Jump to content

Σας χρωστούν χρήματα και δεν σας τα δίνουν;


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αναμεσα στους ασθενεις που μου χρωστανε καποια χρηματα,ειναι και μια νεαρα 18ετων που μου χρωσταει ενα αρκετα μεγαλο ποσο.

η αρχικη συμφωνια ηταν πως με το που θα τελειωσουμε την δουλεια θα εχει ξοφλησει κιολας.δεν με ενδιεφερε αν θα μου εφερνε 20ε την βδομαδα ή αν θα τα πληρωνε ολα μαζι.

συμφωνησε και ξεκινησαμε.(υπεγραψε μαλιστα και το σχετικο συμφωνητικο)

κατα την πορεια της θεραπειας (για την ακριβεια προς το τελος της) μου ειπε πως εχει καποιες δυσκολιες και πως σε μια συγκεκριμενη ημερομηνια (στα μεσα του περασμενου μηνα) θα μου εφερνε 100ε,την 1η δεκεμβριου αλλα 100 και τα υπολοιπα(το μεγαλυτερο μερος των χρηματων) μεχρι το τελος του χρονου

 

 

δυστυχως οσο ειδατε εσεις αυτα τα χρηματα,αλλο τοσο τα ειδα κι εγω.

εχει ομως παρολα αυτα το θρασος να μου στελνει e-mail(ουτε καν τηλεφωνο δεν παιρνει) και να μου λεει "βρε συ¨(:!:) κλεισε μου ενα ραντεβου για να δεις ενα δοντι μου"

να σημειωθει πως το εν λογω δοντι δεν ποναει,απλα εμεινε να γινει μια αισθητικη διεργασια.εχει κλεισει 4 φορες ραντεβου για να το τελειωσουμε(μην φανταστειτε πως πηρε τηλεφωνο,μου εστελνε μειλ παλι) και, και τις 4 δεν ηρθε χωρις καν να με ενημερωσει .

τι να κανω τωρα?να την παρω τηλεφωνο και να της πω ελα ταδε του μηνος?

να την αφησω να με αναζητησει αυτη?

να της στειλω μειλ?(σκεφτηκα και ενα κειμενακι->"

πες μου καλυτερα ποιες μερες και ωρες βολευει εσενα,γιατι 4 φορες που σου ειπα ποτε εχω κενο,ακυρωσες το ραντεβου.ειναι τετοιες οι μερες που επειδη εχω πολυ δουλεια δεν εχω την πολυτελεια να χανω χρονο.

επισης πρεπει να κλεισουμε και τις οικονομικες εκκρεμοτητες που εχουμε γιατι δεν μπορω να κλεισω τα βιβλια μου για το ετος."

 

Χωρίς καμία παρεξήγηση,Συγνώμη δηλαδή..Νομίζω οτι ο αδερφος σου είναι δικηγορος κιολας(νομιζω το ειχες αναφέρει καπου).

Σου οφείλει ενα σχετικα μεγαλο ποσο και αναρωτιεσαι αν θα στειλεις μέιλ ή οχι;Προτιμας δηλαδη να σε τρωει τι θα απαντησει, αν θα απαντησει κλπ κλπ, την ωρα που υπαρχει συμφωνητικο και δεν εχει τηρησει τις υποχρεωσεις της.Προτιμας να στειλεις μέιλ παρα να προχωρησεις σε εξωδικο, αφου πρωτα την ενημερωσεις ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ οτι δεν υπαρχει αλλη προθεσμια, ειτε πληρωνει ειτε κινεισαι δικαστικα.

Συγνωμη κιολας, αλλα εισαι τελειως φάουλ..

Χειριστηκα μια παρομοια υποθεση που αφορουσε καταβολη ενοικιου με συμφωνητικο φυσικα, εξυπακουεται αυτο, και εληξε γρηγορα και ευκολα.Κ μπορει να προχωρησουμε κ σε εξωση.

