Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσοχή όσοι έχετε nandroid backups, να φροντίσετε να διαγράφετε τα δακτυλικά αποτυπώματα πρώτου πάρετε μέσω recovery γιατί στην επαναφορά και θα σας κλειδώσει έξω μιας και δεν θα αναγνωρίζει το αποτύπωμα και γενικότερα θα αχρηστεύσει το εν λόγω feature αν καταφέρετε και περάσετε την οθόνη κλειδώματος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλα τα μέλη...είχα note3 sm-n9005 ρουταρισμενο και δεν θέλω να πειράξω το νέο μου note4 με exynos cpu...το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο καλό launcher στο playstore(αν κάνω κατάργηση το launcher θα επανέλθει όπως ήταν αρχικά το κιν???)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα μέλη...είχα note3 sm-n9005 ρουταρισμενο και δεν θέλω να πειράξω το νέο μου note4 με exynos cpu...το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο καλό launcher στο playstore(αν κάνω κατάργηση το launcher θα επανέλθει όπως ήταν αρχικά το κιν???)

Χωρίς root δεν μπορείς να κάνεις κατάργηση - του tw launcher με τον οποίο έρχεται η συσκευή -, μπορείς όμως να εγκαταστήσεις κάποιον άλλον από το play store και να τον επιλέξεις σαν προεπιλεγμένο.

Με αυτό το τρόπο και μπορείς να επαναφέρεις οποία στιγμή θέλεις τον παλιό και νομίζω πως σταματάει να τρέχει και στο προσκήνιο αν δεν κάνω λάθος.

 

Περισσότερα για επιλογή Launcher όμως εδώ - Android Προτάσεις : Launchers II -

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθήκαμε σε Launcher, χρησιμοποιώ το Nova εδώ και αρκετό καιρό σε σχεδόν όλες μου τις συσκευές.

 

Στο Note 4 εντελώς περιέργως όμως μου κάνει κάποια σπασίματα, ειδικά στην αρχική οθόνη όταν πάω στην επόμενη δεξιά. Εκεί φαίνεται υπερβολικά μιας και το κόλλημα είναι μεγάλο.

 

Έχει κανένας άλλος τέτοιο θέμα με Nova ?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθήκαμε σε Launcher, χρησιμοποιώ το Nova εδώ και αρκετό καιρό σε σχεδόν όλες μου τις συσκευές.

 

Στο Note 4 εντελώς περιέργως όμως μου κάνει κάποια σπασίματα, ειδικά στην αρχική οθόνη όταν πάω στην επόμενη δεξιά. Εκεί φαίνεται υπερβολικά μιας και το κόλλημα είναι μεγάλο.

 

Έχει κανένας άλλος τέτοιο θέμα με Nova ?

 

Χμμ κανένα θέμα με Nova εδώ (fw:NK5). Μήπως είναι κάποιο συγκεκριμένο εφέ μετάβασης, πακέτο εικονιδίων, widget το οποίο δημιουργεί το πρόβλημα?

Το αναφέρω γιατί ένα κακογραμμένο widget μπορεί να δημιουργήσει τέτοιου είδους κολλήματα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι είχα ένα θέμα με ένα εορτολόγιο που χρησιμοποιούσα αλλά το έχω βγάλει, το μόνο που μου κάνει πλέον είναι οτι η κίνηση όταν μεταφέρει ενα app στο homescreen είναι πολύ σπαστή.

 

Δεν είναι κάτι βέβαια, αλλά μιας και τόσο καιρό το χρησιμοποιούσα και ήταν γρήγορο παντού κάπως μου φάνηκε.

Εχω επικοινωνήσει και με τον developer και περιμένω invite για το επόμενο Beta του Nova.

