Jump to content

Coolpad F2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσον αφορα την καταναλωση ραμ στις miui αν δεν θελετε να τρωει τοσο πολυ πατε developer options >memory optimization και διαλλεγετε Low ή Middle .Μετα με ενα restart είστε κομπλε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οσον αφορα την καταναλωση ραμ στις miui αν δεν θελετε να τρωει τοσο πολυ πατε developer options >memory optimization και διαλλεγετε Low ή Middle .Μετα με ενα restart είστε κομπλε

 

Η αλήθεια είναι ότι τόσο καιρό που τις δουλεύω δεν τις έχω σκαλισει σε αυτό το τομέα. Ευχαριστώ για την πληροφορία, τη ρύθμισα έτσι και περιμένω να δω συμπεριφορά.

 

Λοιπόν και το link από την miui7 5.9.12 είναι έτοιμο.

https://mega.nz/#!aEp2WCzI!IDCWGZwtiq_ZeCHHKKfizVuUWjFTLd31IMvDl3tOOHk

Για την εγκατάσταση σύμφωνα με τον οδηγό που έχω στις προηγούμενες σελίδες.

Τώρα αν υπάρχει προηγούμενη έκδοση πάρτε ένα backup από recovery, περάστε την νέα έκδοση και τέλος πάλι από recovery, restore μόνο τα data και είστε έτοιμοι χωρίς να χαθούν αρχεία -ρυθμίσεις. Τουλάχιστον εμένα μου βγαίνει.

 

Πληροφορίες για τη rom,

 

bbs.zhiyoo.com/forum.php?mod=viewthread&tid=9741978&mobile=yes

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τόσο καιρό που τις δουλεύω δεν τις έχω σκαλισει σε αυτό το τομέα. Ευχαριστώ για την πληροφορία, τη ρύθμισα έτσι και περιμένω να δω συμπεριφορά.

 

Λοιπόν και το link από την miui7 5.9.12 είναι έτοιμο.

https://mega.nz/#!aEp2WCzI!IDCWGZwtiq_ZeCHHKKfizVuUWjFTLd31IMvDl3tOOHk

Για την εγκατάσταση σύμφωνα με τον οδηγό που έχω στις προηγούμενες σελίδες.

Τώρα αν υπάρχει προηγούμενη έκδοση πάρτε ένα backup από recovery, περάστε την νέα έκδοση και τέλος πάλι από recovery, restore μόνο τα data και είστε έτοιμοι χωρίς να χαθούν αρχεία -ρυθμίσεις. Τουλάχιστον εμένα μου βγαίνει.

 

Πληροφορίες για τη rom,

 

bbs.zhiyoo.com/forum.php?mod=viewthread&tid=9741978&mobile=yes

 

Αφου πέρασα τη ρομ 3 φορές, κατα την εκκινηση κολλάει στο micloud. Βγάζει ενα σφάλμα. Ξαναγυρισα στην 5.8. Να αναφέρω οτι έκανα wipe 3 φορές

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την official v.0,55 πριν λίγες μέρες και ενώ νόμιζα ότι όλα έγιναν σωστά, διαπιστώνω ότι δεν έχει εγκατασταθεί το supersu. Προσπαθώντας να το περάσω απ' το play store βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει γίνει root στη συσκευή. Ξαναέτρεξα αρκετές φορές μέσα απ' το recovery το root.zip (και από την sd card και από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου) αλλά δεν γίνεται τίποτα με το supersu και η συσκευή παραμένει non-root.

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό? Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αφου πέρασα τη ρομ 3 φορές, κατα την εκκινηση κολλάει στο micloud. Βγάζει ενα σφάλμα. Ξαναγυρισα στην 5.8. Να αναφέρω οτι έκανα wipe 3 φορές

Και γω την περασα σημερα .Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα .Δηλαδη η ρομ ειναι μια χαρα οποτε κατι άλλο φταιει .

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγκατέστησα την official v.0,55 πριν λίγες μέρες και ενώ νόμιζα ότι όλα έγιναν σωστά, διαπιστώνω ότι δεν έχει εγκατασταθεί το supersu. Προσπαθώντας να το περάσω απ' το play store βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει γίνει root στη συσκευή. Ξαναέτρεξα αρκετές φορές μέσα απ' το recovery το root.zip (και από την sd card και από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου) αλλά δεν γίνεται τίποτα με το supersu και η συσκευή παραμένει non-root.

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό? Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?

 

Τι εννοεις δεν γινεται τιποτα ; Ισως να μην εχεις το σωστο root.zip

Link to comment
Share on other sites

To root.zip το κατέβασα από το link στον οδηγό του φιλόσοφου (#944). Ένα αρχείο περίπου 3,5ΜΒ είναι.