Δεν εστειλα κανενα μέιλ όμως..

Διαφωνω καθετα με την τακτικη που εχεις ακολουθησει.Χωρις καμια παρεξηγηση.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 262
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μμμμ! τοσο καιρο εχω προβλημα και τωρα ανακαλυψα αυτο το θεματακι!

λοιπον, δουλεψα για 2 μηνες σε ενα καταστημα με υπολογιστες.οχι καποιο επωνυμο καταστημα! συνοικιακο. οπως ειπα δουλεψα 2 μηνες και δεν πηρα φραγκο! το προβλημα ειναι οτι εχειηδη κλεισει το εν λογο μαγαζι. για αυτο το λογο διεκοψα και την εργασια μου εκει. δηλαδη πηγα να δουλεψω και ηταν κλειστο! πηρα το αφεντικοκαι ειπε οτι εχει κατι εξωτερικες δουλειες για αυτο δεν ανοιξε εκεινη την μερα. τεσπα. το θεμα ειναι οτι αυτος εχει εξαφανιστει. δεν μπορω να τον βρω πουθενα. παιρνω τηλ στο κινητο και ειτε ειναι κλειστο ειτε δεν το σηκωνει. στο μαγαζι δεν παταει καν! ειναι παρατημενο εντελως.

μπορω να κανω καποιες ενεργειες για να παρω επιτελους τα χρηματα που μου χρωσταει? τα δουλεψα και τα δικαιουμαι στην τελικη! δεν με νοιαζει που θα τα βρει! εγω τα θελω.

καποιος μου ειπε κατι για καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας. αλλα δεν υφισταται η επιχειρηση!

το μονο που γνωριζω ειναι το ονοματεπωνυμο του και το κινητο του.

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

μμμμ! τοσο καιρο εχω προβλημα και τωρα ανακαλυψα αυτο το θεματακι!

λοιπον, δουλεψα για 2 μηνες σε ενα καταστημα με υπολογιστες.οχι καποιο επωνυμο καταστημα! συνοικιακο. οπως ειπα δουλεψα 2 μηνες και δεν πηρα φραγκο! το προβλημα ειναι οτι εχειηδη κλεισει το εν λογο μαγαζι. για αυτο το λογο διεκοψα και την εργασια μου εκει. δηλαδη πηγα να δουλεψω και ηταν κλειστο! πηρα το αφεντικοκαι ειπε οτι εχει κατι εξωτερικες δουλειες για αυτο δεν ανοιξε εκεινη την μερα. τεσπα. το θεμα ειναι οτι αυτος εχει εξαφανιστει. δεν μπορω να τον βρω πουθενα. παιρνω τηλ στο κινητο και ειτε ειναι κλειστο ειτε δεν το σηκωνει. στο μαγαζι δεν παταει καν! ειναι παρατημενο εντελως.

μπορω να κανω καποιες ενεργειες για να παρω επιτελους τα χρηματα που μου χρωσταει? τα δουλεψα και τα δικαιουμαι στην τελικη! δεν με νοιαζει που θα τα βρει! εγω τα θελω.

καποιος μου ειπε κατι για καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας. αλλα δεν υφισταται η επιχειρηση!

το μονο που γνωριζω ειναι το ονοματεπωνυμο του και το κινητο του.

τι να κανω?

 

Απευθύνσου σε δικηγόρο, για αυτο υπαρχουμε κ εμεις :)

Θα σε καθοδηγησει εκεινος, λογικα κινεισαι με εξωδικο κ επειτα με αγωγη.Σημειωτεον ομως οτι εξωδικο-αγωγη μπορει κ να στοιχισουν παραπανω απο τους 2 μισθους που χρωσταει.Κ την αποφαση της αγωγης θα την εχεις μετα απο ενα χρονο χοντρικα.

