Jump to content

ADSL in a box by Forthnet: Σχόλια - Εντυπώσεις


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Na sas pw kai egw kati gia to in a box apo proswpikh empeiria...

 

twra pou ola pia teliwsan mporw na apokalypsw to mikro mou mystiko :lol:

 

 

na dieukrinisw oti milame gia parelthontiko xrono pou den yphrxane oi prosfores tou typou sto 3mhno paket allos enas mhnas dwro ktl ktl

 

 

pernw loipon to in a box... kai stous 3 mhnes akrivws... oute lepto parapanw... h forthnet mou kovei thn syndromh!

 

Evlepa omws oti to modemaki sygxronize kanonika kai apla den eixa provider.

Den pernw lew mia kartoula me 20 euro gia ena mhna pou einai pstn+isdn+256DSL?

 

afou etsi kai alliws den eixa syndesh kai meta apo auto ton mhna ola gia proswpikous logous tha htan kommena!

 

perito na sas pw oti o OTE ekane 26 meres na mou bgalei thn DSL grammh apo to DSLAM opote gia 26 meres eixa DSL 256 me 20 europoulakia. Den einai kako pantws! :O

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 558
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

on line και εγώ από σήμερα αφού έφταιγε ο ΟΤΕ....

Η FORTHNET από σήμερα αρχίζει και μετρά χρόνο ευτυχώς.

 

Ρε παιδιά σε κάποιες φάσεις κολλάει η σύνδεση και δεν μπορεί να ανοίξει ούτε ιστοσελίδα.Δλδ δεν προσπαθεί καν να την ανοίξει σαν να μην είμαι συνδεδεμένος....τι ξέρετε που μπορεί ξνα με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πας σε 256, μένεις αναγκαστικά στα 384 η αν θες αναβαθμίζεις την γραμμή σε 512 - 1024. Αν θες οπως+δηποτε 256 κάνεις διακοπή της γραμμής, αίτηση εκ νέου στον ΟΤΕ για 384 και μετά συνδρομή στην FORTHnet για 256.

 

Οσον αφορά το Crypto, εγώ το πέταξα απο την δεύτερη μέρα. Ετρωγε τρελλά κολλήματα ο υπολογιστής και πήρα ενα USR 9105. Φυσικά απο τότε κανένα πρόβλημα, όλα είναι πολύ καλύτερα. Το συγκεκριμένο το βρίσκεις φτηνα σχετικά (~70 ευρώ αν θυμάμαι καλα) και αν βρείς να σπρώξεις το Crypro για κανα 30ρι, σου βγαίνει σχεδόν τζαμπα. Επίσης θα γλιτώσεις και την διαδικασία του dial-up κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή.

 

ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΦΙΛΕ! :X

 

Και βέβαια υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αναέωση στο in-a-box σε αορίστου 256.

 

Το κόστος θα είναι Forthnet ADSL Line 384 + Forthnet Fast Internet 256 για κάθε μήνα!! Αρκεί να διευκρινηστεί στη forthnet.

 

Φυσικά θα γίνετε πληρομή μέσω κάρτας [πιστοτικής, χρεωστικής ή λογαριασμού (αρκεί να έχει χρήματα μέσα!;) )].

Link to comment
Share on other sites

OI καινούριοι drivers δεν είναι έτοιμοι για ANNEX B (ISDN) και έπρεπε να το τσεκάρω απο το control panel. Try it! :whip:

Ωραιος :) Θα το δοκιμασω και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΦΙΛΕ! :X

 

Και βέβαια υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αναέωση στο in-a-box σε αορίστου 256.

 

Το κόστος θα είναι Forthnet ADSL Line 384 + Forthnet Fast Internet 256 για κάθε μήνα!! Αρκεί να διευκρινηστεί στη forthnet.

 

Φυσικά θα γίνετε πληρομή μέσω κάρτας [πιστοτικής, χρεωστικής ή λογαριασμού (αρκεί να έχει χρήματα μέσα!;) )].

 

 

Etsi pisteyw ki egw.Exallou exei ginei kai apo alla atoma...

