Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν άλλαξα κάτι,το cloud το έχω κλειστό εντελως,μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που γινετε.

Προσπάθησα να περάσω χειροκίνητα το update με ενα .cab αρχειο αλλα μου εβγαζε ενα error.

 

Με την ευκαιρία των νέων windows κάθισα και διάβασα πολλά άρθρα στο http://www.windowscentral.com/ και κάπου κάνει αναφορά για προτεραιότητα σε αυτούς που έβαλαν τα windows 10 νωρίτερα εγώ σε αυτό υπολογίζω την καθυστέρηση γιατί τα έβαλα τελευταία βδομάδα.

Πάντως εδώ και σχεδόν μια βδομάδα κάνω upload στο onedrive και google drive νυχθημερόν γιατί βγάζω υλικό κυρίως βίντεο αλλά δεν απασχολεί το download <25 Kbps και τον επεξεργαστή πάντα κάτω από 25% .

Στον ssd έχω πάντα 45gb ελεύθερα ακόμα και τώρα που ανεβάζω άρα ok από αυτόν το περιορισμό.

Τα είχα δοκιμάσει στο ίδιο hardware πριν δίμηνο και ήταν αρκετά ανώριμα και βαρύτερα σε σχέση με τα windows 8.1 μέχρι σε σημείο που είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν θα ασχοληθώ με τον υπολογιστή αυτό με άλλο λειτουργικό είναι και 7 ετών.

Ευτυχώς που έβαλα τα windows 10 μαζί με τους άλλους υπολογιστές της οικογένειας γιατί θα είχα μείνει με λάθος εντύπωση. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως μέσα σε ένα δίμηνο άλλαξε το λειτουργικό και τρέχει τόσο ομαλά σε παλιό φορητό.

Νομίζω πάρα πολλοί θα έχασαν την ευκαιρία γιατί δεν δοκίμασαν στη τελευταία έκδοση και έχουν άλλη εντύπωση.

Όπως είναι έτσι δεν έχω σκοπό να κάνω καθαρή εγκατάσταση σε αυτό τον υπολογιστή.

Ελπίζω με την αναμενόμενη αναβάθμιση να μείνει έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα έκανα εγκατάσταση τα win10 και κάποια στιγμή νομίζω ότι μου ζήτησε στα αγγλικά να πατήσω ένα κουμπί για να σταματήσω την διαγραφή ενός δίσκου και επειδή δεν το κατάλαβα στην αρχή μου διέγραψε τα αρχεία.Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν είναι ο δίσκος που έκανα εγκατάσταση.Τι πρέπει να κάνω για να σώσω τα αρχεία αν σώζονται;Τον δίσκο ενώ τον βλέπει δεν μπορεί να τον ανοίξει.Αν κάνω διαμόρφωση θα διορθωθεί ή θα γίνει χειρότερα;Τον δίσκο μου τον εμφανίζει σε μορφή raw τι πρέπει να κάνω για να το εμφανίσει σε NTFS χωρίς να χάσω τα δεδομένα;

 

Αν κάνεις διαμόρφωση σίγουρα ξεχνάς τα αρχεία σου για πάντα!

Το απλούστερο κάνε το σκληρό αυτόν εξωτερικό δίσκο σε άλλο υπολογιστή και δες ποια αρχεία σου εμφανίζει ότι μπορείς να πάρεις από αυτόν έτσι θα τα πάρεις, αν προχωρήσεις έτσι και χρειάζεσαι βοήθεια για προγράμματα γράψε.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την ευκαιρία των νέων windows κάθισα και διάβασα πολλά άρθρα στο http://www.windowscentral.com/ και κάπου κάνει αναφορά για προτεραιότητα σε αυτούς που έβαλαν τα windows 10 νωρίτερα εγώ σε αυτό υπολογίζω την καθυστέρηση γιατί τα έβαλα τελευταία βδομάδα.

Πάντως εδώ και σχεδόν μια βδομάδα κάνω upload στο onedrive και google drive νυχθημερόν γιατί βγάζω υλικό κυρίως βίντεο αλλά δεν απασχολεί το download <25 Kbps και τον επεξεργαστή πάντα κάτω από 25% .

Στον ssd έχω πάντα 45gb ελεύθερα ακόμα και τώρα που ανεβάζω άρα ok από αυτόν το περιορισμό.

Τα είχα δοκιμάσει στο ίδιο hardware πριν δίμηνο και ήταν αρκετά ανώριμα και βαρύτερα σε σχέση με τα windows 8.1 μέχρι σε σημείο που είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν θα ασχοληθώ με τον υπολογιστή αυτό με άλλο λειτουργικό είναι και 7 ετών.

