Jump to content

Σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν;


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kai ego prin xronia eixa mpleksei me ena kavalioti louloudi pou oxi mono den mou edose ta lefta (300 evro) mou efere kai gorilla na mou to paiksei maggas...fisika meta apo ena xrono pou ton petixa me ti mana tou kai ton patera tou sto dromo ton ekana kseftila (o mpampas astinomikos diefthintis Kavalas kai i mana tou odontiatros) kai o idios na exei katevasei ta moutra katw san xesmenos...kai ekei pou tous epiasa kai tous dio ekei irthe i katrapakia i megali...o pateras tou mou leei:

-pitsirika ksereis poios eimai egw??

Egw: ?????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mana: O gios mou arneitai na exei parei opoiodipote poso apo sena kai tha se parakalousa na mhn mas ksanaenoxliseis dioti tha sou kanoume minisi !!!!

 

Diladi oli oikogeneia mpourdelo...opoios einai apo kavala olos kai kapoios tha ton kserei...gnosto moutro...idi xrostaei se pollous

 

ego ti eprepe diladi na kanw?na deiro olokliri tin oikogeneia tou kai na tous steilw afthimeron spiti tous me gipso?? Oxi da! O kosmos einai mikros kai tha tou tin fero arga h grigora...na teleioso mono apo edw pano

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ 2-3 φορές έχω αναγκαστεί να ζητήσω δανεικά και τα έχω επιστρέψει αμέσως! Τώρα στα αδέρφια μου δανείζω σχεδόν πάντα (2-3 φορές το μήνα) :rolleyes: αλλά μου τα επιστρέφουν πάντα στην ώρα τους.

Σε κολλητούς φίλους δεν έχω πρόβλημα να δώσω γιατί ξέρω οτι δεν θα με γράψουν.

Τώρα για αυτούς που είναι δήθεν μακριά και αγαπημένοι! :mad:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

de nomizw einai swsto na mh danizete an kapoios exei anagh...apla prepei na dialegeis ta atoma kai na rwtas to logo ktl twra yia 10-20euro oute logos egw tha ta edina, den einai kai mikro poso alla an protimaei o filos mou an mou kanei poustia yia 10-20 euro tote ti na pw..

 

egw xreiazomoun 100euro kai ena paidi mou ta edwse sxetika eukola,htan kai alvanos malista..tou uposxethika na ta epistrepw telos augoustou alla de ta eixa ton phra 2-3 fores thlewno to xeimwna na zhthsw to logariasmo sti trapeza ktl alla eixan provlima na ta steiloun apo dw. me liga logia to paidi to psilontrepomai twra na ton ksanaparw tha nomizei ton douleuw alla de ton apofeugw..tha vrw na tou ta dwsw sigoura alla kai autoi pou sas xrwstane de shmainei oti ta exoun kai de theloun na ta dwsoun pisw..

to kalutero pantos einai megala posa panw apo 50euro px na mh ta danizete..mporeis na peis den exw tosa h ta xreiazomia..

kai an einai megalo to poso kai se apofeugei tote :knife: :D

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

μαυρη η ωρα που δανεισα 400 ευρω σε εναν "φιλο" να πληρωσει τον δικηγορο του σε μια πολυ επειγον κατασταση και απο τοτε εχουν περασει 2μιση μηνες και ακομα περιμενω!! φυσικα τον εχω πρηξει στα sms και στα τηλεφωνα και δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω αν δεν τα παρω μονο απο πεισμα που νομιζε οτι ειναι πιο εξυπνος κ μ'επιασε κοροιδο..τον γελασανε ομως..
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου χρωσταει μια κοπελα απο ενα dvd player που της πουλησα...απο τον οκτωμβριο...100 ευρω τα αλλα 200 μου τα εδωσε.οντως δεν εχει λεφτα αλλα επρεπε να το ειχε σκευτει...τι φταιω εγω?ευτυχωσ που δεν τα εχω και πολυ μεγαλη αναγκη...η μανα μου δανεισε 1000 ευρω πριν απο τα χριστουγεννα κι ακομη στο περιμενε την εχουν...αλλα πιστευω πως σιγουρα θα τα παρει...πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη σε αυτον που δανειζεις,αλλα πως να εχεις με αυτα που γινοντε καθημερινα?παντως αν στο μελλον που θα εχω δικα μου χρηματα μου ζητησει κανεις ακομη και φιλος θα τον βαλω να υπογραψει...αλλιως δεν γινεται απο οτι φαινεται.εγω δεν εχω δανειστει ποτε...το θεωρω ξεφτιλα,εκτος αμα καποιος εχει μεγαλη αναγκη.ουτε στο μελλον θελω να ελπιζω πως δεν θα δανειστω...γιατι ως γνωστον και η τραπεζες να σου τα φανε θελουνε αλλα

με πιο εξυπνο τροπο...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα οχι, εκτος παο κατι μικροποσα, τα οποια ενταξει, δεν πειραζει, αλλα στον πατερα μου ναι....και μαλιστα πολλα... :cry:

Αχχχχχχ....

