Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,ξαφνικα μου σταματησε να δουλευει το remote για την tv.Δοκιμασα διαφορα apps αλλα με κανενα δεν εκπεμπει.Προφανως το θεμα ειναι στην συσκευη.Εκανα εκκαθαριση δεδομένων στην εφαρμογη αλλα τιποτα.Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα,ξαφνικα μου σταματησε να δουλευει το remote για την tv.Δοκιμασα διαφορα apps αλλα με κανενα δεν εκπεμπει.Προφανως το θεμα ειναι στην συσκευη.Εκανα εκκαθαριση δεδομένων στην εφαρμογη αλλα τιποτα.Καμια ιδεα?

 

Να βρεις πως μπαίνεις στο κρυφό μενού από τον dialer και να πας στον έλεγχο αισθητήρων καινά τσεκάρεις μήπως κάηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια.

Πως μπαινω ομως στο μςνου αυτο?

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση εδώ εισαι νομίζω http://mashable.com/2014/10/27/samsung-galaxy-hidden-menu/#Q9pC0C3YRuqL

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και παλι φιλε μου.

Για IR βρηκα μονο το τεστ για το λεντ ομως.

Ποιον αισθητήρα πρεπει να ταεκαρω ομως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ποσο βγαζετε με το antutu 6?

 

Εγω χθες εβγαλα την πρωτη φορα 65000 και την δευτερη που το εκανα εβγαλε 68500. Πεταει το εργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και παλι φιλε μου.

Για IR βρηκα μονο το τεστ για το λεντ ομως.

Ποιον αισθητήρα πρεπει να ταεκαρω ομως?

Φίλε μου πας service καρφί. Ψάξε τα ποστ μου σε αυτό το τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πριν λίγες μέρες έσπασα το πενάκι του κινητού γιατί κάθισα καταλαθος πάνω του. Έτσι πήρα καινούργιο από ένα μαγαζί από το σκρουτζ και συγκεκριμένα αυτό εδώ. http://ebulk.gr/index.php?route=product/product&product_id=1684

Όμως κάτι δεν μου αρέσει στο πενάκι σε σύγκριση με το παλιό. Μου φαίνεται ότι κουνιεται πολύ η μύτη και ζουπιεται πολύ μέσα με αποτέλεσμα να σε ενοχλεί όταν γράφεις. Επίσης η μύτη φαίνεται να είναι εντελώς πλαστική χωρίς να έχει αυτό το μαλακό μαξιλαρακι που εχει στο παλιό πενάκι αλλά και στις ανταλλακτικες μυτες που περιέχονται στην συσκευασία του κινητού. Έτσι είπα να αλλάξω την μύτη κ να βάλω μια από αυτές που εχω. Αλλά όσο και να προσπάθησα η μύτη δεν έβγαινε με τίποτα ενώ στο παλιό πενάκι άλλαζε πολύ εύκολα.

Έχετε καμία ιδέα τι παίζει με τα πενάκια που κυκλοφορούν στο σκρουτζ αν είναι όντως αυθεντικά? Πάντως στο εν λόγω μαγαζί λέει ότι είναι Original και έχει 12 μήνες εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Ειχα note 5 και το εδωσα καθαρα και μονο απο θεμα ανθπαρκτης εγγυησης και σκεφτομαι να παω σε note 4 octacore. Εχουν διαφορες μεγαλες που θα τις καταλαβω; Γιατι στο ιντερνετ σε συγκριτικα λενε πως ειναι σχεδον το ιδιο και πως ουσιαστικα η αναβαθιμση απο note 4 σε 5 ισως να μην αξιζει. Και ολοι επισης στεκονται στο γεγονος της αποσπωμενης μπαταριας και καρτας μνημης.
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες φίλε δεν έχουν ουσιαστικές διάφορες απλά μπορείς να βάλεις την rom του note 5 κ να πηγαίνει σφαίρα αλλά να ξέρεις θα γράψει ο knox εκτός κ άμα υπάρχει τρόπος κ δεν το ξερω...αλλιώς περίμενε για την 6.0 να δούμε πως θα πηγαινει

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πας service καρφί. Ψάξε τα ποστ μου σε αυτό το τοπικ.