Den 8a htan dynato allwste na se ypoxrewnoun gia kati tetoio,apo th stigmh malista pou den to anaferoun pou8ena,8a eixame alla meta...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΦΙΛΕ! :X

 

Και βέβαια υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αναέωση στο in-a-box σε αορίστου 256.

 

Το κόστος θα είναι Forthnet ADSL Line 384 + Forthnet Fast Internet 256 για κάθε μήνα!! Αρκεί να διευκρινηστεί στη forthnet.

 

Φυσικά θα γίνετε πληρομή μέσω κάρτας [πιστοτικής, χρεωστικής ή λογαριασμού (αρκεί να έχει χρήματα μέσα!;) )].

Είσαι σίγουρος γι'αυτο? Πριν ενα μήνα ακριβώς είχα επικοινωνήσει μαζί τους, οχι 1 αλλά 3 φορές και μίλησα με 4 διαφορετικά άτομα στο τμήμα εξυπηρέτησης. Αυτο που μου είχαν πει όλοι, ηταν οτι δεν μπορω να παω μετα την λήξη του 3μηνου ADSL-in-a-box, σε 256 αοριστου και φυσικά ουτε μπορω να επωφεληθω της προσφοράς που είχαν βγάλει τοτε για την 256. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι απο τοτε, αλλά εγώ αναγκάστηκα και παρέμεινα σε 384, ενώ ηθελα να υποβαθμίσω σε 256.

 

EDIT: Τελικά απ'οτι έμαθα η μεταπήδηση σε 256 είναι πλέον εφικτή...

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σφήνα/offtopic, αλλά θέλω να πώ κι εγώ τις εντυπώσεις μου απο το in-a-box...

Το έχω εδώ κι ένα μήνα περίπου και μπορώ να πώ οτι πολλές φορές οι ταχύτητες είναι τρελές! Απο site κατεβάζω συνήθως με 40~45. Λογικό θα μου πείτε...

Τί γίνεται όμως όταν απο DC++ κατεβάζω σχεδόν πάντα με πάνω απο 45~50? Σήμερα μάλιστα κατέβαζα με 165kb/s για περίπου 10 λεπτά... Αποκλείεται να ήταν πλασματικά γιατι είχα κατεβάσει περίπου 90ΜΒ, το τσέκαρα. Μετά απο 20 λεπτά βέβαια σταθεροποιήθηκε στα 80kb/s αλλά και αυτά είναι πάρα πολλά...:shock:

Αυτή τη στιγμή μάλιστα κατεβάζω απο DC με 42, και παράλληλα απο το Azureus με 33,5...!

Τί γίνεται??? Μήπως να τους ρίξω καμια μήνυση??? :)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σφήνα/offtopic, αλλά θέλω να πώ κι εγώ τις εντυπώσεις μου απο το in-a-box...

Το έχω εδώ κι ένα μήνα περίπου και μπορώ να πώ οτι πολλές φορές οι ταχύτητες είναι τρελές! Απο site κατεβάζω συνήθως με 40~45. Λογικό θα μου πείτε...

Τί γίνεται όμως όταν απο DC++ κατεβάζω σχεδόν πάντα με πάνω απο 45~50? Σήμερα μάλιστα κατέβαζα με 165kb/s για περίπου 10 λεπτά... Αποκλείεται να ήταν πλασματικά γιατι είχα κατεβάσει περίπου 90ΜΒ, το τσέκαρα. Μετά απο 20 λεπτά βέβαια σταθεροποιήθηκε στα 80kb/s αλλά και αυτά είναι πάρα πολλά...:shock:

Αυτή τη στιγμή μάλιστα κατεβάζω απο DC με 42, και παράλληλα απο το Azureus με 33,5...!

Τί γίνεται??? Μήπως να τους ρίξω καμια μήνυση??? :)

 

Απιστευτο!!! Δηλαδη και τωρα κατεβαζεις με 75kb/s !! Για κανε κανενα speed test. Επισης το μοντεμ σου τι ταχυτητα λεει οτι συνχρονιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σφήνα/offtopic, αλλά θέλω να πώ κι εγώ τις εντυπώσεις μου απο το in-a-box...

