Jump to content

ΣΥΖΗΤΗΣΗ: Στον απόηχο της παρουσίασης της 8ης γενιάς iPhones


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμέναμε πολύ καιρό την ημέρα που ο Tim Cook θα ανέβαινε στην σκηνή για την παρουσίαση των νέων iPhones κι όχι μόνο. Τελικά η ημέρα της 9ης Σεπτεμβρίου ήρθε, πέρασε κι έφτασε και η ημέρα της επίσημης κυκλοφορίας. Τα συναισθήματα και οι απόψεις ανάμικτες. Δύο μεγαλύτερες συσκευές 4,7 ιντσών και 5,5 ιντσών, πιο λεπτές, 6,9 και 7,1 χιλιοστά αντίστοιχα, με χαμηλό βάρος και εμφάνιση διαφορετική από την προηγούμενη. Πολλοί βιάστηκαν να πουν πως η Apple απογοήτευσε, πως έχασε την αίγλη της, την καινοτομία και την ικανότητα να σχεδιάζει απλές αλλά παντοδύμαμες συσκευές.

 

Λίγες ημέρες μετά δόθηκε η δυνατότητα προ-παραγγελιών στις μεγάλες χώρες όπως US, Australia, Canada, France, Germany, Hong Kong, Japan, Puerto Rico, Singapore και UK. Το πρώτο 24ωρο σχεδόν διπλασίασε το ρεκόρ της από το 2012 με 4.000.000 προπαραγγελίες, καταρρίπτοντας κάθε ισχυρισμό για μείωση ενδιαφέροντος από τους καταναλωτές (με τα εάως τώρα δεδομένα). Η Κίνα δεν συγκαταλέγεται στις πρώτες χώρες διάθεσης όπως πέρυσι.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WJ86MLFjTJI]ΣΤΟΝ ΑΠΟΗΧΟ ΤΗΣ 8ης ΓΕΝΙΑΣ IPHONES - YouTube[/ame]

 

Σήμερα, ημέρα κυκλοφορίας και τα πρώτα tear down της μεγαλύτερης έκδοσης iPhone 6 Plus έδειξαν πως η συσκευή φέρει 1 GB RAM και μπαταρία 2.915 mAh. Ποια θα είναι η πορεία των συσκευών; Τι πιστεύουμε για την εμμφάνιση και τις δυνατότητες; Παρακολουθήστε την εκπομπή μας το Σάββατο στις 19.30. Συμμετέχοντες πέραν των παρουσιαστών της εκπομπής, θα είναι και συντάκτες του myphone.gr.

 

Βλαχάκης Ηρακλής (aka vlachaquito)

Χαλεπλής Χρήστος ( charlie_pace4)

Σερέτης Αντώνης

Βρύσης Λάζαρος (lvrysis)

Γιαννακέλος Φώτης (arigato)

Ασπρογιάννης Κων/νος (DINFUN)

 

Και μην ξεχνάτε: Περιμένουμε τις ερωτήσεις σας και τα σχόλια σας!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα.δεν είμαι fun του iOS και γενικά των smartphone εκτός όταν πρωτοβγηκε.

Αν ισχυει οτι το 6+ είναι με 1gb ram, είναι epic fail.

Μπορείτε να υποστηρίζεται ειτε εσείς ειτε η ίδια εταιρία οτι δε το χρειαζεται αλλά απο την στιγμη που υπάρχει στην αγορά γιατί να μη βάλει παραπανω σαν ναυαρχίδα που είναι και πανακριβη. Θα συμπεριφερόταν ακόμα πιο τέλεια. Θα πείτε κοιταω τα specs μονο ( σαν κλασικός androidας) αλλά τα specs κανουν γρήγορη την συσκευή όσο και καλό να είναι ενα λειτουργικο. Αν ηταν τόσο καλά, θα έπρεπε να δουλεύει το ios8 ακόμα και στο 3gs. Αλλά επειδή το hardware δεν είναι Κάλο δε θα το σηκώνει.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι είναι οριακό το 1 GB για αυτό το λειτουργικό το όποιο θα παει μέχρι το επόμενο iPhone.

Αν έβαζε 2gb θα έκανε παπάδες. Παντα η ram κανει την διαφορα σε οποιοδήποτε λειτουργικό windows,mac,Linux,android,iOS κτλ.

Απλα νιώθω οτι θα φαινεται παλι υπο το τηλ.