Τα βρηκα φιλε μου τα ποστ σου και τα διαβασα.Σε ευχαριστω.;)

Το δοκιμασα εχθες αυτο με την καμερα απο αλλη συσκευη,το ειχα δοκιμασει παλια με το g3 οποτε το θμηθηκα και εκανα δοκιμη αλλα τιποτα νεκρο.

Θα δοκιμασω μια επαναφορα και αν δεν γινει τιοποτα θα το στειλω για σερβις.:(:(

Link to comment
Share on other sites

Τα βρηκα φιλε μου τα ποστ σου και τα διαβασα.Σε ευχαριστω.;)

Το δοκιμασα εχθες αυτο με την καμερα απο αλλη συσκευη,το ειχα δοκιμασει παλια με το g3 οποτε το θμηθηκα και εκανα δοκιμη αλλα τιποτα νεκρο.

Θα δοκιμασω μια επαναφορα και αν δεν γινει τιοποτα θα το στειλω για σερβις.:(:(

 

Μην το παιδευεις αλλο service κατευθειαν καηκε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ποσο βγαζετε με το antutu 6?

 

Με το 6.0.1 την πρώτη φορά έβγαλα 65536 και τη δεύτερη 67760. Αυτό το κατατάσσει λίγο έξω από την πρώτη δεκάδα, μόνο των Android, αν δείτε το Ranking. Μια χαρά δηλαδή, εκτός μόνο για αυτούς που ενδιαφέρονται για πρωταθλητισμό που θα στραφούν στο Note 5 που βγαίνει τρίτο με πάνω από 80000. Σε προηγούμενη έκδοση του AnTuTu πριν κανα μήνα μου είχε βγάλει γύρω στο 53000.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πριν λίγες μέρες έσπασα το πενάκι του κινητού γιατί κάθισα καταλαθος πάνω του. Έτσι πήρα καινούργιο από ένα μαγαζί από το σκρουτζ και συγκεκριμένα αυτό εδώ. http://ebulk.gr/index.php?route=product/product&product_id=1684

Όμως κάτι δεν μου αρέσει στο πενάκι σε σύγκριση με το παλιό. Μου φαίνεται ότι κουνιεται πολύ η μύτη και ζουπιεται πολύ μέσα με αποτέλεσμα να σε ενοχλεί όταν γράφεις. Επίσης η μύτη φαίνεται να είναι εντελώς πλαστική χωρίς να έχει αυτό το μαλακό μαξιλαρακι που εχει στο παλιό πενάκι αλλά και στις ανταλλακτικες μυτες που περιέχονται στην συσκευασία του κινητού. Έτσι είπα να αλλάξω την μύτη κ να βάλω μια από αυτές που εχω. Αλλά όσο και να προσπάθησα η μύτη δεν έβγαινε με τίποτα ενώ στο παλιό πενάκι άλλαζε πολύ εύκολα.

Έχετε καμία ιδέα τι παίζει με τα πενάκια που κυκλοφορούν στο σκρουτζ αν είναι όντως αυθεντικά? Πάντως στο εν λόγω μαγαζί λέει ότι είναι Original και έχει 12 μήνες εγγύηση.

 

Παιδιά μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στο εν λόγω θέμα που έχει αγοράσει και αυτός πενάκι από σκρουτζομαγαζο ή από το μαγαζί που πήρα και εγώ και να είχε παρόμοιο θέμα? Είναι τελικά αυθεντικά ανταλλακτικά ή OEM? Εγώ κλείνω στο δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγράφεις μοιάζει με κάτι κινέζικα που αγόρασα από το ebay και σίγουρα δεν είναι αυθεντικά.

Μάλιστα κάποια δούλευαν και κάποια όχι. Αυτό που εγώ έκανα είναι να βάλω το εσωτερικό του spen στο περίβλημα του κινέζικου και όλα καλά.

Αν δεν έχει χαλάσει ο μηχανισμός από το original τράβα το ασημί κομάτι του spen να βγει και προχώρα στην αλλαγή του εσωτερικού.

