Jump to content

Σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν;


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζόρι υπάρχει σε αυτούς που αντί να επενδύουν τα κέρδη τους στις επιχειρήσεις τους τα κάνουν Porche Cayenne, BMW X5 και λουλούδια στα μπουζούκια για να "δειχθούν" στις γκόμενες και μετά δω στου δάνειά για να καλύψουν τις σπατάλες.

Εμένα ο φίλος μου έχει μια μικρομεσαία επιχείρηση και όλα πάνε καλά οι υπάλληλοι πληρωμένοι στη ώρα τους, Ι.Κ.Α. ΤΕΒΕ, Εφορία πληρωμένα, δεν έχει αφήσει ποτέ ακάλυπτη επιταγή αντιθέτως με άλλους και γενικά είναι κύριος με τις υποχρεώσεις του και φέτος μετά από 12 χρόνια δουλειάς κατάφερε να πάρει ένα σχετικά ακριβό και "μουράτο" αυτοκίνητο μετρητοίς και χωρίς δάνειο;)

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

otan exw Prithorio den zitaw ta franka pisw.. apla leo .. "kapote otan mporeseis" xwris na elpizw oti isos ta parw.

Diaforetika den danizw.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

ταξιδιωτηηηηηηηηηηηηηηη

παιζει να ανεβεις θεσσαλονικη καθολου?

παρα ολες τις ενεργειες που εκανα με την εν λογω κοπελα-και ευγενικα και μεσω δικηγορου- ..τζιφος.

με πηρε σημερα τηλεφωνο οτι θα ερθει να κλεισει το δοντι,αλλα τα λεφτα μου ειπε μετα τις 4-1-2009.

η ασυνεπεια σε ολο της το μεγαλειο...:mad:

ταξιδιωτη,ελα παρε τα λεφτα και χαρισμα σου.εκει που θα τα φαει το τσουλι,καντα εσυ σουβλακια ή τροφη για τα ζωακια σου!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

@FREAK_OF_NATURE

Μπορεί να στα δώσει όταν πληρωθεί και να μην έχει τώρα.Σε αυτές τι περιπτώσεις κάνουμε λίγο υπομονη.Εξάλλου δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο εκτός και άν την στείλεις σε άλλον/ην οδοντίατρο.:p

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις τα προηγουμενα ποστ σχετικα με το θεμα,θα δεις πως αυτο που λες ειναι εντελως ασχετο

 

http://s15.rimg.info/12cb778ad198f9a3800abdb183cfc64d.gif

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις τα προηγουμενα ποστ σχετικα με το θεμα,θα δεις πως αυτο που λες ειναι εντελως ασχετο

 

http://s15.rimg.info/12cb778ad198f9a3800abdb183cfc64d.gif

 

Ουπς!Τώρα το διάβασα όλο.Είπαμε να δείχνουμε κατανόηση όταν κάποιος δεν έχει λεφτά αλλά οι δικαιολογίες ''Άρχισε ο άντρας μου να πηγαίνει σε διαιτολόγο,αγόρασα laptop και θέλω να αγοράσω και καλυντικά'' αυτό είναι ξεφτίλα.Εγώ στη θέση σου θα της έλεγα:''Και εμένα τη με νοιάζει.Θα πρέπει να βρείς λεφτά να με πληρώσεις!''.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω παρει στο κρανιο με εναν μηχανικο απο τη δουλεια μου. Πριν απο δυο μηνες χρειαστηκε να κανω μερικα ταξιδια για λογαριασμο της εταιριας μου και τα εισιτηρια τα πληρωσα απο την τσεπη μου αφου μου ειχε υποσχεθει οτι θα τα παρω την αλλη μερα κιολας. Στο πρωτο ταξιδι που εκανα δεν τον συναντησα για να τα παρω και χρειαστηκε να κανω και δευτερο . Εκει τον συναντησα αλλα δεν ειχε λεφτα μαζι του οπως μου ειπε κι εγω επρεπε να φυγω. Απο κει και περα εχουμε μιλησει 3-4 φορες στο τηλεφωνο γι'αυτο το θεμα, του εχω αφησει αριθμο λογαριασμου και εχει επικαλεστει διαφορα για να καθυστερησει την πληρωμη. Τις τελευταιες 10 μερες τηλεφωνω και δεν απανταει. Μπορω να παρω στα κεντρικα της εταιριας και ξερω οτι δεν προκειται να χασω τα λεφτα μου αλλα μου την εχει δωσει. Γιατι να τρεχω δηλαδη για να παρω τα λεφτα μου? Εν το μεταξυ εχω πει απο και περα, οτιδηποτε για την εταιρια με τα χρηματα ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ταξιδιωτηηηηηηηηηηηηηηη