Ευτυχώς που έβαλα τα windows 10 μαζί με τους άλλους υπολογιστές της οικογένειας γιατί θα είχα μείνει με λάθος εντύπωση. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως μέσα σε ένα δίμηνο άλλαξε το λειτουργικό και τρέχει τόσο ομαλά σε παλιό φορητό.

Νομίζω πάρα πολλοί θα έχασαν την ευκαιρία γιατί δεν δοκίμασαν στη τελευταία έκδοση και έχουν άλλη εντύπωση.

Όπως είναι έτσι δεν έχω σκοπό να κάνω καθαρή εγκατάσταση σε αυτό τον υπολογιστή.

Ελπίζω με την αναμενόμενη αναβάθμιση να μείνει έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν κάνεις διαμόρφωση σίγουρα ξεχνάς τα αρχεία σου για πάντα!

Το απλούστερο κάνε το σκληρό αυτόν εξωτερικό δίσκο σε άλλο υπολογιστή και δες ποια αρχεία σου εμφανίζει ότι μπορείς να πάρεις από αυτόν έτσι θα τα πάρεις, αν προχωρήσεις έτσι και χρειάζεσαι βοήθεια για προγράμματα γράψε.

 

Αντιθετως,ειμουνα απο τους πρωτους πρωτους που εκανα το upgrade σε windows 10,να στο πω και αλλιως,day 1!!!

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Και σε ένα δικό μου laptop που έχω και που είχα βάλει τα Windows 10 πέρυσι τον Αύγουστο, μέχρι τώρα που γράφω δεν μου έχει έρθει η «επετειακή» αναβάθμιση. Δεν βιάζομαι βέβαια ιδιαίτερα, απλώς το έγραψα για ενημέρωση επειδή γράφτηκε ότι όσοι είχαν βάλει από τους πρώτους τα Windows 10, θα έπαιρναν και πιο γρήγορα την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις κάτω από τον έλεγχο για αναβαθμίσεις, στο μάθε περισσότερα για τις αναβαθμίσεις, σε πάει σε μια σελίδα της Microsoft, και κατεβάζεις έναν οδηγό, τον οποίο τρέχεις και κάνεις την αναβάθμιση. Εγώ πάντως έτσι το έκανα γιατί δεν μου εμφανιζε την ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έρθει η microsoft πήγαινε εσύ https://support.microsoft.com/en-us/help/12387/windows-10-update-history κατεβάζεις το πρόγραμμα και το τρέχεις, τα υπόλοιπα μοιάζουν ρουτίνα. :)

 

Καλημέρα σε άπαντες. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, για μένα η επετειακή ενημέρωση 25 Αυγούστου γιατι αυτή η Microsoft αποφάσισε να πρέπει να πατήσω μάθετε περισσότερα για να την κατεβάσω. Είναι τώρα σε διακοπές και μόλις χτές έφυγα:mad:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποτε θα βγάλει τα iso της επετειακής αναβάθμισης ;θα ενημερώσει κάποιος εδώ αν ανέβουν ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εχω Linux αλλα λέω να δοκιμάσω ξανά αλλα δρν θυμάμαι ποιο να κατεβάσω.τα home ειχα.τι επιλέγω από τα τρία;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160807/775cdb76c7d54149615ee7c1aca3c9f7.png

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιλεγεις το πρωτο.μετα σε ρωταει γλωσσα και ποσα bit.το δευτερο ειναι για wmp κλπ.

Προχτες τα εβαλα και εγω μετα απο ενα χρονο linux mint.πολυ ταλαιπωρια για το τίποτα

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ποια η διαφορά όμως στις 3 επιλογές που βγάζει;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά όμως στις 3 επιλογές που βγάζει;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

αν πατήσεις επάνω τους γράφει τι κάνει το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά όμως στις 3 επιλογές που βγάζει;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Ποιο λειτουργικό windows είχες πριν βάλεις linux στον υπολογιστή σου;

Είχες δοκιμάσει ποτέ windows 10 σε αυτό το hardware προηγουμένως;

 

Ναι το linux δεν είναι για mainstream χρήστη καταντά πονοκέφαλος στους περισσότερους. έτσι συμβαίνει με όλα τα πράγματα συνήθως. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

 

Ποιο λειτουργικό windows είχες πριν βάλεις linux στον υπολογιστή σου;

 

Είχες δοκιμάσει ποτέ windows 10 σε αυτό το hardware προηγουμένως;

 

 

 

Ναι το linux δεν είναι για mainstream χρήστη καταντά πονοκέφαλος στους περισσότερους. έτσι συμβαίνει με όλα τα πράγματα συνήθως. :cool:

 

 

 

Το Linux ειναι πλέον για τα πάντα..εγω σώθηκα..ο μόνος λόγος που γυρνάω ειναι επειδή εχω iPhone για iTunes δεν υπάρχουν για Linux .πριν ειχα παλι 10αρια μια χαρά ήταν.τα home ειχα στα 7αρια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να η σελίδα και στα Ελληνικά https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 :)

 

Κατεβάζεις τo άμεση λήψη εργαλείου για να δημιουργήσεις ένα bootable dvd ή usb ανάλογα τι σε διευκολύνει.

