Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασε κανείς XPOSED σε lollipop?

Αν δεν κάνω λάθος ακόμα δημιουργεί bootloops σε Rom βασισμένες σε stock tw οπότε είμαστε εν αναμονή..

Σήμερα βγήκε ένα alpha build που δείχνει λίγο φως αλλά έχει μέλλον ακόμα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, από εχτές δεν μου φορτίζει γρήγορα στο φορτιστή και ενώ έχω επιλέξει τη γρήγορη φόρτιση . Το έχετε πάθει αυτό;

 

Βάζεις άλλον φορτιστή εκτός από τον δικό του;; αν ναι τότε βάλε τον δικό του αν όχι δοκίμασε μια επανεκκίνηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κανείς με exynos που να χει γράψει knox; δοκιμάσατε κάνα κερνελ ή ρομ; εντυπώσεις ;αυτονομια; μη γράψω άδικα το knox
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κανείς με exynos που να χει γράψει knox; δοκιμάσατε κάνα κερνελ ή ρομ; εντυπώσεις ;αυτονομια; μη γράψω άδικα το knox

 

Εγώ θα έλεγα να μη το κάνεις Δημήτρη. Αν σκοπεύεις να χάσεις εγγύηση πάρε το F που έχεις και περισσότερες επιλογές σε Roms kernels Aosp κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς με exynos που να χει γράψει knox; δοκιμάσατε κάνα κερνελ ή ρομ; εντυπώσεις ;αυτονομια; μη γράψω άδικα το knox

Εγω προσωπικα αφου περασα sweet rom,dr ketan,xnote ultimate kernel και γενικα οτι εχει βγει κατεληξα στο οτι δεν αξιζει να φλασαρεις ρομ.Αρκετα τα κολληματα πολυ battery drain και πολλα κουλα.Μεινε μαμα και το μονο που θα σου ελεγα κανε ενα απλο ρουτ για τυχον εφαρμογες που το χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μη το κάνεις Δημήτρη. Αν σκοπεύεις να χάσεις εγγύηση πάρε το F που έχεις και περισσότερες επιλογές σε Roms kernels Aosp κλπ.

Το χω σκεφτεί και αυτό Κώστα αλλά αφού το πήρα κούτα δύσκολο να βρω ανταλλαγή με ίδια κατάσταση και ημερων με το δικό μου. Αν πήγαινα σε ανταλλαγή δηλ.αλλιως πούλημα. Βέβαια δεν το βλέπω να το δώσω .

Εγω προσωπικα αφου περασα sweet rom,dr ketan,xnote ultimate kernel και γενικα οτι εχει βγει κατεληξα στο οτι δεν αξιζει να φλασαρεις ρομ.Αρκετα τα κολληματα πολυ battery drain και πολλα κουλα.Μεινε μαμα και το μονο που θα σου ελεγα κανε ενα απλο ρουτ για τυχον εφαρμογες που το χρειαζονται.

Καλά άμα κάνω ρουτ θα γράψω νοξ οπότε θα πήγαινα να φλασαρω και κάτι. Δεν κάθονται καλά στο exynos δηλ;η τα ίδια θέματα έχουν και τα F?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το χω σκεφτεί και αυτό Κώστα αλλά αφού το πήρα κούτα δύσκολο να βρω ανταλλαγή με ίδια κατάσταση και ημερων με το δικό μου. Αν πήγαινα σε ανταλλαγή δηλ.αλλιως πούλημα. Βέβαια δεν το βλέπω να το δώσω .

 

Καλά άμα κάνω ρουτ θα γράψω νοξ οπότε θα πήγαινα να φλασαρω και κάτι. Δεν κάθονται καλά στο exynos δηλ;η τα ίδια θέματα έχουν και τα F?

Εγω απο πρωτη μερα εβαλα xnote αλλα δεν μου αρεσε και μετα εβαλα wanam 1.6 με ultimate kernel και xposed module και ειναι μια χαρα το κινητο, πολυ γρηγορο και στημενο οπως θελω με 430 dpi. nova launcher εχω και δεν εχει κολλησει ποτε το τηλ οτι και να του εχω κανει,εχω κανει και overclock στα 1.6 και δουλευει γρηγορα και απροβληματιστα!

Edited by bolek76
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο πρωτη μερα εβαλα xnote αλλα δεν μου αρεσε και μετα εβαλα wanam 1.6 με ultimate kernel και xposed module και ειναι μια χαρα το κινητο, πολυ γρηγορο και στημενο οπως θελω με 430 dpi. nova launcher εχω και δεν εχει κολλησει ποτε το τηλ οτι και να του εχω κανει,εχω κανει και overclock στα 1.6 και δουλευει γρηγορα και απροβληματιστα!

