Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα.

Έχω το lenovo vibe x2 εδώ και 9 μήνες και μεσα σε ένα βράδυ και ενώ φορτιζε σταμάτησε να δουλεύει κανονικά. Παρατήρησα εκείνη την ώρα ότι είχε ζεσταθει πολύ το καπάκι πίσω και ότι η οθόνη δεν άνοιγε. Αφού του έκανα επανεκκίνηση διαπίστωσα ότι το κινητό λειτουργεί κανονικά δέχεται κλήσεις αλλά δεν εμφανίζει στην οθόνη τίποτα. Το θέμα είναι ότι μερικές φορές η οθόνη λειτουργεί κανονικά αλλά για λίγο χρονικό διάστημα μετά πάλι τα ίδια κάνει λες και βραχυκυκλωνει κάτι μέσα και αναβοσβήνει. Το πήγα σε ένα τεχνικό και μου είπε ότι θέλει αλλαγή η οθόνη ότι έχει χαλάσει. Το θέμα είναι ότι είναι μόνο η οθόνη; γιατί και η μπαταρία ξεφορτιζει πολύ γρήγορα. Το κινητό το έχω αγοράσει από το minideal και δεν μου κάνουν αντικατάσταση της οθόνης. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Λογικα αλλαγη chipset ειναι και οχι οθονης.

Αφου το καταλαβαινεις να καει και να τελειωνει η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

 

Χτες αποφάσισα επιτέλους να περάσω την X2-EU ROM! Καθώς το έχω ξανακάνει (να flashάρω μια ROM), δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με αυτό. Δεν έχω κάνει ακόμα root το κινητό, ούτε πέρασα TWRP και modem. Προχώρησα στα updates και έφτασα μέχρι την S223 της EU ROM. Δηλαδή μόλις πέρασα από Kit Kat σε Lolipop.

 

ΑΛΛΗ αίσθηση! Λες και έχω νέο κινητό! Όλα τα προβληματάκια που ανέφερα σε παραπάνω post μου εξαφανίστηκαν! Θα επανέλθω όταν το χρησιμοποιήσω λίγο με Lollipop. Ακόμα δεν έχω περάσει τις επόμενες ενημερώσεις, αλλά μάλλον θα το κάνω. Όσο για root και λοιπά... είδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αλλαγη chipset ειναι και οχι οθονης.

Αφου το καταλαβαινεις να καει και να τελειωνει η μπαταρια.

Μπορεί και αυτό αλλά από τι μπορεί να προήλθε; τι να κάνω δεν το αναλαμβάνει κανένας ούτε καν η lenovo γιατί λέει ότι είναι από Κίνα και δεν το φτιάχνει ούτε με χρέωση δικιά μου. Ξέρεις κάποιος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αλλαγη chipset ειναι και οχι οθονης.

Αφου το καταλαβαινεις να καει και να τελειωνει η μπαταρια.

 

Αλλάζει το chipset? Ξέρει κάποιος πως μπορώ να το επιδιόρθωσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω εδω και περιπου 8 μηνες το κινητο και απλα εχω αλλαξει την ρομ σε ευρωπαικη με την διαδικασια που ακολουθησα απο αυτο το ποστ.Εχω ακομα το android 4.4.2 και θελω να το κανω αναβαθμιση. Μου βγαζει συνεχως το μηνυμα για αναβαθμιση αλλα δεν το κανω γιατι κατι ειχα διαβασει παλιοτερα εδω οτι πρεπει να αλλαξω και κατι αλλο απο μονος μου μεσα απο το kingroot και δεν εχω ιδεα. Μπορει να με βοηθησει καποιος;
Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

 

έχω το vibe x2 και τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει ένα πρόβλημα με την οθόνη. Υπάρχει συγκεκριμένο κομμάτι της οθόνης το οποίο δεν ανταποκρίνεται. Έβαλα το Lenovo Companion - Mobile και έκανα το τεστ για την οθόνη και το αποτέλεσμα ήταν αυτό (όπου άσπρα είναι τα σημεία που δεν ανταποκρίνεται η οθόνη):

http://i67.tinypic.com/2s926wx.jpg

 

