Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν το έχεις κάνει root/δεν έχει παραβιαστεί ασφάλεια τότε είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή wipe user data/cache από το recovery

Αλλιώς η καλύτερη λύση για σιγουριά είναι να κατεβάσεις και να περάσεις το επίσημο firmware

 

Δηλαδή είτε κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων είτε wipe user data/cache είναι το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή είτε κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων είτε wipe user data/cache είναι το ίδιο;

Το ίδιο είναι μόνο που δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται με την εσωτερική κάρτα sd (όχι αυτή που βάζουμε στην υποδοχή) ... το τι γίνεται στις 2 περιπτώσεις εξαρτάται από τον κατασκευαστή ... σε κάποια τηλ εμφανίζουν επιπλέον επιλογή αν θέλουμε να διαγράφουμε και την εσωτερική μνήμη sd κατά επαν εργ ρυθμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Φόρτισα τη συσκευή εχθές το βράδυ και σήμερα το πρωί η μπαταρία ήταν στο 15% με το Google Play να καταναλώνει 62%. Είναι φυσιολογικό? Το ποσοστό φόρτισης (58%) που δείχνει τώρα είναι επειδή το φορτίζω.
RedMi Note 8:music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Φόρτισα τη συσκευή εχθές το βράδυ και σήμερα το πρωί η μπαταρία ήταν στο 15% με το Google Play να καταναλώνει 62%. Είναι φυσιολογικό? Το ποσοστό φόρτισης (58%) που δείχνει τώρα είναι επειδή το φορτίζω.

Ναι κάτι παίζει με τα Google Play services...εμένα δε μου τρώει τόσο, αλλά έχω δει και 25% με τα data ανοιχτά και το τηλέφωνο να κάθεται. Τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορώ να διαγράφω με μια κίνηση όλες τις ανοιχτές καρτέλες?

Δυστυχώς όχι. Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο Pure Android.

:D
Link to comment
Share on other sites

TA βηματα

 

Download the update from here and save it to the internal phone memory

2. Delete everything in file name after ".zip"

3. Turn off your phone

4. Press Power button + Volume Down and hold it for 5 seconds

5. In the menu go to "Recovery" by pressing Volume Down

6. Press Volume up

7. When you see Android robot on the screen hold Volume Up for 5 seconds and then press Power button

8. Choose "apply update from sdcard" and choose the update

9. After the update check for the Lollipop update manually via Settings and if you still don't get it just update it manually with the same method or whatever method you want...

 

 

αλλα δεν μπορω να καταφερω το 7

 

καμια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

TA βηματα

 

Download the update from here and save it to the internal phone memory

2. Delete everything in file name after ".zip"

3. Turn off your phone

4. Press Power button + Volume Down and hold it for 5 seconds

5. In the menu go to "Recovery" by pressing Volume Down

6. Press Volume up

7. When you see Android robot on the screen hold Volume Up for 5 seconds and then press Power button

8. Choose "apply update from sdcard" and choose the update

9. After the update check for the Lollipop update manually via Settings and if you still don't get it just update it manually with the same method or whatever method you want...

 

 

αλλα δεν μπορω να καταφερω το 7

 

καμια συμβουλη?

 

Κατά supacoopa:

 

"... στο Lollipop οταν βγει το "πεθαμενο" ανθρωπακι, δεν κραταμε πρωτα πατημενο Volume Up και μετα Power, αλλα το αντιστροφο. Δηλαδη πατημενο το Power για 5" και μετα στιγμιαια το Volume Up."

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω Lollipop

 

την .14 εχω και θελω να περασω .23 για να παρω OTA to Lollipop

 

εχω ριξει το zip sto root της εσωτερικης μνημης

 

το ρομποτακι Ανδροιδ μου βγαινει με κοκκινο σημα

Edited by sparksgr
Link to comment
Share on other sites

Στο lollipop έχει αντιστραφεί.

Επίσης αρκεί και 2" πατημένο το power και μετά vol. up.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τιποτε

 

μενει στο robotakiAndrtoid με κοκκινο τριγωνο με θαυμαστικο

 

κατι μηπως παιζει εμ το αρχειο firmware

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τιποτε

 

μενει στο robotakiAndrtoid με κοκκινο τριγωνο με θαυμαστικο

 

κατι μηπως παιζει εμ το αρχειο firmware

 

για πάτα τα ταυτόχρονα. Το power & vol up.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που λένε ότι μετά από την αναβάθμιση σε lolli το κινητό πετάει. Ναι, αισθητικά είναι πολύ πιο όμορφο. Ναι, τα καινούρια notifications τα σπάνε! Αλλά όχι ότι ξαφνικά πετάει. Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο στήσιμο που είχα στην kit kat και έχω βάλει τον Nova όπως είχα και πριν. Στις εφαρμογές δεν μπορώ να παρατηρήσω καμία αισθητή διαφορά ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο, μου φαίνεται ίδιος ο χρόνος απόκρισης. Η μόνη διαφορά που παρατηρώ είναι ένα πολύ μικρό shutter στην μετάβαση από την μία οθόνη στην άλλη, κάτι που δεν είχα στην kit kat όπου η μετάβαση ανάμεσα στις οθόνες ήταν εντελώς smooth.

