Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ή ουσία όμως είναι να λυθούν τα προβλήματα της 5.0.2 όχι να πάρουμε την 6 και να πρέπει μετά να λυθούν τα προβλήματα της 6
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μην ξεχνάτε ότι το 1st gen δε θα πάρει άλλη αναβάθμιση μετά την 5,1. Εγώ πιστεύω ότι η 6 που θα πάρουμε εμείς θα είναι πολύ καλή έκδοση με λυμένα αρκετά προβλήματα και λιγότερη κατανάλωση. Δεν έχουμε παρά να περιμένουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εκ των πραγμάτων το τηλέφωνο δεν έχει απεριόριστες δυνατότητες. Θέλει μηνιαίως wipe cache ενώ στους οκτώ μήνες χρήσης χρειάστηκε και πάλι ένα hard reset για να συνέλθει. Οι βαριές εφαρμογές όπως chrome & facebook μετά από λίγη ώρα χρήσης, εκ των πραγμάτων κολλάνε. Το έχω με τον ελαφρύ kk launcher (γιατί μου αρέσει να προσθέτω πακέτα εικονιδίων και γιατί μισώ τα τεράστια μαμίσια εικονίδια) και με τρεις ώρες οθόνη αναμένη, κρατάει 20 + ώρες. Και πολλές google εφαρμογές απενεργοποιημένες εννοείται.

Το πρόβλημα ποιότητας τελικά ισχύει. Τρία ραγίσματα στο άνω glossy πλαστικό γύρω από το power button και χωρίς ποτέ να έχω αφαιρέσει τη θήκη του είναι απαράδεκτο. Αλλά το τηλέφωνο είναι καλό. Όθόνη, ήχος, μπαταρία είναι μια χαρά.

There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Chrome τον έχω απενεργοποιήσει και χρησιμοποιώ opera που είναι πιο ελαφρύς και με βολεύει. Με αυτόν μπαίνω και στο m.facebook το οποίο με καλύπτει ως επί το πλείστον. Έχω όμως και το lite για τις ειδοποιήσεις κυρίως. Kανονική εφαρμογή του facebook δεν ξαναβάζω στο κινητό! Για launcher κι εγώ το σκεφτόμουν, καθώς έρχομαι από LG και το stock μου φαίνεται πολύ «άδειο» με λιγότερες ευκολίες από αυτές που είχα πριν, αλλά το έχω προσαρμόσει κάπως. Το μόνο που θα ήθελα στα εικονίδια είναι να ταξινομούνται με βάση την ημερομηνία και όχι το όνομα. Εφαρμογές της google έχω απενεργοποιήσει αρκετές γιατί δεν μου χρειάζονται.

Όσο αφορά τα ραγίσματα, έχω κι εγώ ένα μικρό πάνω από το power button. Ελπίζω να μην κάνει άλλα, και το κακό είναι ότι δεν αλλάζει η πρόσοψη αλλά το πίσω καπάκι μόνο. Τέλος πάντων παραβλέπω κάποια θεματάκια που έχει και ελπίζω να μη με απογοητεύσει στην πορεία...

 

Ερώτηση/απορία: Το wipe cache που βοηθάει ακριβώς;

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση/απορία: Το wipe cache που βοηθάει ακριβώς;

 

Διαγράφει τις προσωρινές μνήμες από τις εφαρμογές και το σύστημα γενικά και ξανά δημιουργούνται από την αρχή. Θεωρητικά βελτιώνει την ταχύτητα και την απόκριση σε έναν βαθμό, καθώς παλιά προσωρινά δεδομένα που τυχόν καθυστερούσαν τη συσκευή, διαγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το έκανα κι εγώ ένα wipe. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται να λειτουργεί πιο «ομαλά» τώρα, όχι ότι είχα κάνα ιδιαίτερο πρόβλημα πριν.

 

Σχετικά με τον φορτιστή που λέγαμε παραπάνω, για τυχόν ενδιαφερόμενους πήρα αυτόν και είναι πολύ καλός.

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο μου ηρθε ενα update περιπου 135mb αλλα τελικα η εκδοση παραμενει 5.0.2

Τζαμπα η χαρα που νομισα οτι θα ηταν η 5.1 :(

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Στην 5.02 ημουν και πριν την αναβαθμιση.Δεν ειδα changelog αλλα το συγκεκριμενο build απ οτι διαβασα διορθωνει ενα bug του android stagefright.Αλλαγη εμφανη δεν ειδα καμια οσο το σκαλισα.

 

Edit:Μολις ειδα οτι τωρα εχει μεγαλυτερο Η οταν συνδεομαι με δεδομενα κινητης

Edited by Alex-T
My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να κανω εγκατασταση μια εφαρμογη και μου εβγαλε οτι δεν επαρκει ο χωρος!

Ριχνω μια ματια στις ρυθμισεις και βλεπω διαθεσιμος μονο 480 ΜΒ,παρολο που μετακινω ολες τις εφαρμογες στην SD(εννοειται και φωτογραφιες,βιντεο κτλ).

Βλέπω οτι οι εφαρμογες στην εσωτερικη αποθηκευση πιανουν 5,29 GB!!

