Jump to content

Vero Tab w10i 10"(32GB)


7710nmvx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ LINUX ΣΤΟ VERO ;;;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by niotheros
Κεφαλαίοι χαρακτήρες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το πηρα. Απλα αναρωτιέμαι αν μπορώ να το κανω. Γιατι αν γινετε θα το παρω και θα βαλω. Οποτε ξαναρωτω, γινετε να βαλω linux στο Vero;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πηρα. Απλα αναρωτιέμαι αν μπορώ να το κανω. Γιατι αν γινετε θα το παρω και θα βαλω. Οποτε ξαναρωτω, γινετε να βαλω linux στο Vero;

Ειδικα για το vero πολύ δυσκολα θα παρεις απαντηση αν δε το εχει δοκιμασει καποιος!

Αν θες να ψαχτείς,καλο να κοιτάξεις για θεματα που αφορουν γενικα τα Windows tablets με atom bay trail soc,για να παρεις καποια ιδεα τι γινεται μ'αυτα τα μηχανημα γενικα και ποια από αυτά εχουν περαστει με επιτυχεια καποια διανομη του Linux!

 

Για αρχη κοιτα αυτό το θεμα!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ του hall2001 ειπε πως το εκανε. Αν εβαλε λοιπον παει να πει πως μπορω να βαλω οποιοδήποτε distribution aπο linux ή ειναι αρκετα πιθανό. Απλα θελω να χω την επιλογη και γενικα θελω να το δοκιμασω ανεξάρτητου του αν θα ναι χρήσιμο η οχι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή "ψήνομαι" να το αγοράσω, τα windows που έχει είναι windows RT (δέστε τι λένε εδώ http://www.theverge.com/2015/2/3/7974759/windows-rt-is-dead) ? Όσο για το TABLET INNOVATOR W108B 10'' στο e-shop http://www.e-shop.gr/tablet-innovator-w108b-10-32gb-wi-fi-bt-windows-81-black-p-PER.903187 λέει ότι υποστηρίζει μέχρι Micro SDHC (έως 32GB). Το vero υποστηρίζει έως και 64GB? Νομίζετε ότι μπορεί να αντικαταστήσει ένα light notebook?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σχετικά με την κάρτα sd σας έχω νέα. Παρήγγειλα μια 64gb 10 class από ebay και από λάθος μου έστειλαν μια 256gb που δε λέει πάνω καθόλου class. Την έβαλα και το τάμπλετ μας την άνοιξε και τη δούλεψε κανονικά. Τώρα για ταχύτητα, τι να σας πω δεν ξέρω, εμένα κανονικά μου φάνηκε. Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω; Να συνεχίσω να παίζω με τη 256 ή να πάρω μια άλλη 64 με 10 class ; Ο πωλητής προθυμοποιήθηκε να μου την αντικαταστήσει. Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω ας μας πληροφορήσει. Εγώ δεν έχω κάποιες ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις. Ένας απλός χρήστης είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή "ψήνομαι" να το αγοράσω, τα windows που έχει είναι windows RT (δέστε τι λένε εδώ http://www.theverge.com/2015/2/3/7974759/windows-rt-is-dead) ? Όσο για το TABLET INNOVATOR W108B 10'' στο e-shop http://www.e-shop.gr/tablet-innovator-w108b-10-32gb-wi-fi-bt-windows-81-black-p-PER.903187 λέει ότι υποστηρίζει μέχρι Micro SDHC (έως 32GB). Το vero υποστηρίζει έως και 64GB? Νομίζετε ότι μπορεί να αντικαταστήσει ένα light notebook?

Κανονικά windows φοράνε όπως στα pc.

Τώρα για μια ελαφριά προς μέση χρήση θα σε καλύψει ικανοποιητικα(σερφαρισμα,youtube,ταινιες,torrent,office)

 

Παιδιά σχετικά με την κάρτα sd σας έχω νέα. Παρήγγειλα μια 64gb 10 class από ebay και από λάθος μου έστειλαν μια 256gb που δε λέει πάνω καθόλου class. Την έβαλα και το τάμπλετ μας την άνοιξε και τη δούλεψε κανονικά. Τώρα για ταχύτητα, τι να σας πω δεν ξέρω, εμένα κανονικά μου φάνηκε. Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω; Να συνεχίσω να παίζω με τη 256 ή να πάρω μια άλλη 64 με 10 class ; Ο πωλητής προθυμοποιήθηκε να μου την αντικαταστήσει. Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω ας μας πληροφορήσει. Εγώ δεν έχω κάποιες ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις. Ένας απλός χρήστης είμαι.