Αν έχεις 4gb ram επιλέγεις 64bit έκδοση νομίζω θα την πάρει κατά την εγκατάσταση κι ας είχες 32bit windows 7 :lol:

 

...>

Για να δεις αν ο υπολογιστής σου υποστηρίζει 64bit κάνε αποσυμπίεση αφού κατεβάσεις το https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/cc835722.aspx και μέσα από το φάκελο του στον εξερευνητή των wondows πατάς αρχείο και επιλέγεις "άνοιγμα γραμμής εντολών" γράφεις Coreinfo και ελέγχεις αν τα PAE, NX και SSE3 υποστηρίζονται μόνο τότε είσαι συμβατός με 64bit λογισμικό των windows.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Να η σελίδα και στα Ελληνικά https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 :)

 

Κατεβάζεις τo άμεση λήψη εργαλείου για να δημιουργήσεις ένα bootable dvd ή usb ανάλογα τι σε διευκολύνει.

Αν έχεις 4gb ram επιλέγεις 64bit έκδοση νομίζω θα την πάρει κατά την εγκατάσταση κι ας είχες 32bit windows 7 :lol:

 

...>

Για να δεις αν ο υπολογιστής σου υποστηρίζει 64bit κάνε αποσυμπίεση αφού κατεβάσεις το https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/cc835722.aspx και μέσα από το φάκελο του στον εξερευνητή των wondows πατάς αρχείο και επιλέγεις "άνοιγμα γραμμής εντολών" γράφεις Coreinfo και ελέγχεις αν τα PAE, NX και SSE3 υποστηρίζονται μόνο τότε είσαι συμβατός με 64bit λογισμικό των windows.

 

 

οχι ολα αυτα τα ξερω...64αρια παιρνει καννονικα...απλα δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ windows 10/win 10 N/ win 10 single language ...τι διαφορες εχουν αυτα?δεν θυμαμαι τι ειχα περασει και πατωντας πανω δεν λεει τι ειναι το καθενα

Link to comment
Share on other sites

οχι ολα αυτα τα ξερω...64αρια παιρνει καννονικα...απλα δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ windows 10/win 10 N/ win 10 single language ...τι διαφορες εχουν αυτα?δεν θυμαμαι τι ειχα περασει και πατωντας πανω δεν λεει τι ειναι το καθενα

 

Η έκδοση με το n δεν διαθέτει μερικές δυνατότητες των windows όσο αναφορά λειτουργικότητα πολυμέσων windows media player και ορισμένες εφαρμογές groove music, cortana, pdf, dvd/cd playback, βίντεο, ηχογράφηση φωνής, skype είναι κατάλληλες για επιχειρήσεις.

Σαφώς δεν είναι αυτή που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις κάτω από τον έλεγχο για αναβαθμίσεις, στο μάθε περισσότερα για τις αναβαθμίσεις, σε πάει σε μια σελίδα της Microsoft, και κατεβάζεις έναν οδηγό, τον οποίο τρέχεις και κάνεις την αναβάθμιση. Εγώ πάντως έτσι το έκανα γιατί δεν μου εμφανιζε την ενημέρωση.

 

Αν δεν έρθει η microsoft πήγαινε εσύ https://support.microsoft.com/en-us/help/12387/windows-10-update-history κατεβάζεις το πρόγραμμα και το τρέχεις, τα υπόλοιπα μοιάζουν ρουτίνα. :)

 

Καλημέρα σε άπαντες. :lol:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Για να δούμε, θα προλάβει να αναβαθμιστεί πρώτα το Lumia 640 XL που έχω σε Redstone, ή το laptop μου το οποίο δεν μου αναβαθμίζεται. Δοκίμασα και τους δύο τρόπους αλλά δεν τα κατάφερα. Ενώ ξεκινά η διαδικασία κανονικά και μετά από μία ώρα περίπου φτάνει στις επανεκκινήσεις, στη δεύτερη επανεκκίνηση κλίνει. Όταν το ενεργοποιώ πάλι μου κάνει επιστροφή στην προηγούμενη, την .494 και μετά λειτουργεί κανονικά. Μήπως φταίει το Kaspersky antivirus που εχω και να χρειάζεται απενεργοποίηση για όσο χρόνο χρειάζεται να κάνει την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Για να δούμε, θα προλάβει να αναβαθμιστεί πρώτα το Lumia 640 XL που έχω σε Redstone, ή το laptop μου το οποίο δεν μου αναβαθμίζεται. Δοκίμασα και τους δύο τρόπους αλλά δεν τα κατάφερα. Ενώ ξεκινά η διαδικασία κανονικά και μετά από μία ώρα περίπου φτάνει στις επανεκκινήσεις, στη δεύτερη επανεκκίνηση κλίνει. Όταν το ενεργοποιώ πάλι μου κάνει επιστροφή στην προηγούμενη, την .494 και μετά λειτουργεί κανονικά. Μήπως φταίει το Kaspersky antivirus που εχω και να χρειάζεται απενεργοποίηση για όσο χρόνο χρειάζεται να κάνει την αναβάθμιση;