Καιριο σημειο επισης ειναι αν εχει περιουσια ωστε να στραφεις εναντιον του.Αν δεν εχει τιποτα, αστο.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Με τους οδοντιάτρους είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα για μένα, γιατί πιστεύω

πως μας κωλοπιάνουν πάρα μα πάρα πολύ άσχημα.

Δεν αναφέρομαι φυσικά σε καμιά περίπτωση στην Freak, ούτε αμφισβητώ ότι πρέπει να πληρωθεί για τη δουλειά της. Δεν αμφιβάλλω καθόλου επίσης ότι υπάρχουν άτομα που κάνουν τη δουλειά τους και μετά ρίχνουν πιστόλι.

Από την άλλη όμως, τα ποσά που ζητάνε είναι για μένα εξωφρενικά.

Ταλαιπωρείται εδώ και χρόνια η μητέρα μου με τα δόντια της, πηγαίνει τακτικότατα

σε γνωστό ιατρείο στο κέντρο της πόλης και έχει αφήσει χωρίς καμιά υπερβολή δεκάδες χιλιάδες ευρώ και μάλιστα η δουλειά της δεν έχει τελειώσει ακόμα.

Τέτοια ποσά για δόντια, εγώ δεν τα καταλαβαίνω. Και άντε αυτή είναι τραβηγμένη περίπτωση. Ένας φοιτητής που θέλει να κάνει μια γέφυρα ή μια πιο σημαντική δουλειά από έναν καθαρισμό, λογικό είναι να βγαίνει κατά πολύ εκτός προγράμματος.

Αναγκαστικά θα πρέπει να τα δώσει σε δόσεις.

Οπότε αφήνω ένα παράθυρο για την κοπελίτσα αυτή ότι δεν είναι καμιά τρελή απατεώνισσα, απλά ίσως δεν έχει αυτή τη στιγμή και για αυτό αποφεύγει να πάει στο ιατρείο της Freak. Δεν γνωρίζω φυσικά λεπτομέρειες, δε μπορώ ναπω τίποτα με σιγουριά. Αλλά γενικά, ο κόσμος σε τέτοια θέματα πιστεύω έχει μια αξιοπρέπεια, δύσκολα θα ξεφιλιστεί έτσι, όπως επίσης το να παραδεχτείς πως δεν έχεις λεφτά για τον γιατρό σου δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Και από την άλλη δόντια είναι, δε μπορείς να τα αφήσεις "για αργότερα".

Πονάς. Αλλά και πάλι...πολλά λεφτά ρε συ Freak, πάρα πολλά. Πώς εξηγούνται τέτοια ποσά; Αν έχεις κανά σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να πας αρκετές φορές, θέλεις ένα σπίτι για τον οδοντογιατρό. Εγώ για μια βλακεία πήγα πριν από ένα μήνα, για κάτι που νόμιζα ότι ήταν 5 λεπτά υπόθεση και 1. το τράβηξε από τα μαλλιά ώστε να με φωνάξει 4 φορές στο ιατρείο και 2. μου βγήκε απο το πουθενά 540 ευρώ φέσι. Άσχετες οι δύο περιπτώσεις (η δικιά σου με τη δικιά μου) απλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

 

οντως ασχετες οι δυο περιπτωσεις.

σε καμια περιπτωση δεν θα κατσω να απολογηθω για δουλεια συναδελφου ή γιατι σου πηρε τοσα πολλα λεφτα.

στο κατω κατω ας το εψαχνες καλυτερα.

επισης αν δεν πονας δεν υπαρχει θεμα..αλλα αν δεν εχεις λεφτα ουτε λευκανση κανεις,ουτε σβαροφκσι στο δοντι βαζεις, ουτε οψεις πορσελανης.

επισης οι περισσοτεροι συναδελφοι δεν χρεωνουν επισκεψη.

αν ερθεις [πχ για καθαρισμο σε μενα ειτε μια φορα ερθεις ειτε 50 το ιδιο ποσο θα πληρωσεις.