Διευκρινίζω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι μετάνιωσα που έβαλα lolli, ούτε ότι θα γύρναγα στην kit kat για οποιοδήποτε λόγο, μια χαρά ευχαριστημένος είμαι! Απλά βλέπω τόσα πολλά σχόλια που λένε ότι με την lolli ξαφνικά το κινητό τους πετάει, που έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως φταίει κάτι με την συσκευή μου...

 

Υ/Γ: Εννοείται ότι μετά από την αναβάθμιση και πριν το στήσιμο έκανα cache wipe/factory reset.

 

Υ/Γ 2: Το battery drain από τα google play services το έχω παρατηρήσει κι εγώ και είναι αρκετά έντονο δυστυχώς, αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι που θα διορθωθεί πολύ σύντομα, ίσως και στο επόμενο update.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που λένε ότι μετά από την αναβάθμιση σε lolli το κινητό πετάει. Ναι, αισθητικά είναι πολύ πιο όμορφο. Ναι, τα καινούρια notifications τα σπάνε! Αλλά όχι ότι ξαφνικά πετάει. Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο στήσιμο που είχα στην kit kat και έχω βάλει τον Nova όπως είχα και πριν. Στις εφαρμογές δεν μπορώ να παρατηρήσω καμία αισθητή διαφορά ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο, μου φαίνεται ίδιος ο χρόνος απόκρισης. Η μόνη διαφορά που παρατηρώ είναι ένα πολύ μικρό shutter στην μετάβαση από την μία οθόνη στην άλλη, κάτι που δεν είχα στην kit kat όπου η μετάβαση ανάμεσα στις οθόνες ήταν εντελώς smooth.

Διευκρινίζω ότι αυτό δεν σημαίνει ότι μετάνιωσα που έβαλα lolli, ούτε ότι θα γύρναγα στην kit kat για οποιοδήποτε λόγο, μια χαρά ευχαριστημένος είμαι! Απλά βλέπω τόσα πολλά σχόλια που λένε ότι με την lolli ξαφνικά το κινητό τους πετάει, που έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως φταίει κάτι με την συσκευή μου...

 

Υ/Γ: Εννοείται ότι μετά από την αναβάθμιση και πριν το στήσιμο έκανα cache wipe/factory reset.

 

Υ/Γ 2: Το battery drain από τα google play services το έχω παρατηρήσει κι εγώ και είναι αρκετά έντονο δυστυχώς, αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι που θα διορθωθεί πολύ σύντομα, ίσως και στο επόμενο update.

 

Εγω παλι απο τα 300 mb ελευθερα κατα το boot του κινητου πλεον με την Lollipop εχω 450-500.

και στο multitasking δε κλεινει εφαρμογες απο μονο του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Wtf??? Βλέπετε;

 

Το botnet της Google ειναι γνωστο :p

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της μπαταρίας έπεσε οπότε και ξανά έκανα επαναφορά μήπως και κάποια εφαρμογή δεν καθισε καλά και έκανε την ζημιά. παρατήρησα και άλλο bug με τα on screen buttons όπου ήταν αποκλειστικά σε μαύρο background, ακόμα και στην Home screen. Τώρα διορθώθηκε.

 

Πιστεύω πως η Lollipop δεν ήταν έτοιμη σε καμία περίπτωση. Βιαστηκαν να κάνουν την μεγάλη μετάβαση. Κρίμα γιατί η kitkat ήταν πολύ σταθερή και απροβλημάτιστη.

 

Και εγώ δεν έχω σκοπό να γυρίσω πίσω αλλά θέλει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της μπαταρίας έπεσε οπότε και ξανά έκανα επαναφορά μήπως και κάποια εφαρμογή δεν καθισε καλά και έκανε την ζημιά. παρατήρησα και άλλο bug με τα on screen buttons όπου ήταν αποκλειστικά σε μαύρο background, ακόμα και στην Home screen. Τώρα διορθώθηκε.