μαλλον θα λαβει δραση η μανα μου, :ninja: γιατι αν περιμενουμε απο τον πατερα μου να τα παρει πισω.... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου χρωστάει ένας φίλος μου 1,5 e εδώ και 7-8 μήνες. Μεγάλος τσιγκούνης :p

 

:lol:

 

Πάντως και αυτά τα μικρο-ποσά μαζεύονται. Όποτε ζητάει κάποιος, λέω άντε δεν πειράζει δώσε του, 1 ευρώ είναι έτσι και αλλιώς. Μετά όμως, αν δεν στο δώσει, δεν μπορείς να του ζητήσεις πίσω ένα τόσο μικρό ποσό :cry: ... Και δίνοντας αρκετές φορές σε διάφορους 1-1,5 ευρώ μαζεύονται πολλά :mad: :X :eek:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Πάντως και αυτά τα μικρο-ποσά μαζεύονται. Όποτε ζητάει κάποιος, λέω άντε δεν πειράζει δώσε του, 1 ευρώ είναι έτσι και αλλιώς. Μετά όμως, αν δεν στο δώσει, δεν μπορείς να του ζητήσεις πίσω ένα τόσο μικρό ποσό :cry: ... Και δίνοντας αρκετές φορές σε διάφορους 1-1,5 ευρώ μαζεύονται πολλά :mad: :X :eek:

Ακριβός έτσι! Μιλάμε είμαι πραγματικά (δεν κάνω πλάκα) πολύ χουβαρντάς, όποιος μου ζητάει λεφτά του δίνω αλλά μετά ντρέπομαι να του τα ζητήσω και λέω «δεν βαριέσαι 1 ευρώ ήτανε» 1 ευρώ δεξιά 2 ευρώ αριστερά μου χρωστάνε το λιγότερο 60 ευρώ !!!!! :X :alien: :lol:
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

enas symma8hths mou palia mou eixe daneisei 20cts... Egw fysika pistepsa pws mou ta xarise (ti psyxh exoun 20cts?)... Thn epomenh mera to prwto pragma pou mou eipe htan "eferes ta lefta mou?" :wacko: ...Ekeinh th mera etyxe na eimai tapi... To ti vrisimo efaga den perigrafete....Ayto an den einai gyftia ti einai? Kai na pw pws exei tooooso megalo oikonomiko provlhma pou 20cts einai 8ysavros gi ayton :p ...Alla oi goneis tou einai leftades... apo tote den exw xanadaneistei apo ayton ton gyfto tpt....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

αναμεσα στους ασθενεις που μου χρωστανε καποια χρηματα,ειναι και μια νεαρα 18ετων που μου χρωσταει ενα αρκετα μεγαλο ποσο.

η αρχικη συμφωνια ηταν πως με το που θα τελειωσουμε την δουλεια θα εχει ξοφλησει κιολας.δεν με ενδιεφερε αν θα μου εφερνε 20ε την βδομαδα ή αν θα τα πληρωνε ολα μαζι.

συμφωνησε και ξεκινησαμε.(υπεγραψε μαλιστα και το σχετικο συμφωνητικο)

κατα την πορεια της θεραπειας (για την ακριβεια προς το τελος της) μου ειπε πως εχει καποιες δυσκολιες και πως σε μια συγκεκριμενη ημερομηνια (στα μεσα του περασμενου μηνα) θα μου εφερνε 100ε,την 1η δεκεμβριου αλλα 100 και τα υπολοιπα(το μεγαλυτερο μερος των χρηματων) μεχρι το τελος του χρονου

 

 

δυστυχως οσο ειδατε εσεις αυτα τα χρηματα,αλλο τοσο τα ειδα κι εγω.

εχει ομως παρολα αυτα το θρασος να μου στελνει e-mail(ουτε καν τηλεφωνο δεν παιρνει) και να μου λεει "βρε συ¨(:!:) κλεισε μου ενα ραντεβου για να δεις ενα δοντι μου"

να σημειωθει πως το εν λογω δοντι δεν ποναει,απλα εμεινε να γινει μια αισθητικη διεργασια.εχει κλεισει 4 φορες ραντεβου για να το τελειωσουμε(μην φανταστειτε πως πηρε τηλεφωνο,μου εστελνε μειλ παλι) και, και τις 4 δεν ηρθε χωρις καν να με ενημερωσει .

