Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις μου ηρθε αναβαθμιση ota στο vibe x2 και εκανα download ξεκινησε η εγκατασταση και μου εβγαλε error Μετα...

Εκανα επανεκκινηση και τωρα εχει μεινει στο λογοτυπο της lenovo οταν ανοιγει...

Τι κανω?

 

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Κατέβηκε το update και μόλις ήρθε η ώρα της αναβάθμισης η οθόνη κόλλησε μόνιμα στο λογότυπο της Lenovo.

Είχα την έκδοση s224 και rootαρισμένο το κινητό. Τώρα ότι μπορούμε να κάνουμε για να μην χάσουμε όλα τα αρχεία. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Κατέβηκε το update και μόλις ήρθε η ώρα της αναβάθμισης η οθόνη κόλλησε μόνιμα στο λογότυπο της Lenovo.

Είχα την έκδοση s224 και rootαρισμένο το κινητό. Τώρα ότι μπορούμε να κάνουμε για να μην χάσουμε όλα τα αρχεία. Καμιά ιδέα;

 

Κρατας πατημενο το Volume + & - και το power και οταν μπει σε recovery mode( ελπιζω οτι εχετε TWRP recovery) του λες να κανει power off γιατι απο οτι ειδα και εγω σε ενα Χ2 που μολις πηρα επιασε αυτο το κολπακι.

Οποτε μετα ανοιγεις το flash tool , φορτωνεις την S223 ΑΡ ROM και επιλεγεις ΜΟΝΟ το system & recovery να φλασαρεις.

Ετσι δεν θα σου χαθουν τιποτα......( το ιδιο εκανα και εγω στο δικο μου για να παρω τις αναβαθμισεις )

Προσοχη ....μονο με δικη σας ευθυνη !!!!! Εγω τα εκανα αυτα και επιασε.

Επισης μεγαλη προσοχη στο flash tool να ειναι με τικ το DA DL ( δειτε τη φωτο )

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=58895&d=1427885331

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αναβάθμιση, αλλά root δεν γίνεται με τίποτα...

 

Καλημερα.

Περνα με TWRP το SuperSU zip αρχειο .

Το εχω στα " χρησιμα αρχεια" στην πρωτη σελιδα.

Εμενα μου δουλεψε κανονικα.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Περνα με TWRP το SuperSU zip αρχειο .

Το εχω στα " χρησιμα αρχεια" στην πρωτη σελιδα.

Εμενα μου δουλεψε κανονικα.

 

Καλημέρα, έτσι το είχα κάνει στο προηγούμενο update και το είχα ξεχάσει.

 

Έχω άλλο θέμα τώρα. Επειδή ξαναπέρασα το system.img, τώρα πλέον δεν ξαναπερνάει τα updates με την σειρά, μου βγάζει συνεχώς failed στο πρώτο.

 

Μια χαρά δηλαδή...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια απεγκατασταση οτι root προγραμμα εχεις μεσα ......σβησε και οτι μπορει να

εχει μεινει απο αυτα......

system & recovery μονο βαλε απο την S223 και προσπαθησε παλι

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Κρατας πατημενο το Volume + & - και το power και οταν μπει σε recovery mode( ελπιζω οτι εχετε TWRP recovery) του λες να κανει power off γιατι απο οτι ειδα και εγω σε ενα Χ2 που μολις πηρα επιασε αυτο το κολπακι.

Οποτε μετα ανοιγεις το flash tool , φορτωνεις την S223 ΑΡ ROM και επιλεγεις ΜΟΝΟ το system & recovery να φλασαρεις.

Ετσι δεν θα σου χαθουν τιποτα......( το ιδιο εκανα και εγω στο δικο μου για να παρω τις αναβαθμισεις )

Προσοχη ....μονο με δικη σας ευθυνη !!!!! Εγω τα εκανα αυτα και επιασε.

Επισης μεγαλη προσοχη στο flash tool να ειναι με τικ το DA DL ( δειτε τη φωτο )

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=58895&d=1427885331

Δεν εχω twrp recovery δυστυχως.....

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία γνωστή Titanium Backup, αντιγραφή SD στο PC και format...

Θα το κάνω μάλλον για να πάρω το update. Το μόνο σπαστικό στην επαναφορά είναι ότι δεν επαναφέρονται οι εικόνες από το viber που έχεις στείλει στην συνομιλία. Φαίνεται κενό.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουριος στο forum.Αγορασα και εγω το lenovo vibe x2 dual sim CU version,μεσω ebay.Δεν ξερω και πολλα απο κινητα οποτε θα χρειαστω αρκετη βοηθεια,διαβασα καποιες απο τις προηγουμενες αναρτησεις αλλα δεν καταλαβα και πολλα πραγματα περι rout κλπ,

μολις ανοιξα το κινητο και εχω καποια προβληματα,αλλαξα γλωσσα και το γυρισα απο αγγλικα σε ελληνικα παρολα αυτα σε ορισμενα σημεια μου εμφανιζει και ελληνικα και αγγλικα και κινεζικα.