Δυνατό hardware δυνατή εμπειρία χρησης .

Το πιο ωραίο πράγμα που μαρεσει στην apple είναι το μάρκετινγκ.

Κατα τα αλλά κλασική αργη γραμικη αναπτυξη της στα smartphone.

Παλι καλα που είναι ακριβά τα προιόντα της και κανει τρελούς τζιρους χωρίς να έχει μεγάλη πίτα

στον αριθμο των χρηστων

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με τα περί βιασύνης, το consensus ειδικά στις τεχνολογικες κοινότητες του εξωτερικού (εξαιρούμε mc* , arstechnica και iVerge που ειναι γνωστές για τις μή ουδέτερες απόψεις), ειναι από ουδέτερο ώς αρνητικό.

 

Με δεδομένο το παραπάνω, δεν βλέπω πως 'βιαστηκαν" αυτοι που είπαν ότι η apple δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο.

 

Οι πωλήσεις αυτές καθ αυτές, όταν πρόκειται για Apple δεν λένε κάτι. Ειναι γνωστά τα videos που αποδεικνειουν ότι ειδικά στο USA οτι έχει apple , πουλάει.

 

Ας μη τα βγάλουμε.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αύριο στις 19:30 ua είμαστε live ώστε να συζητήσουμε όλες τις απόψεις, Από την ίδια τη δομή της παρουσίασης, των συσκευών (δεν θα επακταθούμε σε Apple Pay ή Apple Watch) από το ότι σε αυτές τις συσκευές δεν πρόσθεσε τίποτα, θα έχουμε developer στην παρέα για να μας αναλύσει το θέμα RAM ασχέτως το αν υπάρχει στην αγορά ή όχι και πολλά άλλα. Περιμένουμε και τις ερωτήσεις σας σε αυτό το topic ώστε να δώσουμε όσες περισσότερες απαντήσεις. :)
Link to comment
Share on other sites

αν κανουν για τα android για ποια να πρωτοπουν που το android παιζει με πολλες συσκευες εναντι της apple.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση πως το 5s θα αυξήσει κατακόρυφα τις πωλήσεις του φέτος. Οι διαφορές με τα καινούρια είναι ελάχιστες και για κάποιον που δε τον νοιάζει η μεγάλη οθόνη (το Apple Pay θα αργήσουμε να το δούμε πάαααααρα πολύ στην Ελλάδα) θα είναι η τέλεια επιλογή τώρα με τη μειωμένη τιμή. Για να μην αναφέρω ότι είναι πολύ πιο όμορφο από τα 6αρια ,αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου βέβαια...

Θα ήταν ενδιαφερον να ακούσουμε αύριο την αποψή σας και για την μελλοντική πορεία των 5s και 5c!

Link to comment
Share on other sites

Θα κλεψω ενα ποστ ενος φιλου απ το iphonehellas.gr "Καθε χρονο τα ιδια ρε γμτ.... Γκρινια με τα rumors, γκρινια με τα leaks, γκρινια στο keynote, γκρινια και στα teardown του iFixit, γκρινια και μετα...

 

Και μολις το πιασεις στο χερι σου χαμογελας σαν να χουφτωσες την Belucci και τα ξεχνας ολα ...

 

Καθε χρονο τα ιδια ρε γμτ ...."

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Hμουν κ γω της αποψης οτι δεν ειναι ομορφο αλλα οπως καθε τι που βλεπεις πρωτη φορα και παει να αντικαταστησει κατι που σ'αρεσει πρεπει να παρει το χρονο του να συνηθισει το ματι. Και στο αυτοκινητο οταν ειχε βγει η νεα BMW σειρα 1 ελεγα μια αηδια κ μιση,το δικο μου ειναι πολυ πιο ωραιο κτλ. Τωρα μετραω τα χρηματα μου για να δω αν μου φτανουν να παρω την καινουργια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορουσατε να αναφερθειτε και σε αυτο http://www.iphonehellas.gr/54068/iphone_6-vs-iphone_6_plus-benchmarks/ Περιεργως καλυτερες επιδοσεις το μικρο iphone. Ευτυχως :P

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Θα κλεψω ενα ποστ ενος φιλου απ το iphonehellas.gr "Καθε χρονο τα ιδια ρε γμτ.... Γκρινια με τα rumors, γκρινια με τα leaks, γκρινια στο keynote, γκρινια και στα teardown του iFixit, γκρινια και μετα...