παιζει να ανεβεις θεσσαλονικη καθολου?

παρα ολες τις ενεργειες που εκανα με την εν λογω κοπελα-και ευγενικα και μεσω δικηγορου- ..τζιφος.

με πηρε σημερα τηλεφωνο οτι θα ερθει να κλεισει το δοντι,αλλα τα λεφτα μου ειπε μετα τις 4-1-2009.

η ασυνεπεια σε ολο της το μεγαλειο...:mad:

ταξιδιωτη,ελα παρε τα λεφτα και χαρισμα σου.εκει που θα τα φαει το τσουλι,καντα εσυ σουβλακια ή τροφη για τα ζωακια σου!

ταξιδιωτη μην ερχεσαι..

μετα απο 4-5 μηνες οπου πηγαιναμε αναβολη στην αναβολη(4-5 απο την ημερομηνια που ειχαμε συμφωνησει να ξοφλησει,οχι απο το τελος της εργασιας) "θα ερθω δευτερα στις 7,να με περιμενεις" και ουτε καν πατουσε,σημερα επιτελους με ξοφλησε...

μου πεταξε και ενα "να κλεισουμε κι ενα ραντεβου για κατι αλλο που θελω να κανω" αλλα εκανα πως δεν το ακουσα...

 

:D

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πλέον δανείζω μόνο στην αδερφή μου, στη μάνα μου και στον φίλο μου. Συνήθως συμβαίνει κάποιος από τους παραπάνω δει κάτι που θέλει να αγοράσει και δεν έχει αρκετά χρήματα επάνω του (γιατί δεν σκόπευε να κάνει ψώνια), οπότε πληρώνω εγώ και τα παίρνω όταν επιστρέψουμε σπίτι, ή την επόμενη. Βέβαια αυτόι συμβαίνει σπάνια, και επίσης αντίστοιχη διευκόλυνση μου έχουν κάνει και αυτοί, ουκ ολίγες φορές.

Σε φίλους έχω δανείσει και ακόμη τα περιμένω (εδω και 10 χρόνια), και αρκετά μεγάλα ποσά, τα οποία βαρέθηκα να τα ζητάω, και κάνω ότι το έχω ξεχάσει. ντρέπομαι να γίνομαι ζητιάνα για τα λεφτά μου :O

Link to comment
Share on other sites

.......ντρέπομαι να γίνομαι ζητιάνα για τα λεφτά μου :O

 

Εκει πατανε ολοι οι "καλοπληρωτες"!Αντι να ντρεπονται αυτοι ντρεπομαστε εμεις :mad:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ντρεπομαι για 5-10-15ε, αλλ οχι οταν μιλαμε για μεγαλα ποσα και μαλιστα για πληρωμη δουλειας.

αν καποιος που χρωσταει πχ 50ε και το κανει ζητημα "ελα ρε για 50ε με εχει πρηξει να μου τα ζηταει" αν ειναι τοσο λαρτζ ας δωσει 100.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν δανείζω! αν θα δανείσω θα το κάνω σε φίλους που τους ξέρω και που ξέρω ότι είναι εντάξει. μπορεί να μην τα πάρω την επόμενη μέρα, αλλά θα τα πάρω.

