Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εξαρταται και τι κανεις. αμα αναβεις την οθονη μονο για παιχνιδι λογικο ειναι να κρατησει αρκετα λιγοτερο

 

Επειδή και παραπάνω έγινε αναφορά στα παιχνίδια και την κατανάλωση έχω να πω πως δεν ασχολούμαι καθόλου μα καθόλου με παιχνίδια.

Η χρήση που κάνω είναι βασικά σερφάρισμα και έπειτα φωτογραφίες, fb messeger, facebook, λίγο gmail, λίγες κλίσεις και λίγο skype... Αυτά.

Edited by path1980
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή και παραπάνω έγινε αναφορά στα παιχνίδια και την κατανάλωση έχω να πω πως δεν ασχολούμαι καθόλου μα καθόλου με παιχνίδια.

Η χρήση που κάνω είναι βασικά σερφάρισμα και έπειτα φωτογραφίες, fb messeger, facebook, λίγο gmail, λίγες κλίσεις και λίγο skype... Αυτά.

 

τοτε κατι παιζει. γτ κι εγω πιανω 5ωρα και 6ωρα. εγω εχω απενεργοποιησει ολη τη σαβουρα της γκουγκλ, κατι ταινιες google play , google+ Κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και παραπάνω έγινε αναφορά στα παιχνίδια και την κατανάλωση έχω να πω πως δεν ασχολούμαι καθόλου μα καθόλου με παιχνίδια.

Η χρήση που κάνω είναι βασικά σερφάρισμα και έπειτα φωτογραφίες, fb messeger, facebook, λίγο gmail, λίγες κλίσεις και λίγο skype... Αυτά.

Δεν έχεις καλά στατιστικά μπαταρίας.

Facebook/skype δεν έχω στο τηλέφωνο μού και δεν ξέρω πώς συμπεριφέρονται αυτές οι εφαρμογές.

Τώρα, αν κρατάς πολλή ώρα ανοικτή την κάμερα ίσως εκεί να έχεις απώλειες.

Είμαι με την 4.4.4 - root - Xposed, προς το παρόν δεν έχω σκοπό να βάλω την 5.0.2, βλέπω της τελευταίες ημέρες ότι ρουφάνε μπαταρία κάποια Google services

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και παραπάνω έγινε αναφορά στα παιχνίδια και την κατανάλωση έχω να πω πως δεν ασχολούμαι καθόλου μα καθόλου με παιχνίδια.

Η χρήση που κάνω είναι βασικά σερφάρισμα και έπειτα φωτογραφίες, fb messeger, facebook, λίγο gmail, λίγες κλίσεις και λίγο skype... Αυτά.

 

Αυτό που περιγράφεις δίνει 5-6 ώρες οθόνη! (εξαρτάται από παροχό = σήμα...) και παιχνίδια να έπαιζες 4+ ώρες οθόνη στη χειρότερη!

 

Αν θες και βρεις χρόνο πάρε backup = επαφές - φώτο - sms - email (τα accounts, αν είναι πολλά και αν έχει τέτοια επιλογή το app που έχεις = ώστε να μην τα περνάς ξανά) αν υπάρχει η δυνατότητα σε sdcard θα ήταν τέλειο

1 hard reset = καλό θα ήταν να πατήσεις επιδιόρθωση στο pc companion, επέλεξε σβήσιμο όλα (όχι τη sdcard, εννοείται)

2 κάνε τα update που θες στο google play (μη βάλεις άλλη εφαρμογή, μόνο ότι έχει το τηλέφωνο)

3 κλείσε το ίντερνετ = wifi & mobile data (αν τα backup είναι στο cloud =dropbox, κατεβάσετα πρώτα - > restart τη συσκευή

4 μην ανοίξεις το ίντερνετ, επανέφερε ότι μπορείς από το backup (εάν έχεις backup και από τα accounts για email = χρειάζεται ίντερνετ άρα το αφήνεις για αργότερα όπως και συνδέσεις σε social = facebook, βάλε τις ρυθμίσεις που θες = ήχους κ.α, παίξε με τη συσκευή δηλαδή, *να προτείνω να κλείσεις εφαρμογές που είναι γνωστό ότι τρώνε ενέργεια ακόμα και αν δεν τις χρησιμοποιείς =goggle+, music κ.α

5 πας διαχείριση ενέργειας, πρέπει να είναι όλα φυσιολογικά = οθόνη πρώτο και τα υπόλοιπα στο 1-3%, google play - service =0 αφού δεν έχεις ίντερνετ

6 ήρθε η ώρα να ανοίξεις το ίντερνετ, κάνε login στα social και άρχισε να κατεβάζεις τις εφαρμογές ΑΛΛΆ δύο δύο (με διαφορά ώρες) και πριν από τις επόμενες πάντα τσεκάρεις στη διαχείριση...