Την πρώτη φορά που το έτρεξα, μετά την εγκατάσταση της rom v.055, φάνηκε στην οθόνη

το εικονίδιο supersu, αλλά όταν πήγα να του κάνω update στο play store, έβγαλε το μήνυμα

ότι η συσκευή δεν είναι root πρέπει να γίνει. Τώρα πλέον που ξανατρέχω το root.zip δεν εμφανίζεται καν το εικονίδιο supersu

Link to comment
Share on other sites

Αφου πέρασα τη ρομ 3 φορές, κατα την εκκινηση κολλάει στο micloud. Βγάζει ενα σφάλμα. Ξαναγυρισα στην 5.8. Να αναφέρω οτι έκανα wipe 3 φορές

 

Αν είχε κάπου θέμα θα την προσπερναγα, τώρα εκεί οπότε έπρεπε αλλά και μετά το μνμ σου δουλεύει κανονικά.

3 μέρες τώρα δε θυμάμαι να ειδα κάτι.

Γενικά χωρίς πολλά θαύματα οι miui τα πάνε καλά για custom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To root.zip το κατέβασα από το link στον οδηγό του φιλόσοφου (#944). Ένα αρχείο περίπου 3,5ΜΒ είναι.

Την πρώτη φορά που το έτρεξα, μετά την εγκατάσταση της rom v.055, φάνηκε στην οθόνη

το εικονίδιο supersu, αλλά όταν πήγα να του κάνω update στο play store, έβγαλε το μήνυμα

ότι η συσκευή δεν είναι root πρέπει να γίνει. Τώρα πλέον που ξανατρέχω το root.zip δεν εμφανίζεται καν το εικονίδιο supersu

 

Δεν κάνεις και ένα κόπο να δοκιμάσεις και το root για την 5αρα, ποτέ δε ξέρεις... :O

Link to comment
Share on other sites

Τι σου λεει στο twrp τι μηνυμα βγαζει;

 

Ενώ τρέχει και φορτώνει κανονικά το root.zip στο recovery,

εικονίδιο supersu δεν εμφανίζεται. Το κατεβάζω από play store

αλλά όταν πάω να το ανοίξω βγάζει το μήνυμα :

 

There is no SU binary installed, and SuperSu cannot install it. This is a problem.

If you just upgrated to Android 4.3, you need to manually re-root-consult the

relevant forums for your device!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τρέχει και φορτώνει κανονικά το root.zip στο recovery,

εικονίδιο supersu δεν εμφανίζεται. Το κατεβάζω από play store

αλλά όταν πάω να το ανοίξω βγάζει το μήνυμα :

 

There is no SU binary installed, and SuperSu cannot install it. This is a problem.

If you just upgrated to Android 4.3, you need to manually re-root-consult the

relevant forums for your device!

 

Το playstore δεν μας απασχολει μην το κατεβαζεις το supersu γιατι αν δεν εχει εγκατασταθει σωστα δεν θα δουλεψει .Το προβλημα είναι οταν φορτωνεις το root.zip πρέπει στο log να σου βγαζει κάποιο μήνυμα δεν μπορει.Νομιζω είπες οτι εχεις την v55 . Δεν θυμαμαι αν δουλευε το root ή επρεπε να το περασουμε σαν update πανω σε προηγουμενη εκδοση που ηταν rooted

Edited by gamiolero
Link to comment
Share on other sites

Το playstore δεν μας απασχολει μην το κατεβαζεις το supersu γιατι αν δεν εχει εγκατασταθει σωστα δεν θα δουλεψει .Το προβλημα είναι οταν φορτωνεις το root.zip πρέπει στο log να σου βγαζει κάποιο μήνυμα δεν μπορει.Νομιζω είπες οτι εχεις την v55 . Δεν θυμαμαι αν δουλευε το root ή επρεπε να το περασουμε σαν update πανω σε προηγουμενη εκδοση που ηταν rooted

 

 

Ακολούθησα οδηγία Φιλόσοφου και έκανα root μέσα από CoolManager (#254).

Νομίζω είναι root τώρα. Ανοίγει το supersu, battery calibration κλπ

Link to comment
Share on other sites

θελω δημοσια να ευχαριστησω τον filosofos 77........το παλικαρι απο την πρωτη στιγμη με βοηθησε τα μεγιστα,σπαταλωντας ωρα απο τον χρονο του,απαντωντας στις επαναλαμβανομενες κλησεις μου και στις ηλιθιες ερωτησεις μου....του προτεινα να τον πληρωσω να μ το φτιαξει αυτος και προς τιμην του μ αρνηθηκε και προσφερε τις γνωσεις του αφιλοκερδως για να με βοηθησει......φιλε μου σε ευχαριστω,....θα τον πιουμε τον καφε.....
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου τον φιλόσοφο 77 για την αλληλεγγύη και την αλτρουιστική του διάθεση.

Χάρη στην υπομονή και την άμεση ανταπόκρισή του κατάφερα ''να ξαναδώσω ζωή'' στο coolpad, μετά από αρκετές

μέρες που βρισκόταν εκτός λειτουργίας.