Αυτονομία πως εισαι;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία πως εισαι;

 

Παρα πολυ καλα εχω βγαλει και 9 ωρες οθονη με ταινια σε 26 ωρες αναμονη με 1 ωρα κλησεις viber και πολυ ωρα chrome. Ειχα ανεβασει screenshot στο θεμα μπαταριας σελιδα 14 νομιζω και ηταν οι πρωτες φορτισεις του κινητου τοτε.

Edited by bolek76
Link to comment
Share on other sites

Καλά άμα κάνω ρουτ θα γράψω νοξ οπότε θα πήγαινα να φλασαρω και κάτι. Δεν κάθονται καλά στο exynos δηλ;η τα ίδια θέματα έχουν και τα F?

 

Προσωπικά για να είμαι ειλικρινής είναι η πρώτη συσκευή που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κάποια από τις υπάρχουσες custom roms. Στη περίπτωση του F κιόλας που υπάρχουν και πολλές.

Πέρασα τη τελευταία BOC3, άλλαξα 2,3 πράγματα στην εμφάνιση μόνος μου που τα ήθελα σε μαύρο και άφησα τη συσκευή ως έχει περιμένοντας τη συμβατότητα του xposed.

Για kernel έχω τον Nadia kernel (BOB4 based) με τον οποίο δηλώνω υπερευχαριστημένος και από θέμα μπαταρίας (μόνιμα >6 ώρες οθόνης με κάθε είδους χρήση) αλλά και με τη γενικότερη συμπεριφορά της συσκευής.

Greenify, adaway, πάγωμα και η ξήλωμα των περιττών εφαρμογών και η συσκευή λειτουργεί υποδειγματικά. Χωρίς lags ή κολλήματα, επανεκκινήσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν ο παρακάτω τρόπος είναι αξιόπιστος για την μεταφορά εφαρμογών στην εξωτερική μνήμη; Και αν είναι, οι εφαρμογές μεταφέρονται στο 100%;

 

http://www.whattechsays.com/how-to/install-and-move-android-apps-to-sd-card/?s11

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν ο παρακάτω τρόπος είναι αξιόπιστος για την μεταφορά εφαρμογών στην εξωτερική μνήμη; Και αν είναι, οι εφαρμογές μεταφέρονται στο 100%;

 

http://www.whattechsays.com/how-to/install-and-move-android-apps-to-sd-card/?s11

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεταφέρεις εφαρμογές στην κάρτα.

Σήμερα πάω για root κλπ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεταφέρεις εφαρμογές στην κάρτα.

Σήμερα πάω για root κλπ

Προφανώς και υπάρχει εφόσον μειωθεί κατά πολύ η χωριτηκότητα της εσωτερικής μνήμης. Ηδη έχω 14,7 gb (οκ δεν είναι λίγα) και με τις αναβαθμίσεις των πολλών εφαρμογών που έχω θα κατεβαίνει δραστικά. Τα λέω από την εμπειρία που έχω με τα 16 gb του s4, όπου είχα αρχίσει να σβήνω εφαρμογές λόγο έλλειψης χώρου!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Λογω ελλειψης ραμ θες να πεις,οχι χωρου φιλε μου. Οι εφαρμογες αυτα που κατεβαζουν ειναι ελάχιστα σε αντιθεση με τη ραμ που σου τρωνε. Οποτε τι τις μεταφερεις,τι της εχεις στο κιν το ιδιο θα ειναι.

 

Αποψη μου παντα. :-)

An honest man is always a child.

Socrates

Alienware 17 R3  / Samsung Galaxy S21 Ultra / Galaxy Watch3 Titanium

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γκαηζ, το xposed λειτουργει σε λολλι, σωστά;

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πως καταργω το greenify;; πήγα και στην διαχείριση εφαρμογών και στην προσβασιμοτητα το απενεργοποιησα αλλά δεν.... Τι γίνεται;;;

Άκυρο..

Το βρήκα

Edited by panoramix77
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γκαηζ, το xposed λειτουργει σε λολλι, σωστά;
Όχι Πέτρο, είναι ακόμη σε beta έκδοση και ειδικά στα samsung δημιουργεί προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

Όχι Πέτρο, είναι ακόμη σε beta έκδοση και ειδικά στα samsung δημιουργεί προβλήματα

 

Ευχαριστω Παρη!

