Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κωνσταντίνε lollipop έχεις?

Έχω παρατηρήσει ότι στην lollipop ένα μέρος της κατανάλωσης των εφαρμογών καταγράφεται στο android system και έχουμε αυξημένο ποσοστό.

Εκτός αυτού η οθόνη είναι εξαιρετικά πιο οικονομική σε σχέση με άλλες. Το LG G3της κόρης με το ζόρι βγάζει 4 ώρες οθόνη σε 16 ώρες και μόνο με wifi και gprs. Εκεί το ποσοστό οθόνης είναι αρκετά μεγαλύτερο.

 

Το περίεργο με τα NOTE 4 είναι ότι πολλοί κάτοχοι δεν είναι ευχαριστιμένοι από την αυτονομία σε αντίθεση με άλλους που είναι απόλυτα ικανοποιημένοι.

Αυτό σημαίνει ότι κάποιες εφαρμογές παρουσιάζουν υπερβολική κατανάλωση. Εξαρτάται λοιπόν από το πως έχει στήσει κάποιος την συσκευή του και φυσικά από το σήμα στην περιοχή του.

Καλησπέρα! Όχι ΚΚ έχω. Η Samsung δεν ψήνεται να μου δώσει την 5. :p

Νομίζω ότι είναι λογικά τα ποσοστά. Όταν χρησιμοποιώ τη συσκευή η οθόνη είναι παντα πρώτη και με διάφορα. Όταν είμαι σπίτι και ασχολούμαι με το τάμπλετ και παρατήσω το κινητό, μετά από ώρες πάει πρώτο το Σύστημα Αndroid αλλά για λίγες μονάδες μόνο.

Από κει και έπειτα, επειδή προέρχομαι και γω από G3, μιλάμε για χαοτική διάφορα σε μπαταρία αλλά και σαν σύνολο. Από τα παιδικά πλαστικά μέχρι τα lags και δεν ξέρω γω τι.

Είμαι, λοιπόν, πολύ ικανοποιημένος από την μπαταρία απλά κουβεντα να γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προχθές παρέλαβα το κιτ με την δεύτερη μπαταρία ορίτζιναλ της Samsung.

Τελικά ισχύει ότι κάθε μπαταρία χρειάζεται μερικές φορτίσεις - απόφορτίσεις για να στρώσει.

Η μαμά μπαταρία έχει καλύτερη απόδοση μέχρι στιγμής.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προχθές παρέλαβα το κιτ με την δεύτερη μπαταρία ορίτζιναλ της Samsung.

Τελικά ισχύει ότι κάθε μπαταρία χρειάζεται μερικές φορτίσεις - απόφορτίσεις για να στρώσει.

Η μαμά μπαταρία έχει καλύτερη απόδοση μέχρι στιγμής.

Ναι Κώστα. Κάνε τις δύο τρεις σωστές φορτισεις και θα έρθει στα ίδια επίπεδα με την δική του.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συνεχίζω όσες φορές μου δίνεται η ευκαιρία με αργές πλήρεις φορτίσεις 5-100% και όταν μου δίνεται η ευκαιρία (βράδια) ακόμα και με κλειστή συσκευή και δηλώνω υπερευχαριστημένος.

Lollipop BOC3 910F.

Αλλά λόγω root του έχω αλλάξει και ολίγον τι τα φώτα. Παρ'όλα αυτά παίζουν ρόλο χίλια δυο πράγματα, κάλυψη, φωτεινότητα, συγχρονισμοί, εφαρμογές κλπ, τώρα τελευταία ακούγεται π.χ. πολύ battery drain λόγω ανανέωσης των Google services (η οποία π.χ. γίνεται αυτόματα χωρίς να γνωρίζει ο χρήστης) οπότε γενικά αν βλέπετε ότι κάτι δεν πάει καλά, διαγράψτε ό,τι έχετε ανοιχτό από εφαρμογές (resents), κλείστε το Wi-Fi και κάντε μια επανεκκίνηση, αφού ανοίξει αφήστε το κανένα δίλεπτο και μετά άνοιξε τα ξανά όλα.

