Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε ένα reset να δεις μπας και στρώσει. Δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο πράγμα πάντως (μόνωση).

 

Θεωρείς ότι υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα software δηλαδή και όχι hardware? Μου κάνει εντύπωση γιατί το μόνο που έκανε ο τεχνικός ήταν να το ανοίξει για να αλλάξει την οθόνη, το software δεν το πείραξε καθόλου, είναι όπως όταν του το πήγα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολλά μπορεί να είναι, αλλά με ένα reset θα εξαλείψεις την πιθανότητα για software θέμα.

 

Για να είναι hardware, το κόβω λίγο χλωμό. Γενικά αν ανοίξεις ένα τηλέφωνο έχει μέσα την πλακέτα πάνω στην οποία κουμπώνουν τα εξαρτήματα. Οθόνη, ακουστικό, μικρόφωνο κλπ. Το βλέπω μάλλον απίθανο αν είχε πειράξει κάποιο από αυτά τα 2 να είχες το σύμπτωμα που αναφέρεις. Να μην δούλευε το ακουστικό π.χ. θα σου έλεγα πως ναι, μάλλον είναι κάτι που έκανε ο τεχνικός.

 

Μπορεί ακόμα να οφείλεται και στον πάροχο τηλεφωνίας. Για κάνε μια δοκιμή, αν το έχεις σε 3G βάλε το μόνο σε 2G να ελέγξεις αν παραμένει το θέμα. Ή το αντίστροφο αν το έχεις σε 2G.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να είναι, αλλά με ένα reset θα εξαλείψεις την πιθανότητα για software θέμα.

 

Για να είναι hardware, το κόβω λίγο χλωμό. Γενικά αν ανοίξεις ένα τηλέφωνο έχει μέσα την πλακέτα πάνω στην οποία κουμπώνουν τα εξαρτήματα. Οθόνη, ακουστικό, μικρόφωνο κλπ. Το βλέπω μάλλον απίθανο αν είχε πειράξει κάποιο από αυτά τα 2 να είχες το σύμπτωμα που αναφέρεις. Να μην δούλευε το ακουστικό π.χ. θα σου έλεγα πως ναι, μάλλον είναι κάτι που έκανε ο τεχνικός.

 

Μπορεί ακόμα να οφείλεται και στον πάροχο τηλεφωνίας. Για κάνε μια δοκιμή, αν το έχεις σε 3G βάλε το μόνο σε 2G να ελέγξεις αν παραμένει το θέμα. Ή το αντίστροφο αν το έχεις σε 2G.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Mark, θα κάνω τις σχετικές δοκιμές και θα επιστρέψω τις επόμενες μέρες με τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξέρει κανείς τι είναι αυτό το αστερακι που μου έβγαλε σήμερα πάνω στην μπάρα εργασιών;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

view?usp=docslist_api

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξέρει κανείς τι είναι αυτό το αστερακι που μου έβγαλε σήμερα πάνω στην μπάρα εργασιών;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

view?usp=docslist_api

Πάτα το vοlume και επιλεξε όλα, θα εξαφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξέρει κανείς τι είναι αυτό το αστερακι που μου έβγαλε σήμερα πάνω στην μπάρα εργασιών;;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

view?usp=docslist_api

 

Μπορείς να ρυθμίσεις στο κινητό σου κάποιο down time, κάποιες ώρες δηλαδή που επιθυμείς να μην σε ενοχλούν.

Μπορείς πχ να προγραμματίσεις 23:00 με 08:00 να μην δέχεσαι καθόλου κλήσεις ή να δέχεσαι κλήσεις μόνο από σημαντικές ή συγκεκριμένες επαφές. Να μην χτυπάει στα μηνύματα ή στις ειδοποιήσεις.

 

Αυτό το αστεράκι εμφανίζεται όταν είναι ενεργό το downtime. Πιθανός το ενεργοποίησες καταλάθος από το volume menu.

Αλλά γενικά ρίξε το μια ματιά, είναι σωτήριο για όταν θες να κοιμηθείς και σκάνε αβέρτα οι ειδοποιήσεις του facebook.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να φανταστω κανενα update δεν εχει ερθει και προφανως δεν θα ερθει ετσι δεν ειναι? Μετα την αγορα της motorola απο την lenovo δεν ξερω πως θα πανε τα πραγματα καλα οχι για 6αρα ουτε καν αλλα εχω κολλησει στην 5.0.2 και μου φαινεται αισχος
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καταφθάνει σύντομα (?) το 6

 

http://www.gsmarena.com/motorola_posts_android_60_release_notes_for_moto_g_2nd_gen__-news-16180.php

https://motorola-mobility-en-in.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/109655

 

Άντε γιατί έναν ολόκληρο χρόνο έκλεισε η συσκευή στο 5.0.2

Edited by Flandre
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω. :P

 

Στάλθηκαν invitations για soak Test. Δεν νομίζω να αργεί τόσο πολύ.

Από την άλλη προσπαθώ να θυμηθώ πόσο καιρό πήρε από την στιγμή που ξεκίνησε το rollout στην Ινδία, για να φτάσει σε εμάς η 5.0 . Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μου έρχεται..

Link to comment
Share on other sites

Στάλθηκαν invitations για soak Test. Δεν νομίζω να αργεί τόσο πολύ.