αλλά γενικά δεν είμαι του να δανείζω και να δανείζομαι. ειδικά το δεύτερο. πριν μέρες έψαχνα τρόπο να αγοράσω ένα κινητό(επειδή δεν είχα μετρητά) και μου είπε μια φίλη από μόνη της να το πάρουμε με την κάρτα της(και αυτό ένα είδος δανεισμού είναι) και να το ξεπληρώνω εγώ και δεν δέχτηκα. δεν ξέρεις τις σου επιφυλλάσει το μέλλον!μπορεί αύριο να μην μπορώ να το πληρώσω, γιατί να μπλέξει η κοπέλα??

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Ναι και είναι συγγενής και κλάφτα χαράλαμπε και αυτά και τα προηγούμενα και τα επόμενα :cry::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

1500€ από πέρυσι τέτοια εποχή...Δημόσιο...Και τα χρειάζομαι επειγόντως...

Καλά έτσι όπως έχει γίνει το Δημόσιο στο τέλος οι μόνοι που θα πληρώνονται στην ώρα τους θα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.:X

Link to comment
Share on other sites

1500€ από πέρυσι τέτοια εποχή...Δημόσιο...Και τα χρειάζομαι επειγόντως...

Επειδή το 2007 δούλευα σε θέση που πληρωνόταν από ταμείο έρευνας πανεπιστημίου (δηλαδή όποτε έστελνε λεφτά το δημόσιο στο ταμείο πληρωνόμασταν), έχω τις χειρότερες εντυπώσεις. Πολύμηνες καθυστερήσεις χωρίς να μπορώ να απευθυνθώ πουθενά! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το 2007 δούλευα σε θέση που πληρωνόταν από ταμείο έρευνας πανεπιστημίου (δηλαδή όποτε έστελνε λεφτά το δημόσιο στο ταμείο πληρωνόμασταν), έχω τις χειρότερες εντυπώσεις. Πολύμηνες καθυστερήσεις χωρίς να μπορώ να απευθυνθώ πουθενά! :mad:

Τα δικά μου είναι από κάτι σεμινάρια που είχα κάνει, εκ των οποίων τα 500€ είναι τα μεταφορικά...Από βδομάδα σε βδομάδα κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης αυτή τη στιγμή μου χρωστάει 500Ε, χθες νομιζα οτι θα πληρωθω, αλλα δυστυχώς δεν έχει.Υπομονή λοιπόν κ εδώ ανακύπτει κ το άλλο θέμα, ότι τα λεφτά που μας χρωστάνε δεν τα παίρνουμε τη στιγμή που τα χρειαζόμαστε.
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

1500€ από πέρυσι τέτοια εποχή...Δημόσιο...Και τα χρειάζομαι επειγόντως...

 

υπάρχουν και χειροτερα!... εμενα η (Δημοσια) υπηρεσια στην οποια δουλευα μου χρωστουσε 4.000 Ευρώ, ποτέ δεν πλήρωναν στην ώρα τους, και τον τελευταιο μισθο τον πηρα 5 μήνες μετά που απολύθηκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ακόμα περιμένω τα μισά χρήματα από το 2008...ΗΜΑΡΤΟΝ.