απο εκει και περα δεν ξερω γιατι η μητερα σου εδωσε τοσα χρηματα,ουτε γιατι ποναει ακομα,ουτε τι της εκανε ο γιατρος,δεν ξερω τιποτα.

εξηγησεις δινω μονο για τις δικες μου ενεργειες.

 

 

Χωρίς καμία παρεξήγηση,Συγνώμη δηλαδή..Νομίζω οτι ο αδερφος σου είναι δικηγορος κιολας(νομιζω το ειχες αναφέρει καπου).

Σου οφείλει ενα σχετικα μεγαλο ποσο και αναρωτιεσαι αν θα στειλεις μέιλ ή οχι;Προτιμας δηλαδη να σε τρωει τι θα απαντησει, αν θα απαντησει κλπ κλπ, την ωρα που υπαρχει συμφωνητικο και δεν εχει τηρησει τις υποχρεωσεις της.Προτιμας να στειλεις μέιλ παρα να προχωρησεις σε εξωδικο, αφου πρωτα την ενημερωσεις ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ οτι δεν υπαρχει αλλη προθεσμια, ειτε πληρωνει ειτε κινεισαι δικαστικα.

Συγνωμη κιολας, αλλα εισαι τελειως φάουλ..

Χειριστηκα μια παρομοια υποθεση που αφορουσε καταβολη ενοικιου με συμφωνητικο φυσικα, εξυπακουεται αυτο, και εληξε γρηγορα και ευκολα.Κ μπορει να προχωρησουμε κ σε εξωση.

Δεν εστειλα κανενα μέιλ όμως..

Διαφωνω καθετα με την τακτικη που εχεις ακολουθησει.Χωρις καμια παρεξηγηση.

φυσικα και προτιμω να λυσω τις διαφορες μου εξωδικαστικα!!

τι κι αν ειναι ο αδερφος μου δικηγορος?δεν θα γεμισω την πολη με εξωδικα!"με κοιταξες στραβα?παρε ενα!"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οντως ασχετες οι δυο περιπτωσεις.

σε καμια περιπτωση δεν θα κατσω να απολογηθω για δουλεια συναδελφου ή γιατι σου πηρε τοσα πολλα λεφτα.

στο κατω κατω ας το εψαχνες καλυτερα.

επισης αν δεν πονας δεν υπαρχει θεμα..αλλα αν δεν εχεις λεφτα ουτε λευκανση κανεις,ουτε σβαροφκσι στο δοντι βαζεις, ουτε οψεις πορσελανης.

επισης οι περισσοτεροι συναδελφοι δεν χρεωνουν επισκεψη.

αν ερθεις [πχ για καθαρισμο σε μενα ειτε μια φορα ερθεις ειτε 50 το ιδιο ποσο θα πληρωσεις.

απο εκει και περα δεν ξερω γιατι η μητερα σου εδωσε τοσα χρηματα,ουτε γιατι ποναει ακομα,ουτε τι της εκανε ο γιατρος,δεν ξερω τιποτα.

εξηγησεις δινω μονο για τις δικες μου ενεργειες.

 

 

Τι εννοείς δηλαδή Freak αν δεν πονάς δεν υπάρχει θέμα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ δεν πονας και στον οδοντιατρο θελεις να πας καθαρα για αισθητικη δουλεια, πχ διαμαντακι στο δοντι,λευκανση κτλ κτλ εννοειται πως το κανεις σε περιοδο που εχεις χρηματα.

αν πονας και δεν εχεις χρημματα ο οποιοσδηποτε δειχνει κατανοηση.αλλα αν θες να κανεις κατι που δεν ειναι απαραιτητο,ουτε συμβαλλει στην υγεια σου,τοτε αλλαζει το πραγμα.

