Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποτι θυμάμαι που έχω διαβάσει πρέπει πρώτα να περάσεις lollipop με stage fright update

 

 

Πάντως θα το ξαναπω εγώ που εψω περάσει την τελευταία ινδική soak ROM που αποτι φαίνεται θα είναι και αυτή που θα δωσουν σαν τελική. Το κινητό ρολαρει χωρίς πρόβλημα. Κάποια ψιλοbug εχω βρει αλλά δεν είναι σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση. Αγόρασε η κοπέλα μου το 4g και έχει ακόμα την 5.02. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει η αναβάθμιση για 5.1.1?

όχι, πάμε κατευθείαν στη 6

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Εχει αργησει παρα πολυ η αναβαθμιση σε εκνευριστικο βαθμο. Υποτιθεται θα την παιρναμε απο τον νοεμβρη και μπαινουμε μαρτιο και τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα αναβάθμιση δεν την έκανα ακόμα δεν ξερω αν είναι ή 6

Edit ή 6 είναι. Για να δούμε

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ναι επίσημη ΟΤΑ ήρθε. Ε λογικά σε εμένα ήρθε επειδή την εκραζα τόσο καιρό ότι δεν δίνει τίποτα

Edit. Μια ώρα το σκαλιζω δεν έχει κολλήσει. Φαίνεται λιγο πιο αερατο ίσως να είναι ιδέα μου και δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες έχω το 2nd gen 4g δεν ξερω αν παίζει ρόλο. Μου είπαν τα παιδιά παλιότερα να γράφω σε αυτό το θέμα για το μοντέλο που εχω
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!! Το θέμα είναι να είναι σωστή χωρίς bugs ....πιστεύω να είναι καλύτερη από την 5.0.2..αν όχι με βλέπω να ρίχνω βρ@@@@@ και μετά μόλις έρθω στα καλά μου να βάζω cm 13..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ένα L640 DS και σκέφτομαι να κάνω τράμπα με Moto G 2nd DS κι έχω κάποιες απορίες:

1)Θα πάρει την 6άρα;

2)Υπάρχει σοβαρό θέμα τις κάρτες SIM; Έχω διαβάσει και εδώ και έξω ότι υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή μία να χαλάσει και να θέλει σέρβις

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω ένα L640 DS και σκέφτομαι να κάνω τράμπα με Moto G 2nd DS κι έχω κάποιες απορίες:

1)Θα πάρει την 6άρα;

2)Υπάρχει σοβαρό θέμα τις κάρτες SIM; Έχω διαβάσει και εδώ και έξω ότι υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή μία να χαλάσει και να θέλει σέρβις

 

Εγώ έκανα ακριβώς το αντίθετο, από Moto G 2nd DS πήγα σε Microsoft Lumia 640 XL Dual SIM και συγκρίνοντάς το με το Moto G 2nd DS της γυναίκας μου θεωρώ ότι τα Windows 8.1 είναι σαφώς ανώτερο λειτουργικό σε σύγκριση με το Android 5. Όταν θα πάρουν και τα δυο τις αναβαθμίσεις σε Windows 10 και Android 6 αντίστοιχα θα ξανακάνω σύγκριση.

Φυσικά τα Windows Phone υστερούν καταφανώς σε εφαρμογές σε σχέση με το Android αλλά ευτυχώς για μένα προσωπικά αυτές τις λίγες που χρειάζομαι και δεν υπάρχουν σε Windows Phone τις χρησιμοποιώ στο Moto G 2nd DS της γυναίκας μου.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε μην συγκρινεις ανομοια πραγματα

 

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με Windows Mobile

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με Android

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με IOS

 

δεν σε καταλαβαινω (ως μη ειδικος) πως κανεις συγκριση σε πραγματα που δεν ειναι ομοια

 

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 1ο κινητο

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 2ο κινητο

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 3ο κινητο

 

επισης διαφερουν οι εφαρμογες και τα market τους

 

μην ξεχνας επισης οτι σε windows αν δεν εχεις επεξεργαστικη ισχυς και μνημη θα σερνεται η συσκευη πραγμα που σημαινει οτι τουλαχιστον θες 1GB RAM (μνημη) για δοκιμασε να παιξεις με τετοιο κινητο που να εχει 512MB RAM (μνημη) να δεις βρισιδια που θα ριξεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει το πρόβλημα .