 

Κριμα, θα μου λειψουν καποια cool features του, αλλα ευτυχως οχι καποιο dealbreaker! Ευκαιρια να λειτουργησω και μια συσκευη pure stock γιατι με κουρασε το ολο κυνηγι των custom κλπ :D

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Παρη!

 

Κριμα, θα μου λειψουν καποια cool features του, αλλα ευτυχως οχι καποιο dealbreaker! Ευκαιρια να λειτουργησω και μια συσκευη pure stock γιατι με κουρασε το ολο κυνηγι των custom κλπ :D

Είναι θέμα χρόνου να το φτιάξουν αλλά ως τότε, πίστεψε με, θα ηρεμήσεις με την stock :)

Link to comment
Share on other sites

Εμφάνιση Κρυφών Επιλογών Air Gestures & Smart Scroll (δεν φαίνεται να δουλεύουν όλα)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ - Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει 2 κενά κουμπιά στο Πίνακα Ειδοποιήσεων (όταν κατεβάζουμε τη notification bar και πατάμε δεξιά το γρανάζι για να εμφανιστούν όλες οι συντομεύσεις?.. εκεί).

Αν εμφανιστούν ο μόνος τρόπος για να φύγουν είναι είτε περνώντας ξανά την επίσημη ρομ είτε με root.

Σε' μένα δεν εμφανίστηκαν αλλά με μία αναζήτηση είδα πως μερικοί τα απέκτησαν.

 

Οδηγίες

 

1. Εγκαθιστούμε τον Nova Launcher

Τον χρειαζόμαστε για τη δημιουργία συντομεύσεων μέσω διεργασιών των εφαρμογών. Αφού κάνουμε τη δουλειά μας μπορούμε να τον διαγράψουμε, φυσικά η διαδικασία γίνεται και άλλες ανάλογες εφαρμογές.

 

2. Πατάμε το κεντρικό πλήκτρο για να μας ρωτήσει ποιον Launcher θέλουμε να τρέξουμε, επιλέγουμε Nova μόνο μια φορά.

3. Πατάμε παρατεταμένα στην οθόνη σε ένα κενό σημείο και στο παράθυρο που θα μας εμφανιστεί επιλέγουμε Συντομεύσεις.

4. Επιλέγουμε Δραστηριότητες.

5. Επιλέγουμε Ρυθμίσεις.

6. α) Για Smart Scroll ψάχνουμε το 'Έξυπνη κύλιση (Settings$SmartScrollAdvancedSettingsActivity) και είτε πατάμε παρατεταμένα για να μπούμε στο μενού, είτε μία φορά για να δημιουργήσουμε τη συντόμευση στην Αρχική μας οθόνη.

β) Για Air Gestures ψάχνουμε το Air gesture (Settings$AirMotionSettingActivity) και είτε πατάμε παρατεταμένα για να μπούμε στο μενού, είτε μία φορά για να δημιουργήσουμε τη συντόμευση στην Αρχική μας οθόνη.

7. Έτοιμοι. Δεν φαίνεται να δουλεύουν όλα αλλά για να βρίσκεται εκεί η δυνατότητα ίσως ενεργοποιηθεί με κάποια μελλοντική αναβάθμιση.

 

Προσωπικά μου είναι όλα ψιλοάχρηστα αλλά εφόσον υπήρχαν στο Note3, δεν βρίσκω το λόγο να λείπουν από το 4. ;)

και όμως δε δουλεύουν. Έκανα τα βήματα αυτά, και τα έφτιαξα όλα. Αλλά δεν δουλεύει, και δε δείχνει ούτε το εικονίδιο που έβγαζε στο ΝΟΤΕ 3 όταν είχες την επιλογή air gesture.

Edited by eloy4s
Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει γινει τπτ κανενα βημα για ρουτ χωρις να γραφει ο knox ή να βρεθηκε τροπος να μηδενιζει εστω και αν γραψει;; θα δωσω το σ3 και ολο και περισσοτερο ζοριζομαι σε μερικα πραγματα και θελω ρουτ αλλα αυτην η εγγυση ρε παιδι μου pain in the ***(σρ για την εκφραση)
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει γινει τπτ κανενα βημα για ρουτ χωρις να γραφει ο knox ή να βρεθηκε τροπος να μηδενιζει εστω και αν γραψει;; θα δωσω το σ3 και ολο και περισσοτερο ζοριζομαι σε μερικα πραγματα και θελω ρουτ αλλα αυτην η εγγυση ρε παιδι μου pain in the ***(σρ για την εκφραση)

Δυστυχώς όχι. Μέχρι το ντοα αν πάθει κάτι μετά δεν παθαίνει. Εγώ το έγραψα :D

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...