Οι μηχανισμοί δεν είναι ίδιοι αλλά το περίβλημα είναι οπότε η αλλαγή είναι εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγράφεις μοιάζει με κάτι κινέζικα που αγόρασα από το ebay και σίγουρα δεν είναι αυθεντικά.

Μάλιστα κάποια δούλευαν και κάποια όχι. Αυτό που εγώ έκανα είναι να βάλω το εσωτερικό του spen στο περίβλημα του κινέζικου και όλα καλά.

Αν δεν έχει χαλάσει ο μηχανισμός από το original τράβα το ασημί κομάτι του spen να βγει και προχώρα στην αλλαγή του εσωτερικού.

Οι μηχανισμοί δεν είναι ίδιοι αλλά το περίβλημα είναι οπότε η αλλαγή είναι εφικτή.

Το εσωτερικό του spen τι εχει αλήθεια? Ποτε δεν κατάλαβα πως το βλεπει η οθονη ασύρματα χωρις μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγράφεις μοιάζει με κάτι κινέζικα που αγόρασα από το ebay και σίγουρα δεν είναι αυθεντικά.

Μάλιστα κάποια δούλευαν και κάποια όχι. Αυτό που εγώ έκανα είναι να βάλω το εσωτερικό του spen στο περίβλημα του κινέζικου και όλα καλά.

Αν δεν έχει χαλάσει ο μηχανισμός από το original τράβα το ασημί κομάτι του spen να βγει και προχώρα στην αλλαγή του εσωτερικού.

Οι μηχανισμοί δεν είναι ίδιοι αλλά το περίβλημα είναι οπότε η αλλαγή είναι εφικτή.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αν καταφέρω και κάνω την αλλαγή με σωζεις πραγματικά. Ναι δουλεύει κανονικά το εσωτερικό του παλιού spen.

Ερώτηση : Το ασημί κομμάτι το έβγαλες εύκολα? Γτ λίγο που το προσπάθησα δεν μετακινήθηκε :cry: θα μου βγει η πίστη δηλαδή μέχρι να το βγάλω? :wacko:

 

Το εσωτερικό του spen τι εχει αλήθεια? Ποτε δεν κατάλαβα πως το βλεπει η οθονη ασύρματα χωρις μπαταρία..

Όταν καταφέρω και το ανοίξω θα στείλω μια φώτο του εσωτερικού :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω διαφορα βιντεο με το σ6 με το android 6 και εχεις τοσες πολλες διαφορες και βλεπω και με το δικο μας και εχει ελαχιστες με το android 6 ουτε θεματα ουτε manual ρυθμισεις καμερας οπως θα παρει το σ6...μακαρι να μην ειναι ετσι
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω διαφορα βιντεο με το σ6 με το android 6 και εχεις τοσες πολλες διαφορες και βλεπω και με το δικο μας και εχει ελαχιστες με το android 6 ουτε θεματα ουτε manual ρυθμισεις καμερας οπως θα παρει το σ6...μακαρι να μην ειναι ετσι

 

Σε εμας δεν βγηκε ακομα κατι για 6 οποτε ειναι νωρις ακομα να πεις.Στο S6 & Edge+ εχουν δωσει 6.0.1 beta αλλα ακομα και εκει οχι κανονικα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας δεν βγηκε ακομα κατι για 6 οποτε ειναι νωρις ακομα να πεις.Στο S6 & Edge+ εχουν δωσει 6.0.1 beta αλλα ακομα και εκει οχι κανονικα σε ολους.

 

Ναι εχεις δικαιο , αλλα μακαρι να μας δωσουν θεματα και iso στην καμερα αλλιως θα ειναι αδικια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία έχω μιας και ως νέος χρήστης του Note 4 ακόμη το μαθαίνω.