Εγώ είμαι με μία και αυτή έχει αρχίσει να χαλάει.

 

μηπως εχει να κανει με παρτιδες το προβλημα με τις υποδοχες sim

 

το λεω γιατι σε εμενα τουλαχιστον λειτουργουν και οι δυο sim (που ειναι καινουργιες micro και οχι κομμενες)

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το λολιποπ 5.0.2 από 4.4.4., έκανε μετά ακόμα ένα system update 132mb, αλλά το 6 δεν έβγαλε ακόμα ειδοποίηση, αναμένουμε λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε μην συγκρινεις ανομοια πραγματα

 

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με Windows Mobile

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με Android

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με IOS

 

δεν σε καταλαβαινω (ως μη ειδικος) πως κανεις συγκριση σε πραγματα που δεν ειναι ομοια

 

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 1ο κινητο

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 2ο κινητο

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 3ο κινητο

 

επισης διαφερουν οι εφαρμογες και τα market τους

 

μην ξεχνας επισης οτι σε windows αν δεν εχεις επεξεργαστικη ισχυς και μνημη θα σερνεται η συσκευη πραγμα που σημαινει οτι τουλαχιστον θες 1GB RAM (μνημη) για δοκιμασε να παιξεις με τετοιο κινητο που να εχει 512MB RAM (μνημη) να δεις βρισιδια που θα ριξεις

Φίλε μου, όπως αναφέρω στο προηγούμενο ποστ, συγκρίνω συγκεκριμένες συσκευές με παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά (με εξαίρεση το μέγεθος της οθόνης) και ίδια τάξη τιμής. Αν δεν καίγομαι για κάποια εφαρμογή, δεν ξαναγυρίζω σε Android παρά μόνο στην περίπτωση που θα μου δωρίσουν κάποιο πολύ υψηλότερων προδιαγραφών κινητό. Φυσικά η κρίση μου είναι καθαρά υποκειμενική (για να μην έχουμε παρεξηγήσεις).

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όπως αναφέρω στο προηγούμενο ποστ, συγκρίνω συγκεκριμένες συσκευές με παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά (με εξαίρεση το μέγεθος της οθόνης) και ίδια τάξη τιμής. Αν δεν καίγομαι για κάποια εφαρμογή, δεν ξαναγυρίζω σε Android παρά μόνο στην περίπτωση που θα μου δωρίσουν κάποιο πολύ υψηλότερων προδιαγραφών κινητό. Φυσικά η κρίση μου είναι καθαρά υποκειμενική (για να μην έχουμε παρεξηγήσεις).

 

λυπαμαι αλλα η συγκριση που κανεις δεν στεκει για τους λογους που αναφερα (σου μιλαει ενας εντελως ασχετος με τα smartphone ετσι)

 

καθως η αγορα συσκευων τετοιου ειδους για μενα εχει ταβανι τα 200 ευρω ετσι αποκτησα το Motorola Moto G 2nd (2014) 8GB + 16GB Micro SD ετσι θα αποκτησω το Motorola Moto G 3nd (2015) 16GB

 

δεχομαι οτι η κριση σου ειναι υποκειμενικη/αντικειμενικη για να μην εχουμε παρεξηγησεις

 

μακαρι να σου δωρισουν συσκευη Android υψηλοτερων προδιαγραφων οπως λες

 

γιατι για μενα προσωπικα δεν υπαρχει τετοια συσκευη (ακομα και το πιο ακριβο κινητο του κοσμου να παρεις) καθως αν συγκρινω τις "επωνυμες" που κυκλοφορουν η θα κυκλοφορησουν ειναι γεματες με αχρηστο λογισμικο) τουλαχιστον το "φτηνο" αλλα καλο για μενα Motorola ειναι καθαρο απο αχρηστο λογισμικο (σαβουρα) μακαρι να ειναι ετσι και το επομενο.

 

και εμενα μου αρεσει να εχω Smartphone με Windows Mobile (10) οπως και tablet καθως θα ηταν ιδανικα καθως εχω υπολογιστη με Windows 10 και XBOX One αλλα δυστυχως τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν ετσι εμεινα με Android Smartphone και Tablet.

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ξέρω ότι συγκρίνω άλλα πράγματα και απλά αναφέρω το L640 ως συσκευή που θα δώσω, δεν θέλω να το κάνω WP vs Android, ξέρω τα υπέρ και τα κατά του καθενός.