 

Μου χει ρίξει και ένα φέσωμα το φροντιστήριο στο οποίο δουλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Aνοιξε μεγαλη κουβεντα...το χειροτερο ειναι οτι μου χρωσταει ξαδερφος και πρωτος μαλιστα.....τι κανεις?Τον κανεις ρεντικολο στην οικογενεια?Δεν καταλαβαινουν ρε πστ μου οτι και οι αλλοι εχουν αναγκες,κοιταζουν μονο την παρτη τους,δεν ειναι τρομερο το ποσο των 300 ευρω αλλα οταν του τα εδωσα ηταν για να μην του παρουν το αμαξι οι δικαστικοι κλητηρες και δεν ηταν οτι δεν θα ειχακ αι γω αναγκη,απλα τα εδωσα για καλο και εδω και κανα 6μηνο ακομα τα περιμενω,τα εχω αναγκη κιολας ......:(
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη λύπη μου διαπίστωσα ότι ακόμη και τώρα, που τα οικονομικά όλων είναι σε αρκετά κακή κατάσταση, υπάρχουν καλοθελητές που εκμεταλλεύονται την βοήθειά σου. Δάνεισα σε έναν φίλο κάποια χρήματα, γιατί τα είχε μεγάλη ανάγκη ( έπαιζε χαρτιά και καταλαβαίνετε τι θα ακολουθούσε αν καθυστερούσε χρήματα ) και ακόμη δεν μου έχει αναφέρει τίποτα για το πότε θα μου τα επιστρέψει. Εν τω μεταξύ έχω αγοράσει κάποια πράγματα για το σπίτι και έχω βάλει δόσεις και τα θέλω τα χρήματα αυτά, αλλά καμιά συγκίνηση εκ μέρους του. Να πηγαίνει όμως σαββατοκύριακα εκδρομές ξέρει και έχει χρήματα, μόλις του κάνω κουβέντα για το χρέος του, κάνει τον αδιάφορο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη λύπη μου διαπίστωσα ότι ακόμη και τώρα, που τα οικονομικά όλων είναι σε αρκετά κακή κατάσταση, υπάρχουν καλοθελητές που εκμεταλλεύονται την βοήθειά σου. Δάνεισα σε έναν φίλο κάποια χρήματα, γιατί τα είχε μεγάλη ανάγκη ( έπαιζε χαρτιά και καταλαβαίνετε τι θα ακολουθούσε αν καθυστερούσε χρήματα ) και ακόμη δεν μου έχει αναφέρει τίποτα για το πότε θα μου τα επιστρέψει. Εν τω μεταξύ έχω αγοράσει κάποια πράγματα για το σπίτι και έχω βάλει δόσεις και τα θέλω τα χρήματα αυτά, αλλά καμιά συγκίνηση εκ μέρους του. Να πηγαίνει όμως σαββατοκύριακα εκδρομές ξέρει και έχει χρήματα, μόλις του κάνω κουβέντα για το χρέος του, κάνει τον αδιάφορο.

 

Νομίζω ότι ήταν λάθος σου να δανεισης σε τζογαδόρο, πολύ δύσκολο να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ιδικά αν είναι και μεγάλο ποσό.

Το πιο εξοργιστικό όμως είναι ότι πηγαίνει εκδρομές αλλά το να σου δώσει τα χρήματα που σου χρωστά ούτε κουβέντα:mad:

Να ξέρεις όμως αργά η γρήγορα ιδικά αν είναι μεγάλος τζογαδόρος θα ξανά έρθει για δανεικά οπότε τώρα ξέρεις τη να του δώσεις...

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ολοι έχουμε ανάγκες και τα χρήματα δύσκολα μας περισσεύουν... Οπότε το καλύτερο είναι να χρησιμοποιούμε κάποια δικαιολογία ώστε να μή μας φεσώσουν! Γιατί διστυχώς τα δανεικά δύσκολα επιστρέφονται. Κυριώς όταν τα δίνεις επειδή ο άλλος δεν έχει και τα έχει ανάγκη. Γιατί ανάγκη θα έχει κάθε μήνα (αφου δε του περισσεύουν). Και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερα να χάσει - πουλήσει κανείς το αυτοκίνητο και να ξεχρεώσει μια για πάντα και όταν έχει να το ξαναπάρει.

Εχουν μπεί πολλοί στη διαδικασία των 60 κλπ δόσεων (έστω και άτοκων) και δε σκεφτονται το μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...