Jump to content

Cubot S168


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα της μπαταρίας έχει απαντηθεί. App battery calibration αφού γίνει root.

Misterbean έχεις καταφέρει να κάνεις ρουτ στο τηλέφωνο; Επειδή απο χτές προσπαθώ αλλά χωρίς επιτυχία...

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το πιο εύκολο είναι με το Kingo root, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στο cubot αλλά σε άλλα πέτυχε μετην μία.

 

Υπαρχει καποιος οδηγος ή ειναι τοσο ευκολο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανεύκολο, μπες στην ιστοσελίδα τους http://www.kingoapp.com/ και θα δεις. Αν χρειαστείς adb driver εδώ http://adbdriver.com/ Edited by kotsaris40
Link to comment
Share on other sites

Είναι πανεύκολο, μπες στην ιστοσελίδα τους http://www.kingoapp.com/ και θα δεις. Αν χρειαστείς adb driver εδώ http://adbdriver.com/

Το δοκίμασα, αλλά το τηλέφωνο δεν υποστηρίζεται απο την εφαρμογή.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

...iRoot (http://www.mgyun.com/m/en), χωρίς "αμφισβητήσιμες" ως προς την ασφάλεια εγκαταστάσεις σε PC, απευθείας μέσω apk. Μετά μπορείς να βάλεις SuperSU και να απεγκαταστήσεις το άλλο. Δοκιμασμένο.
Link to comment
Share on other sites

...iRoot (http://www.mgyun.com/m/en), χωρίς "αμφισβητήσιμες" ως προς την ασφάλεια εγκαταστάσεις σε PC, απευθείας μέσω apk. Μετά μπορείς να βάλεις SuperSU και να απεγκαταστήσεις το άλλο. Δοκιμασμένο.

Το έχω γράψει παλιότερα , το γράφω και τώρα. Και βάζω καινούργιο screenshot της νεότερης έκδοσης.

Μακριά από iRoot - vroot! Το έχουν αφαιρέσει μέχρι και από το XDA.

 

ΔΕΝ πάει προσωπικά σε σένα emxa2k, αλλά επί της ευκαιρίας :

Ψάχνουμε πρώτα μέσω Google για info σχετικά με εφαρμογή εκτός playstore και μετά κάνουμε πρόταση εγκατάστασης της στις συσκευές μας .

Όποιος έχει ήδη κάνει root τη συσκευή του με τη συγκεκριμένη εφαρμογή, να εύχεται να μην συμβεί κάτι. Σταματήστε να κατεβάζετε τη συγκεκριμένη εφαρμογή και βρείτε άλλον τρόπο για ρουτάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πετάει... για Ολλανδία όμως!

 

Κι εμένα το ίδιο μου γράφει. Είσαι σίγουρος ότι πάει Ολλανδία;

The item is on transport to the country of destination λέει. Και σαν country of destination αναφέρει την Ελλάδα.

Επίσης στο tracking των ΕΛΤΑ γράφει ότι από 28/11 βρίσκεται Ολλανδία.

Μήπως να αρχίσουν τα dispute στο PayPal να προλάβουμε και τις 40 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο μου γράφει. Είσαι σίγουρος ότι πάει Ολλανδία;

The item is on transport to the country of destination λέει. Και σαν country of destination αναφέρει την Ελλάδα.

Επίσης στο tracking των ΕΛΤΑ γράφει ότι από 28/11 βρίσκεται Ολλανδία.

Μήπως να αρχίσουν τα dispute στο PayPal να προλάβουμε και τις 40 μέρες;

 

Παιδιά μη τρελαίνεστε, τα Χριστούγεννα τα ταχυδρομεία όλου του κόσμου είναι στο Peak, 23 μέρες μου έκανε δέμα από Αγγλία :happy:

2-3 μέρες πριν σου λήξει άνοιξε case

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

λογω του ντορου που εγινε εκατσα και εψαξα και διαβασα κι ολο το εδω θρεντ ...πολυ ενδιαφερον τηλεφωνακι αυτο, αυτα που προσφερει στην τιμη που τα προσφερει! μου φαινεται λογω του ενθουσιασμου σας θα το προτεινω σε φιλους/γνωστους που με ρωτανε για κινητα εκ κινας που γινονται ολο και πιο συχνα η ερωτηση της παρεας!
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κανεις "Κινέζος" κατασκευαστής δεν έχει μετρήσει SAR, εκτός ίσως απο τους "μεγάλους" ( Lenovo, Huawei, Zte)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο μου γράφει. Είσαι σίγουρος ότι πάει Ολλανδία;

The item is on transport to the country of destination λέει. Και σαν country of destination αναφέρει την Ελλάδα.

Επίσης στο tracking των ΕΛΤΑ γράφει ότι από 28/11 βρίσκεται Ολλανδία.