Το πρόβλημα με τις κάρτες όντως υπάρχει και είναι το μόνο που με κάνει να το ξανασκέφτομαι γιατί έχω διαβάσει ότι στα Moto roll back = unlock bootloader = απώλεια εγγύησης, οπότε από το να γυρίσω σε 4.4.4 και να χάσω και την εγγύηση καλύτερα να έριχνα μια custom και τέλος το θέμα, αλλά αν είναι να το κάνω και να φοβάμαι μήπως ξυπνήσω με single sim συσκευή μια μέρα, καλύτερα να το αφήσω.

 

Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από το 3rd που είχα σχεδόν μια βδομάδα και θέλω να κάνω το come back. :p

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ξέρω ότι συγκρίνω άλλα πράγματα και απλά αναφέρω το L640 ως συσκευή που θα δώσω, δεν θέλω να το κάνω WP vs Android, ξέρω τα υπέρ και τα κατά του καθενός.

Το πρόβλημα με τις κάρτες όντως υπάρχει και είναι το μόνο που με κάνει να το ξανασκέφτομαι γιατί έχω διαβάσει ότι στα Moto roll back = unlock bootloader = απώλεια εγγύησης, οπότε από το να γυρίσω σε 4.4.4 και να χάσω και την εγγύηση καλύτερα να έριχνα μια custom και τέλος το θέμα, αλλά αν είναι να το κάνω και να φοβάμαι μήπως ξυπνήσω με single sim συσκευή μια μέρα, καλύτερα να το αφήσω.

 

Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από το 3rd που είχα σχεδόν μια βδομάδα και θέλω να κάνω το come back. :p

 

δυστυχως στα Motorola αν ξεκλειδωσεις τον bootloader για να το κανεις root χαιρετας για παντα την εγγυηση (πολιτικη της Motorola) αν και πιστευω οτι σε ολες τις εταιρειες ισχυει αυτο αν ξεκλειδωσεις τον bootloader για να το κανεις root χανεις την εγγυηση

 

για μενα παντως το Motorola Moto G 2nd (2014) με τα ταπεινα 8GB σε συνδιασμο την καρτα μνημης 16GB ειναι το καλυτερο και πιστεψε με ως ασχετος του εχω αλλαξει τα φωτα στην κυριολεξια απο την 4.4.4 στην 5.0.2 που φοραει τωρα (περιμενω πως και πως την 6 που ηδη την εχει το tablet της υπογραφης μου (εκει θα στρωσει)

 

αλλα οταν με το καλο κυκλοφορησει το Motorola Moto G 3nd (2015) 16GB θα γινει το επομενο μου τηλεφωνο.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο. Το αγορασα τον Σεπτεμβρη του 2014 και δουλευει αψογα. Δεν εχει ουτε μια γραντζουνια. Το εχω βεβαια παντα σε θηκη και με tempered glass γιατι ειμαι απροσεκτος και μου πεφτει πολλες φορες. Θηκες αγορασα πολλες , ολες φθηνες απο ebay. Αυτη που εχω τωρα ειναι η λεγομενη armor rugged. Ειναι φυσικα ολιγο ασχημη και κανει το κινητο "υπερβαρο" :-) αλλα ειναι οτι πρεπει για μενα.

 

Το μονο πραγμα που δεν μου αρεσει και τοσο ειναι ο ηχος απο το ακουστικο, ισως και να ειναι η ιδεα μου αλλα τα προηγουμενα μου κινητα samsung και καποια παλια xperia νομιζω ηταν καλυτερα σε αυτον τον τομεα. Θα γυρνουσα ποτε σε αυτα; Ποτε! Με αυτο το κινητο βρηκα την ηρεμια μου, δεν χρειαζεται να αλλαζω καθε λιγο roms οπως εκανα με τα αλλα. Αν βγει ξανα νεο Moto g dual sim που να ειναι και waterproof θα τους τιμησω παλι

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι αλλα η συγκριση που κανεις δεν στεκει για τους λογους που αναφερα (σου μιλαει ενας εντελως ασχετος με τα smartphone ετσι)

 

καθως η αγορα συσκευων τετοιου ειδους για μενα εχει ταβανι τα 200 ευρω ετσι αποκτησα το Motorola Moto G 2nd (2014) 8GB + 16GB Micro SD ετσι θα αποκτησω το Motorola Moto G 3nd (2015) 16GB