Βρήκα στο φόρουμ της λενόβο ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα (δείτε εδώ), αλλά σε διαφορετικό σημείο στην οθόνη.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Μπορεί να είναι πρόβλημα λειτουργικού (έχω τη ROM του baralajbi)

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (και μάλιστα στο ίδιο σημείο) είχα και εγώ. Μην το καθυστερείς. Πέρασε και η κινέζικη Πρωτοχρονιά. Επικοινώνησε μαζί τους και στείλ' το με συστημένη επιστολή ΕΛΤΑ με ca 10€. Βγάζεις photo το γράμμα σου και την απόδειξη και τα στέλνεις στο paypal για να πάρεις πίσω τα έξοδα αποστολής. Εμένα πήγαν όλα καλά, τζάμπα όλα. Το μόνο τίμημα ήταν ο χρόνος. Το έστειλα 24 Δεκ 15 και το πήρα σήμερα (09 Μαρ 16) στα χέρια μου.

Edited by Micciman
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα καλο ειναι να χρησιμοποιειτε φορτιστες εως 1αμπερ ωστε να μην ζοριζεται την μπαταρια σας και να μην ζεσταινεται και η συσκευη κατα την φορτιση, απλα θα περιμενετε λιγο περισσοτερο για να φορτισει αλλα πιστευω θ αποφυγετε καποια θεματα...
Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (και μάλιστα στο ίδιο σημείο) είχα και εγώ. Μην το καθυστερείς. Πέρασε και η κινέζικη Πρωτοχρονιά. Επικοινώνησε μαζί τους και στείλ' το με συστημένη επιστολή ΕΛΤΑ με ca 10€. Βγάζεις photo το γράμμα σου και την απόδειξη και τα στέλνεις στο paypal για να πάρεις πίσω τα έξοδα αποστολής. Εμένα πήγαν όλα καλά, τζάμπα όλα. Το μόνο τίμημα ήταν ο χρόνος. Το έστειλα 24 Δεκ 15 και το πήρα σήμερα (09 Μαρ 16) στα χέρια μου.

 

Επειδή ακριβώς δεν θέλω να χάσω το κινητό για τόσες ημέρες, μίλησα μαζί τους (Pandawill) και μου πρόσφεραν 15 δολλάρια σαν αποζημίωση ώστε να αγοράσω εγώ touch screen και να τα περάσω με δική μου ευθύνη.

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς δεν θέλω να χάσω το κινητό για τόσες ημέρες, μίλησα μαζί τους (Pandawill) και μου πρόσφεραν 15 δολλάρια σαν αποζημίωση ώστε να αγοράσω εγώ touch screen και να τα περάσω με δική μου ευθύνη.

 

Το θεωρώ πολύ δύσκολο να αλλάξεις μόνος σου μόνο το touch. Εγώ είχα σπάσει την οθόνη και αρχικά πήρα μόνο το touch. Δε μπόρεσα να το αλλάξω και πήρα τελικά αυτή: http://www.ebay.com/itm/272097620246?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT με frame.

Την άλλαξα μόνος μου σύμφωνα με το βίντεο του Ρώσου:

 

Όλα καλά με την οθόνη, αλλά κάπου μάλλον έκανα ζημιά στην κάμερα και δε δουλεύει. Δεν έχω ανακαλύψει όμως ακόμα ποια από τις δύο. Το έχω ξεκούμπωτο ακόμα γιατί περιμένω και μία μπαταρία να αλλάξω μήπως και βελτιωθεί το θέμα της αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη σαρακοστη ενα λινκ για να κατεβασω το τελευταιο firmware,γιατι παω να του κανω update και ολο μου βγαζει σφαλμα και τι εκανα και unroot.Nα δοκιμασω να το φλασαρω μονος μου
Link to comment
Share on other sites

Mετά απο πολύ καιρό ξανά γράφω για το ενλογο τηλ διάβασα πολλά απο όσα είπατε με διάφορα προβλήματα το δικό μου είναι ένα μετά την τελευταία αναβάθμιση που έβγαλαν πέρσι και την έκανα το τηλ κολλάει κάποιες φορές και η ένταση απο το ακουστικό πρέπει να κάποιες φορές αν την ανεβάζω ξανά μόνος μου γενικά δεν πάει τόσο γρήγορα όσο πήγαινε

Και το δικό μου το αγόρασα απο εδώ απο ελληνικό μαγαζί απο το public

Υπάρχει λύση σε αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

μια ερώτηση.. η rom AP-ROW παίζει με 2 κάρτες sim η όχι?