Το έχω εδώ κι ένα μήνα περίπου και μπορώ να πώ οτι πολλές φορές οι ταχύτητες είναι τρελές! Απο site κατεβάζω συνήθως με 40~45. Λογικό θα μου πείτε...

Τί γίνεται όμως όταν απο DC++ κατεβάζω σχεδόν πάντα με πάνω απο 45~50? Σήμερα μάλιστα κατέβαζα με 165kb/s για περίπου 10 λεπτά... Αποκλείεται να ήταν πλασματικά γιατι είχα κατεβάσει περίπου 90ΜΒ, το τσέκαρα. Μετά απο 20 λεπτά βέβαια σταθεροποιήθηκε στα 80kb/s αλλά και αυτά είναι πάρα πολλά...:shock:

Αυτή τη στιγμή μάλιστα κατεβάζω απο DC με 42, και παράλληλα απο το Azureus με 33,5...!

Τί γίνεται??? Μήπως να τους ρίξω καμια μήνυση??? :)

Μην ψαρώνεις. Κάποιο αρχείο που κατεβάζεις θα είναι fake... :O

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζει στα 384, κανονικά...

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 119.29Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 331.30kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Ανέβασα και δύο φωτό.

Μία με τα 165

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/agiorgitis2/33095/415114

 

Και μία τώρα, με άλλο αρχείο, με 82. (Ο χρόνος είναι λάθος, γιατι το σταμάτησα για να κάνω το παραπάνω τέστ...)

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/agiorgitis2/33095/415115

 

Είναι να τρελένεσαι...!

 

@minivg

Μα αυτό γινόταν απο την αρχή, δεν είναι τωρινό. Απλά τώρα τελευταία οι ταχύτητες ξεφύγαν τελείως, πάνω απο τα 150...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.91Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 355.16kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Μήπως τα αποτελέσματα δεν είναι σε kb?? :confused: :worry:

 

και με ie

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.70Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 344.42kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

α και στα details βρήκα αυτό

 

The theoretical network limit is 0.27 Mbps

The transmit buffer (165.0 KByte) limits the application to 1.82 Mbps

Your receive buffer (63.0 KByte) limits the application to 0.70 Mbps

Link to comment
Share on other sites

Συγχρονίζει στα 384, κανονικά...

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 119.29Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 331.30kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Ανέβασα και δύο φωτό.

Μία με τα 165

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/agiorgitis2/33095/415114

 

Και μία τώρα, με άλλο αρχείο, με 82. (Ο χρόνος είναι λάθος, γιατι το σταμάτησα για να κάνω το παραπάνω τέστ...)

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/agiorgitis2/33095/415115

 

Είναι να τρελένεσαι...!

 

@minivg

Μα αυτό γινόταν απο την αρχή, δεν είναι τωρινό. Απλά τώρα τελευταία οι ταχύτητες ξεφύγαν τελείως, πάνω απο τα 150...

 

 

To speed test σου είναι φυσιολογικό για 384.

Στις photo που ανέβασες αν κοιτάξεις κάτω δεξιά στο dc++ λέει το συνολικό download/upload ανα πάσα στιγμή και εγώ βλέπω 38,78 και 40,17 download (πάλι φυσιολογικό)

 

Dumeter χρησιμοποιείς;

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα το dumeter. Μου δείχνει απο 45~55kb/sec. Θα το δοκιμάσω και αργότερα που δεν θα έχει τόση κίνηση...

Δές όμως και ένα τέστ απο το www.testmy.net

 

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 531 Kbps about 0.5 Mbps (tested with 579 kB)

Download Speed is:: 65 kB/s

Tested From:: http://testmy.net/ (main)

Test Time:: Thu Apr 21 00:54:09 UTC+0300 2005

Bottom Line:: 9X faster than 56K 1MB download in 15.75 sec

Diagnosis: Looks Great : 15.94 % faster than the average for host (forthnet.gr)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-96PG8ESTD

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις την netkey που με 20€ δινει 47 μερες(με την προσφορα) σε 256/128?