Από την άλλη προσπαθώ να θυμηθώ πόσο καιρό πήρε από την στιγμή που ξεκίνησε το rollout στην Ινδία, για να φτάσει σε εμάς η 5.0 . Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μου έρχεται..

 

Στο moto x play πήρε περίπου 6 εβδομάδες από την αρχή του soak test στην Ινδία μέχρι να μου έρθει το 6.0

Link to comment
Share on other sites

Στο moto x play πήρε περίπου 6 εβδομάδες από την αρχή του soak test στην Ινδία μέχρι να μου έρθει το 6.0

 

Περιμέναμε ~55 εβδομάδες. Στις 5-6 θα κολλήσουμε? :D

Link to comment
Share on other sites

Στο moto x play πήρε περίπου 6 εβδομάδες από την αρχή του soak test στην Ινδία μέχρι να μου έρθει το 6.0

 

Κάτι αντίστοιχο έγινε κι εδώ... αν δεις, οι πρώτες αναφορές για soak της 5.0 ήταν γύρω στις 10-12 Νοέμβρη του '14 και το update ήρθε κατά τις 10 του Ιανουαρίου του '15 (χονδρικά οι ημερομηνίες).

 

Οπότε, λογικά, κατά τις Απόκριες να περιμένεις το update...

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα OTA Soak στο xda, που έγινε capture στην Ινδία, επομένως σπεύσατε. Δεν ξέρω αν θα είναι και η final, αλλά αν δεν είναι, τότε σίγουρα πλησιάζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Περασα την αναβαθμιση χθες το βραδυ.Εννοειται οτι δεν ηρθε ΟΤΑ.Το τηλ δουλευει λιγο πιο γλυκα,δεν μου εχει κολλησει καπου,εχετε αρκετες μικρες αλλαγες σε σχεση με lollipop.Δουλευει κανονικοτατα στα τηλ μας.Ως συνηθως αυτη θα ναι και η τελικη εκδοση,οποτε μην περιμενετε και περαστε την!!!!:):)

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θυμαται κανεις αν με stock rom (μη root) αλλα ξεκλειδωτο bootloader ερχετα ota αναβάθμιση;

 

Νομιζω πως οχι

Link to comment
Share on other sites

θυμαται κανεις αν με stock rom (μη root) αλλα ξεκλειδωτο bootloader ερχετα ota αναβάθμιση;

 

Eγώ από την άλλη, έχω την εντύπωση πως η recovery παίζει ρόλο. Αν είναι η stock, τότε μάλλον έρχεται OTA. Αν έχεις custom όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το recovery μόνο πρέπει να είναι το εργοστασιακό. Δεν παίζει ρόλο ο bootloader.

 

Όσον αφορά την νέα OTA του xda, φαίνεται να κάνει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, να έχουν ενσωματώσει το doze σωστά και να διόρθωσαν και το ενοχλητικό lag στην αφή που υπήρχε ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσό καλύτερη μπαταρία. Εμένα είναι ίσως το καλύτερο τηλέφωνο σε διαχείρηση μπαταρίας. Πως την περναμε την αναβάθμιση;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ποσό καλύτερη μπαταρία. Εμένα είναι ίσως το καλύτερο τηλέφωνο σε διαχείρηση μπαταρίας. Πως την περναμε την αναβάθμιση;

 

Με lollipop δεν εβγαζα πανω απο 3 ωρες με internet συνεχομενα facebook και γενικα σε sites.Σημερα εφτασα τις 4 ωρες.Φυσικα εκανα factoty reset κλπ.Κατεβαζεις το αρχειο,το περνας στo root στην sd.Κανεις επαννεκινηση ανοιγεις wifi και πας να δεις αν εχεις ota αναβαθμιση.θα στην βγαλει.Απλα να ξερεις πως το αρχειο θα αργησει να κατεβει κανα δεκαλεπτο.Να εχεις φορτισει το τηλ γιατι η ολη διαδικασια μαζι με factory reset θα περασει το μισαωρο.Την πρωτη φορα που θα ανοιξει μπορει να bootαρει κανα δεκαλεπτο.Μην πιστεψεις πως κολλησε

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 6 από XDA, αλλά δε βρίσκω τον τρόπο να μεταφέρω τις εφαρμογές (που το επιτρέπουν) στην κάρτα SD.

Με τον Android Assistant Pro δε μπορεί να γίνει αυτό.

Δεν το έκανα root μετά την αναβάθμιση (επειδή η σχετική διαδικασία είναι ακόμη σε beta στάδιο).

Αν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 6 από XDA, αλλά δε βρίσκω τον τρόπο να μεταφέρω τις εφαρμογές (που το επιτρέπουν) στην κάρτα SD.

Με τον Android Assistant Pro δε μπορεί να γίνει αυτό.

Δεν το έκανα root μετά την αναβάθμιση (επειδή η σχετική διαδικασία είναι ακόμη σε beta στάδιο).

Αν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Οντως και εγω δεν βρηκα τον τροπο να μεταφερω εφαρμογες.Πως βλεπεις την μπαταρια;Εχει γινει πιο αργο το τηλ η εμενα μου φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά!!

ξαφνικά το κινητό έφαγε τρελό κόλλημα, και μιλάει μια γυναίκα, λες και μπήκε σε κατάσταση για τυφλούς και οτι πατάω βάζει το κινητό πράσινο πλαίσιο, δεν μπαίνει σε μενού και κατεβαίνει η μπάρα, τπτ, τι μπορ να κάνω?

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...