 

Και μολις το πιασεις στο χερι σου χαμογελας σαν να χουφτωσες την Belucci και τα ξεχνας ολα ...

 

Καθε χρονο τα ιδια ρε γμτ ...."

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Hμουν κ γω της αποψης οτι δεν ειναι ομορφο αλλα οπως καθε τι που βλεπεις πρωτη φορα και παει να αντικαταστησει κατι που σ'αρεσει πρεπει να παρει το χρονο του να συνηθισει το ματι. Και στο αυτοκινητο οταν ειχε βγει η νεα BMW σειρα 1 ελεγα μια αηδια κ μιση,το δικο μου ειναι πολυ πιο ωραιο κτλ. Τωρα μετραω τα χρηματα μου για να δω αν μου φτανουν να παρω την καινουργια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορουσατε να αναφερθειτε και σε αυτο http://www.iphonehellas.gr/54068/iphone_6-vs-iphone_6_plus-benchmarks/ Περιεργως καλυτερες επιδοσεις το μικρο iphone. Ευτυχως :P

 

Είναι ανάποδη η ονομασία των iPhones.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο στις 19:30 ua είμαστε live ώστε να συζητήσουμε όλες τις απόψεις, Από την ίδια τη δομή της παρουσίασης, των συσκευών (δεν θα επακταθούμε σε Apple Pay ή Apple Watch) από το ότι σε αυτές τις συσκευές δεν πρόσθεσε τίποτα, θα έχουμε developer στην παρέα για να μας αναλύσει το θέμα RAM ασχέτως το αν υπάρχει στην αγορά ή όχι και πολλά άλλα. Περιμένουμε και τις ερωτήσεις σας σε αυτό το topic ώστε να δώσουμε όσες περισσότερες απαντήσεις. :)

Για την ram που λες, θα σου κάνω μια αντιστοιχία. Η apple έβγαλε 64bit επεξεργαστή. Όλοι εντυπωσιάστηκαν παρότι δεν υπήρχε προφανής λογος για αυτό μιας και ο 64 bit επεξεργαστής θα επαιζε με 64 bit λογισμικο. Βέβαια στα PC μας αφού βγήκαν 64bit επεξεργαστές,δημιουργήθηκε 64bit λογισμικό καιι όταν βγήκε βαλαμε παραπανω χωρητικότητα ram(4plus)

Εκεί που θέλω να καταληξω σαν αντιστοίχηση είναι οτι κατασκευαστές που παιζουν με android έχουν λησαξει να βάλουν τους 64bit παρότι ακόμα δε βγήκε λογισμικό.

Και όμως android συσκευές έχουν βάλει 3gb και ακούγεται του χρονου κάτι κινεζικά να πάνε στα 4gb.

Αυτό που περιμένουν είναι το 64bit λογισμικό.

Οποτε σε ενα χρονο με ενάμιση θαχουμε 64bit λογισμικό μαζί και 4gb ram ενω τα iPhone θα είναι στον άσσο.

Δεν είναι λίγο παράξενο;

Εγώ το βρίσκω πολύ.

Και εννοείται οτι δε θα παει απο το 1gb ram στα 3 ή 4 μεμιάς αλλά του χρονου με το ζόρι στα 2 και αν;

Λίγο περίεργο και αυτό.

Για κορυφαία εταιρία μου φαίνεται παλι περίεργο να μην έχει κορυφαίο hardware ή τουλαχιστον 1 κλικ πίσω. Αλλά όχι 2 και 3 πίσω.

Τεσπα.

Ελπίζω και ευχομαι τα οικονομικα της νουμερα να είναι χαμηλοτερα απο οτι ελπίζει μπας και βάλει λίγο μυαλό και να φτιαξει ενα προιόν αντάξιο των καταναλωτών της που της τα ακουμπάνε χοντρά κάθε τόσο και βλέπουν να υπολοιπονται απο την δημοφιλή mobile πλατφόρμα.

Γιατί μονο με πτώση οικονομικών θα καταλαβαίνει μου φαίνεται ή φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα κλεψω ενα ποστ ενος φιλου απ το iphonehellas.gr "Καθε χρονο τα ιδια ρε γμτ.... Γκρινια με τα rumors, γκρινια με τα leaks, γκρινια στο keynote, γκρινια και στα teardown του iFixit, γκρινια και μετα...

 

Και μολις το πιασεις στο χερι σου χαμογελας σαν να χουφτωσες την Belucci και τα ξεχνας ολα ...