 

για να καταλαβεις τι εννοω. αν δεν εχεις παπουτσια να φορεσεις και περπατας ξυπολητη,ο καθε μαγαζατορας μπορει να δειξει κατανοηση και να κανει υπομονη.αν ομως εχεις καλα παπουτσια ,αλλα σου γυαλισαν και τα MARC BY MARC JACOBS , κανεις υπομονη και τα αγοραζεις οταν εχεις την δυνατοτητα για τετοια αγορα;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Για δωστε καμια συμβουλη τι να κανω...

Μου χρωσταει ενα παιδι εδω και καιρο,400 ευρω,ενα ποσο που σε καμια περιπτωση δεν μενει αδιαφορο.Εχουν περασει 2 εβδομαδες απο τοτε που ειχαμε συμφωνησει να μου τα δωσει στο χερι τα λεφτα,αλλα συνεχεια βρισκει δικαιολογιες.Τα χρηματα μου τα χρωσταει απο μια αγορα ενος ανταλακτικου που του πουλησα.Φυσικα τα μισα χρηματα μου τα εδωσε,τα υπολοιπα 400 τα καθυστερει.Σημερα μιλησαμε στο τηλ.και μου ειπε σιγουρα θα στα δωσω την Δευτερα.Να παω να τον ψαξω για ακομη μια φορα?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

περιμενεις ως την δευτερα που σου ειπε πως θα τα φερει.και τριτη πρωι πρωι κανεις τηλεφωνο
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και προτιμω να λυσω τις διαφορες μου εξωδικαστικα!!

τι κι αν ειναι ο αδερφος μου δικηγορος?δεν θα γεμισω την πολη με εξωδικα!"με κοιταξες στραβα?παρε ενα!"

 

Αυτό κατάλαβες απο όσα σου είπα;Φυσικα και η καλύτερη λύση είναι παντα η εξωδικαστική.Αν όμως εσυ κατάλαβες οτι εγω σου ειπα να μοιραζεις εξωδικα σε οποιον σε κοιταει στραβά ,τότε σόρρυ, καλώς το κατάλαβες.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

αν διαβαζες προσεκτικοτες θα εβλεπες πως απο τις λυσεις που προτεινεις,η μονη που μενει ειναι η δικαστικη.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα καλο που ξερω ειναι αν με λιγα λεφτα που δάνισες δεν θα ξαναμιλήσεις ποτε σε ένα ατομο τοτε αυτο ειναι κατι καλο!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα προκειται περι ασυνεπειας.

ηρθε σημερα,μου εδωσε το μυθικο ποσο των 30ε..

της ειπα πως πρεπει μεχρι το τελος της χρονιας να εχουμε κλεισει το υπολοιπο,εστω το μεγαλυτερο τμημα του και μου ειπε "αχ λιγο δυσκολο γιατι ο φιλος μου παει σε διαιτολογο επειδη αρχισε να παχαινει,εγω αγορασα λαπτοπ και θελω να παρω και κατι καλλυντικα"

 

http://s14.rimg.info/0546a83ca6d322d4b1ecf86e34451d30.gif

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και εσυ τι ειπες??

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ δεν πονας και στον οδοντιατρο θελεις να πας καθαρα για αισθητικη δουλεια, πχ διαμαντακι στο δοντι,λευκανση κτλ κτλ εννοειται πως το κανεις σε περιοδο που εχεις χρηματα.

αν πονας και δεν εχεις χρημματα ο οποιοσδηποτε δειχνει κατανοηση.αλλα αν θες να κανεις κατι που δεν ειναι απαραιτητο,ουτε συμβαλλει στην υγεια σου,τοτε αλλαζει το πραγμα.

 

για να καταλαβεις τι εννοω. αν δεν εχεις παπουτσια να φορεσεις και περπατας ξυπολητη,ο καθε μαγαζατορας μπορει να δειξει κατανοηση και να κανει υπομονη.αν ομως εχεις καλα παπουτσια ,αλλα σου γυαλισαν και τα MARC BY MARC JACOBS , κανεις υπομονη και τα αγοραζεις οταν εχεις την δυνατοτητα για τετοια αγορα;)

 

Καλά αν δεν έχεις παπούτσια και περπατάς ξυπόλητη, ε μπορεί και ο μαγαζάτορας να σου δώσει ένα ζευγάρι παπούτσια και ας μην είναι Prada ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

τελικα προκειται περι ασυνεπειας.