Μήπως να αρχίσουν τα dispute στο PayPal να προλάβουμε και τις 40 μέρες;

 

Παραγγελίες από Κίνα και ανυπομονησία είναι έννοιες μη συμβατές...

Ολλανδία πάει... Για Ελλάδα θα ταξιδεύει όταν δεις "The item has been processed in the country of destination".

Δες και το σχετικό θέμα, γιατί εδώ είμαστε off topic:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελίες από Κίνα και ανυπομονησία είναι έννοιες μη συμβατές...

Ολλανδία πάει... Για Ελλάδα θα ταξιδεύει όταν δεις "The item has been processed in the country of destination".

Δες και το σχετικό θέμα, γιατί εδώ είμαστε off topic:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Εμενα αυτο λεει εδω κ 15 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει παλιότερα , το γράφω και τώρα. Και βάζω καινούργιο screenshot της νεότερης έκδοσης.

Μακριά από iRoot - vroot! Το έχουν αφαιρέσει μέχρι και από το XDA.

 

ΔΕΝ πάει προσωπικά σε σένα emxa2k, αλλά επί της ευκαιρίας :

Ψάχνουμε πρώτα μέσω Google για info σχετικά με εφαρμογή εκτός playstore και μετά κάνουμε πρόταση εγκατάστασης της στις συσκευές μας .

Όποιος έχει ήδη κάνει root τη συσκευή του με τη συγκεκριμένη εφαρμογή, να εύχεται να μην συμβεί κάτι. Σταματήστε να κατεβάζετε τη συγκεκριμένη εφαρμογή και βρείτε άλλον τρόπο για ρουτάρισμα.

 

...γενικά συμφωνώ επί της αρχής να ψάχνουμε πρώτα πληροφορίες περί εφαρμογών (προσωπικά δεν έχω εντοπίσει κάτι μεμπτό πέραν των γνωστών γενικεύσεων και κινδυνολογιών). Αυτό που δε διακρίνω είναι ποιες είναι οι σχετικές αποδείξεις για την "ακαταλληλότητα" της εν λόγω εφαρμογής (όχι του vroot που απαιτεί PC αλλά του ανάλογου iRoot apk). Βλέπω μόνο ένα screenshot από υποτιθέμενο antivirus (και μάλιστα καθόλου αξιόπιστο αν κρίνω και από την παρουσία του στα PC, που όπως όλα τα ανάλογα, βρίθουν από false alarms, ειδικά στην περίπτωση εφαρμογών που επεμβαίνουν σε επίπεδο system και κατά μία έννοια λειτουργούν ως "ιοί"). Αν έχεις κάποιες αποδείξεις, ότι π.χ. επικοινωνεί με κάποιο server χωρίς άδεια και συστηματικά ή εγκαθιστά άσχετες εφαρμογές του τύπου mobigenie, παρακαλώ ενημέρωσέ μας.

Την εφαρμογή την πρότεινα σαν μία μέθοδο σχετικά "ασφαλέστερη" από άλλες αντίστοιχες (π.χ. vroot) που μπορεί να μας μπλέξουν με περιπέτειες όντως και σε επίπεδο PC. Εννοείται, όπως και πρότεινα, αντικαθίσταται άμεσα μετά με SuperSU και αφαίρεση των όποιων εφαρμογών.

Από κει και πέρα, ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη μόνος του να επιλέξει τη βέλτιστη μέθοδο. Δεδομένου ότι το κινητό για την ώρα δεν ρουτάρεται εύκολα με κλασικές μεθόδους (custom cwm recovery και flashable SuperSU, ΜΤΚ Droid Tools, Framaroot, κα.), πρότεινα μία σχετικά "αναίμακτη" μέθοδο κυρίως για τους λιγότερο σχετικούς.

Καλή συνέχεια. :-)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, ειδικά στο κομμάτι που ξεκινάει με " την εφαρμογή την πρότεινα..." μέχρι τέλους του μηνύματος σου , και χαίρομαι με τον τρόπο που απάντησες.

Επαναλαμβάνω ΔΕΝ ήταν σε προσωπικό επίπεδο το προηγούμενο μήνυμα μου, απλά ως υπενθύμιση ήθελα να ενημερώσω και να προστατέψω και τα υπόλοιπα μέλη του myphone που έχουν στα χέρια τους το S168.

 

Το συγκεκριμένο antivirus το εμπιστεύτηκα από τη στιγμή που μου έπιασε adware στο πολύ γνωστό handcent sms το οποίο έχει περάσει έλεγχο και διανέμεται από το playstore. Είχε γίνει ντόρος μια εποχή (τότε που αποφάσισαν να προσθέσουν adware σε ένα τους update), και μέσα σε λίγες ώρες έβγαλαν νεότερο update επειδή παραπονέθηκαν πολλοί χρήστες (ένας από αυτούς κι εγώ) .

