρει θα συνεχίσει να προσφέρει αξιόλογη εμπειρία χρήσης ακόμα και για χρήστες με υψηλές απαιτήσεις τουλάχιστον για μερικά χρόνια ακόμα… ;)

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οδηγος για root ?

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Δε χωραει λογω της δευτερης καρτας απ'οτι γνωριζω

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Άρα battery kit δεν παίζει φαντάζομαι.

Στο ebay έψαξα αλλα οι μπαταρίες είναι αμφιβόλου ποιότητας.Για γνήσια 3000 που μπορούμε να δούμε?+

Επίσης 3000 έχει και το edge. Να είναι ίδια?

Edited by Xras
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θέλω να αλλάξω μπαταρία γιατί κάτω απο 50% κλείνει ακαριαία. Δεν βρίσκω Ελλάδα.Έχει αλλάξει κάποιος , να μας προτείνει μαγαζί αξιόπιστο?
Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια χρονια Πολλα θα ηθελα να μαθω αν πηρε τελευταια καποιος μπαταρια γιατι πριν κανα 3μηνο πηρα απο Ελλαδα μια αλλα ητανε χειροτερη απο την δικια μου και την επεστρεψα , βασικα ηταν και πιο παλια απο το τηλ μου με την ημερομηνια που ειχε επανω της !!! Αν πηρε καποιος ας δωση σαιτ γιατι εδω και 5 μερες απο 53% ξαφνικος θανατος 9% και γεια σας !!! Φοβαμε να κανω μεχρι και την αναβαθμιση μηπως και πεθανη στα μισα και μετα τον ηπια !!!

 

Θέλω να αλλάξω μπαταρία γιατί κάτω απο 50% κλείνει ακαριαία. Δεν βρίσκω Ελλάδα.Έχει αλλάξει κάποιος , να μας προτείνει μαγαζί αξιόπιστο?

 

Ειχα ξανακανει την ερωτηση κι εγω αλλα απαντηση δεν πηρα , απλα να σου πω οτι εγω ελυσα το προβλημμα Μπαταριας με αφαιρεση καποιον εφαρμογων ( εσβησα καμια 10 δεν ξερω ποια απο ολες εφταιγε ) και απο τοτε και μετα κραταη κανονικα οπως την αρχη που το αγορασα πριν 2 χρονια ( 2 μερες χαλαρα ) και ακομα και μεχρι το 18% και να πεση δεν υπαρχη ξαφνικος θανατος !! Εχω αφαιρεση το VIBER και TRUECALLER σιγουρα εχω κλειστα την τοποθεσεια και το wifi ( τα ανοιγω μονο οταν ανοιγω ιντερνετ ) εχω μονοιμα ανοικτο Bluetooth και μιλαω λιγοτερο απο αυτη την συσκευη και μονο απο την μια sim γιατι πηρα και το LG V20 και εκανα εκεινο κυρια συσκευη που κραταη η μπαταρια 3 μερες χαλαρα !!

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω μπαταρία γιατί κάτω απο 50% κλείνει ακαριαία. Δεν βρίσκω Ελλάδα.Έχει αλλάξει κάποιος , να μας προτείνει μαγαζί αξιόπιστο?

Θα προμηθευτείς την κανονική μπαταρία που έχει και το μονόκαρτο μοντέλο, από την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Ειχα ξανακανει την ερωτηση κι εγω αλλα απαντηση δεν πηρα , απλα να σου πω οτι εγω ελυσα το προβλημμα Μπαταριας με αφαιρεση καποιον εφαρμογων ( εσβησα καμια 10 δεν ξερω ποια απο ολες εφταιγε ) και απο τοτε και μετα κραταη κανονικα οπως την αρχη που το αγορασα πριν 2 χρονια ( 2 μερες χαλαρα ) και ακομα και μεχρι το 18% και να πεση δεν υπαρχη ξαφνικος θανατος !! Εχω αφαιρεση το VIBER και TRUECALLER σιγουρα εχω κλειστα την τοποθεσεια και το wifi ( τα ανοιγω μονο οταν ανοιγω ιντερνετ ) εχω μονοιμα ανοικτο Bluetooth και μιλαω λιγοτερο απο αυτη την συσκευη και μονο απο την μια sim γιατι πηρα και το LG V20 και εκανα εκεινο κυρια συσκευη που κραταη η μπαταρια 3 μερες χαλαρα !!