 

Καθε χρονο τα ιδια ρε γμτ ...."

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Hμουν κ γω της αποψης οτι δεν ειναι ομορφο αλλα οπως καθε τι που βλεπεις πρωτη φορα και παει να αντικαταστησει κατι που σ'αρεσει πρεπει να παρει το χρονο του να συνηθισει το ματι. Και στο αυτοκινητο οταν ειχε βγει η νεα BMW σειρα 1 ελεγα μια αηδια κ μιση,το δικο μου ειναι πολυ πιο ωραιο κτλ. Τωρα μετραω τα χρηματα μου για να δω αν μου φτανουν να παρω την καινουργια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορουσατε να αναφερθειτε και σε αυτο http://www.iphonehellas.gr/54068/iphone_6-vs-iphone_6_plus-benchmarks/ Περιεργως καλυτερες επιδοσεις το μικρο iphone. Ευτυχως :P

 

Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας, για τους apple fans, ότι και να τους παρουσιάσει η εταιρεία, ακόμα και αν υπάρχει μια αρχική γκρίνια, τελικά θα το λατρέψουν, γιατί αφού το κάνει έτσι η apple έτσι είναι το τέλειο. Παιδιά το πετυχημένο marketing και τα κολλήματα του καθενός δεν πρέπει να μας κρύβουν την αλήθεια. Εν έτη 2014 smartphone ναυαρχίδα και τόσο πανάκριβη δε νοείται με 8άρα κάμερα (όσο καλή και αν είναι) και μόλις 1810 mah μπαταρία σε 4,7 ίντσες οθόνη υψηλής ανάλυσης. Τουλάχιστον βάλαν μεγάλη μπαταρία στο 6+ .Όσο για τον επεξεργαστή και την RAM παρόλο που είναι μακράν πίσω από τον ανταγωνισμό (ακόμα και το lumia 920 μου διετίας παρόμοια έχει), δε νομίζω ότι θα είναι ουσιαστικό πρόβλημα αφού το λειτουργικό θα τρέχει σφαίρα. (για να μη λέτε ότι είμαι apple hater:p)

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Για την ram που λες, θα σου κάνω μια αντιστοιχία. Η apple έβγαλε 64bit επεξεργαστή. Όλοι εντυπωσιάστηκαν παρότι δεν υπήρχε προφανής λογος για αυτό μιας και ο 64 bit επεξεργαστής θα επαιζε με 64 bit λογισμικο. Βέβαια στα PC μας αφού βγήκαν 64bit επεξεργαστές,δημιουργήθηκε 64bit λογισμικό καιι όταν βγήκε βαλαμε παραπανω χωρητικότητα ram(4plus)

Εκεί που θέλω να καταληξω σαν αντιστοίχηση είναι οτι κατασκευαστές που παιζουν με android έχουν λησαξει να βάλουν τους 64bit παρότι ακόμα δε βγήκε λογισμικό.

Και όμως android συσκευές έχουν βάλει 3gb και ακούγεται του χρονου κάτι κινεζικά να πάνε στα 4gb.

Αυτό που περιμένουν είναι το 64bit λογισμικό.

Οποτε σε ενα χρονο με ενάμιση θαχουμε 64bit λογισμικό μαζί και 4gb ram ενω τα iPhone θα είναι στον άσσο.

Δεν είναι λίγο παράξενο;

Εγώ το βρίσκω πολύ.

Και εννοείται οτι δε θα παει απο το 1gb ram στα 3 ή 4 μεμιάς αλλά του χρονου με το ζόρι στα 2 και αν;

Λίγο περίεργο και αυτό.

Για κορυφαία εταιρία μου φαίνεται παλι περίεργο να μην έχει κορυφαίο hardware ή τουλαχιστον 1 κλικ πίσω. Αλλά όχι 2 και 3 πίσω.

Τεσπα.

Ελπίζω και ευχομαι τα οικονομικα της νουμερα να είναι χαμηλοτερα απο οτι ελπίζει μπας και βάλει λίγο μυαλό και να φτιαξει ενα προιόν αντάξιο των καταναλωτών της που της τα ακουμπάνε χοντρά κάθε τόσο και βλέπουν να υπολοιπονται απο την δημοφιλή mobile πλατφόρμα.

Γιατί μονο με πτώση οικονομικών θα καταλαβαίνει μου φαίνεται ή φαντάζομαι.

