Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω που ειχα παρει το Ζ απο το κινητομανια ειχε ελληνικη rom απο μονο του μαλον το βλεπω να πηγαινω για Ζ5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσοχή!!! Υπάρχουν σκρουτζομάγαζα που κάνουν παραεισαγωγές, ειδικά μοντέλα που δεν έρχονται Ευρώπη και έχω "οδυνηρή" εμπειρία. Ζ3 dual (το οποίο ΔΕΝ εισάγετε επίσημα στην Ευρώπη) το αγόρασα από αγγελία και ο άνθρωπος που το αγόρασα μου έστειλε και το παραστατικό αγοράς από Ελληνικό σκρουτζομάγαζο. Όταν χρειάστηκα κάποια (μικρή ευτυχώς) επισκευή και το πήγα στην αρβάτο, "έφαγα" πόρτα και μάλιστα μου είπαν ότι δεν μπορούν να το επισκευάσουν ούτε με πληρωμή γιατί η επίσημη αντιπροσωπεία δεν τους προμηθεύει ανταλλακτικά γι' αυτό το μοντέλο και να με καλύψει το μαγαζί που το αγόρασα. Ψάχνοντας το κατάστημα ανακάλυψα ότι ήταν ένα γραφείο στον 2ο όροφο πολυκατοικίας που είχε κλείσει προ πολλούυυυυυ....:O:( Γι' αυτό προσοχή....
Link to comment
Share on other sites

το e-shop φερνει απο την sony mobile hellas η δικια της εισαγωγη γιατι απο εκει θα το παρω στα 325

 

Φίλε μου εγώ που πήρα το Ζ3 απ το e-shop πριν 2 βδομάδες που το είχε στο Crazy Sundays προσφορά 325 , ήταν γερμανικό της T-mobile.

Αλλά το μόνο θεματάκι που έχει είναι το bloatware της T και ότι στην εκκίνηση αντί για Xperia , γράφει T-Mobile.

Ο μόνος λόγος που το έχω αφήσει έτσι πάντος, είναι γιατί συνήθως τα γερμανικά πέρνουν νωρίτερα τα updates απ τα ελληνικά.

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει πάω να το πάρω από αυτούς να τελειώσουμε μαζί με την θήκη στα 357 βγήκε θα παραγγυλω και το γιαλυ και τέλος πολύ καλύτερο από το πρώτο Ζ που εχω

Δεν σου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο μόνος λόγος που το έχω αφήσει έτσι πάντος, είναι γιατί συνήθως τα γερμανικά πέρνουν νωρίτερα τα updates απ τα ελληνικά.

 

Τα γερμανικά unbranded, όχι branded. Έπρεπε να το κάνει ξεκάθαρο το e-shop ότι πρόκειται για branded συσκευή γιατί από ότι έχω καταλάβει, βάζει πολύ εύκολα το GR δίπλα από την περιγραφή της εκάστοτε συσκευής τους (ανεξαρτήτως εταιρίας).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα γερμανικά unbranded, όχι branded. Έπρεπε να το κάνει ξεκάθαρο το e-shop ότι πρόκειται για branded συσκευή γιατί από ότι έχω καταλάβει, βάζει πολύ εύκολα το GR δίπλα από την περιγραφή της εκάστοτε συσκευής τους (ανεξαρτήτως εταιρίας).

Ναι δυστυχώς τουλάχιστον από εκεί που είχα πάρει το Ζ ήταν χωρίς ετεριας λογότυπο

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρείται καλό να προσπαθήσω να το φλασάρω με ελληνική rom ;

Θέλει ξεκλείδωμα bootloader? Είναι μεγάλη διαδικασία;

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

Θά μπορούσαν να βάλουν το λογότυπο του e-shop

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλώς πρέπει να βρεις την ελληνική rom

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρείται καλό να προσπαθήσω να το φλασάρω με ελληνική rom ;

Θέλει ξεκλείδωμα bootloader? Είναι μεγάλη διαδικασία;

 

Δεν χρειάζεται ξεκλέίδωμα. Απλά βρίσκεις την ROM της χώρας που θες και την φλασάρεις με το Flashtool. Διάβασε και κανένα tutorial στο xda αν δεν έχεις γνώσεις επί του θέματος για να είσαι σίγουρος.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ξεκλέίδωμα. Απλά βρίσκεις την ROM της χώρας που θες και την φλασάρεις με το Flashtool. Διάβασε και κανένα tutorial στο xda αν δεν έχεις γνώσεις επί του θέματος για να είσαι σίγουρος.:)

 

Υπάρχει κάπου εύκαιρη η original ελληνική ROM , γιατί και εδώ στην πρώτη σελίδα του θέματος αυτές που έχει είναι οι rooted , και στο XDA ότι έχω βρει είναι με τον ένα η τον άλλο τρόπο customized.