 

Εάν δεν στρώσει! δυστυχώς θα πρέπει να επισκεφθείς το σέρβις (να περάσουν αυτοί τη ρομ)

Edited by SpyGlass
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καλά στατιστικά μπαταρίας.

Facebook/skype δεν έχω στο τηλέφωνο μού και δεν ξέρω πώς συμπεριφέρονται αυτές οι εφαρμογές.

Τώρα, αν κρατάς πολλή ώρα ανοικτή την κάμερα ίσως εκεί να έχεις απώλειες.

Είμαι με την 4.4.4 - root - Xposed, προς το παρόν δεν έχω σκοπό να βάλω την 5.0.2, βλέπω της τελευταίες ημέρες ότι ρουφάνε μπαταρία κάποια Google services

Μια χαρά είναι η 5.0.2 δοκίμασε την

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις δίνει 5-6 ώρες οθόνη! (εξαρτάται από παροχό = σήμα...) και παιχνίδια να έπαιζες 4+ ώρες οθόνη στη χειρότερη!

 

 

Εάν δεν στρώσει! δυστυχώς θα πρέπει να επισκεφθείς το σέρβις (να περάσουν αυτοί τη ρομ)

 

Σωστός ! να συμπληρώσω, βάλε το τηλέφωνο σε σκέτο 2g

Επίσης αν έχεις κάρτα micro sd, είναι καινούρια ή την είχες σε άλλη συσκευή Και την έβαλες μετα στο z3 ?

Μια χαρά είναι η 5.0.2 δοκίμασε την

Έχω αρκετά module μέσω Xposed στη 4.4.4 και το τηλέφωνο δουλεύει στον αυτόματο πιλότο.

Για να παω στην 5χχ έχω "κόλλημα"..... Θέλω να δουλεύουν αυτά πού χρειάζομαι στον αυτόματο και όταν κάνω μεγάλο update κάνω και διαμόρφωση κάρτας sd. Αν ξενερωσω με κάτι στην 5χχ θα θέλω να γυρίσω στην 4χχ και θα είναι χαμένος χρόνος για εμένα. Ποτέ δεν λέω ποτέ αλλά με το σημερινό σκεπτικό μου λέω να περιμένω την 5.1

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και δεύτερο update σε Ελληνική unbranded συσκευή 17.4ΜΒ. Πάντως μου αρέσει πολύ η lollipop ROM της SONY.

Kαι εμένα.

Πολύ καλή δουλειά. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αγόρασα το κινητό την Πέμπτη που μας πέρασε. Όλα καλά, δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα αν εξαιρέσουμε ότι το πλαίσιο από την πλευρά των κουμπιών έχει λίγο μεγαλύτερο κενό με το γυαλί σε σχέση με την άλλη πλευρά.

Αναβάθμισα με lollipop και χθές το βράδυ ενώ ήμουν σε stamina mode και στο internet χρησιμοποιώντας mobile data, το κινητό από μόνο του έσβηνε τα data και μετά από 10" τα ενεργοποιούσε πάλι. Το σήμα δεν χανόταν, μόνο τα data αναβόσβηναν κάθε περίπου 10". Το έκανα restart χωρίς επιτυχία. Απενεργοποίησα το stamina πάλι τα ίδια. Όταν απενεργοποίησα εγώ το mobile data και το ενεργοποίησα πάλι σταμάτησε να το κάνει. Ξαναέβαλα και stamina και από χθες μέχρι τώρα όλα καλά. Παρόμοιο θέμα βρήκα εδώ:

http://forum.xda-developers.com/z3-compact/help/occasionally-lose-mobile-data-connection-t2928074