ηρθε σημερα,μου εδωσε το μυθικο ποσο των 30ε..

της ειπα πως πρεπει μεχρι το τελος της χρονιας να εχουμε κλεισει το υπολοιπο,εστω το μεγαλυτερο τμημα του και μου ειπε "αχ λιγο δυσκολο γιατι ο φιλος μου παει σε διαιτολογο επειδη αρχισε να παχαινει,εγω αγορασα λαπτοπ και θελω να παρω και κατι καλλυντικα"

 

http://s14.rimg.info/0546a83ca6d322d4b1ecf86e34451d30.gif

 

Τώρα κατάλαβες πως δεν προκειται να σε πληρώσει ;;Εκανε μπαμ απο μακρια! Κ στο λεω γιατι κ γω ειμαι ελεύθερος επαγγλεματιας κ κατι τετοια με εξοργιζουν..

Βαλε τον αδερφο σου στο παιχνιδι..

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν δεν έχεις παπούτσια και περπατάς ξυπόλητη, ε μπορεί και ο μαγαζάτορας να σου δώσει ένα ζευγάρι παπούτσια και ας μην είναι Prada ;)

αυτο ειπα και πιο πανω.στην περιπτωση του γιατρου θα κανει κατι για να μην πονας,αλλα δεν θα σου κανει ολη την δουλεια

(εν προκειμενω θα γινοταν οι απονευρωσεις αλλα οχι η λευκανση)

Και εσυ τι ειπες??

 

Τώρα κατάλαβες πως δεν προκειται να σε πληρώσει ;;Εκανε μπαμ απο μακρια! Κ στο λεω γιατι κ γω ειμαι ελεύθερος επαγγλεματιας κ κατι τετοια με εξοργιζουν..

Βαλε τον αδερφο σου στο παιχνιδι..

της εξηγησα πως θα περιμενω μεχρι τελος του μηνα να εξοφλησει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το μεγαλυτερο τμημα του ποσου(και ας μεινουν τα 90 ε) για τον γεναρη.

με διεκοψε λεγοντας πως θα προσπαθησει..

δευτερα ειπε θα ξαναρθει..να δουμε θα φερει τπτ.

 

απο γεναρη ξεκιναω πιο ....αγριεμενα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μμμμ! τοσο καιρο εχω προβλημα και τωρα ανακαλυψα αυτο το θεματακι!

λοιπον, δουλεψα για 2 μηνες σε ενα καταστημα με υπολογιστες.οχι καποιο επωνυμο καταστημα! συνοικιακο. οπως ειπα δουλεψα 2 μηνες και δεν πηρα φραγκο! το προβλημα ειναι οτι εχειηδη κλεισει το εν λογο μαγαζι. για αυτο το λογο διεκοψα και την εργασια μου εκει. δηλαδη πηγα να δουλεψω και ηταν κλειστο! πηρα το αφεντικοκαι ειπε οτι εχει κατι εξωτερικες δουλειες για αυτο δεν ανοιξε εκεινη την μερα. τεσπα. το θεμα ειναι οτι αυτος εχει εξαφανιστει. δεν μπορω να τον βρω πουθενα. παιρνω τηλ στο κινητο και ειτε ειναι κλειστο ειτε δεν το σηκωνει. στο μαγαζι δεν παταει καν! ειναι παρατημενο εντελως.

μπορω να κανω καποιες ενεργειες για να παρω επιτελους τα χρηματα που μου χρωσταει? τα δουλεψα και τα δικαιουμαι στην τελικη! δεν με νοιαζει που θα τα βρει! εγω τα θελω.

