Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έχεις κάνει εσωτερική; Έχεις κάποιο κλείδωμα για την οθόνη με κωδικό;

 

Sent from my MotoE2(4G-LTE)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την έχεις κάνει εσωτερική; Έχεις κάποιο κλείδωμα για την οθόνη με κωδικό;

 

Sent from my MotoE2(4G-LTE)

Οχι δεν εχω βάλει καπόιο κωδικό, όταν λες εσωτερική τι εννοείς Αν εχω μετακινήσει σε αυτήν εφαρμογές;

εχεις βαλει κωδικο στη lockscreen μηπως;

οχι δεν εχω βάλει κανέναν κωδικό απολύτως...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το έχεις αναβαθμίσει στην έκδοση 6 του android, σου βγάζει επιλογή για να ενσωματώσει την κάρτα ως επέκταση της εσωτερικής μνήμης. Σε αυτήν την περίπτωση η κάρτα κρυπτογραφείται και διαβάζεται μόνο από τη συσκευή. Δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται σε σύνδεση με υπολογιστή σε αυτήν την περίπτωση.

 

Το άλλο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι μήπως με τη σύνδεση μπαίνει by default σε λειτουργία φόρτισης μόνο, και πρέπει απλά να κατεβάσεις την κουρτίνα με τις ειδοποιήσεις και εκεί που λέει φόρτιση μόνο, να επιλέξεις μεταφορά αρχείων(mtp mode).

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το έχεις αναβαθμίσει στην έκδοση 6 του android, σου βγάζει επιλογή για να ενσωματώσει την κάρτα ως επέκταση της εσωτερικής μνήμης. Σε αυτήν την περίπτωση η κάρτα κρυπτογραφείται και διαβάζεται μόνο από τη συσκευή. Δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται σε σύνδεση με υπολογιστή σε αυτήν την περίπτωση.

 

Το άλλο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι μήπως με τη σύνδεση μπαίνει by default σε λειτουργία φόρτισης μόνο, και πρέπει απλά να κατεβάσεις την κουρτίνα με τις ειδοποιήσεις και εκεί που λέει φόρτιση μόνο, να επιλέξεις μεταφορά αρχείων(mtp mode).

 

Sent from my XT1562

 

ακριβώς αυτό, διαβάζεται μόνο απο τη συσκευή η καρτα, δηλαδή κρυπτογραφήθηκε όπως λες (άλλο πάλι και τούτο, να κρυπτογραφείται η κάρτα μνήμης μέσω της αναβάθμισης του λογισμικού χωρίς να σε ρωτήσουν!) σε συνδεση με τον υπολογιστή μου την εμφανίζει, μου λέει πόσο διαθεσιμο χώρο έχει αλλά δεν εμφανίζει τα περιεχόμενα της, το παράθυρο είναι κενό στην υπολογιστή, απο το κινητό ναι τα αρχεία είναι διαθέσιμα...τι κάνουμε τώρα ώστε να αφαιρεθεί η κρυπτογράφιση ώστε να λειτουργεί η κάρτα κανονικά και στο υπολογιστή σε σύνδεση μέσω καλωδίου usb;;

Επίσης με τη σύνδεση μπαίνει όντως by default σε λειτουργία φόρτισης και απλά κατεβάζεις την κουρτίνα όπως είπες...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω δει, σε ρωτάει για να την κάνει εσωτερική. Μήπως το επέλεξες χωρίς να το καταλάβεις. Αυτό βοηθάει κυρίως αν θες να έχεις περισσότερο χώρο για εφαρμογές, από όσο έχει το ίδιο το τηλέφωνο. Είναι λίγο προβληματική όμως καμία φορά αυτή η λειτουργία. Αν έχει γίνει όντως έτσι, και δεν έχεις ανάγκη χώρου για εφαρμογές, εγώ θα την φόρμαρα και θα την όριζα ως απλή κάρτα για αποθήκευση δεδομένων.

 

Για τα δεδομένα που έχεις τώρα, αν δεν γίνεται κάτι άλλο, κοίτα να πάρεις backup μέσω otg usb stick.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω δει, σε ρωτάει για να την κάνει εσωτερική. Μήπως το επέλεξες χωρίς να το καταλάβεις. Αυτό βοηθάει κυρίως αν θες να έχεις περισσότερο χώρο για εφαρμογές, από όσο έχει το ίδιο το τηλέφωνο. Είναι λίγο προβληματική όμως καμία φορά αυτή η λειτουργία. Αν έχει γίνει όντως έτσι, και δεν έχεις ανάγκη χώρου για εφαρμογές, εγώ θα την φόρμαρα και θα την όριζα ως απλή κάρτα για αποθήκευση δεδομένων.