Έχει τύχει σε κανέναν;

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

για καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιων στο μανιουαλ κλειστε το steady shot,,,η φωτογραφια ερχεται με μεγαλυτερη λεπτομερεια και με περισσοτερη πληροφορια.
Link to comment
Share on other sites

για καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιων στο μανιουαλ κλειστε το steady shot,,,η φωτογραφια ερχεται με μεγαλυτερη λεπτομερεια και με περισσοτερη πληροφορια.
με full ήλιο έξω ίσως, αν έχεις σταθερό χέρι, διαφορετικά σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι καλύτερα με σταθεροποίηση εικόνας γιατί χωρίς δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ευκρινής η φωτογραφία (φαίνεται θολούρα σε full zoom). Edited by GTherion
Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ αυτό που σου λέω στο ζ3,και σχεδόν σε όλες τις κόμπακτ μηχανές, έτσι δουλεύουν τα steady shot, κόβουν πληροφορία από ευκρίνεια.
Link to comment
Share on other sites

με full ήλιο έξω ίσως, αν έχεις σταθερό χέρι, διαφορετικά σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι καλύτερα με σταθεροποίηση εικόνας γιατί χωρίς δεν υπάρχει περίπτωση να βγει ευκρινής η φωτογραφία (φαίνεται θολούρα σε full zoom).

 

1.Το Steadyshot στο Έξυπνη ενεργοποίηση ή στο τυπικό ?

2.Το greenify τι λέει?Αξίζει να το βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ αυτό που σου λέω στο ζ3,και σχεδόν σε όλες τις κόμπακτ μηχανές, έτσι δουλεύουν τα steady shot, κόβουν πληροφορία από ευκρίνεια.

 

Το ξέρω αλλά χίλιες φορές κομμένη πληροφορία παρά θολή φωτογραφία. Στο video θα συμφωνήσω πως έχει μεγάλη διαφορά στην ευκρίνεια αν απενεργοποιήσεις το steadyshot, στις φωτογραφίες όμως λειτουργεί διαφορετικά, η απώλεια είναι ελάχιστη και σίγουρα προτιμότερη από μια έστω και ελάχιστα κουνημένη φωτογραφία. Σε τελείως ιδανικές συνθήκες φωτισμού και με ακίνητο θέμα τότε ναι καλύτερα απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, σαν να μη πόσταρα καν :rolleyes:

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

1.Το Steadyshot στο Έξυπνη ενεργοποίηση ή στο τυπικό ?

2.Το greenify τι λέει?Αξίζει να το βάλω?

 

SteadyShot™

When recording a video, it can be difficult to hold the device steady. The stabiliser helps by compensating for the small movements of your hand.

 

Intelligent active

Activate to remove the overall and detailed camera shakes.

Standard

Activate to remove the high-frequency camera shakes.

Off

The stabiliser is turned off.

 

Τελικά το "Τυπικό" κάνει πιο ελαφριά επεξεργασία για τη βελτίωση της κίνησης σε σχέση με το "Έξυπνη ενεργοποίηση"

 

Τώρα προσωπικά όταν κρατάω σταθερό το τηλέφωνο για εγγραφή το έχω απενεργοποιημένο και όταν την βλέπω paparazzi ή κινηματογραφιστής με εναλλαγές στις γωνίες λήψης και περπάτημα το έχω ενεργό. lol

 

Το greenify πιστεύω πως δεν χρειάζεται αφού υπάρχει από την Sony το Stamina mode.

Edited by GTherion
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, σαν να μη πόσταρα καν :rolleyes:

 

για να μην απανταμε προφανως δεν μας εχει τυχει. :p:p:p δεν το θεωρω ανησυχητικο παντως

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "Τυπικό" κάνει πιο ελαφριά επεξεργασία για τη βελτίωση της κίνησης σε σχέση με το "Έξυπνη ενεργοποίηση"

 

Τώρα προσωπικά όταν κρατάω σταθερό το τηλέφωνο για εγγραφή το έχω απενεργοποιημένο και όταν την βλέπω paparazzi ή κινηματογραφιστής με εναλλαγές στις γωνίες λήψης και περπάτημα το έχω ενεργό. lol

 

Το greenify πιστεύω πως δεν χρειάζεται αφού υπάρχει από την Sony το Stamina mode.