καποιος μου ειπε κατι για καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας. αλλα δεν υφισταται η επιχειρηση!

το μονο που γνωριζω ειναι το ονοματεπωνυμο του και το κινητο του.

τι να κανω?

 

Την εχουν πατησει φιλοι μου με αυτα τα συνικοιακα νετ καφε,δεν πηραν ποτε τα λεφτα τους και οπως το κοβω ουτε και συ θα τα παρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την εχουν πατησει φιλοι μου με αυτα τα συνικοιακα νετ καφε,δεν πηραν ποτε τα λεφτα τους και οπως το κοβω ουτε και συ θα τα παρεις.

 

(δεν δουλευα σε νετ καφε αλλα σε καταστημα που πουλουσε υπολογιστες κλπ αλλα και διορθωνε κατα κυριο λογω)

 

σκεφτηακα να παω σε δικηγορο να τον "κυνηγισω" αλλα οπως ειπε και ο Spidey ισως να κοστισει παραπανω απο αυτα που πρεπει να παρω. τεσπα θα δω τι θα κανω. θα ψαξω να τον βρω αυτον κι αμα δεν μου δωσει τα χρηματα ισως παω σε ποιο δραστικα μετρα:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,οταν δουλευψα και εγω για εναν μηνα εδω σε ενα συνοικιακο νετ καφε,ειχα προβλημα με το θεμα πληρωμης.Επρεπε να παρω 400ευρω στο τελος του μηνα οπως ειχαμε συμφωνησει,αλλα δυστηχως μου εφαγε 120 ευρω.Οταν ηρθε η μερα πληρωμης και ειδα οτι λειπουν αυτα τα 120 ευρω,τον ρωτησαν,τα αλλα που ειναι με δουλευεις?Μου ειπε,κοιτα δεν καναμε και συμβολαιο,συμφωνια μεταξυ μας ειναι ρε συ,σιγα μην μπαιναμε σε διαδικασια προσληψης για τετοιο χρονικο διαστημα.Ενταξει,δεν τον ενοχλησα για το θεμα αυτο αλλο,απλως για λιγο καιρο,επεσε η πελατεια του.:)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εκμετάλλευση σ'αυτό το θέμα των μικρών (σε ηλικία) εργαζομένων από διάφορους (κλασικούς ελληναράδες) μαγαζάτορες είναι συχνό φαινόμενο.

Θυμάμαι όταν είχα τελειώσει το σχολείο και περίμενα να ξεκινήσω σπουδές, δούλεψα για ένα δίμηνο σε ένα βιβλιοπωλείο - εκδοτικό οίκο (της κακιάς ώρας) στο κέντρο της Αθήνας. Η δουλιά που με βάλανε να κάνω (πέρασμα πελατολογίου από ατζέντες και σημειωματάρια σε Access) ήταν πραγματικά κουραστική και επίπονη. :( Επιπλέον τους είχα βγάλει κανα δυό εξώφυλλα σε Word για το σκατοπεριοδικό που βγάζανε (ούτε καν θυμάμαι τι γράφανε μέσα, μαλακιούλες για παιδάκια νομίζω και παιδικούς σταθμούς), τα οποία όταν τα βλέπανε ξυνίζανε (για να μην μου δώσουν credits - και άρα και δικαιώματα - για τη δουλιά μου) αλλά τελικά αυτά ήταν που εκδίδανε. Στο τέλος του διμήνου τα λεφτά που πήρα σε σχέση με αυτά που έπρεπε να πάρω ήταν η μέρα με τη νύχτα... :mad::mad:

Δυστυχώς το γεγονός ότι έπρεπε να φύγω επειγόντως επαρχία για να ξεκινήσω στη σχολή μου δεν μου επέτρεψε να το κυνηγήσω περισσότερο το θέμα!!