τι να κανω τωρα?να την παρω τηλεφωνο και να της πω ελα ταδε του μηνος?

να την αφησω να με αναζητησει αυτη?

να της στειλω μειλ?(σκεφτηκα και ενα κειμενακι->"

πες μου καλυτερα ποιες μερες και ωρες βολευει εσενα,γιατι 4 φορες που σου ειπα ποτε εχω κενο,ακυρωσες το ραντεβου.ειναι τετοιες οι μερες που επειδη εχω πολυ δουλεια δεν εχω την πολυτελεια να χανω χρονο.

επισης πρεπει να κλεισουμε και τις οικονομικες εκκρεμοτητες που εχουμε γιατι δεν μπορω να κλεισω τα βιβλια μου για το ετος."

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το mail είναι αρκετά διακριτικό, σαν πρώτη κίνηση, οπότε μια χαρούλα είναι. Αρκεί βέβαια να το διαβάσει (ίσως να ζήταγες και κάποια είδους επιβεβαίωση ανάγνωσης).

Βέβαια, αν δεν σου απαντήσει σχετικά σύντομα, εγώ θα προχωρούσα σε τηλεφώνημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το διαβασει,δεν θα πει και ποτε την βολευει να ερθειhttp://s14.rimg.info/d9be0d13183a2e5f5b740b5f660f2a8f.gifγιαυτο και δεν γραφω "ελα σαββατο μεσημερι" που μπορω ανετα να μεινω μιση ωρα παραπανω στο ιατρειο για να την δεχτω.

απλα ξερεις τι φοβαμαι?

αφενος οτι θα κλεισει ραντεβου και δεν θα ερθει,ουτε θα ειδοποιησει(το εχει κανει 4 φορες συνεχομενες!!!)

αφετερου πως θα ερθει,θα τελειωσουμε το δοντι και θα μεινω παλι απληρωτη

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν δεν το διαβασει,δεν θα πει και ποτε την βολευει να ερθειhttp://s14.rimg.info/d9be0d13183a2e5f5b740b5f660f2a8f.gifγιαυτο και δεν γραφω "ελα σαββατο μεσημερι" που μπορω ανετα να μεινω μιση ωρα παραπανω στο ιατρειο για να την δεχτω.

απλα ξερεις τι φοβαμαι?

αφενος οτι θα κλεισει ραντεβου και δεν θα ερθει,ουτε θα ειδοποιησει(το εχει κανει 4 φορες συνεχομενες!!!)

αφετερου πως θα ερθει,θα τελειωσουμε το δοντι και θα μεινω παλι απληρωτη

Τότε μπορείς να παρουσιάσεις ως ψιλο-επείγουσα υποχρέωσή σου να κλείσεις τα βιβλία του έτους (και άρα να σε εξοφλήσει), και με την ευκαιρία (face to face δλδ) τις κλείνεις και το ραντεβού που θέλει (για άλλη μέρα, ώστε να προηγηθεί η πληρωμή και να είσαι ήσυχη).

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα,μου λες να ερθει για να ξοφλησει και μετα να της κλεισω ραντεβου για το δοντι?

γτ αν εννοεις αυτο,δεν προκειται να πατησει!

οσες φορες της το εχω πει ευγενικα ,εμμεσα αν θες πες το,κανει πως δεν καταλαβαινει.γιαυτο σκεφτηκα πως το μειλ ειναι πιο αμεσο στο ζητημα,(ευγενικο και παλι) .

στο κατω κατω δεν ειμαι υποχρεωμενη να δουλευω χωρις να πληρωνομαι.για ολη την θεραπεια του στοματος της(γτ ειχε και πολυ δουλεια) μου εχει δωσει μονο μια προκαταβολη 100ε.ουτε τα υλικα που ξοδεψα δεν καλυπτουν...

 

http://s14.rimg.info/4a6c544713af233b2082e30cc113f700.gif

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα,μου λες να ερθει για να ξοφλησει και μετα να της κλεισω ραντεβου για το δοντι?

γτ αν εννοεις αυτο,δεν προκειται να πατησει!

οσες φορες της το εχω πει ευγενικα ,εμμεσα αν θες πες το,κανει πως δεν καταλαβαινει.γιαυτο σκεφτηκα πως το μειλ ειναι πιο αμεσο στο ζητημα,(ευγενικο και παλι) .