256gb μου φαίνεται απίστευτο που την αναγνωρίζει.

Φοβάμαι όμως μήπως σε βάθος χρόνου τα παίξει η και μήπως είναι μαϊμού.

Αν είχες παραγγείλει επώνυμη στυλ Samsung, SanDisk και αυθεντική και σου στείλανε άλλη εγώ προσωπικά θα επέλεγα να μου φέρουν την ίδια που έκανα στην παραγγελία και θα επέστρεφα την παλιά.

Μπορείς να τσεκάρεις ταχύτητα με αυτό το πρόγραμμα

http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/CrystalDiskMark.shtml

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλο το forum.

Την αναγνωρίζει τη 256gb και μου δείχνει 250 gb free. Μάλλον πέρι μαϊμούς πρόκειται, αλλά δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα. Όταν λες ότι μπορεί να τα παίξει, εννοείς την κάρτα ή το τάμπλετ; Έχω πάρει στο παρελθόν φλασάκια μαϊμουδένια από Κίνα και δεν μου χάλασαν (5ετία ++) ενώ αντιθέτως μου έχουν χαλάσει sandisc, trascend και corsair original αγορασμένα από το πλαίσιο. Τεσπα ο πωλητής προθυμοποιήθηκε να μου στείλει δωρεάν την 64gb και να κρατήσω και τη 256. Μου υποσχέθηκε ότι θα είναι original Samsung 10 class. Για να δούμε τι θα έρθει;

 

Μπορείς να τσεκάρεις ταχύτητα με αυτό το πρόγραμμα

http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/CrystalDiskMark.shtml

 

Το κατέβασα στον Η/Υ όχι στο tablet, το εγκατέστησα και το έτρεξα ( πάτησα το κουμπί All πάνω αριστερά) και τελικά βγήκαν αυτά:

http://s30.postimg.org/psq3gq2ch/crystal_disk_mark.jpg

 

http://s30.postimg.org/szkn0cmsd/crystal_disk_mark.jpg

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι λέει να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι;

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ττο οτι ειναι windows με bing τι εννοει?10αρια θα μπορει να παρει?

Ειναι τα δωρεαν/φτηνα windows που δινει στους κατασκευαστες η MS.

Ειναι κανονικα windows ,απλα εχουν default search το bing,αλλα τον αλλαζεις.Καμια αλλη διαφορα,απο τα "αλλα" windows.

Θα αναβαθμηστει στα windows 10.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα γινεται να συνδεσουμε περιφεριακα οπως εκτυπωτη η dvd?Με το Google Earth τα καταφερνει η κολλαει?

Μπορω να το συνδεσω στο internet και με καλωδιο μεσω ανταπτορα ethernet-usb?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

'Εχει έρθει σε κανέναν η αναβάθμιση σε 10?

 

Τέλη Ιουλίου θα ερθει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιος στο φόρουμ, και σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω ταμπλετ, βέβαια, ψάχνοντας βρήκα το Odys WinTab 10 το οποίο είναι ακριβώς ίδιο με το Vero. Γιατί συμβαίνει αυτό? :blink:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει GPS σε Windows Tablet δεν νομίζω οτι είναι και πολύ απαραίτητο (εξαρτάται απο τη χρήση που θες να κάνεις ). Αλλά τα ~16GB ελεύθερα ίσως να είναι όντως λίγα, ειδικά αν θες να κατεβάζεις πρόγραμματα-εφαρμογες-κλπ κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει GPS σε Windows Tablet δεν νομίζω οτι είναι και πολύ απαραίτητο (εξαρτάται απο τη χρήση που θες να κάνεις ). Αλλά τα ~16GB ελεύθερα ίσως να είναι όντως λίγα, ειδικά αν θες να κατεβάζεις πρόγραμματα-εφαρμογες-κλπ κλπ.