 

Για τα δεδομένα που έχεις τώρα, αν δεν γίνεται κάτι άλλο, κοίτα να πάρεις backup μέσω otg usb stick.

 

Sent from my XT1562

 

ε ναι, κάπως έτσι, δε βλέπω άλλη λύση στο θέμα εκτός και αν προτείνει κάτι άλλο εδώ κάποιος φίλος στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά την διαβάζει ο υπολογιστής κι ας είναι εσωτερική. όταν συνδέσεις το κινητό κατέβασε την "κουρτίνα" όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω και θα δεις οτι είναι τσεκαρισμένο το "φόρτιση". τσέκαρε την απο κάτω επιλογή και θα τα δεις όλα στο pc...

Όταν είναι εσωτερική δεν διαβάζεται απο pc όταν μπει μόνη της πχ σε card reader. Μεσα στο κινητό, συνδεδεμένο με υπολογιστή διαβάζεται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι τώρα πάντα όποτε έκανα σύνδεση του τηλεφώνου με τον υπολογιστή μου, μέσω καλωδίου usb αναγνώριζε την κάρτα μνήμης των 32g που του έχω βάλει, ξαφνικά (και νομίζω μετά απο την αναβάθμιση του λογισμικού που έγινε πρόσφατα) ενώ κάνω διπλό κλικ μου την εμφανίζει κενή, ενώ στο κινητό βλέπω κανονικά τα αρχεία που έχω μέσα σ' αυτήν. Τι κάνουμε; :worry:

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις=>εφαρμογές

πάτα 3 τελίτσες πάνω δεξιά=>Εμφάνιση συστήματος

Ψάξε "Χώρος αποθήκευσης μέσων"=>Εκκαθάριση δεδομένων

Περίμενε μερικά λεπτά για να ξαναδημιουργηθούν τα δεδομένα (ίσως θα χρειαστεί επανεκκίνηση ) και μετά δοκίμασε να δεις αν φαίνονται τα αρχεία ;)

Edited by kiovlad
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά θα το γράψω και εδώ να ακούσω μια 2 γνώμη και ας το έγραψα και στο δικό του άρθρο αλλά είναι ίδιες συσκευές και εκεί δεν έχει πολύ κόσμο

 

κάτοχος του XT1072

μόλις το αναβάθμισα σε android 6 και δημιουργήθηκε τρελή bugia .

όταν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο δεύτερο logo με το σηματάκι M απλά μένει εκεί και ας το αφήσω και 15 - 20 λεπτά για να προσπεράσει το λογότυπο πρέπει να το κλείσω και να ξανά ανοίξω το κινητό παρατεταμένα 10 δευτερόλεπτα το power off

ενώ πριν με 5.0.2 που έκανα reset το πολύ σε 4 - 5 λεπτά άνοιγε

στην αρχή νόμιζα απλά μπορεί να έτυχε το ξανά έκανα και 2 επαναφορά να δω και όμως στην επαναφορά - reset περίμενα πάλι κανένα 20 λεπτό και δεν προσπερνά το Logo παρά μόνο με τον τρόπο που γράφω ποιο πάνω

 

έχει τύχει σε κανένα ? είναι θέμα της δικιάς μου συσκευής ? για να πάω για αντικατάσταση άμα είναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να μου έτυχε (και δεν θα κάνω τώρα επαναφορά για να είμαι ειλικρινής :-P) αλλά μου έχει συμβεί σε άλλες συσκευές μετά το φλασαρισμα custom roms.

Δεν νομίζω ότι αξίζει να το πας για σέρβις, θεωρώ ότι δεν παίζει αντικατάσταση και το πολύ πολύ να στο γυρίσουν μια έκδοση πίσω. Αν φυσικά θες το πηγαίνεις, αν είναι εντός εγγυησης δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

Sent from my XT1068 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να μου έτυχε (και δεν θα κάνω τώρα επαναφορά για να είμαι ειλικρινής :-P) αλλά μου έχει συμβεί σε άλλες συσκευές μετά το φλασαρισμα custom roms.