Επισης δεν μπορω να ξεφορτωθω τις κινεζικες εφαρμογες πχ lemon FM,foodpanda κλπ.

Και τελος ισως το σημαντικοτερο χωρις να ξερω και πολλα μπηκα στις ρυθμισεις για να κανω αναβαθμιση λογισμικου και μολις παταω απλα με πεταει και μου βγαζει ενα μηνυμα " δυστυχως η εφαρμογη Ρυθμισεις εχει σταματησει".

Μπορει καποιος να βοηθησει?

Edited by nikos_1994
Link to comment
Share on other sites

Το V40 εμενα μου δουλευει παρα πολυ καλα.

Πρεπει να περασεις το TWRP recovery, να κλεισεις το κινητο σου (Power off) και να μπεις σε recovery

Εκει θα πας στο install και θα διαλεξεις το αρχειο zip που ειναι το αρχειο εγκαταστασεις του modem.

Φυσικα απο πριν θα εχεις φροντισει να εχεις βαλει καπου χυμα και οχι μεσα σε φακελο το αρχειο

ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.

 

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση αλλά δυστυχώς είχα διορία να το κάνω εκείνο το βράδυ που έκανα το post γιατί ο φίλος μου έπρεπε να φύγει εξωτερικό. Το γύρισα στην kitkat.

 

Κατάλαβα τι πρέπει να γίνει , οπότε όταν επιστρέψει θα του το κάνω.

 

Απλά βρε παιδιά έτσι πως είναι γραμμένα τα post σας με το τι πρέπει να κάνουμε είναι μπέρδεμα. Δεν το λέω για κακό , για να βοηθήσω το λέω.

 

Ξεκίνησα από τον οδηγό που έχεις γράψει στο post #683 (για να πω την αλήθεια δεν μου χρειάστηκε γιατί την γνωρίζω την διαδικασία απλά έψαχνα πως θα αλλάξω το modem) και βρήκα την παραπομπή που έχεις βάλει για το post του Ipokrati για το πως αλλάζουμε το modem.

 

Ως εδώ ωραία. Από δω και πέρα είναι ένα μπέρδεμα.

 

Ο Ipokratis στο post #415 δίνει ένα link από ένα άλλο site που εξηγεί την διαδικασία αλλά είναι για άλλο κινητό οπότε δεν έχει σε εκείνο το site τα αρχεία του modem και ο ίδιος ο Ipokratis δεν τα δίνει σε κάποιο link.

 

Κατάφερα βρήκα τα αρχεία στο post #1794 που έχεις κάνει. Ενώ όμως ο Ipokratis στο post του μας λέει να χρησιμοποιήσουμε τον manual τρόπο από το site που παραθέτει, εσύ μας δίνεις τα αρχεία σε μορφή για TWRP αλλά δεν μας λες πουθενά στο post ότι είναι για να τα κάνουμε flash από TWRP.

 

Άντε εγώ ξέρω πέντε πράματα δεν είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτές τις διαδικασίες οπότε πες από βλακεία μου δεν δοκίμασα να τα κάνω flash από TWRP αλλά προσπαθούσα με τον manual τρόπο που είπε ο Ipokratis.

 

Φανταστείτε κάποιον άσχετο που δεν έχει κάνει καμιά φορά κάτι τέτοιο και προσπαθεί να βγάλει άκρη.

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν το λέω από κακιά, απλά πιστεύω ότι πρέπει να κάτσει κάποιος και να γράψει έναν σοβαρό οδηγό που να τα έχει όλα . Διαδικασία , αρχεία , τα πάντα.

 

Αν θέλετε πείτε μου να κάτσω να το κάνω εγώ απλά θα πρέπει κάποιος να κάτσει να τα δοκιμάσει μετά να μου πει αν έχω κάνει κάποιο λάθος γιατί δυστυχώς δεν έχω πλέον το κινητό στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω Λάζαρε για τη βοήθειά σου.

Τελικά έκλεισε το κινητό μου λόγω μπαταρίας μετά από ώρες "μαυρισμένης" οθόνης και το λογότυπο της lenovo σταμπαρισμένο. Στη συνέχεια το έβαλα για φόρτιση μέχρι το 50%, ετοίμασα το flash tool και πέρασα μόνο system και recovery. Άνοιξα το κινητό, δεν έχω χάσει τίποτα και όλα δουλεύουν ρολόι εκτός από το ότι έχω την αρχική έκδοση της AP ROM και όταν δοκιμάζω να εγκαταστήσω την επόμενη μου γράφει 'failed' στην εγκατάσταση. Από την στιγμή που το κινητό δουλεύει και δεν έχει χαθεί τίποτα δεν με ενοχλεί και τόσο απλά θα ήθελα να μπορέσω να περάσω και τα updates με κάποιον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς σας είχε κατεβάσει το καλοκαίρι το συγκεκριμένο αρχείο; http://4pda.ru/forum/dl/post/6605003/s224_AP_ota_TWRP.zip, το οποίο ήταν για να γίνει εγκατάσταση του προηγούμενου patch μέσω TWRP;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