 

Απο την οπτική γωνία που προσεγγίζεις το θέμα δεν έχει άδικο, όμως ο μέσος όρος χρηστών αγοράζει τη συσκευή περιμένοντας να είναι γρήγορη να μην κολλάει, να είναι όμορφη και να αντέχει η μπαταρία της (εδώ έχει θέμα).

 

Επίσης να είναι εύκολη στη χρήση της ώστε να μπορεί να την χρησιμοποιήσει χωρίς να ρωτάει από εδώ κι από εκεί και φυσικά εννοείται χωρίς να διαβάσει user guide. :p

 

Το αν θα είναι 4 GB RAM, αν ο επεξεργαστής του είναι χρονισμένος υψηλότερα κι αν είναι 64-bit με λιθογραφία στα 20 nm, ποσώς τoν ενδιαφέρει πίστεψέ με. Συναναστρέφομαι καθημέρινα με χρήστες iPhone. Αυτοί είναι λοιπόν οι χρήστες που αγοράζουν τα iPhones και οδηγούν σε υψηλότερα ρεκόρ τις πωλήσεις units. (το values δεν έχει συναγωνισμό καθώς κατέχει ποσοστό του 80% του τζίρου των κινητών παγκοσμίως).

 

Οι υπόλοιποι που κρίνουν τα χαρακτηριστικά, παρακολουθούν τα forums και συγκρίνουν τις συσκευές με όλες τις υπάρχουσες, καλά κάνουν, αλλά δεν οδηγούν την Apple. :)

Link to comment
Share on other sites

Μας έχετε ζαλίσει πια με το iphone κάθε μέρα, πόσο λεπτό, πόσο παχύ, αν έχει 1 γίγα ή 2, αν μείναμε ευχαριστημένοι ή όχι, αν εξέχει η κάμερα, αν πέφτει και σπάει εύκολα και λοιπά, λες και δεν μας απασχολεί τίποτα άλλο...έλεος πια..

Τόσα τηλέφωνα υπάρχουν, τέτοια προώθηση από forum δεν έχω ξαναδεί..

Link to comment
Share on other sites

Μην γκρινιάζετε βρε, θα γίνει και για Android

Το Note βγήκε πριν με μεγάλο ενδιαφέρον από τη κοινότητα. Αλήθεια που είναι τα poll και οι αφιερώσεις...

Έχει πραγματικά κουράσει το πράγμα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Απο την οπτική γωνία που προσεγγίζεις το θέμα δεν έχει άδικο, όμως ο μέσος όρος χρηστών αγοράζει τη συσκευή περιμένοντας να είναι γρήγορη να μην κολλάει, να είναι όμορφη και να αντέχει η μπαταρία της (εδώ έχει θέμα).

 

Επίσης να είναι εύκολη στη χρήση της ώστε να μπορεί να την χρησιμοποιήσει χωρίς να ρωτάει από εδώ κι από εκεί και φυσικά εννοείται χωρίς να διαβάσει user guide. :p

 

Το αν θα είναι 4 GB RAM, αν ο επεξεργαστής του είναι χρονισμένος υψηλότερα κι αν είναι 64-bit με λιθογραφία στα 20 nm, ποσώς τoν ενδιαφέρει πίστεψέ με. Συναναστρέφομαι καθημέρινα με χρήστες iPhone. Αυτοί είναι λοιπόν οι χρήστες που αγοράζουν τα iPhones και οδηγούν σε υψηλότερα ρεκόρ τις πωλήσεις units. (το values δεν έχει συναγωνισμό καθώς κατέχει ποσοστό του 80% του τζίρου των κινητών παγκοσμίως).

 

Οι υπόλοιποι που κρίνουν τα χαρακτηριστικά, παρακολουθούν τα forums και συγκρίνουν τις συσκευές με όλες τις υπάρχουσες, καλά κάνουν, αλλά δεν οδηγούν την Apple. :)

Οποτε να πω το εξης αυhθαίρετο;

Αυτοι που ασχολούνται με την τεχνολογια ή δουλεύουν στο κομματι της τεχνολογιας πρεπει να παίρνουν android που ζυγίζοντας το είναι ανώτερο τεχνολογικά στο hardware και με ενα καλό λογισμικό(ansroid) ενω οι τεχνολογικά αδαης, θα πρεπει να παίρνουν iPhone ή τεσπα προϊοντα apple γιατί είναι απλουστευμενα και δεν κουραζονται με το να ψάχνουν κάποια λύση;