Δεν νομίζω ότι αξίζει να το πας για σέρβις, θεωρώ ότι δεν παίζει αντικατάσταση και το πολύ πολύ να στο γυρίσουν μια έκδοση πίσω. Αν φυσικά θες το πηγαίνεις, αν είναι εντός εγγυησης δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

Sent from my XT1068 using Tapatalk

 

το αστείο είναι πως είναι καινούργια η συσκευή . δεν έβαλα custom rom ούτε επιχείρησα κάτι τέτοιο

παρασκευή το αγόρασα το άνοιξα σάββατο έχει 5.0.2 έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ήταν όλα εντάξει με βγάζει το update γίνεται android 6

και λέω ας κάνω και μια επαναφορά εδώ να είναι εντάξει να κάτσει καλά μην χρειαστώ μετά

και έγινε αυτό με την επαναφορά που έγραψα ποιο πάνω

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά θα το γράψω και εδώ να ακούσω μια 2 γνώμη και ας το έγραψα και στο δικό του άρθρο αλλά είναι ίδιες συσκευές και εκεί δεν έχει πολύ κόσμο

 

κάτοχος του XT1072

μόλις το αναβάθμισα σε android 6 και δημιουργήθηκε τρελή bugia .

όταν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο δεύτερο logo με το σηματάκι M απλά μένει εκεί και ας το αφήσω και 15 - 20 λεπτά για να προσπεράσει το λογότυπο πρέπει να το κλείσω και να ξανά ανοίξω το κινητό παρατεταμένα 10 δευτερόλεπτα το power off

ενώ πριν με 5.0.2 που έκανα reset το πολύ σε 4 - 5 λεπτά άνοιγε

στην αρχή νόμιζα απλά μπορεί να έτυχε το ξανά έκανα και 2 επαναφορά να δω και όμως στην επαναφορά - reset περίμενα πάλι κανένα 20 λεπτό και δεν προσπερνά το Logo παρά μόνο με τον τρόπο που γράφω ποιο πάνω

 

έχει τύχει σε κανένα ? είναι θέμα της δικιάς μου συσκευής ? για να πάω για αντικατάσταση άμα είναι

 

Την πρωτη φορα που εκανα επαναφορα περιμενα σιγουρα 15 λεπτα και λεω κολλησε, οποτε κανω και εγω power off με τον τροπο που λες, μετα ανοιξε σφαιρα. Την δευτερη φορα που εκανα επαναφορα επειδη λεω παλι θα κολλησει και θα το κοπανησω, οποτε το αφησα σε μια ακρη και του εριχνα ματιες. Πρεπει να ειχε κανει κανα 25λεπτο να ξεκινησει. Ολα αυτα μονο την πρωτη φορα μετα την επαναφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα που εκανα επαναφορα περιμενα σιγουρα 15 λεπτα και λεω κολλησε, οποτε κανω και εγω power off με τον τροπο που λες, μετα ανοιξε σφαιρα. Την δευτερη φορα που εκανα επαναφορα επειδη λεω παλι θα κολλησει και θα το κοπανησω, οποτε το αφησα σε μια ακρη και του εριχνα ματιες. Πρεπει να ειχε κανει κανα 25λεπτο να ξεκινησει. Ολα αυτα μονο την πρωτη φορα μετα την επαναφορα ;)

 

λογικά το έχουμε όλοι αυτό μετά την αναβάθμιση σε 6 . εγώ μέχρι 20 λεπτά το είχα αφήσει γιατί λέω θα κόλλησε

 

 

μίλησα στο live assistance μέσω του site της Moto se live chat

ρώτησα στην 5.0.2 άνοιγε μετά από hard reset σε 5 λεπτά το πολύ και τώρα στην 6 θέλει 30 λεπτά . τον ρώτησα αν νομίζει είναι φυσιολογικό και γιατί κάνει τόση ώρα και μου απάντηση με λίγα λόγια αυτό

Bev: That's normal after doing factory reset.

Bev: Yes, because the apps are optimizing.

να ξέρετε όποιος το κάνει hard reset μην νομίζει κόλλησε και πάει να το σπάσει :P

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόσφατα πήρα το κινητό,γενικά ευχαριστημένος είμαι εκτώς από κάποιες φορές που lagάρει ξαφνικα και τρελένεται(6.0 εχω),υπαρχει καμία καλή custom rom να βάλω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόσφατα πήρα το κινητό,γενικά ευχαριστημένος είμαι εκτώς από κάποιες φορές που lagάρει ξαφνικα και τρελένεται(6.0 εχω),υπαρχει καμία καλή custom rom να βάλω?