Σχετικά με το vroot - iRoot, θα εμπιστευτω το συγκεκριμένο antivirus (για τον λόγο που έγραψα μόλις) καθώς και τους admins μιας τεράστιας κοινότητας όπως είναι αυτή της xda-developers , οι οποίοι το έχουν πλέον αφαιρέσει από το φόρουμ τους αφού ασχολήθηκαν και βρήκαν ότι κάνει περίεργα πράγματα από πίσω .

 

Επιπλέον πληροφορίες μπορεί κάποιος να βρει με μια αναζήτηση "vroot malware" μέσω της μηχανής αναζήτησης της Google.

Ενδεικτικά :

http://androidfannetwork.com/2013/11/08/psa-kingo-root-and-vroot-malicious/

που με λίγα λόγια εξηγεί τι συμβαίνει.

 

Μέχρι να βρεθεί ένας εύκολος και σωστός τρόπος ρουταρίσματος, προσωπικά εγώ θα το αφήσω ως έχει το κινητό.

Όποιος έχει τις απαιτούμενες γνώσεις, χρόνο και διάθεση ας ασχοληθεί να βρει κάποιον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, ειδικά στο κομμάτι που ξεκινάει με " την εφαρμογή την πρότεινα..." μέχρι τέλους του μηνύματος σου , και χαίρομαι με τον τρόπο που απάντησες.

Επαναλαμβάνω ΔΕΝ ήταν σε προσωπικό επίπεδο το προηγούμενο μήνυμα μου, απλά ως υπενθύμιση ήθελα να ενημερώσω και να προστατέψω και τα υπόλοιπα μέλη του myphone που έχουν στα χέρια τους το S168.

 

Το συγκεκριμένο antivirus το εμπιστεύτηκα από τη στιγμή που μου έπιασε adware στο πολύ γνωστό handcent sms το οποίο έχει περάσει έλεγχο και διανέμεται από το playstore. Είχε γίνει ντόρος μια εποχή (τότε που αποφάσισαν να προσθέσουν adware σε ένα τους update), και μέσα σε λίγες ώρες έβγαλαν νεότερο update επειδή παραπονέθηκαν πολλοί χρήστες (ένας από αυτούς κι εγώ) .

Σχετικά με το vroot - iRoot, θα εμπιστευτω το συγκεκριμένο antivirus (για τον λόγο που έγραψα μόλις) καθώς και τους admins μιας τεράστιας κοινότητας όπως είναι αυτή της xda-developers , οι οποίοι το έχουν πλέον αφαιρέσει από το φόρουμ τους αφού ασχολήθηκαν και βρήκαν ότι κάνει περίεργα πράγματα από πίσω .

 

Επιπλέον πληροφορίες μπορεί κάποιος να βρει με μια αναζήτηση "vroot malware" μέσω της μηχανής αναζήτησης της Google.

Ενδεικτικά :

http://androidfannetwork.com/2013/11/08/psa-kingo-root-and-vroot-malicious/

που με λίγα λόγια εξηγεί τι συμβαίνει.

 

Μέχρι να βρεθεί ένας εύκολος και σωστός τρόπος ρουταρίσματος, προσωπικά εγώ θα το αφήσω ως έχει το κινητό.

Όποιος έχει τις απαιτούμενες γνώσεις, χρόνο και διάθεση ας ασχοληθεί να βρει κάποιον τρόπο.

 

...εννοείται δεν πρόκειται για προσωπική αντιπαράθεση, απλώς ανταλλάσουμε απόψεις και ο καθένας κρίνει/αποφασίζει για τον εαυτό του.

Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ πρότεινα κάτι σχετικό με το vroot που λειτουργεί μέσω PC, αλλά το iRoot. Προφανώς το iRoot προέρχεται από την ίδια πλευρά και πιθανόν χρησιμοποιεί αντίστοιχη μέθοδο root, αλλά αφενός ένα πιθανό false alarm ενός antivirus δεν αποτελεί απόδειξη κακόβουλου λογισμικού και αφετέρου, από το link που ανέφερες, μάλλον φαίνεται ότι οι XDA developers "ενοχλήθηκαν" κυρίως από την έλλειψη γνώσης του πώς λειτουργούν οι μέθοδοι root στα εν λόγω εργαλεία. Η πρόσβαση σε στοιχεία του κινητού δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερα πιο ανησυχητική από το τρόπο που συλλέγουν δεδομένα άλλες εφαρμογές και ίσως ευσταθεί η αιτιολογία των δημιουργών ότι δεν επιθυμούν να διαρρεύσουν στις εταιρείες τον τρόπο που εκμεταλλεύονται τα exploits.

Σε κάθε περίπτωση, μπορεί κάποιος πάντα να περιμένει ασφαλέστερη μέθοδο (λειτουργικό flashable SuperSU, κλπ.)

Ας μη το αναπτύξουμε άλλο, πιστεύω γίναμε σαφείς και οι δύο. :)

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...