 

Αντε με το καλό να δούμε και το 5 (lollipop) γιατί μετά απο 2 Nexus απορώ και γω πως έχω κρατηθεί και δεν το έχω κάνει root να πετάξω όλο το bloatware

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Μια ερώτηση. Μου είπε ένας φίλος ότι και ρουτ να κάνω αν θέλω να το πάω για σέρβις η οτιδήποτε, αν χρησιμοποιήσω το Odin πριν και φλασάρω το μαμά ρομ θα είναι οκ αλλά δεν νομίζω να ξέρει για το νοξ. Ξέρει κανείς κατι; Έχω την F συσκευή και με τρώει να κάνω ρουτ. ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω...έχω το note4 sm-n910c το οποίο δεν έχω ρουταρισμενο προς το παρών,γίνεται να βάλω το cm launcher από το playstore και αν δεν μου αρέσει να το αφαιρέσω χωρίς να έχω κανένα θέμα???και κάτι ακόμα...έχει κανένας καμιά πρόταση για κατέβασμα video από το YouTube...??? Edited by Evoliasmenos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω...έχω το note4 sm-n910c το οποίο δεν έχω ρουταρισμενο προς το παρών,γίνεται να βάλω το cm launcher από το playstore και αν δεν μου αρέσει να το αφαιρέσω χωρίς να έχω κανένα θέμα???

 

launcher μπορεις να αλλαξεις οσους θες δεν ειναι κατι αυτο! που να εχει σχεση με το ροοτ και την μη εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

launcher μπορεις να αλλαξεις οσους θες δεν ειναι κατι αυτο! που να εχει σχεση με το ροοτ και την μη εγγυηση!

 

Ναι αλλά μπορώ αν δεν μου αρέσει να το κάνω απλά μια κατάργηση όπως τα υπόλοιπα προγράμματα και να επανέλθει στην αρχική του μορφή το κιν?επειδή ένα μέλος αναφέρθηκε πιο πάνω ότι πρέπει να έχεις ρουτ για να κάνεις κατάργηση μια εφαρμογή launcher...

 

 

***καμιά πρόταση για κατέβασμα βίντεο από το YouTube έχουμε?

Edited by Evoliasmenos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μπορώ αν δεν μου αρέσει να το κάνω απλά μια κατάργηση όπως τα υπόλοιπα προγράμματα και να επανέλθει στην αρχική του μορφή το κιν?επειδή ένα μέλος αναφέρθηκε πιο πάνω ότι πρέπει να έχεις ρουτ για να κάνεις κατάργηση μια εφαρμογή launcher...

 

 

***καμιά πρόταση για κατέβασμα βίντεο από το YouTube έχουμε?

Εφόσον έχεις κατεβάσει οποιοδήποτε launcher από το play store, μπορείς να τον καταργήσεις όποτε εσύ το θελήσεις, με τον απλό-κλασικό τρόπο κατάργησης εφαρμογών, χωρίς ρουτ και τα σχετικά.

 

Για εφαρμογές ρωτάμε εδώ

Link to comment
Share on other sites

επειδή ένα μέλος αναφέρθηκε πιο πάνω ότι πρέπει να έχεις ρουτ για να κάνεις κατάργηση μια εφαρμογή launcher...

 

 

***καμιά πρόταση για κατέβασμα βίντεο από το YouTube έχουμε?

 

Χμμ μάλλον δεν είχα καταλάβει τι εννοούσες στο προηγούμενο σου σχόλιο.

Πρέπει να έχεις root για να την κατήργηση του tw launcher που είναι εφαρμογή συστήματος και ο προεπιλεγμένος της συσκευής, αυτό νόμιζα πως ήθελες να κάνεις.

Φυσικά όπως προείπε σωστά ο Πάρης μπορείς να δοκιμάσεις όποιον launcher θες απ'το play store και ανά πάσα στιγμή να γυρίσεις στον (ακόμα και να τον έχεις παράλληλα διαθέσιμο) προεπιλεγμένο.

 

Για YouTube downloading όπως καταλαβαίνεις δεν θα βρεις κάτι στο market, δοκίμασε το YouTube downloader . Ενώ βλέπεις ένα βίντεο στην επίσημη εφαρμογή πατάς share και κάνεις τη δουλειά σου με την εν λόγω εφαρμογή.