 

Οπότε προσοχή σε μικρομάγαζα που σας προσλαμβάνουν χωρίς γραπτή συμφωνία! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εκμετάλλευση σ'αυτό το θέμα των μικρών (σε ηλικία) εργαζομένων από διάφορους (κλασικούς ελληναράδες) μαγαζάτορες είναι συχνό φαινόμενο.

Θυμάμαι όταν είχα τελειώσει το σχολείο και περίμενα να ξεκινήσω σπουδές, δούλεψα για ένα δίμηνο σε ένα βιβλιοπωλείο - εκδοτικό οίκο (της κακιάς ώρας) στο κέντρο της Αθήνας. Η δουλιά που με βάλανε να κάνω (πέρασμα πελατολογίου από ατζέντες και σημειωματάρια σε Access) ήταν πραγματικά κουραστική και επίπονη. :( Επιπλέον τους είχα βγάλει κανα δυό εξώφυλλα σε Word για το σκατοπεριοδικό που βγάζανε (ούτε καν θυμάμαι τι γράφανε μέσα, μαλακιούλες για παιδάκια νομίζω και παιδικούς σταθμούς), τα οποία όταν τα βλέπανε ξυνίζανε (για να μην μου δώσουν credits - και άρα και δικαιώματα - για τη δουλιά μου) αλλά τελικά αυτά ήταν που εκδίδανε. Στο τέλος του διμήνου τα λεφτά που πήρα σε σχέση με αυτά που έπρεπε να πάρω ήταν η μέρα με τη νύχτα... :mad::mad:

Δυστυχώς το γεγονός ότι έπρεπε να φύγω επειγόντως επαρχία για να ξεκινήσω στη σχολή μου δεν μου επέτρεψε να το κυνηγήσω περισσότερο το θέμα!!

 

Οπότε προσοχή σε μικρομάγαζα που σας προσλαμβάνουν χωρίς γραπτή συμφωνία! :shifty:

Σε αυτο θα συμφωνησω...Δουλευα σαν DJ σε ενα μαγαζι...ακομα μου χρωστανε λεφτα...

Δεν γ********:ninja: Τοσες φορες πηγα και ακομα τιποτα. Τεσπα ετσι ειναι αυτα....:(

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο θα συμφωνησω...Δουλευα σαν DJ σε ενα μαγαζι...ακομα μου χρωστανε λεφτα...

Δεν γ********:ninja: Τοσες φορες πηγα και ακομα τιποτα. Τεσπα ετσι ειναι αυτα....:(

 

ενα βραδυ πηγαινε με μεγαλη παρεα,κανε εναν λογαριασμο οσο το ποσο που σου χρωστανε και στο τελος πες αν μεινει και κανενα 20αρικο,τα ρεστα στο αφεντικο...;)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο ταξιδιωτης22 !

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο ταξιδιωτης22 !

Ναι, μην ξεχάσετε όμως να τον φωνάξετε να καθαρίσει κιόλας άμα σας την πέσουν οι μπράβοι του μαγαζιού.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες μου χρωστούσαν τρεις πελάτες για έργα που έχουν ολοκληρωθεί από τέλη Σεπτέμβρη. Χθες, ο ένας μου έφερε εννιάμηνη - αν έχει το Θεό του - επιταγή. Κι εγώ σαν χαζή την πήρα, τι να έκανα, απ' το τίποτα κάτι είναι και αυτό. Τώρα, για τους άλλους δύο, πάλι θα αρχίσει η μάχη από αύριο. Με τον έναν έχω υπογράψει σύμβαση, ενώ με τον άλλο έχω άλλου είδους δικλείδα ασφαλείας ότι (έστω και εκπρόθεσμα) θα πάρω την αμοιβή μου και αν δεν πληρωθώ μέχρι τέλος Ιανουαρίου μάλλον θα χρειαστεί να ενεργήσω αλλιώς. Εντάξει, αναγνωρίζω ότι υπάρχει ζόρι - και κυρίως στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις - αλλά έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια κλάψα από όλους.
[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...