Είναι αλήθεια ότι χωρίς τον φιλόσοφο, αλλά και τα υπόλοιπα μέλη που κατέχουν το αντικείμενο και παρέχουν αφιλοκερδώς

τεχνική υποστήριξη μέσα από το forum, τα πράγματα θα ήταν αρκετά πιο δύσκολα για εμάς τους πιο αρχάριους που έχουμε

επιλέξει να αγοράσουμε τηλέφωνο από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθωντας να περασω twrp με το cambiar recovery.apk,μετα τη δευτερη επιλογη μου εμφανιζει ενα μηνυμα es compatible con este modelo,estamos tratando de.Και δεν συνεχιζει.

Ειμαι με την πολυγλωσσικη (rooted) απο vickmall.Εχει συμβει σε καποιον?

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθωντας να περασω twrp με το cambiar recovery.apk,μετα τη δευτερη επιλογη μου εμφανιζει ενα μηνυμα es compatible con este modelo,estamos tratando de.Και δεν συνεχιζει.

Ειμαι με την πολυγλωσσικη (rooted) απο vickmall.Εχει συμβει σε καποιον?

 

Λοιπόν διότι αναφερθηκε και σε άλλο φίλο με την ίδια rom, απλά ξυλωστε την! Έχει παρα πολλά προβλήματα, άλλωστε τους την είχα ζητήσει αλλά δε τη στέλνανε για αυτό το λόγο όπως είπαν. Από την άλλη είναι φαντάζομαι σε Android 5,έτσι λοιπόν όπως έχω αναφέρει για την εγκατάσταση του recovery TWRP πρέπει να μπει πρώτα android 4.4.x και μετά συνεχίζεις με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστησω και εγω τον filosofos 77 για την απιστευτη βοηθεια του!Εκει που ειχα σηκωσει τα χερια ψηλα καταφερα να περασω την miui και να γινει το κινητο ακρως λειτουργικο!
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω την τελευταία 4.4 από εδώ http://yun.baidu.com/wap/l...403776&third=0 αλλά κάνει 10 ώρες να κατέβει.

Μπορώ να την κατεβάσω από κάπου αλλού πιο γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις την official 55 οριστε το λινκ που μου εστειλε οταν χρειαστηκα ο filosofos77.

https://mega.nz/#!vRR0WRyA!b4VBRU5TW553moL973YDRvjqgKuwPedz8IAQPMBS_5s

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Το θέμα είναι οτι δεν το αναγνωρίζουν πλεον τα windows. Βάζω το usb τίποτα dead. Αλλαξα καλώδια, δοκίμασα διαφορετικά usb ports, διαφορετικά PC, τίποτα

μαλλον τα έπαιξε το usb port του κινητου. καμια συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Το θέμα είναι οτι δεν το αναγνωρίζουν πλεον τα windows. Βάζω το usb τίποτα dead. Αλλαξα καλώδια, δοκίμασα διαφορετικά usb ports, διαφορετικά PC, τίποτα

μαλλον τα έπαιξε το usb port του κινητου. καμια συμβουλή?

 

1ον ) φορτιζει το κινητο ; αναβει το λαμπακι ;

2ον) εαν ναι , εχεις twrp εγκατεστημενο ;εαν εχεις μπες στο twrp και δοκιμασε να συνδεσεις το κινητο στο pc και δες αν στο εμφανισει

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Το θέμα είναι οτι δεν το αναγνωρίζουν πλεον τα windows. Βάζω το usb τίποτα dead. Αλλαξα καλώδια, δοκίμασα διαφορετικά usb ports, διαφορετικά PC, τίποτα

μαλλον τα έπαιξε το usb port του κινητου. καμια συμβουλή?

 

Εγώ έχω μια ερώτηση να σου κάνω, όπως είπε και ο Gamiolero, άσε το pc με το φορτιστή δείχνει ότι γεμίζει η μπαταρία ?

Τότε μόνο αν δεν. . . και με διάφορους που ξέρεις πως είναι Ok,μιλάμε για πρόβλημα εκεί και αλλαγή νέου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλόσοφε μήπως έχεις καμμιά καινούργια Miui ; Γιατι αυτη που εχω τωρα (5.9.12) μου κανει reboots στο ακυρο .

 

Σ εμένα δε κάνει reboot αλλά οπως και σ ολες τις miui που έχω δοκιμάσει έχει θέμα με το incall ui. Επισης λαγκαρει λιγο. Αισθητικα είναι πολυ ωραία. Μάθαμε τίποτα για official?

Link to comment
Share on other sites

Φιλόσοφε μήπως έχεις καμμιά καινούργια Miui ; Γιατι αυτη που εχω τωρα (5.9.12) μου κανει reboots στο ακυρο .

 

Ακόμα από τον ίδιο που κατεβάζω δεν έχει βάλει άλλη, θα πάρω αν είναι από άλλον που έχουν την miui7 5.9.18.

Όσο αφορά για θέματα, πραγματικά δεν έχω κάτι, ούτε reboots ούτε κολλήματα για την ώρα.Ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί εμένα είναι σχετικά ok.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...