Αφορά τα budges, αυτά τα μικρά κυκλάκια με τον αριθμό μέσα, που εμφανίζονται σε κάποιες εφαρμογές ως ένδειξη ειδοποίησης. Αν έχω μια αναπάντητη η ένα sms λοιπόν στα εικονίδια των αντίστοιχων εφαρμογών εμφανίζεται και ο ανάλογος αριθμός. Πολύ ωραία και χρήσιμη λειτουργία. Ας είναι καλά η Apple που το εισήγαγε.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δυστυχώς δεν εμφανίζουν όλες οι εφαρμογές budges και αναρωτιέμαι αν δεν έχω κάνει εγώ κάτι καλά. Η είναι θέμα της Samsung, του Android και της κάθε εφαρμογής που εγκαθιστώ.

 

Εξηγούμαι: Αν έχω αναπάντητη, sms η μήνυμα στο Viber, εμφανίζεται ο αντίστοιχος αριθμός πάνω στο κάθε εικονίδιο μια χαρά. Αλλά μόνο σε αυτές τις εφαρμογές. Στις εφαρμογές Gmail, Outlook, Yahoo, Skype και Twitter τίποτα :(

 

Έχει να κάνει με τον σχεδιασμό της εκάστοτε εφαρμογής; Αν δεν έχει δώσει ο προγραμματιστής αυτή τη δυνατότητα δηλ, δεν θα δω ποτέ αρίθμηση budge ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αν καταφέρω και κάνω την αλλαγή με σωζεις πραγματικά. Ναι δουλεύει κανονικά το εσωτερικό του παλιού spen.

Ερώτηση : Το ασημί κομμάτι το έβγαλες εύκολα? Γτ λίγο που το προσπάθησα δεν μετακινήθηκε :cry: θα μου βγει η πίστη δηλαδή μέχρι να το βγάλω? :wacko:

 

 

Όταν καταφέρω και το ανοίξω θα στείλω μια φώτο του εσωτερικού :lol:

 

Το ασημί κομμάτι στα κινεζικά βγήκε από μόνο του-στο αυθεντικό ήταν καλά κολημένο αλλά εκεί εσπασε οπότε δεν υπήρξε θεμσ́.

Τα αντίγραφα πάντως είναι ότι σου πέσει.

Το ένα δούλευε ακριβώς όπως το αυθεντικό, το άλλο δεν δούλευε το κουμπί και ένα τρίτο δούλευε με τρόπο που ήταν αδύνατο να το χρησιμοποιήσω. Και το παράξενο ήταν ότι όλα είχαν παρόμοιο εωτερικό (που σε κάποια δούλευε σε κάποια όχι !!!), το οποίο δ́ιέφερε από το αυθεντικό.

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό του spen τι εχει αλήθεια? Ποτε δεν κατάλαβα πως το βλεπει η οθονη ασύρματα χωρις μπαταρία..

 

Το S Pen μια και δεν έχει μπατταρία τραβάει ασύρματα ενέργεια από τη συσκευή. Πίσω από την οθόνη αν τα λέω καλά, υπάρχει ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα, ένα πλέγμα από πηνία κι ένας μαγνητικός ανακλαστήρας. Αυτά τα τρία μαζί παράγουν ένα ηλεκρομαγνητικό πεδίο που κατευθύνεται εξωτερικά της οθόνης και εκτείνεται σε μικρή απόσταση τόση όση ώστε αν πλησιάσουμε το S Pen εντός του ορίου αυτού και το αφήσουμε να αιωρείται (το λεγόμενο hover), θα εμφανιστεί εκείνο το "στρογγυλούλι".

Μέσα του υπάρχει άλλο ένα πηνίο που κατευθύνει την ενέργεια από το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο αυτό στο δικό του εσωτερικό κύκλωμα στο πίσω μέρος του. Η ενέργεια αυτή χρησιμοποιείται για την επικοινωνία του με τη συσκευή και τον υπολογισμό της θέσης του σχετικά με την οθόνη.

Η ίδια η οθόνη και επαφή του S Pen με αυτή δεν παίζει κανένα ρόλο στο γράψιμο, τη σχεδίαση και την πλοήγηση! Αν το πλησιάσουμε αρκετά και πατάμε τη μυτούλα του (nib) είτε με το δάχτυλο είτε ακουμπώντας σε χαρτί μπορούμε να γράψουμε ακόμα και χωρίς να ακουμπάει τίποτα την οθόνη, ακόμα και με διαφανές προστατευτικό κάλυμμα. Δηλαδή η μυτούλα είναι σαν δεύτερο πλαστικό κουμπί με αισθητήρα πίεσης το ρόλο του οποίου παίζει το πηνίο που το συνοδεύει. Η βελτίωση από το S Pen του Note 3 είναι ότι η ευαισθησία του έχει διπλασιαστεί, από 1024 σε 2048 επίπεδα.