 

φευγω φανταρος σε λιγες ημερες,σπιτι δεν το πολυχρησιμοποιουν και δεν υπαρχει λογος να ανανεωσω την 384/128 που εχω στην οτενετ, παροτι παει πολυ καλα.

 

τι λετε? θα μπορουσα να κανω βεβαια και μια με ογκοχρεωση μιας και το 1GB ειναι σιγουρο οτι τους φτανει :p , αλλα για να μην μπλεκω με συμβολαια....τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αποφασισα κι εγω τελικα,να βαλω το in a box.

Ολες τις διαδικασιες τις ακολουθησα κατα γραμμα και αποφασισα να μην τους τα πρηξω μεχρι να με παρουν αυτοι τηλεφωνο για την τελικη ενεργοποιηση.

Βλεπωντας ομως σημερα το <<παραπονεμενο>> κοκκινο λαμπακι να παραμενει αναμμενο και το χαρακτηριστικο <<ντιιννννν>> του adsl connected status,πηρα τηλεφωνο για να μου δωσουν καποιο demo και εχωντας υποψη τις γιορτες -και με αυτα που εχω διαβασει εδω-ελεγα θα το βγαλω το πασχα

τζαμπε :shifty: .

Παροτι ομως ο ευγενεστατος operator της forthnet με ενημερωσε οτι δεν εχει ενεργοποιηθει πληρως η γραμμη(τι σημαινει αυτο? :cry: ) μου εδωσε τα u/n και p/w.

Κι εκει που πηγα να σπασω το νεο ρεκορ των 4 ημερων απο την αιτηση ενεργοποιησης το χαμογελο μου παγωσε.ERROR 721.... :blink:

Εχω δοκιμασει τα παντα μεχρι και το τμημα τεχνικης υποστηριξης καλεσα και παλι τιποτα.

Με ολα αυτα η ερωτηση μου ειναι η εξης.::

Εφοσον ολοι εδω μεχρι να σας επιβεβαιωσουν την ενεργοποιηση δικτυωνεστε με demo,μηπως τελικα μου προκυξει καποιο προβλημα συνδεσης η οντως

δεν εχει ενεργοποιηθει πληρως η γραμμη μου γι'αυτο και εχω αυτα τα προβληματακια.Εχει καποιος παρομοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

φίλε alexandros6600, πρόσεξε να δεις πως έχουν τα πράγματα (γιατί πέρασα κι εγώ απ' αυτό το στάδιο). Οταν θα δεις το λαμπάκι του crypto να είναι μόνιμα κόκκινο χωρίς να αναβοσβήνει, τότε σημαίνει ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή και μόνο τότε θα μπορείς να συνδεθείς με demo ή με κανονικό username/password. Το ότι διαβαζεις εδώ ότι πολλοί συνδέονται με demo τζαμπέ κλπ, σημαίνει το εξής: κάποια μέρα συγχρονίστηκε το modem, αλλά ο ΟΤΕ δεν ειδοποίησε τον πάροχο ότι η γραμμή είναι έτοιμη, ώστε αυτός με τη σειρά του να καλέσει εσένα και να σου δώσει κανονικούς κωδικούς. Αρα ο καθένας που βλέπει την πρώτη φορά το Modem να συγχρονίζει, παίρνει τηλέφωνο τη forthnet π.χ, αυτή του λέει ότι δεν μπορούμε να σας δώσουμε κανονικούς κωδικούς πριν λάβουμε επίσημη ενημέρωση απο τον ΟΤΕ και πάρτε demo μέχρι να σας ενημερώσουμε (συνήθως διαρκεί 3 μέρες, εκτός αν πέσει μέσα ΣΚ). Το τρίμηνο του πακέτου δεν μετράει όσο είσαι με demo. Συνεπώς όπως καταλαβες, θα πρέπει πρωτα να δεις το λαμπακι μονιμα αναμμενο πριν κανεις οτιδηποτε.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Nickpao ευχαριστω για το ενδιαφερον σου,ισως να μην το περιεγραψα σωστα.Το λαμπακι του οταν ανοιγω το Pc μετα απο ενα λεπτο ισως και λιγοτερο γινεται κοκκινο. :!: δηλαδη εχει συγχρονιστει.