 

Φυσικά δεν είναι απαραίτητο αυτό μιας και πλέον όλα τα services μπαίνουν σε σωστή σειρά αυτόματα και λειτουργούν οκ, απλά για το ψυχολογικό. ;-)

 

Edit: Όσον αφορά το S-health, επειδή είδα πως αναφέρθηκε σε προηγούμενες σελίδες, μηδενική σχεδόν κατανάλωση σε καθημερινή χρήση. Το θεωρούσα περιττό στο S4, έφτασα να βγάλω και widget στην αρχική με το note 4, είναι σχετικά ακριβές, δεν φαίνεται να καταναλώνει πόρους και έχει μηδενική κατανάλωση, τί άλλο να ζητήσει κανείς. Για τρέξιμο φυσικά χρησιμοποιώ άλλο αλλά για όλη τη μέρα είναι ό,τι πρέπει.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ναι Κώστα. Κάνε τις δύο τρεις σωστές φορτισεις και θα έρθει στα ίδια επίπεδα με την δική του.

Τελικά η αυτονομία του Edge στην δική μου χρήση είναι σαφώς καλύτερη από του Μ8.

Η lollipop έχει κάτσει πολύ καλά και η συσκευή με εξαίρεση το recent apps δεν έχει lag. Δεν με νοιάζει γιατί στο edge χρησιμοποιώ την πλαϊνή οθόνη για multitasking οπότε σπάνια πηγαίνω στο recent apps.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμένος.

 

@@ Όσοι περάσετε lollipop θα σας πρότεινα να κάνετε επαναφορά πριν και μετά. Μην ακούτε τι λένε.

Το διαπίστωσα στην πράξη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια οι αργές φορτίσεις πως γινονται;

Πας στις ρυθμίσεις στο Εξοικονόμηση ενέργειας και ξετικαρεις αυτό π σ δείχνω στην εικόνα.

http://i1285.photobucket.com/albums/a593/alexandrosgou/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-04-19-12-00-00_zps3s4j5yon.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση...Οταν εχω πληρης φορτιση(100% δλδ),και συνεχιζω να το εχω ανοικτο,υπαρχει περιπτωση σιγα σιγα να πεσει η αποδοση της μπαταριας?

Μπορει να το βγαλω απο την μπριζα και μετα απο καμια ωρα?

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση...Οταν εχω πληρης φορτιση(100% δλδ),και συνεχιζω να το εχω ανοικτο,υπαρχει περιπτωση σιγα σιγα να πεσει η αποδοση της μπαταριας?

Μπορει να το βγαλω απο την μπριζα και μετα απο καμια ωρα?

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν φορτίσει πλήρως, το κύκλωμα κάνει αυτόματα διακοπή της τροφοδοσίας

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει όπως λες αυτόματα διακοπή τροφοδοσίας τότε γιατί παραμένει 100% όταν το αποσυνδέεις μέρα από ώρες π.χ το πρωί;
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει όπως λες αυτόματα διακοπή τροφοδοσίας τότε γιατί παραμένει 100% όταν το αποσυνδέεις μέρα από ώρες π.χ το πρωί;

 

Η επομενη ερωτηση που ηθελα να κανω.Σωστο αυτο που λες.

 

@truckman σε ευχαριστω για την απαντηση σου:)

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει όπως λες αυτόματα διακοπή τροφοδοσίας τότε γιατί παραμένει 100% όταν το αποσυνδέεις μέρα από ώρες π.χ το πρωί;

 

Η επομενη ερωτηση που ηθελα να κανω.Σωστο αυτο που λες.

 

O kernel διακόπτει την τροφοδοσία στο 100 %. Όταν ξαναπέσει n μπαταρία στο 98 % (για παράδειγμα καθώς δεν γνωρίζω το ακριβές ποσοστό) τότε δίνει εντολή να ξαναρχίσει n τροφοδοσία μέχρι το 100 %. Αυτό μπορεί να γίνει μία φορά στο οκτάωρο μπορεί και δύο, εξαρτάται από την κατανάλωση του τηλεφώνου σε αδράνεια.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όταν η μπαταρία δίνει ενέργεια στο κινητό ενώ είναι στο 100% με συνδεδεμένο τον φορτιστή και έχει κλείσει το κύκλωμα για να μην τραβάει ρεύμα....οταν η μπαταρία πάει να πέσει στο 99% και φυσικά πριν πέσει η μπαταρία ανοίγει το κύκλωμα και παραμένει στο 100% ...για αυτό και ο φορτιστής οταν το κινητό έχει φορτίσει και είναι στο 100% ενώ το δουλεύεις δεν έχει την θερμοκρασία όταν πχ το δουλεύεις με τον φορτιστή από το 40%(τυχαίο ποσοστό έβαλα) πού η μπαταρία έχει μεγαλύτερη ανάγκη σε ρεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι ο kernel είναι προγραμματισμένος να δίνει διαφορετική ένταση ρεύματος ανάλογα με το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας. Και αυτό για να την προφυλάξει από φθορές. Συγκεκριμένα στην συσκευή μας χρησιμοποιείται η μέγιστη ένταση από 0-75 % περίπου. Από εκεί και πάνω η ένταση χαμηλώνει σταδιακά μέχρι το 95 % περίπου οπότε και η φόρτιση συνεχίζεται με το λιγότερη δυνατή ένταση ρεύματος.