Αν είναι έτσι, πάω πάσο.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο DINFUN! Όντως οι περισσότεροι καταναλωτές δεν βλέπουν τα specs της συσκευής εκτός απ' τα συνηθισμένα, όπως κάμερα, μεγάλη οθόνη, design, μπαταρία κλπ! Είναι προϊόν Apple και είναι καλο, σκέφτονται! Να προσθέσω επίσης ότι ίσως δεν ξέρουν ότι το iOS είναι και κλειστό λειτουργικο και το μαθαίνουν αργότερα όμως, βλέποντας πχ πως δεν μπορούν να στείλουν τίποτα με BT ενώ στη παλιά τους συσκευή μπορούσαν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να πω το εξης αυhθαίρετο;

Αυτοι που ασχολούνται με την τεχνολογια ή δουλεύουν στο κομματι της τεχνολογιας πρεπει να παίρνουν android που ζυγίζοντας το είναι ανώτερο τεχνολογικά στο hardware και με ενα καλό λογισμικό(ansroid) ενω οι τεχνολογικά αδαης, θα πρεπει να παίρνουν iPhone ή τεσπα προϊοντα apple γιατί είναι απλουστευμενα και δεν κουραζονται με το να ψάχνουν κάποια λύση;

Αν είναι έτσι, πάω πάσο.

 

Να μεταφράσω το παραπάνω γραπτό σου στη δική μου γλώσσα, εάν κάποιος αναζητεί συσκευή με κορυφαία χαρακτηριστικά θα πρέπει να την αναζητήσει ανάμεσα στις ναυαρχίδες Android. Εάν όμως ενδιαφέρεται για μία λειτουργική, εύχρηστη, χωρίς πολλά πολλά, όπως γράφω παραπάνω για μην επαναλαμβανομαι, τότε το iPhone είναι μονόδρομος.

 

Κορυφαία υλικά κατασκευής, ανθεκτικό, ελαφρύ, με 1.3 εκατομμύρια εφαρμογές και πάνω από όλα, το οικοσύστημα της Apple. Η Apple δεν αναζητά την κορυφή σαν μερίδιο αγοράς λειτουργικού, φυσικά είναι αδύνατο. Αλλά το 98% στην ικανοποίηση των πελατών δεν το πετυχαίνει άλλη εταιρεία. :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Να μεταφράσω το παραπάνω γραπτό σου στη δική μου γλώσσα, εάν κάποιος αναζητεί συσκευή με κορυφαία χαρακτηριστικά θα πρέπει να την αναζητήσει ανάμεσα στις ναυαρχίδες Android. Εάν όμως ενδιαφέρεται για μία λειτουργική, εύχρηστη, χωρίς πολλά πολλά, όπως γράφω παραπάνω για μην επαναλαμβανομαι, τότε το iPhone είναι μονόδρομος.

 

Κορυφαία υλικά κατασκευής, ανθεκτικό, ελαφρύ, με 1.3 εκατομμύρια εφαρμογές και πάνω από όλα, το οικοσύστημα της Apple. Η Apple δεν αναζητά την κορυφή σαν μερίδιο αγοράς λειτουργικού, φυσικά είναι αδύνατο. Αλλά το 98% στην ικανοποίηση των πελατών δεν το πετυχαίνει άλλη εταιρεία. :)

 

ειλικρινά τώρα, σε πληρώνει η apple??

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά τώρα, σε πληρώνει η apple??

 

Κατά κάποιον τρόπο ναι, αλλα δεν παίζει κανένα ρόλο, έχεις αντίρρηση στα παραπάνω; αν ναι, να τη διαβάσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιον τρόπο ναι, αλλα δεν παίζει κανένα ρόλο, έχεις αντίρρηση στα παραπάνω; αν ναι, να τη διαβάσουμε :)

Το ψωμί σου από επισκευή συσκευών Apple βγάζεις.