 

μα αλλη δουλεια κανει το stamina mode και αλλη το greenify

Link to comment
Share on other sites

Όχι greenify ρε παιδιά σε συσκευή με 3gb ram. Το βάζαμε όταν είχαμε συσκευές με 1gb.
Link to comment
Share on other sites

Όχι greenify ρε παιδιά σε συσκευή με 3gb ram. Το βάζαμε όταν είχαμε συσκευές με 1gb.

Κάνεις λάθος, με το greenify πετυχαίνεις σωστοτερη διαχείριση ενέργειας.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "Τυπικό" κάνει πιο ελαφριά επεξεργασία για τη βελτίωση της κίνησης σε σχέση με το "Έξυπνη ενεργοποίηση"

 

Τώρα προσωπικά όταν κρατάω σταθερό το τηλέφωνο για εγγραφή το έχω απενεργοποιημένο και όταν την βλέπω paparazzi ή κινηματογραφιστής με εναλλαγές στις γωνίες λήψης και περπάτημα το έχω ενεργό. lol

 

ναι,βασικα ο μεσος χρηστης που δεν εχει ιδιαιτερη εμπειρια ισως χρειαζεται να το χρησιμοποιει to steady shot,,,ποτε σε φωτογραφια, εγω προσωπικα ,δεν το ενεργοποιω,σε οτι καμερα και να εχω,, χαλαει την εικονα και το αποτελεσμα δεν ειναι καλο,εχω σταθερο καδρο και ουτε για πλακα δεν το ανοιγω.

Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, με το greenify πετυχαίνεις σωστοτερη διαχείριση ενέργειας.

 

Αρκεί να μην ενεργοποιήσεις τα πειραματικά στοιχεία.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ακουστε κι αυτο! πηρα την συσκευη την παρασκευη και εκανα εγκατασταση την lolipop ota μιας και ηταν διαθεσημη! απο τοτε μου κανει το εξης: κανω απενεργοποιηση την συσκευη και οταν την ανοιξω, μου ενεργοποιει τα δεδομενα το bluetooth την τοποθεσια το nfc και τερμα δυνατη την φωτεινοτητα κι ας τα εχω απενεργοποιημενα απο πριν!! επισης, στην αρχικη οθονη μου εμφανιζει παλι τα πλακακια what's new παρ'ολο που τα εχω διαγραψει!

τα απενεργοποιω παλι απο την αρχη ολα αυτα κι αν σβησω (τελειως) το κινητο και το ξανανοιξω θα τα ενεργοποιησει απο μονο του!

ειπαμε ειναι smart phone, περνουν πρωτοβουλιες απο μονα τους αλλα οχι κι ετσι :p

εκανα ξανα την εγκατασταση μεσω του pc companion αλλα τπτ, παλι τα ιδια!

καμια ιδεα/προταση;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5565hondasport.jpg
Link to comment
Share on other sites

ακουστε κι αυτο! πηρα την συσκευη την παρασκευη και εκανα εγκατασταση την lolipop ota μιας και ηταν διαθεσημη! απο τοτε μου κανει το εξης: κανω απενεργοποιηση την συσκευη και οταν την ανοιξω, μου ενεργοποιει τα δεδομενα το bluetooth την τοποθεσια το nfc και τερμα δυνατη την φωτεινοτητα κι ας τα εχω απενεργοποιημενα απο πριν!! επισης, στην αρχικη οθονη μου εμφανιζει παλι τα πλακακια what's new παρ'ολο που τα εχω διαγραψει!

τα απενεργοποιω παλι απο την αρχη ολα αυτα κι αν σβησω (τελειως) το κινητο και το ξανανοιξω θα τα ενεργοποιησει απο μονο του!

ειπαμε ειναι smart phone, περνουν πρωτοβουλιες απο μονα τους αλλα οχι κι ετσι :p

εκανα ξανα την εγκατασταση μεσω του pc companion αλλα τπτ, παλι τα ιδια!

καμια ιδεα/προταση;

 

Εκανες επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων μετα την εγκατασταση της αναβαθμισης?Αν οχι καντο και λογικα θα στρωσει..

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...