ενταξει το gps καμια φορα εισαι καπου εκτος (αλλη πολη αλλη χωρα) και θες με ανεση να ανοιξεις το here maps(το μονο free και αξιοπιστο για win μεχρι τωρα) και να δεις που θα πας(οκ στο android κινητο εχω 4-5 προγραμματα που με καλυπτουν απλα η μεγαλη οθονη δελεαζει-παντα οπως ειπα σε λιγες περιπτωσεις οντως)

 

τωρα για την μνημη απο οτι εχω καταλαβει πχ το office δεν χρειαζεται αφου υπαρχει στο windows market το wps office οποτε φανταζομαι ο τεραστιος χωρος που χρειαζεται το μαμα office τον γλυτωνουμε.

οποτε μενουν απο τα 32 καπου 21-22gb ελευθερα

οι εφαρμογες desktop(exe κλπ) εαν εχω καταλαβει σωστα μπορουν να εγκατασταθουν στην sd.οι εφαρμογες απο το win market μονο στην εσωτερικη μνημη αλλα αυτο νομιζω θα αλλαξει στα win 10!!οποτε εαν και οι εφαρμογες απο το market μπαινουν και αυτες στην sd ειμαστε οκ!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το gps καμια φορα εισαι καπου εκτος (αλλη πολη αλλη χωρα) και θες με ανεση να ανοιξεις το here maps(το μονο free και αξιοπιστο για win μεχρι τωρα) και να δεις που θα πας(οκ στο android κινητο εχω 4-5 προγραμματα που με καλυπτουν απλα η μεγαλη οθονη δελεαζει-παντα οπως ειπα σε λιγες περιπτωσεις οντως)

 

τωρα για την μνημη απο οτι εχω καταλαβει πχ το office δεν χρειαζεται αφου υπαρχει στο windows market το wps office οποτε φανταζομαι ο τεραστιος χωρος που χρειαζεται το μαμα office τον γλυτωνουμε.

οποτε μενουν απο τα 32 καπου 21-22gb ελευθερα

οι εφαρμογες desktop(exe κλπ) εαν εχω καταλαβει σωστα μπορουν να εγκατασταθουν στην sd.οι εφαρμογες απο το win market μονο στην εσωτερικη μνημη αλλα αυτο νομιζω θα αλλαξει στα win 10!!οποτε εαν και οι εφαρμογες απο το market μπαινουν και αυτες στην sd ειμαστε οκ!

Ισχύει δεν το είχα σκεφτεί απο αυτή την προοπτική. Βασικά εγω μίλησα για 16GΒ διαθέσιμα επειδή πιάνει και το λειτουργικό μερικά GΒ. Οσο για την αποθήκευση αν όντως μπορείς να αποθηκεύσεις τις εφαρμογές .exe στην sd πιστεύω είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει δεν το είχα σκεφτεί απο αυτή την προοπτική. Βασικά εγω μίλησα για 16GΒ διαθέσιμα επειδή πιάνει και το λειτουργικό μερικά GΒ. Οσο για την αποθήκευση αν όντως μπορείς να αποθηκεύσεις τις εφαρμογές .exe στην sd πιστεύω είσαι μια χαρά.

το λειτουργικό χωρίς office πιάνει καμία δεκαριά gb οπότε 22 περίπου μένουν.Τώρα δεν ξέρω οι εφαρμογές από το μάρκετ πιάνουν ας πούμε τόσο χώρο όσο στο android? πχ το tapatalk πιάνει ίσο χώρο σε win όσο στο android(λίγο όχι πολύ δηλαδή).; Γιατί σε 4 γιγα στο κινητό ελεύθερα έχω κατεβάσει 100 εφαρμογές και έχω αλλά 2.9 ελεύθερα! Εάν είναι έτσι και στα win είμαστε καλά! Και εάν μαζί με τα exe στα win 10 και οι εφαρμογές από το μάρκετ μπαίνουν στην sd τότε είτε με μια 64gb είτε με μια 128 είμαστε πλήρως καλυμμένοι! Εγώ μάλλον θα περιμένω τέλος Ιουλίου να βγουν τα δεκαρια να τα βάλει κανείς να μας πει και πως θα κάτσουν πάντως