 

Φαντάζομαι μετά το flashαρισμα δεν θα έχει πρόβλημα να πέρνει τις ελληνικές ΟΤΑ;

 

υγ.

Δεν θέλω να φανεί ότι πήρα φόρα και τα περιμένω όλα έτοιμα. Απλά ψάχνω καιρό στο forum για αυτές τις πληροφορίες και δεν βρήκα μέχρι τώρα ευκαιρία να γράψω.

Edited by anemobroxhs
προσθήκη υγ

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου εύκαιρη η original ελληνική ROM , γιατί και εδώ στην πρώτη σελίδα του θέματος αυτές που έχει είναι οι rooted , και στο XDA ότι έχω βρει είναι με τον ένα η τον άλλο τρόπο customized.

 

Δεν το γνωρίζω φίλε μου. Νομίζω υπάρχει σελίδα ειδικά για όλες τις ROMs στα Sony. Αλλά δεν θέλω να πω ανακρίβειες. Τι σε πειράζει αν είναι rooted;

 

Φαντάζομαι μετά το flashαρισμα δεν θα έχει πρόβλημα να πέρνει τις ελληνικές ΟΤΑ;

 

Όχι. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω φίλε μου. Νομίζω υπάρχει σελίδα ειδικά για όλες τις ROMs στα Sony. Αλλά δεν θέλω να πω ανακρίβειες. Τι σε πειράζει αν είναι rooted;

 

 

 

Όχι. ;)

 

Από θέμα ασφάλειας πιο πολύ.

Λόγο δουλειάς έχω ευαίσθητα δεδομένα στο τηλέφωνο, και δεν θα ήθελα ούτε να έχει ανοιχτό bootloader , αλλά και ούτε να είναι root ώστε να εγκαταστήσω απο βλακεία μου καμιά εφαρμογή που δεν πρέπει και να μου κλέψει data. Πιο πολύ σαν προστασία από την χαζομάρα μου παρά οτιδήποτε άλλο.

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό φίλε μου. :)

Ελπίζω να βρεις un-rooted ROM. Ίσως σε βοηθήσει κάποιο φίλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου εδινα την 5.1.1 αλά είναι για Ζ δυστυχώς βγήκε μια σοβαρή δουλειά και δεν προλαβενω να πάω να το παραπάνω το Ζ3 έπεσε και ή καθαρά δεύτερα οπότε αύριο ακυρώνεται ή παραγγελία δυστυχώς οπότε πάμε για Ζ5 ή στο περίμενε μπας και ξανάρθει
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου εύκαιρη η original ελληνική ROM , γιατί και εδώ στην πρώτη σελίδα του θέματος αυτές που έχει είναι οι rooted , και στο XDA ότι έχω βρει είναι με τον ένα η τον άλλο τρόπο customized.

 

Φαντάζομαι μετά το flashαρισμα δεν θα έχει πρόβλημα να πέρνει τις ελληνικές ΟΤΑ;

 

υγ.

Δεν θέλω να φανεί ότι πήρα φόρα και τα περιμένω όλα έτοιμα. Απλά ψάχνω καιρό στο forum για αυτές τις πληροφορίες και δεν βρήκα μέχρι τώρα ευκαιρία να γράψω.

 

Με το flashtool κατεβάζεις οποια rom θες....Την κατεβαζει την μετατρεπει και την περναει στο κινητο σου σχεδόν αυτόματα....

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ θα σου εδινα την 5.1.1 αλά είναι για Ζ δυστυχώς βγήκε μια σοβαρή δουλειά και δεν προλαβενω να πάω να το παραπάνω το Ζ3 έπεσε και ή καθαρά δεύτερα οπότε αύριο ακυρώνεται ή παραγγελία δυστυχώς οπότε πάμε για Ζ5 ή στο περίμενε μπας και ξανάρθει

 

Ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα!!! :wacko:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θά σου εδινα το αρχείο αλά είναι για xperia z και όχι Ζ3 το 5.1.1 τι δεν καταλάβες

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα!!! :wacko:

Επειδή έπεσε καθαρά δεύτερα από την πέμπτη ήταν τό κινητό στο μαγαζί σήμερα ήταν ή

Τελευταία ή μέρα για παραλαβή τεσπα θα πάω από Ζ σε Ζ5 ευχαριστώ για της απαντήσεις σας και καλή συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου εύκαιρη η original ελληνική ROM , γιατί και εδώ στην πρώτη σελίδα του θέματος αυτές που έχει είναι οι rooted , και στο XDA ότι έχω βρει είναι με τον ένα η τον άλλο τρόπο customized.