 

και εγώ για κινητό των 135€ μιλάω. Το κλείνω εδώ γιατί είμαστε εκτός θέματος.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως στα Motorola αν ξεκλειδωσεις τον bootloader για να το κανεις root χαιρετας για παντα την εγγυηση (πολιτικη της Motorola) αν και πιστευω οτι σε ολες τις εταιρειες ισχυει αυτο αν ξεκλειδωσεις τον bootloader για να το κανεις root χανεις την εγγυηση

 

για μενα παντως το Motorola Moto G 2nd (2014) με τα ταπεινα 8GB σε συνδιασμο την καρτα μνημης 16GB ειναι το καλυτερο και πιστεψε με ως ασχετος του εχω αλλαξει τα φωτα στην κυριολεξια απο την 4.4.4 στην 5.0.2 που φοραει τωρα (περιμενω πως και πως την 6 που ηδη την εχει το tablet της υπογραφης μου (εκει θα στρωσει)

 

αλλα οταν με το καλο κυκλοφορησει το Motorola Moto G 3nd (2015) 16GB θα γινει το επομενο μου τηλεφωνο.

 

Εξαιρετικό από κάθε άποψη το G 3nd, ειδικά η μπαταρία του! Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω τις 4 ώρες SOT με 50% υπόλοιπο μπαταρίας. :D

Σ'ευχαριστώ , φίλε μου, αν γίνει τελικά τράμπα, θα το προτιμήσω.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο. Το αγορασα τον Σεπτεμβρη του 2014 και δουλευει αψογα.

 

Το μονο πραγμα που δεν μου αρεσει και τοσο ειναι ο ηχος απο το ακουστικο, ισως και να ειναι η ιδεα μου αλλα τα προηγουμενα μου κινητα samsung και καποια παλια xperia νομιζω ηταν καλυτερα σε αυτον τον τομεα. Θα γυρνουσα ποτε σε αυτα; Ποτε! Με αυτο το κινητο βρηκα την ηρεμια μου, δεν χρειαζεται να αλλαζω καθε λιγο roms οπως εκανα με τα αλλα. Αν βγει ξανα νεο Moto g dual sim που να ειναι και waterproof θα τους τιμησω παλι

 

Συμφωνώ απόλυτα, έχω κάρτα revolut και αγόρασα για φίλους αρκετά τηλέφωνα από κίνα, όλα πολύ ωραία και πιο γρήγορα, αλλά την ασφάλεια που έχω με το moto μου δεν την αλλάζω με την ταχύτητα και τους πυρήνες, έχω το κεφάλι μου ήσυχο ενάμισι χρόνο τώρα.

Όσο σκέφτομαι τα 600€ που έδωσα για το πρώτο samsung galaxy μου ανεβαίνει η πίεση.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε μην συγκρινεις ανομοια πραγματα

 

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με Windows Mobile

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με Android

αλλο πραγμα ειναι Smartphone με IOS

 

δεν σε καταλαβαινω (ως μη ειδικος) πως κανεις συγκριση σε πραγματα που δεν ειναι ομοια

 

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 1ο κινητο

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 2ο κινητο

αλλο επεξεργαστη / μνημη θελει το 3ο κινητο

 

επισης διαφερουν οι εφαρμογες και τα market τους

 

μην ξεχνας επισης οτι σε windows αν δεν εχεις επεξεργαστικη ισχυς και μνημη θα σερνεται η συσκευη πραγμα που σημαινει οτι τουλαχιστον θες 1GB RAM (μνημη) για δοκιμασε να παιξεις με τετοιο κινητο που να εχει 512MB RAM (μνημη) να δεις βρισιδια που θα ριξεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα? Από την προσωπική μου εμπειρία αλλά και από όσα έχω διαβάσει μάλλον ανάποδα είναι τα πράγματα ειδικά σε budget phones. Τα windows είναι λιγότερα απαιτητικά από τα android σε hardware για να τρέξουν καλά.

 

Το παλιό μου 520 που έχει τώρα η γυναίκα μου (και έχει τραβήξει πολλά) τρέχει νεράκι ακόμα χωρίς κολλήματα με τα μόλις 512ram.

 

Τώρα για το customization, εφαρμογές, κλπ σαφώς υπερέχει το android οπότε εξαρτάται από το τι χρειάζεσαι.

 

Anyway είμαστε off topic

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...