Από κει και Πέρα υπάρχουν συσκευές όπως το NotE 3 και το 4 που έρχεται που απλά είναι καλύτερες από οποίο iPhone προσφέροντας πράγματα που η Apple απλά δεν δίνει.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

 

Κορυφαία υλικά κατασκευής, ανθεκτικό, ελαφρύ, με 1.3 εκατομμύρια εφαρμογές και πάνω από όλα, το οικοσύστημα της Apple. Η Apple δεν αναζητά την κορυφή σαν μερίδιο αγοράς λειτουργικού, φυσικά είναι αδύνατο. Αλλά το 98% στην ικανοποίηση των πελατών δεν το πετυχαίνει άλλη εταιρεία. :)

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τον έχει μάθει να είναι ικανοποιημένος όχι μόνο λόγο του, ποιοτικού ομολογουμένως προϊόντος της, άλλα κυρίως λόγω του εξαιρετικού marketing. Υπάρχει πολύς κόσμος που όταν κάποια στιγμή καταφέρνει να ξεκολλήσει από το οικοσύστημα της Apple διαπιστώνει ότι τελικά το iPhone δεν είναι από άλλο πλανήτη. Σε άλλα πράγματα είναι καλύτερο και σε άλλα χειρότερο από τον ανταγωνισμό. Γεγονός φυσικά που δεν δικαιολογεί τις εξωφρενικές τιμές του. Και δεν αναφέρομαι τόσο στις συσκευές καθαυτές, γιατί και η Sammy δεν υπολείπεται και πολύ ,άλλα και στα αποκλειστικά αξεσουάρ του. Παιδιά καλό είναι να ξυπνήσουμε λίγο, και γω μαζί. Χτες έπαιξα λίγο με ένα κινέζικο τούμπανο, (THL 5000), με σφαιράτο σχεδόν Pure android και απιστευτη μπαταρία. Ο φίλος μου απόλυτα ευχαριστημένος αν και το χεί 1 μήνα μόνο. 200 ευρώ...Τέλος πάντων βγαίνω εκτός θέματος.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.δεν είμαι fun του iOS και γενικά των smartphone εκτός όταν πρωτοβγηκε.

Αν ισχυει οτι το 6+ είναι με 1gb ram, είναι epic fail.

Μπορείτε να υποστηρίζεται ειτε εσείς ειτε η ίδια εταιρία οτι δε το χρειαζεται αλλά απο την στιγμη που υπάρχει στην αγορά γιατί να μη βάλει παραπανω σαν ναυαρχίδα που είναι και πανακριβη. Θα συμπεριφερόταν ακόμα πιο τέλεια. Θα πείτε κοιταω τα specs μονο ( σαν κλασικός androidας) αλλά τα specs κανουν γρήγορη την συσκευή όσο και καλό να είναι ενα λειτουργικο. Αν ηταν τόσο καλά, θα έπρεπε να δουλεύει το ios8 ακόμα και στο 3gs. Αλλά επειδή το hardware δεν είναι Κάλο δε θα το σηκώνει.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι είναι οριακό το 1 GB για αυτό το λειτουργικό το όποιο θα παει μέχρι το επόμενο iPhone.

Αν έβαζε 2gb θα έκανε παπάδες. Παντα η ram κανει την διαφορα σε οποιοδήποτε λειτουργικό windows,mac,Linux,android,iOS κτλ.

Απλα νιώθω οτι θα φαινεται παλι υπο το τηλ.

Δυνατό hardware δυνατή εμπειρία χρησης .

Το πιο ωραίο πράγμα που μαρεσει στην apple είναι το μάρκετινγκ.

Κατα τα αλλά κλασική αργη γραμικη αναπτυξη της στα smartphone.

Παλι καλα που είναι ακριβά τα προιόντα της και κανει τρελούς τζιρους χωρίς να έχει μεγάλη πίτα

στον αριθμο των χρηστων

 

δεν υπαρχει κατι που πρεπει να γινει πιο γρηγορα απ οσο γινεται φιλε..δουλεψε λιγο ios και καποια μερα θα το καταλαβεις...θεωρω οτι πραγματικα κολλησε η βελονα στα hw specs στο τι εχει μεσα το ρημαδι..κατι που ΔΕ θα πρεπε να σε απασχολει. το iphone ειναι πιο γρηγορο και reliable απ οποιοδηποτε αλλο κινητο με αλλο λειτουργικο..ειτε σ αρεσει ειτε οχι..(Σορρυ κιολας)

αυτο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι ως προς τι οι τοσο ψηλες τιμες αφου δεν εχει κατι απιστευτο απο hw..εκει ναι, χαμηλα specs, χαμηλες τιμες..(αλλοι θα πουν οτι η συσκευη εχει πολυ πιο καλη κατασκευη απο οποιοδηποτε αλλο τηλεφωνο..που δεν ειναι ψεματα εδω που τα λεμε...)