Γι'αυτό όταν φορτίζουμε από 0-75 % η μπαταρία καίει ενώ από εκεί και πάνω είναι σχετικά δροσερή.

 

Συμπέρασμα: Δεν έχει σχέση η θερμοκρασία που αντιλαμβανόμαστε από την μπαταρία κατά την φόρτιση με το μέγεθος του φόρτου φόρτισης σε ποσοστιαίες μονάδες αλλά με το πότε αυτό επιτυγχάνεται.

(Εντελώς μπακαλίστικα καθώς δεν διαθέτω τεχνικές γνώσεις).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Σε άμεση σύγκριση πάντως με το ΝΟΤΕ 3 που είχα κ με custom ROM και kernel για καλύτερη μπαταρια κτλ, το 4αρι που έχω τώρα με τα ιδια προγραμματα φορτωμενο, έχει πολύ καλύτερη μπαταρια κ ας είναι official!!
Link to comment
Share on other sites

Masic 4.0

[ATTACH]59840[/ATTACH][ATTACH]59841[/ATTACH][ATTACH]59842[/ATTACH][ATTACH]59843[/ATTACH]

Φοβερή επίδοση οθόνης με πολύ καλή αναμονή!!Μοντέλο?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει άραγε κάποιο πρόγραμμα να βγάζεις φωτογραφία ένα κείμενο και να το κάνει επεξεργάσιμο;;;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει άραγε κάποιο πρόγραμμα να βγάζεις φωτογραφία ένα κείμενο και να το κάνει επεξεργάσιμο;;;

OCR πρόγραμμα θέλεις. Υπάρχουν κάποια στο market. Δες πιο σε εξυπηρετεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το c εχω φιλε μου

Το ίδιο έχω και εγώ και πάνω από 4:15 λεπτά οθόνης δέν έχω δει...:blink:.

Το masic 4.0 είναι kernel,έχεις αλλάξει τίποτα?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω και εγώ και πάνω από 4:15 λεπτά οθόνης δέν έχω δει...:blink:.

Το masic 4.0 είναι kernel,έχεις αλλάξει τίποτα?

 

Το masic ειναι ρομ λολιποπ αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι οτι εχω απενεργοποιησει ολλα services απο το google play services και δεν μου τρωνε καθολου μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Το masic ειναι ρομ λολιποπ αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι οτι εχω απενεργοποιησει ολλα services απο το google play services και δεν μου τρωνε καθολου μπαταρια

Θα την δοκιμάσω. Ποια έχεις απενεργοποιησει; μπορείς να δώσεις σκριν σοτ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το masic ειναι ρομ λολιποπ αλλα αυτο που κανει την διαφορα ειναι οτι εχω απενεργοποιησει ολλα services απο το google play services και δεν μου τρωνε καθολου μπαταρια

 

Θα την δοκιμάσω. Ποια έχεις απενεργοποιησει; μπορείς να δώσεις σκριν σοτ

 

Η επόμενη μου ερώτηση θα ήταν αυτή...για το ποιά έχεις απενεργοποιήσει και αν δουλεύουν κανονικά youtube,gmail,hangouts κτλ χωρίς αυτα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θα την δοκιμάσω. Ποια έχεις απενεργοποιησει; μπορείς να δώσεις σκριν σοτ

 

Ειναι παρα πολλα νομιζω 198 συνολο αλλα δεν ξερω αν λειτουργει ο αυτοματος συγχρονισμος γιατι παντα τσεκαρω mail χειροκινητα. Με τον στοκ κερνελ δεν δουλευε η εφαρμογη disable services και περασα ultimate kernel να κανω αυτα που ηθελα και μετα παλι τον στοκ. Αν θες ανεβαζω σκριν σοτ σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...