στο κατω κατω δεν ειμαι υποχρεωμενη να δουλευω χωρις να πληρωνομαι.για ολη την θεραπεια του στοματος της(γτ ειχε και πολυ δουλεια) μου εχει δωσει μονο μια προκαταβολη 100ε.ουτε τα υλικα που ξοδεψα δεν καλυπτουν...

Ε τότε σ'αφήνω να το χειριστείς όπως θεωρείς καλύτερα. Σιγουρα πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση. Στειλε το mail και δες πως θα πάει (αν και αν πρόκειται για τέτοιο θράσσος, τότε καθόλου απίθανο να μην σε πληρώσει και πάλι).

Πάντως, αν υπάρχει ακόμα δουλιά να γίνει, δλδ αν την κοπέλα την ενδιαφέρει να τελειώσεις την δουλιά, τότε ίσως θα έπρεπε να το χρησιμοποιήσεις λιγάκι ως μοχλό πίεσης (ευγενικά πάντα).

http://s14.rimg.info/4a6c544713af233b2082e30cc113f700.gif

Άψογο emoticon. :lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,ειναι ενα ευαισθητο αρκετα ερωτημα,σηκωνει αρκετη κουβεντα.

δεν ειναι και λιγες οι φορες που χω δανεισει χρηματα χωρις να να τα παρω πισω.

μιλαμε για ποσα ανω των 2500 ευρω.

επειδη μως νομικα δεν φαινεται οτι τα χω δωσει τα χρηματα διαλεγα παντα τον παρανομο τροπο να τα παρω πισω,αδικο η οχι ειναι προσωπικη μου επιλογη αυτο.

λογω της εργασιας που εκανα παλιοτερα <<σε κλαμπ>> εχω παρα πολλες νυχτερινες γνωριμιες.

στελνω λοιπον 2 ατομα στον μαγκα που νομιζει οτι μου τα εφαγε και πολυ απλα το πολυ σε 1 βδομαδα τα χρηματα βρισκοντε ζεστα ζεστα στα χερια μου,δεν μπορουν να κανουν αλλιως ουτε και να με αντιμετωπισουν.οι συστασεις που τους γινοντε ειναι σαφης.

απο τοτε δεν εχω ξαναδανεισει απλα σε κανεναν,γιατι ουτε κι εγω γουσταρω αυτο που γινεται,ουτε και φυσικα γουσταρω να ανησυχω για τα χρηματα μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε σ'αφήνω να το χειριστείς όπως θεωρείς καλύτερα. Σιγουρα πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση. Στειλε το mail και δες πως θα πάει (αν και αν πρόκειται για τέτοιο θράσσος, τότε καθόλου απίθανο να μην σε πληρώσει και πάλι).

Πάντως, αν υπάρχει ακόμα δουλιά να γίνει, δλδ αν την κοπέλα την ενδιαφέρει να τελειώσεις την δουλιά, τότε ίσως θα έπρεπε να το χρησιμοποιήσεις λιγάκι ως μοχλό πίεσης (ευγενικά πάντα).

 

Άψογο emoticon. :lol:

τοσο καιρο μοχλος πιεσης ηταν το "φινιρισμα" του δοντιου.

το ειχα καθαρισει,το ειχα σφραγισει(για να μην ποναει) και ειχα αφησει απλα το γυαλισμα του σε αναμονη. 4 φορες εκλεισε αυτη ραντεβου να ερθει να το γυαλισουμε, περιμενα εγω να ερθει απο την μια να το γυαλισω απο την αλλη να δω αν θα φερει και λεφτα αλλα πολυ απλα δεν εμφανιζοταν.http://s9.rimg.info/58e74bf811aa9284fe3cb90fad4b0d8b.gif

εστειλα το κειμενακι που εδειξα πιο πανω.

αν απαντησει σημαινει πως θα μου φερει καποια χρηματα(γτ ολα δεν νομιζω) ή πως θα ερθει θα πει "θα στα φερω" και μετα μην την ειδατε.

 

.....στελνω λοιπον 2 ατομα στον μαγκα που νομιζει οτι μου τα εφαγε και πολυ απλα το πολυ σε 1 βδομαδα τα χρηματα βρισκοντε ζεστα ζεστα στα χερια μου,δεν μπορουν να κανουν αλλιως ουτε και να με αντιμετωπισουν.οι συστασεις που τους γινοντε ειναι σαφης.