 

Πιστεύω πως η Lollipop δεν ήταν έτοιμη σε καμία περίπτωση. Βιαστηκαν να κάνουν την μεγάλη μετάβαση. Κρίμα γιατί η kitkat ήταν πολύ σταθερή και απροβλημάτιστη.

 

Και εγώ δεν έχω σκοπό να γυρίσω πίσω αλλά θέλει δουλειά

Στη μπαταρια θα συμφωνησω

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Στην προβολή τέρμα κάτω λέει μετάδοση οθόνης..

Ξέρει κανεις τι είναι αυτο;

Παιζει να δουλέψει με το παρακατω dongle που παρηγγειλα δοκιμαστικά;

http://m.ebay.com/itm/171529850886?txnId=1344303543007

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά πιστευώ δουλευει η κατεβάζεις και την εφαρμογή ezCast και κανεις την δουλεια σου σαν άρχοντας . youtubeit το εψαχνα και εγώ πρόσφατα

και αυτό ειναι αρκετά καλή επιλογή

http://www.ebay.com/itm/Android-TV-Box-HDMI-multimedia-WiFi-Miracast-Airplay-Dongle-Recepteur-Transmettr-/181593854206?tfrom=171529850886&tpos=top&ttype=price&talgo=undefined

Edited by vyzantas
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το gsmarena, το motorola moto g 2015 θα έχει μεγαλύτερη μπαταρία (2390 mAh) και 16gb εσωτερική μνήμη!

 

http://www.gsmarena.com/motorola_moto_g_4g_(2015)-6991.php

992
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το gsmarena, το motorola moto g 2015 θα έχει μεγαλύτερη μπαταρία (2390 mAh) και 16gb εσωτερική μνήμη!

http://www.gsmarena.com/motorola_moto_g_4g_(2015)-6991.php

Κι άμα κάνει πάλι τόσα λίγα, ευχαρίστως να το ξαναγοράσουμε του χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το gsmarena, το motorola moto g 2015 θα έχει μεγαλύτερη μπαταρία (2390 mAh) και 16gb εσωτερική μνήμη!

 

http://www.gsmarena.com/motorola_moto_g_4g_(2015)-6991.php

 

Επίσης θα είναι 4G αλλά κατά τ'άλλα τα χαρακτηριστικά του θα είναι ακριβώς ίδια, κάτι που δεν με βρίσκει ιδιαίτερα σύμφωνο. Αν όχι ένα πιο γρήγορο επεξεργαστή, τουλάχιστον άλλο ένα gb ram έπρεπε να το βάλουν. Τρίτο μοντέλο με ίδιο hardware παραείναι νομίζω. Αναλόγως και την τιμή που θα παίξει βέβαια, αλλά πιστεύω ότι αν και αυτό παίξει στο 200αρι μέσα στο 2015 που θα κυκλοφορήσει, θα έχει χάσει αρκετά σε value for money...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά πιστευώ δουλευει η κατεβάζεις και την εφαρμογή ezCast και κανεις την δουλεια σου σαν άρχοντας . youtubeit το εψαχνα και εγώ πρόσφατα

και αυτό ειναι αρκετά καλή επιλογή

http://www.ebay.com/itm/Android-TV-Box-HDMI-multimedia-WiFi-Miracast-Airplay-Dongle-Recepteur-Transmettr-/181593854206?tfrom=171529850886&tpos=top&ttype=price&talgo=undefined

ναι μάλλον έπρεπε να πάρω καλύτερα αυτό:(

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχετε συνδεδεμένο το κινητό στον φορτιστή έχετε παρατηρήσει να μην αποκρίνεται καλά το touch screen;

Ενώ το είχε για φόρτιση ο ξάδερφος μου, στην lockscreen όπου έχει pattern όταν περνούσα το δάχτυλο μου πάνω στα dots είτε πηδούσε κάποια και πήγαινε στα επόμενα ή και κολλούσε σε ένα από αυτά.

Επίσης παρατήρησα το πρόβλημα και ενώ ήμουν μέσα στο app drawer ή στις homescreen.

 

Όλα αυτά ΜΟΝΟ όταν φορτίζει. Όταν λειτουργεί όλα είναι μια χαρά.

Στο κινητό δεν έχει έρθει ΟΤΑ η Lollipop, είναι ακόμη με KitKat.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει αυτό και δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση: "Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ενημερώσεις για τη συσκευή σας"

Τρέχουσα έκδοαη: 21.11.23.titan_retgb.retgball.en.GB

Καμιά ιδέα;

 

Με fastboot δε βλέπει την κάρτα SD.

Edited by nikomas50
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...