 

Δεν χάνεις παρά χρόνο μόνο, μπορεί να φταίει το av κάνε απενεργοποίηση του kaspersky και επανέλαβε τη διαδικασία άλλωστε δεν χρειάζεται κατά την αναβάθμιση!

Δεν έχω χρόνο τώρα αλλά σε ποιους δύο τρόπους κάνεις λόγο:

 

Αναβάθμιση

Καθαρή εγκατάσταση

 

φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις παρά χρόνο μόνο, μπορεί να φταίει το av κάνε απενεργοποίηση του kaspersky και επανέλαβε τη διαδικασία άλλωστε δεν χρειάζεται κατά την αναβάθμιση!

Δεν έχω χρόνο τώρα αλλά σε ποιους δύο τρόπους κάνεις λόγο:

 

Αναβάθμιση

Καθαρή εγκατάσταση

 

φαντάζομαι.

Αναφέρομαι στον φίλο pepe1, που μου έγραψε να πατήσω στο «περισσότερα» στο μενού για τον έλεγχο αναβάθμισης, όπου και με παραπέμπει στην ίδια σελίδα με τον σύνδεσμο που μου έγραψες για να κατεβάσω το anniversary update.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δημιουργήσω αντίγραφα ασφαλείας σε εξωτερικό δίσκο και δεν ολοκληρώνεται ποτέ η διαδικασία, μέσα από τις ρυθμίσεις. Τον δίσκο τον βλέπει κανονικά ο υπολογιστής. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Είμαι με την 14393.10.
Link to comment
Share on other sites

Στα Windows 10 δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε σημεία επαναφορας, όπως στα 7; Δεν βλέπω κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα Windows 10 δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε σημεία επαναφορας, όπως στα 7; Δεν βλέπω κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

@katsiletra

Κάνε δεξι κλικ στο "ο υπολογιστής μου" από τον εξερευνητή αρχείων και επέλεξε "ιδιότητες" μετά τελευταία επιλογή πάνω αριστερά δεν θυμάμαι ακριβώς το τίτλο κάτι για προχωρημένες ρυθμίσεις γράφει και θα βρεις αυτό που ζητάς.

Δεν άλλαξε κάτι τουλάχιστον από τα win 8

Ασφαλώς και υπάρχει.

Άλλωστε είναι και το πρώτο που εκτελούμε όταν πιστεύουμε ότι κάποιο πρόγραμμα έχει μολυνθεί εφόσον μπορούμε να πάμε πίσω από το σημείο της περίεργης συμπεριφοράς.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Προσπαθώ να κάνω επαναφορά του υπολογιστή μέσα απο την αποκατάσταση στις ρυθμίσεις, επιλέγω "κατάργηση όλων",και μου γράφει "παρουσιάστηκε πρόβλημα κατά την επαναφορά του υπολογιστή σας. Δεν έγιναν αλλαγές". Ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει??? Ευχαριστώ. :!:
Link to comment
Share on other sites

@katsiletra

 

Κάνε δεξι κλικ στο "ο υπολογιστής μου" από τον εξερευνητή αρχείων και επέλεξε "ιδιότητες" μετά τελευταία επιλογή πάνω αριστερά δεν θυμάμαι ακριβώς το τίτλο κάτι για προχωρημένες ρυθμίσεις γράφει και θα βρεις αυτό που ζητάς.

 

Δεν άλλαξε κάτι τουλάχιστον από τα win 8

 

Ασφαλώς και υπάρχει.

 

Άλλωστε είναι και το πρώτο που εκτελούμε όταν πιστεύουμε ότι κάποιο πρόγραμμα έχει μολυνθεί εφόσον μπορούμε να πάμε πίσω από το σημείο της περίεργης συμπεριφοράς.

 

Εγώ πάω ρυθμίσεις ----> ενημέρωση και ασφάλεια -----> αντίγραφα ασφαλείας και δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία. Δεν θέλω να δημιουργήσω σημείο επαναφοράς, το έχω κάνει από τον πίνακα ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...