 

βλέπω στο avatar σου έχεις το XT1072 άρα είσαι εδώ :

http://forum.xda-developers.com/moto-g-lte/development

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βλέπω στο avatar σου έχεις το XT1072 άρα είσαι εδώ :

http://forum.xda-developers.com/moto-g-lte/development

 

Το XT1068 έχω, έβαλα λάθος avatar :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγα στο 3rd Gen δεν το θεώρησα αναγκαίο περιμένω την ανακοίνωση στης 17 για το επόμενο. Αν η Motorola δεν πάει σε γεναια αναβάθμιση επεξεργαστή πιστεύω ότι θα χάσει πολύ στην μεσαία κατηγορία. Είναι σημαντική ανακοίνωση για το μέλλον της σειράς καθώς ο ανταγωνισμός σε αυτό το price tag έχει ανέβει πάρα πολύ. Θα δούμε

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα παιδιά. Εδώ και 2 μέρες σε ανυποπτο χρόνο εκεί που ασχολούμαι με το κινητό παγώνει η οθόνη και δεν λειτουργεί το touch όταν πατάω το κουμπί κλειδώματος το κλειδωνο και το ξεκλειδωνο όλα μετά δουλεύουν ρολόι. Ξέρει κανείς τι παίζει; ή αν έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα;

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα, όμως επειδή έχει φάει νερό το τηλ δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω, φαντάστηκα ότι συμβαίνει λόγω αυτού.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις=>εφαρμογές

πάτα 3 τελίτσες πάνω δεξιά=>Εμφάνιση συστήματος

Ψάξε "Χώρος αποθήκευσης μέσων"=>Εκκαθάριση δεδομένων

Περίμενε μερικά λεπτά για να ξαναδημιουργηθούν τα δεδομένα (ίσως θα χρειαστεί επανεκκίνηση ) και μετά δοκίμασε να δεις αν φαίνονται τα αρχεία ;)

σε ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την αργοπορία να σου απαντήσω!

μια χαρά δούλεψε αυτό που είπες, τώρα είναι ορατά τα αρχεία της κάρτας μνήμης και στον υπολογιστή και μπορώ να δουλέψω πάνω σ' αυτά. :up:

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η συσκευή σκοτείνιασε τελείως (η οθόνη δηλαδή) και ο μόνος τρόπος να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω είναι αν βγάλω την αυτόματη επιλογή στην φωτεινότητα και τη ρυθμίσω μόνος μου κάπου. Στην αυτόματη -> μαύρο σκοτάδι. Έκανα επανεκκινήσεις, τα ίδια.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαριεστε, μπείτε 'ρυθμισεις>σχετικά με το τηλέφωνο>κατάσταση>κατάσταση sim' και πείτε πόσα dBm λήψη έχει ενώ βρίσκεται σε κάλυψη 3G καθώς και τον πάροχο σας και αν έχετε single/dual sim.Πιανω -105 έως -98 dBm με 3G wind, δικαρτο.Τα ίδια χαμηλά dBm επιανα και στην Κυπρο με το 3G της ΜΤΝ.Νωχελικο φορτωμα ιστοσελίδων.Ν ομιζω πως είναι χαλί μαύρο.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Δε θα βγάλεις άκρη, γιατί η ισχύς του σήματος είναι μόνο ένας από πολλούς παράγοντες πού επηρεάζουν.

Εδώ που βρίσκομαι (με nexus 5 όμως, δεν έχω μαζί μου το moto) έχω -99 sb, και δες τα αποτελέσματα από το speedtest: Up 19.00, Down 12.81, Ping 20 σε cosmote

 

 

Sent using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν βαριεστε, μπείτε 'ρυθμισεις>σχετικά με το τηλέφωνο>κατάσταση>κατάσταση sim' και πείτε πόσα dBm λήψη έχει ενώ βρίσκεται σε κάλυψη 3G καθώς και τον πάροχο σας και αν έχετε single/dual sim.Πιανω -105 έως -98 dBm με 3G wind, δικαρτο.Τα ίδια χαμηλά dBm επιανα και στην Κυπρο με το 3G της ΜΤΝ.Νωχελικο φορτωμα ιστοσελίδων.Ν ομιζω πως είναι χαλί μαύρο.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160530/036f6e343949ca1d8fe423481354aecd.jpg

 

Sent using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...