 

Android - Προτάσεις Launchers II

Android - Προτάσεις: Γενικές εφαρμογές

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Χμμ μάλλον δεν είχα καταλάβει τι εννοούσες στο προηγούμενο σου σχόλιο.

Πρέπει να έχεις root για να την κατήργηση του tw launcher που είναι εφαρμογή συστήματος και ο προεπιλεγμένος της συσκευής, αυτό νόμιζα πως ήθελες να κάνεις.

Φυσικά όπως προείπε σωστά ο Πάρης μπορείς να δοκιμάσεις όποιον launcher θες απ'το play store και ανά πάσα στιγμή να γυρίσεις στον (ακόμα και να τον έχεις παράλληλα διαθέσιμο) προεπιλεγμένο.

 

Για YouTube downloading όπως καταλαβαίνεις δεν θα βρεις κάτι στο market, δοκίμασε το YouTube downloader . Ενώ βλέπεις ένα βίντεο στην επίσημη εφαρμογή πατάς share και κάνεις τη δουλειά σου με την εν λόγω εφαρμογή.

 

Android - Προτάσεις Launchers II

 

Android - Προτάσεις: Γενικές εφαρμογές

 

καταλαβα...τι γνωμη εχετε για το cm launcher???το δουλευει κανενας/θα; εχει διαφορα σε ταχυτητα το κινητο???η να παμε στο nova κτλ...

 

Παιδες να ρωτησω κατι ,εχει βγει ρουτ για το n910C χωρις να γραφει ο knox ?οπως με το note 3

 

Υπάρχει ρουτ που να μην γράφει το knox (έστω και στο 3αρι)???

Edited by ggazas
Διαδοχικά μηνύματα ιδίου χρήστη
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρουτ που να μην γράφει το knox (έστω και στο 3αρι)???

 

Για το 4 όχι.

Για το 3 ναι. Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις την απάντησή σου.

Μετά μπορείς να απευθυνθείς στο δικό του θέμα και όχι εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω το note 4 snapdragon. ενω παλιοτερα ειχα με επιτυχια κανει root, τωρα απο εχθες δοκιμαζω να ξανακανω, και ενω δειχνει να ξεκιναει κανονικα στο odin, λιγο πριν το τελος οπως θα δειτε και στην φωτο πεταει FAIL (!) καμια βοηθεια? δεν ξερω γιατι το κανει αυτο.

Ευχαριστω.

Edited by taklingr
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω το note 4 snapdragon. ενω παλιοτερα ειχα με επιτυχια κανει root, τωρα απο εχθες δοκιμαζω να ξανακανω, και ενω δειχνει να ξεκιναει κανονικα στο odin, λιγο πριν το τελος οπως θα δειτε και στην φωτο πεταει FAIL (!) καμια βοηθεια? δεν ξερω γιατι το κανει αυτο.

Ευχαριστω.

 

Δες στις ρυθμίσεις ασφάλειας του κινητού μήπως είναι ενεργοποιημένη η επιλογή του κλειδιού επανενεργοποίησης.

Αν ναι βγάλτην και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Δες στις ρυθμίσεις ασφάλειας του κινητού μήπως είναι ενεργοποιημένη η επιλογή του κλειδιού επανενεργοποίησης.

Αν ναι βγάλτην και ξαναδοκίμασε.

 

ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ !!! αυτο ήταν. ειχα τρελαθει μια εβδομαδα τωρα. δεν ηξερα τι εφταιγε.!! :thanks:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανενας την διαδικασια για την βελτιωση της καμερας...???και αν ναι εχει διαφορα???το εχει με λινκ στην πρωτη απαντηση του θεματος για τα note4(απο xda) Edited by Evoliasmenos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κατοχος νοτε 4 εδω κ 2 μερες εχω παρατηρησει ενα προβληματακι κατα την διαρκεια των κλησεων μερικες φορες ακουγεται ενας ηχος σαν στασικος ηλεκτρισμος ειναι θεμα hardware η software εχω ακομα 5 μερες για doa τι να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το γράφω εδώ μιας και αφορά κυρίως τους κατόχους Note4.