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι έτσι τα Windows βολεύουν τρομερά! Εγω, επειδή έχει περάσει από τα χέρια μου Windows Phone, μπορώ να πω ότι με το θέμα της μνήμης που πιάνουν οι εφαρμογές έμεινα υπερευχαριστιμενος. Οπότε θέλω να ελπίζω ότι η ΜS θα έχει κάνει καλή δουλειά και στα Windows Tablets επίσης,
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι έτσι τα Windows βολεύουν τρομερά! Εγω, επειδή έχει περάσει από τα χέρια μου Windows Phone, μπορώ να πω ότι με το θέμα της μνήμης που πιάνουν οι εφαρμογές έμεινα υπερευχαριστιμενος. Οπότε θέλω να ελπίζω ότι η ΜS θα έχει κάνει καλή δουλειά και στα Windows Tablets επίσης,
φοβαμαι μονο τα windows update μονο οτι θα εγκαθιστανται μονο στον εσωτερικο C οποτε θα τρωνε λιγο λιγο τον χωρο!
Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι μονο τα windows update μονο οτι θα εγκαθιστανται μονο στον εσωτερικο C οποτε θα τρωνε λιγο λιγο τον χωρο!

Βασικά 100% θα εγκαθίστανται μονο στον εσωτερικό. Δεν ξέρω τι μέγεθος θα έχει η ενημέρωση, όμως εαν σου επιτρέπει να μεταφέρεις εφαρμογές στην SD τοτε συμφέρει μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βασικά 100% θα εγκαθίστανται μόνο στον εσωτερικό. Δεν ξέρω τι μέγεθος θα έχει η ενημέρωση, όμως εαν σου επιτρέπει να μεταφέρεις εφαρμογές στην SD τότε συμφέρει μάλλον.

 

Eπισης έχω απορία αν γίνεται να συνδέσεις φλασακια USB και από τις δυο θύρες ή γίνεται μόνο με την κανονική USB? :blink:

Και επίσης, ο φορτιστής πόσα Volt βγάζει και έχετε να προτείνετε κανένα αυτοκινήτου?

Edited by ILKaps
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μάλλον θα το πάρω για τη γιαγιά μου ψάχνοντας φτηνό αξιόπιστο δεκάρι tablet. Αξίζει τώρα η αγορά του πιστεύετε; Πέραν του δωρεάν χρόνου για office υπάρχει κάποια δωρεάν εφαρμογή για office (τελείως βασικά πράγματα); Edited by al3x1k0

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανένας την αναβάθμιση να μας πει εάν όλα πήγαν καλά;;; Κατεβάστε το media creation tool της Microsoft τρέξτε το και κάντε την αναβάθμιση μόνοι σας!
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση όλα πήγαν καλά. Όταν όμως έκανα clean install για να ελευθερώσω χώρο, είχαν μείνει μόνο 2gb ελεύθερα, σταμάτησε η αυτόματη περιστροφή της οθόνης και δεν έχω και ήχο.

Αν κάποιος μπορεί ανεβάσει κάπου drivers κάρτας ήχου και γραφικών από τα win 8.1 θα ήμουν ευγνώμων.

Μην κάνετε πάντως αναβάθμιση πριν πάρετε αντίγραφα των drivers με κάποιο πρόγραμμα για να μην πάθετε αυτά που έπαθα εγώ.

Η εταιρία δεν έχει drivers for win 10 όπως με ενημέρωσε μέσω ενός email που τους έστειλα, πάντως θα προσπαθήσουν σε συνεννόηση με την κατασκευάστρια εταιρία να βγάλουν στο μέλλον στο site τους http://www.veropc.gr.

Τώρα σε ότι αφορά τα win 10 ως λειτουργικό στην δική μας συσκευή μην Περιμένετε και πολλά. Ο νέος browser edge μάλλον θα σας κάνει τη ζωή δυσκολότερη σε σχέση με τον metro ie.

Α.,και,υπομονή. Η πρώτη αναβάθμιση μου πήρε πάνω από 2,5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...