Γι'αυτο κι εγω πηρα τηλ για να μου δωσουν demo(εχωντας υποξιν οτι ο ΟΤΕ καθυστερησε να τους ενημερωσει).Επισης εχω δοκιμασει ολα τα adsl head end

Alcatel,Texas κλπ.Παρολαυτα ERROR 721!

Μου φαινεται οτι κατι τρεχει.Θα δοκιμασω και ενα linksys modem μπας και αλλαξει κατι,αλλα κατι μου λεει πως το προβλημα δεν ειναι τοσο απλο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Nickpao ευχαριστω για το ενδιαφερον σου,ισως να μην το περιεγραψα σωστα.Το λαμπακι του οταν ανοιγω το Pc μετα απο ενα λεπτο ισως και λιγοτερο γινεται κοκκινο. :!: δηλαδη εχει συγχρονιστει.

Γι'αυτο κι εγω πηρα τηλ για να μου δωσουν demo(εχωντας υποξιν οτι ο ΟΤΕ καθυστερησε να τους ενημερωσει).Επισης εχω δοκιμασει ολα τα adsl head end

Alcatel,Texas κλπ.Παρολαυτα ERROR 721!

Μου φαινεται οτι κατι τρεχει.Θα δοκιμασω και ενα linksys modem μπας και αλλαξει κατι,αλλα κατι μου λεει πως το προβλημα δεν ειναι τοσο απλο

Kαι βέβαια είναι απλό το πρόβλημα και οφείλεται στον ΟΤΕ.

Για να μην το ψάχνεις πολύ, θα σου πω ότι ΔΕΝ έχει γίνει πλήρης ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ για αυτό βλέπεις το σφάλμα 721.

Από την ώρα που ανάβει σταθερά το λαμπάκι στο μόντεμ το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να τραβήξουν ένα καλωδιάκι στο τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής σου.

Έχει τύχει σε πολύ κόσμο το ίδιο.

Τα καλά νέα είναι ότι πολύ σύντομα θα είσαι ok & online.

Άντε καλώς τα δέχτηκες :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετές μέρες με το dumeter, μπορώ να πώ οτι έχω μέσο όρο τα 46kb/s. Ακούστε όμως κι ένα κουφό. Κατέβασα αρχείο 691ΜΒ σε περίπου 15 λεπτά..! Κατέβαζα με 800~920kb/s. Το dumeter μου έδειχνε 40~50, αλλά το αρχείο έπαιξε κανονικά μετά, αφού πρώτα το έγραψα σε CD..!!:shock:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ηalvas69 μου δινεις καποιο κουραγιο.

Ελπιζω να γινει το θαυμα και μιας και ειναι του Λαζαρου σημερα τι αλλο να ευχηθω..ERROR 721 δευρω εξω..

ΑΜΗΝ

Link to comment
Share on other sites

ΟλαΚαλα.

Συνδεθηκα και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν και απαλυναν την αγωνια μου.

Πηρα το usr 9105 για modem(for the record). :D

Link to comment
Share on other sites

ΟλαΚαλα.

Συνδεθηκα και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν και απαλυναν την αγωνια μου.

Πηρα το usr 9105 για modem(for the record). :D

 

Καλως ηρθες στην ευρυζωνικοτητα :w00t: :luck: :yahoo:

 

Σε ποσες μερες ενεργοποιηθηκε η γραμμη?Σε ποια περιοχη της χωρας εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Αιτηση Δευτερα

Ενεργοποιηση μερικη Παρασκευη

Ενεργοποιηση ολικη Δευτερα(demo) Τεταρτη κανονικοι κωδικοι.

Περιοχη Αθηνα.Αμπελοκηποι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...