Του έκανα format και προς το παρόν βλέπει μόνο την δεύτερη (nano)

ενώ η πρώτη δεν είναι διαθέσιμη..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

μια ερώτηση.. η rom AP-ROW παίζει με 2 κάρτες sim η όχι?

Του έκανα format και προς το παρόν βλέπει μόνο την δεύτερη (nano)

ενώ η πρώτη δεν είναι διαθέσιμη..

 

ROOT περασμα TWRP και μετα το modem image για να τα δει ολα !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

ROOT περασμα TWRP και μετα το modem image για να τα δει ολα !!!

thanks lazaros!του ειχα κανει format αλλαζοντας απο πριν τα αρχεια για το modem αλλα δουλευε η μια καρτα..εντελως τυχαια εβαλα το συρταρακι με τις καρτες πολυ αργα διαβαζοντας πρωτα την μια και στο καπακι την δευτερη.. κουλο αλλα δουλεψαν και οι δυο!Απλα οποτε κανω restart πρεπει να ακολουθω την ιδια διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να φλασαρω την modem.img plz κάποιος

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω. X2-ap kαι θέλω να φλας την modem. Img δε μ δουλεύει ι. Σιμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Ειναι πολυ σημαντικο αν ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να κανω downgrade το Κιτ Κατ στο Lenovo x2 Vibe!! πραγματικα εχω τεραστιο προβλημα με τα Lollipop!! Οποιος ξερει παιδες να μ στειλει!! ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Για οτι θεματα εχεις κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.Θα δεις οτι μικροθεματα θα λυθουν.Αμα υπαρχουν ακομα ψαξε καποιο walkthrough-how to βιντεο στο Youtube για το Downgrade.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια επαναφορα οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω. Αν δεν στρωσει εδω ειναι η επισημη kit kat.

http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-eu/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση....η έκδοση eu λεει δεν υποστηρίζει dual sim... Αν αλλάξουμε την ρομ με cn θα γίνει dual? Το tray της κάρτας στο eu είναι για 2 σιμ η για 1 σιμ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση....η έκδοση eu λεει δεν υποστηρίζει dual sim... Αν αλλάξουμε την ρομ με cn θα γίνει dual? Το tray της κάρτας στο eu είναι για 2 σιμ η για 1 σιμ;

μία .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!εχω ενα προβλημα που εχει ξανα παιξει...μετα απο αλλαγη τις ρομ CU σε AP δεν μου δουλευουν και οι δυο καρτες...βασικα η μια δεν εχει σημα και δεν την αναγνωριζει και συνηθως ειναι η cosmote!!τι παιζει;;τα φωτα σας please!!!

 

Σε απλα ελληνικα διοτι δεν το κατεχω και παρα πολυ αθλημα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά,

εχω και το γω το lenovo vibe x2 με τα γνωστά προβληματα με τις εφαρμογες που πεταει συνεχεια να κανεις install οποτε αποφασησα να περασω την rom του banjarami. Μεχρι εδω καλα, ειχα σκοπο να το κανω αυτο μες την βδομαδα!!!

Σημερα το πρωι ομως ειπα λιγο να παιξω με τον es exlporer και εσβησα δυο εφαρμογες συστηματος, το fm radio και το idea της lenovo που ουτε ξερω τι κανουν. τεσ πα το τηλεφωνο αμεσως κολλησε, εκανα ρεσταρτ και εχει μεινει στην αρχικη οθονη οταν ξεκιναει το τηλεφωνο και δεν κανει τιποτα!!!!!το συνδεω στον υπολογιστη και δεν το βλεπει, οποτε ουτε να το φλασαρω μπορω. εχεις κανεις ιδεα τι πρεπει να κανω???? ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...