 

Φαντάζομαι μετά το flashαρισμα δεν θα έχει πρόβλημα να πέρνει τις ελληνικές ΟΤΑ;

 

υγ.

Δεν θέλω να φανεί ότι πήρα φόρα και τα περιμένω όλα έτοιμα. Απλά ψάχνω καιρό στο forum για αυτές τις πληροφορίες και δεν βρήκα μέχρι τώρα ευκαιρία να γράψω.

Εγώ τον Αύγουστο που το πήρα του πέρασα το ελληνικό unbranded firmware ακολουθώντας αυτό τον οδηγό:

http://www.xperiablog.net/2015/03/17/guide-to-installing-xperia-lollipop-using-xperifirm-and-flashtool/

 

Διάβασε τις σελίδες από αρχές Αυγούστου έχουν απαντηθεί πολλές φορές (@alextrella) απορίες για το φλασάρισμα official και μη firmware.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Μάλον θα περιμένω να βγει με το καλό το Marshmellow για να κάνω μια και καλή update και unbrand.

Απο περιέργεια... Στα unbranded τηλέφωνα πόσο χώρο έχετε ελεύθερο;

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδιά.

 

Ιδιοκτήτης Ζ3 απο ελληνικο κατάστημα, απειραχτο (οχι ρουτ κλπ).

Γενικά το φορτίζω σε μαγνητικό φορτιστή, πολύ σπάνια με Micro usb.

Λόγω ανάγκης χθες δοκίμασα να το φορτίσω με το micro usb Και δε φορτίζει. Δεν φταίνε φορτιστές και καλώδια. Εχω δοκιμάσει 2 φορτιστές, λαπτοπ, δύο καλώδια και άλλο τηλέφωνο για να το σιγουρέψω.

 

Μόλις βάζω το καλώδιο στο Ζ3 ανάβει στιγμιαία (κανα δευτερόλεπτο) το κόκκινο λεντ, και μετα δειχνει η οθονη το ποσοστό που απομένει, και μετά τελος... Έκανα σοφτ restart, εκανα restart σε safe mode, τίποτα.

 

Έχει τύχει σε κάποιον;

(το κακό είναι ότι δεν εχω μαζί μαγνητικό καλώδιο για να το δοκιμάσω να το φορτίσω....)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδιά.

 

Ιδιοκτήτης Ζ3 απο ελληνικο κατάστημα, απειραχτο (οχι ρουτ κλπ).

Γενικά το φορτίζω σε μαγνητικό φορτιστή, πολύ σπάνια με Micro usb.

Λόγω ανάγκης χθες δοκίμασα να το φορτίσω με το micro usb Και δε φορτίζει. Δεν φταίνε φορτιστές και καλώδια. Εχω δοκιμάσει 2 φορτιστές, λαπτοπ, δύο καλώδια και άλλο τηλέφωνο για να το σιγουρέψω.

 

Μόλις βάζω το καλώδιο στο Ζ3 ανάβει στιγμιαία (κανα δευτερόλεπτο) το κόκκινο λεντ, και μετα δειχνει η οθονη το ποσοστό που απομένει, και μετά τελος... Έκανα σοφτ restart, εκανα restart σε safe mode, τίποτα.

 

Έχει τύχει σε κάποιον;

(το κακό είναι ότι δεν εχω μαζί μαγνητικό καλώδιο για να το δοκιμάσω να το φορτίσω....)

Άρα κάτι πρέπει να συμβαίνει με την θύρα φόρτισης. Η μόνη λύση για εμένα είναι να το στείλεις στο σέρβις. Μην το πολυσκαλίζεις μην σπάσει καμία ακιδα στην θύρα και στο βγάλουν εκτός εγγύησης.

Άσε που έτσι δεν μπορείς να το συνδέσεις και σε υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα το μαγνητικό και φορτίζει. Οπότε η θύρα φταίει... Θα του κάνουν wipe στο σέρβις φαντάζομαι ε;

 

Update!

Και με κάποιο μαγικό τρόπο, φορτίζει κανονικά και από τη θύρα usb. Τρέλα!

Edited by VagST
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...