αν το κανω αυτο,οταν με το καλο γινω πεθερα θα με δεις επεισοδιο στις 7 θανασιμες πεθερες με τιτλο "η μαφιοζα πεθερα":lol:http://s9.rimg.info/0c60c78c5b23e1459cd0ed1e9584dfce.gif

 

 

 

ειδωμεν.τα λεφτα εχω αρχισει να τα θεωρω χαμενα.αν και μπορω να κινηθω νομικα με εξωδικη προσκληση.ειναι κατι ομως που δεν το θελω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οσο ειδατε εσεις αυτα τα χρηματα,αλλο τοσο τα ειδα κι εγω.

 

Freak....καλο ειναι να μην αφηνεις δανεικα.. :)

 

http://www.erotokritos.gr/img/image_1278.jpg

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν δανεισα....http://s6.rimg.info/650ef4b034ba5bad365f16001a7f849a.gif

 

για να ξέρεις στο μέλλον :lol::lol:

πες της να σε πληρώσει ορθά και κοφτά

Link to comment
Share on other sites

εστειλα το μειλ..λογικα ως το απογευμα θα εχουμε εξελιξεις.http://s15.rimg.info/73c0b1343de5befab42cc5b89c9e1faa.gif
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Με τους οδοντιάτρους είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα για μένα, γιατί πιστεύω

πως μας κωλοπιάνουν πάρα μα πάρα πολύ άσχημα.

Δεν αναφέρομαι φυσικά σε καμιά περίπτωση στην Freak, ούτε αμφισβητώ ότι πρέπει να πληρωθεί για τη δουλειά της. Δεν αμφιβάλλω καθόλου επίσης ότι υπάρχουν άτομα που κάνουν τη δουλειά τους και μετά ρίχνουν πιστόλι.

Από την άλλη όμως, τα ποσά που ζητάνε είναι για μένα εξωφρενικά.

Ταλαιπωρείται εδώ και χρόνια η μητέρα μου με τα δόντια της, πηγαίνει τακτικότατα

σε γνωστό ιατρείο στο κέντρο της πόλης και έχει αφήσει χωρίς καμιά υπερβολή δεκάδες χιλιάδες ευρώ και μάλιστα η δουλειά της δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Τέτοια ποσά για δόντια, εγώ δεν τα καταλαβαίνω. Και άντε αυτή είναι τραβηγμένη περίπτωση. Ένας φοιτητής που θέλει να κάνει μια γέφυρα ή μια πιο σημαντική δουλειά από έναν καθαρισμό, λογικό είναι να βγαίνει κατά πολύ εκτός προγράμματος.

Αναγκαστικά θα πρέπει να τα δώσει σε δόσεις.

Οπότε αφήνω ένα παράθυρο για την κοπελίτσα αυτή ότι δεν είναι καμιά τρελή απατεώνισσα, απλά ίσως δεν έχει αυτή τη στιγμή και για αυτό αποφεύγει να πάει στο ιατρείο της Freak. Δεν γνωρίζω φυσικά λεπτομέρειες, δε μπορώ ναπω τίποτα με σιγουριά. Αλλά γενικά, ο κόσμος σε τέτοια θέματα πιστεύω έχει μια αξιοπρέπεια, δύσκολα θα ξεφιλιστεί έτσι, όπως επίσης το να παραδεχτείς πως δεν έχεις λεφτά για τον γιατρό σου δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Και από την άλλη δόντια είναι, δε μπορείς να τα αφήσεις "για αργότερα".

Πονάς. Αλλά και πάλι...πολλά λεφτά ρε συ Freak, πάρα πολλά. Πώς εξηγούνται τέτοια ποσά; Αν έχεις κανά σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να πας αρκετές φορές, θέλεις ένα σπίτι για τον οδοντογιατρό. Εγώ για μια βλακεία πήγα πριν από ένα μήνα, για κάτι που νόμιζα ότι ήταν 5 λεπτά υπόθεση και 1. το τράβηξε από τα μαλλιά ώστε να με φωνάξει 4 φορές στο ιατρείο και 2. μου βγήκε απο το πουθενά 540 ευρώ φέσι. Άσχετες οι δύο περιπτώσεις (η δικιά σου με τη δικιά μου) απλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

Link to comment
Share on other sites

μα δεν δανεισα....http://s6.rimg.info/650ef4b034ba5bad365f16001a7f849a.gif

 

κατα τροπον τινα δανεισες....την εργασια σου ;)

 

btw...οπως γραφει ο φιλος Baator το θεμα ειναι καπως περιεργο....εχουμε σκασει με την αδερφη μου ενα χιλιαρικο :blink: για να φτιαξει τα δοντια της η μητερα μου....και ψιλοποναει :wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...