 

επισης παρατηρησα οτι κολλαει στα βιντεο οταν τα βαζω να παιζουν απο τη συλλογη.

 

 

Χωρις να ειμαι ειδικος θα χρειαστει wipe cache?Σωστα το λεω?Η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

δες μήπως έχεις καμια εφαρμογή που εχει παραπανω χώρο απ'όσο πρέπει...

εμενα ειχε σκαλωσει το fb μια φορά και έπιανε 1,5 GB :P

Link to comment
Share on other sites

δες μήπως έχεις καμια εφαρμογή που εχει παραπανω χώρο απ'όσο πρέπει...

εμενα ειχε σκαλωσει το fb μια φορά και έπιανε 1,5 GB :P

 

τι να κοιταξω οταν μπαινω αναλυτικα στα στοιχεια του ποσο καταλαμβανει?

ποιο δειχνει οτι κατι δε παει καλα?

Link to comment
Share on other sites

μπαίνεις στις εφαρμογές και κοιτάς την προσωρινή τους μνήμη που μπορείς να εκκαθαρίσεις. Εγώ έχω το AppMgr III που μετακινει, διαγράφει και εκκαθαρίζει.
There's a city trapped in net. Fisherman net.
Link to comment
Share on other sites

Απορία ύστερα από ερώτηση φίλου μιας και εγώ δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρααφού δε με ενδιαφέρει.Γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα εγγραφής βίντεο 1080p? Όλες οι 8άρες που κυκλοφορούν πλέον το υποστηρίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πάμε σε Marshmallow

Καλημερα ναι αλλα ποτε ομως ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παίδες τι βιάζεστε όλοι? Δόξα τω θεό, πολλές ρομ υπάρχουν και η 5.1 είναι σταθερή λένε... τι φαγούρα είναι αυτή που σας έπιασε ξαφνικά για την 6...Και σιγά τα αυγά τις τρελές διαφορές που θα έχει με την lolli, βάζω στοίχημα η ίδια θα είναι με ελάχιστες αισθητικές διαφορές
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε την 5.1 αλλα την 5.02 που ειναι ψιλομαπα. Για αυτο καιγομαστε για την 6.0 γιατι η καλη μας μοτο μας παρατησε στην 5.02 και δεν μας περασε στην 5.1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι πολλοί δεν θέλουν να ακυρώσουν την εγγύησή τους βάζοντας custom rom, το κατανοώ και το σέβομαι. Παρόλα αυτά, η μοτορόλα τον τελευταίο καιρό δεν κρατάει την υπόσχεση που είχε κάνει στη παρουσίαση του πρώτου moto g, οτι δηλαδή οι ενημερώσεις του λογισμικού της google θα έρχονται πρώτα σε μας και μετά στους υπόλοιπους. Με αποτέλεσμα, το κινητό να έχει την 5.0.2, που είναι ΜΑΠΑ και πραγματικά αλλοιώνει την εμπειρία του χρήστη.

 

Για αυτό το λόγο, έβαλα custom rom βασισμένη στην 5.1. Από τη στιγμή που την έβαλα δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα (χωρίς υπερβολή) και το τηλέφωνο τρέχει όπως τη μέρα που το άνοιξα.

 

Για ποιό λόγο λοιπόν να περιμένω τη μοτορόλα να μου στείλει μια ενημέρωση, που στο κάτω κάτω της γραφής με τα τωρινά δεδομένα, θα μου έρθει το άλλο καλοκαίρι? Αφού άλλοι μου προσφέρουν μια εμπειρία που είμαι σίγουρος ούτε η 6.0 θα μου προσφέρει, καθώς τις πρώτες εκδόσεις της τις περιμένω με πολλά bugs...

Link to comment
Share on other sites

. . .Παρόλα αυτά, η μοτορόλα τον τελευταίο καιρό δεν κρατάει την υπόσχεση που είχε κάνει στη παρουσίαση του πρώτου moto g, οτι δηλαδή οι ενημερώσεις του λογισμικού της google θα έρχονται πρώτα σε μας και μετά στους υπόλοιπους. . .

Αυτό είχε να κάνει με το ότι ήταν εταιρεία της Google. Από τότε που άλλαξε αυτό μην περιμένετε πολλά πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το τόσο σοβαρό πρόβλημα που έχετε αρκετοί με την 5.0.2. Βέβαια, δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά με την 4.2 γιατί εγώ το πήρα με την Lollipop, αλλά...ειλικρινά είναι τόσο κακό; Εμένα μου φαίνεται μια χαρά. Και το λέω έχοντας πριν ένα LG L90 που το πήρα με την 4.2 και αναβάθμισα σε 5.0.2. Πέρα από κάποιες λειτουργίες που δεν υπήρχαν πλέον στην 5, το κινητό ήταν το ίδιο. Ίδια ταχύτητα, ίδια μπαταρία...και ύστερα από hard reset λειτουργούσε ακόμα καλύτερα με περισσότερη ελεύθερη RAM από πριν! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι γενικά δεν έχω παράπονο και μου κάνουν εντύπωση οι τόσο αρνητικές κριτικές. Όχι ότι αμφιβάλλω πως η 5.1 είναι καλύτερη...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...