Για οσους ειναι rooted με xposed, υπάρχει module που βγηκε πριν 7 μερες περιπου που κανει το official youtube app να δουλευει με κλειστη οθονη.Υπήρχαν και κατι εφαρμογές που το έκαναν αυτό, οι οποιες ομως ηταν ειτε εφαρμογές τρίτων είτε τροποποιημενες επισημα.

Δεν σταματάω ομως εδω:

Πλεον με την εγκατασταση του module ειναι εφικτή με την ελαχιστοποιηση που διαθετει το Note 4 (και το 2 μου :lol::rolleyes:) η αναπαραγωγή του ήχου ενω μπορείς να είσαι σε αλλη εφαρμογή. Feature που ηθελα χρονια τωρα και δεν το εβρισκα τουλαχιστον στο επισημο app.

Kαι επισης στο lockscreen πλεον συμπεριφερεται και σαν music player και μπορεις να κανεις seek/pause.

 

Εικονες παρατιθενται παρακατω.

 

Link για το xposed module: http://repo.xposed.info/module/com.pyler.youtubebackgroundplayback

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μιας και τα volume buttons ειναι πολυ ευαισθητα στο πατημα, γνωριζει καποιος καποια εφαρμογη που μπορω να κλειδωσω τα κουμπια και να μην ανταποκρινονται στο πατημα ωστε να μην αλλαζει το volume ?
--NickB
Link to comment
Share on other sites

Για οσους ειναι rooted με xposed, υπάρχει module που βγηκε πριν 7 μερες περιπου που κανει το official youtube app να δουλευει με κλειστη οθονη.Υπήρχαν και κατι εφαρμογές που το έκαναν αυτό, οι οποιες ομως ηταν ειτε εφαρμογές τρίτων είτε τροποποιημενες επισημα.

Δεν σταματάω ομως εδω:

Πλεον με την εγκατασταση του module ειναι εφικτή με την ελαχιστοποιηση που διαθετει το Note 4 (και το 2 μου :lol::rolleyes:) η αναπαραγωγή του ήχου ενω μπορείς να είσαι σε αλλη εφαρμογή. Feature που ηθελα χρονια τωρα και δεν το εβρισκα τουλαχιστον στο επισημο app.

Kαι επισης στο lockscreen πλεον συμπεριφερεται και σαν music player και μπορεις να κανεις seek/pause.[/url]

 

Επιτέλους βρέθηκε κάποιος να το προσπαθήσει, απορίας άξιον γιατί μια τέτοια λειτουργία δεν έχει δοθεί ακόμα επίσημα από τη Google.. καλή ανακάλυψη (αν και στο background προσωπικά δεν μου δουλεύει με ανοιχτή την οθόνη), αν και κάνω τη δουλειά μου με το viral, το κρατάω να δω πως θα προχωρήσει. :-)

Μιας και τα volume buttons ειναι πολυ ευαισθητα στο πατημα, γνωριζει καποιος καποια εφαρμογη που μπορω να κλειδωσω τα κουμπια και να μην ανταποκρινονται στο πατημα ωστε να μην αλλαζει το volume ?

Δυστυχώς χωρίς root δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσα από τη συσκευή, αλλά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με εφαρμογές όπως η Volume Rocker.

Link to comment
Share on other sites

Σε λ έχουμε κανονικά ρουτ? Κρατώντας τον κνοξ 0χ0 πάντα..

Ακόμα δεν έχει βρεθεί κάποια τρύπα ασφαλείας τέτοια ώστε να επιτρέψει root χωρίς να μετρήσει ο Knox.. άρα όχι, δυστυχώς ούτε σε Lollipop, ούτε σε kit kat.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...