Όλο αυτό έχει μια πολύ μικρή επίπτωση στη μπατταρία. Η λειτουργία αφής στην οθόνη capacitive συνυπάρχει και είναι διαφορετική.

Τώρα που το 'ψαξα και τα έμαθα μπορώ να δικαιολογήσω κάπως το υψηλό του κόστος αφού δεν είναι απλώς ένα κομμάτι πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Το S Pen μια και δεν έχει μπατταρία τραβάει ασύρματα ενέργεια από τη συσκευή. Πίσω από την οθόνη αν τα λέω καλά, υπάρχει ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα, ένα πλέγμα από πηνία κι ένας μαγνητικός ανακλαστήρας. Αυτά τα τρία μαζί παράγουν ένα ηλεκρομαγνητικό πεδίο που κατευθύνεται εξωτερικά της οθόνης και εκτείνεται σε μικρή απόσταση τόση όση ώστε αν πλησιάσουμε το S Pen εντός του ορίου αυτού και το αφήσουμε να αιωρείται (το λεγόμενο hover), θα εμφανιστεί εκείνο το "στρογγυλούλι".

Μέσα του υπάρχει άλλο ένα πηνίο που κατευθύνει την ενέργεια από το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο αυτό στο δικό του εσωτερικό κύκλωμα στο πίσω μέρος του. Η ενέργεια αυτή χρησιμοποιείται για την επικοινωνία του με τη συσκευή και τον υπολογισμό της θέσης του σχετικά με την οθόνη.

Η ίδια η οθόνη και επαφή του S Pen με αυτή δεν παίζει κανένα ρόλο στο γράψιμο, τη σχεδίαση και την πλοήγηση! Αν το πλησιάσουμε αρκετά και πατάμε τη μυτούλα του (nib) είτε με το δάχτυλο είτε ακουμπώντας σε χαρτί μπορούμε να γράψουμε ακόμα και χωρίς να ακουμπάει τίποτα την οθόνη, ακόμα και με διαφανές προστατευτικό κάλυμμα. Δηλαδή η μυτούλα είναι σαν δεύτερο πλαστικό κουμπί με αισθητήρα πίεσης το ρόλο του οποίου παίζει το πηνίο που το συνοδεύει. Η βελτίωση από το S Pen του Note 3 είναι ότι η ευαισθησία του έχει διπλασιαστεί, από 1024 σε 2048 επίπεδα.

Όλο αυτό έχει μια πολύ μικρή επίπτωση στη μπατταρία. Η λειτουργία αφής στην οθόνη capacitive συνυπάρχει και είναι διαφορετική.

Τώρα που το 'ψαξα και τα έμαθα μπορώ να δικαιολογήσω κάπως το υψηλό του κόστος αφού δεν είναι απλώς ένα κομμάτι πλαστικό.

Ωραιος.. :lol: Εχω και το Surface pro 2 με την ιδια προφανώς τεχνολογία. Το πενακι του ενος δουλευει στο αλλο. Κατι τετοιο φανταζομουν κυρίως λογω του κουμπιου που εχει το πενακι. Δε γίνεται τοσο ευκολα να το πατάς χωρις να ακουμπάει την οθονη και το λειτουργικό να το αντιλαμβανεται.. Χρειάζεται ρεύμα γι αυτο.

Το ωραιο ειναι οτι ρωταγα φιλο μου ηλεκτρονικό πως γίνεται αυτο, και μου έλεγες, ελα μωρε σιγα το δύσκολο.. Εχουν μαθει όλοι στους αυτοματισμους και τα θεωρουνε ολα απλα και ευκολα, χωρις να εντυπωσιαζονται, αλλα και χωρις να μπορουν να βρουν λογικη εξηγηση πως γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...