Link to comment
Share on other sites

Το ψωμί σου από επισκευή συσκευών Apple βγάζεις.

Από κει και Πέρα υπάρχουν συσκευές όπως το NotE 3 και το 4 που έρχεται που απλά είναι καλύτερες από οποίο iPhone προσφέροντας πράγματα που η Apple απλά δεν δίνει.

 

Αστείευομαι καθώς αστεία ήταν και η ερωτήση.

 

Τι παραπάνω έχει ώστε να πείσεις τη γυναίκα μου να το αγοράσει; Είναι καθηγήτρια φιλόλογος.

 

Την ενδιαφερει να μπαίνει στο Internet, facebook, να βγάζει ωραίες φωτογραφίες, κυρίως τα παιδιά μας, να μιλάει με τις ώρες, να έχει κάποια παιχνίδια που παίζουν τα παιδιά από εκείνη γιατί εγώ δεν τους δίνω το δικό μου, να είναι όμορφο, να έχει καλή ανάλυση οθόνης, να αγοράζει διάφορες θήκες και να κρατά απεριόριστα η μπαταρία.

 

Να έχει τα βιβλία του σχολείου για να ανατρέξει σε περίπτωση που μείνει από μπαταρία το iPad. Την ενέταξα στο οικοσύστημα της Apple και είναι καθ' όλα ευχαριστημένη. Τι της αντι-προτείνεις λοιπόν και με τι επιχειρήματα;

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιον τρόπο ναι, αλλα δεν παίζει κανένα ρόλο, έχεις αντίρρηση στα παραπάνω; αν ναι, να τη διαβάσουμε :)

Έχω αντίρηση και θα την αναλύσω πιο κάτω.

καταρχήν δεν ανάφερες καθόλου τα windows που είναι ένα λειτοπυργικό που πάει σφαίρα. δεν έχει apps όμως, πάμε πάρα κάτω.

Κορυφαία υλικά κατασκευή: Καμία σχέση με κορυφαία. Ούτε κρύσταλλο έχει η οθόνη ούτε τιτάνιο η κατασκευή του κινητού. ούτε καν gorrila glass δεν έχει. το γιαλλί και το μέταλλο δεν είναι κορυφαία απλά δεν είναι του μαύρου χαμού. επειδή βάζει

ανθεκτικ'ο: όλα τα κινητά που πέφτουν με την οθόνη γινονται κομμάτια. ιδίως τώρα που μεγάλωσαν τα iphone... ανθεκτικά είναι τα catterpilar...

οικοσλυστημα της apple. μπορεί να έχει τρομερές δυνατότητες όταν έχεις mc book apple tv και όλη την συλλογή αλλά υπάρχουν ανθρώποι που δέν έχουν αυτά οπότε δεν επωφελούνται. αντιθέτως τα ηλίθια κλειδώματα του λειτουργικού (π.χ. files στο κινητό μόνο απο itunes, nfc μόνο για πληρωμές)

 

και τελιώνοντας θα έρθω στην ικανοποίηση των πελατών. όπως είπες και εσί πιο πάνω:

"Επίσης να είναι εύκολη στη χρήση της ώστε να μπορεί να την χρησιμοποιήσει χωρίς να ρωτάει από εδώ κι από εκεί και φυσικά εννοείται χωρίς να διαβάσει user guide.

 

Το αν θα είναι 4 GB RAM, αν ο επεξεργαστής του είναι χρονισμένος υψηλότερα κι αν είναι 64-bit με λιθογραφία στα 20 nm, ποσώς τoν ενδιαφέρει πίστεψέ με. Συναναστρέφομαι καθημέρινα με χρήστες iPhone. Αυτοί είναι λοιπόν οι χρήστες που αγοράζουν τα iPhones και οδηγούν σε υψηλότερα ρεκόρ τις πωλήσεις units."

Ανθρώποι που δεν ασχολούνται και ιδιαίτερα με το τι κάνει και τι όχι το κινητό και θέλουν κάτι εύκολο χωρίς να το ψάξουν για μένα δεν μου λέει κάτι αν κάνουν μια εταιρεία να έχει 100% ικανοποίηση.

 

και τελειώνοντας θέλω να ανφέρω τον κύριο λόγο, κατα την άποψη μου, που αγοράζει ο κόσμος iphone (και samsung) και δεν αναφέρθηκε απο κανένα. είναι για επίδειξη.

 

Συγνώμη αν κούρασα

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...