Άσχετο αυτό που λες, δεν παίζουν ρόλο τα προγράμματα στο πρόβλημα του φίλου.

 

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα προμηθευτείς την κανονική μπαταρία που έχει και το μονόκαρτο μοντέλο, από την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

 

 

Δεν είναι ίδια η μπαταρία του μονοκαρτου με του δικαρτου. Και σε χωριτηκοτητα και σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Θα προμηθευτείς την κανονική μπαταρία που έχει και το μονόκαρτο μοντέλο, από την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Έχω δοκιμάσει μπαταρία από ένα φίλο που είχε το μονόκαρτο και δεν έμπαινε,ήταν μεγαλύτερη.

Υπάρχει κάποιος που να έχει αλλάξει μπαταρία???

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

εχω αλλάξει εγώ

φερνει και ο ΔΕΙΣΙΟΣ πια (batteries.gr) και το eye phone σε χαλάνδρι και γλυφάδα

 

απλά να γνωρίζεις οτι πρόκειται για απλες μπαταρίες χωρίς το τσιπακι nfc πανω (το duos εχει την ιδιαιτερότητα να εχει το nfc στην μπαταρια και οχι στην συσκευή λογω χωρητικότητας - dual sim γαρ)

 

θα σου προτεινα να μην πας ebay και amazon διοτι υπαρχει θεμα, 50% πιθανοτητα ο κινεζος να μην καταλαβει ποια συσκευή ειναι και να σου στειλει αλλη (πχ διαφημιζουν μεγαλης χωρητικότητας μπαταρια για 910F-C-9100-T Κάτι που βεβαια ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ) (παθών και ...μαθων)

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Θα προμηθευτείς την κανονική μπαταρία που έχει και το μονόκαρτο μοντέλο, από την επίσημη αντιπροσωπεία.

 

 

Άσχετο αυτό που λες, δεν παίζουν ρόλο τα προγράμματα στο πρόβλημα του φίλου.

 

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρα παιζουν ρολο τα προγραμματα γιατι ειχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημμα !! Απο 53% ξαφνικα 15% 9% και γεια σας !! Και τωρα ολα ΟΚ !! Αγορασα καινουργεια ΓΝΗΣΙΑ την εβαλα ακριβως το ιδιο προβλημμα την επεστρεψα πισω νομιζωντας οτι ητανε ελατωματικη και οταν εκανα οτι γραφω ησυχασα σου λεω !!

Edited by powerser
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Γνωστός έχει τη δικαρτη έκδοση του note 4 (sm n9100) που, απ όσο γνωρίζω, περιορίζεται μόνο για Κίνα Ταϊβάν.

Είχε κανονικά ελληνική γλώσσα και play store.

Πήγε να περάσει λοιπόν μια αναβάθμιση που κατέβασε (ως full firmware) από το sammobile και μόλις το ανοίγει τώρα του έχει μόνο κινέζικα και αγγλικά, χωρίς play store.

 

Τι firmware πρεπει να περάσει για να έχει και πάλι ελληνική γλώσσα;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ερχεται κατι με 82Mb...Το εμπαξε κανεις?

Edit Απο DPC1 εγινε DQC2

 

Send By Opto

Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είχα μέχρι προχτές το Note 2 που μου έπεσε και έσπασε εντελώς. Είχε σπάσει σε 10 σημεία, αλλά δούλευε πένα. Τέσπα ψάχνω για κινητό τώρα και μέχρι πρόσφατα έλεγα να πάω σε κανα κινέζικο Xiaomi αλλά είδα να πουλάνε το Note 4 εδώ

http://www.skroutz.gr/s/6068934/Samsung-Galaxy-Note-4-Duos-16GB.html?from=catspan&keyphrase=samsung+note+4

 

αξίζει λέτε σε αυτά τα χρήματα? Είμαι ερωτευμένος με Note δεν το συζητώ, το θέμα μου είναι αν θα έχω υποστηρίξη απο Samsung εδώ Ελλάδα και γενικά αν θα έχει εγγύηση μιας και μιλάμε για 2 χρονων κινητό

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται κατι με 82Mb...Το εμπαξε κανεις?

Edit Απο DPC1 εγινε DQC2

 

Send By Opto

 

Πρίν λίγο μου ήρθε και την έκανα. Αλλαγές δεν καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Duos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...