την βοηθεια σας ρωτησα και ποιο κατω και δεν μου απαντησε κανεις ..εχω το χ2 το ελληνικο απο τον κοτσοβολο ..και εχω ενα θεμα ..οταν συνδεω ενα bluetooth ακουστικο δεν ακουγετε ο ηχος και ας ειναι συνδεδεμενο εχω δοκιμασει και σε αλλα και κανει το ιδιο ...σε σας δουλευει απαντηστε σας παρακαλω.....ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

την βοηθεια σας ρωτησα και ποιο κατω και δεν μου απαντησε κανεις ..εχω το χ2 το ελληνικο απο τον κοτσοβολο ..και εχω ενα θεμα ..οταν συνδεω ενα bluetooth ακουστικο δεν ακουγετε ο ηχος και ας ειναι συνδεδεμενο εχω δοκιμασει και σε αλλα και κανει το ιδιο ...σε σας δουλευει απαντηστε σας παρακαλω.....ευχαριστω

Φυσικα και δουλευουν, ειχα δοκιμασει 2 bt, τοσο με ap οσο και με kitkat, σε κινεζικο x2.

Αν δεν βρεις τι φταιει με ρυθμισεις κλπ, ρωτα στην αντιπροσωπεια, αφου το πηρες απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παραμένω με την S223, αφού δεν μπορώ πλέον να κάνω τις αναβαθμίσεις.

 

Διαπίστωσα ότι και τα δίκτυα αλλά και το WiFi λειτουργεί καλύτερα, καθώς και η μπαταρία κρατάει περισσότερο σε σχέση με την S224...

 

Μένω στην s223 και αφού φτιάξω την οθόνη βλέπουμε...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.εχω εδω και μισο χρονο την κινηταρα και φαγωθηκα να βαλω την ευρωπαικη ρομ.Εκανα ολες τις ενεργειες κανονικα κατεβαζοντας και τους v com mediatec usb drivers.Ειχα ενα θεμα εκει δεν εβλεπε το τηλ ο υπολογιστης,και εκει που χαρηκα και βλεπω ξεκιναει η διαδικασια ομορφα επιτελους στο flashtool μου βγαζει ενα error διακοπει την διαδικασια και το τηλ δεν ανοιξε απο τοτε.Ουτε θεμα φορτισης ειναι διοτι και εκει ουτε το κοκκινο λαμπακι της φορτισης αναβει!Το τηλεφωνο νεκρωσε.εχω μια σκεψη μηπως δεν κανει καλη επαφη το καλωδιο του usb η λογω παλαιοτητας του pc οι θυρες μου ειναι ψιλοαργεςWindows 7 χρησιμοποιω!Τα φωτα σας super users εμεινα χωρις τηλεφωνο στην κυριολεξια.:(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς δεν έπαθε κάτι. Δοκίμασε να ξαναφλασάρεις την ROM από την αρχή. Το κινητό με το που το συνδέεις στο PC θα μπαίνει σε preloader mode, έτοιμο να δεχτεί firmware.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Την ξαναφλασαρισα την περασε την ρομ επιτελους ξεζιπαρα και τα τρεια αρχεια μεσα στην επιλογη που ζηταει το scatter και πετυχε αλλα δεν εχει καθολου σημα και δεν αναγνωριζει την σιμ!Γιατι ρε ****το και φαινεται τοσο ωραια η S120 EU ROM.Tι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω φιλαρακι μου τους περασα τωρα παιδευομαι με την εγκατασταση eu rom 125

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναφλασαρισα την περασε την ρομ επιτελους ξεζιπαρα και τα τρεια αρχεια μεσα στην επιλογη που ζηταει το scatter και πετυχε αλλα δεν εχει καθολου σημα και δεν αναγνωριζει την σιμ!Γιατι ρε ****το και φαινεται τοσο ωραια η S120 EU ROM.Tι κανω λαθος?

 

Απλά χάθηκε το ΙΜΕΙ. Συμβαίνει στα περισσότερα mediatek. Πρέπει να το επαναφέρεις χειροκίνητα.

Ψάξε από την αρχή το θέμα και κάπου κάποιος το έχει αναφέρει πως γίνεται.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι γενικό.

Όποια rom και να δοκίμασα δεν έχω δει ποτέ 4G στα δεδομένα.

Είτε με κάρτα της Vodafone είτε με κάρτα της wind (αλλαγμένες και οι 2 τον Απρίλιο).

 

Με την rom CU την αρχική, στην κάρτα της wind (sim1) έβγαζε μήνυμα ότι δεν υποστήριζε η κάρτα LTE (Vodafone δεν δοκίμασα γιατί ήταν στην sim2)

 

Με την rom του barjalabi..... δεν έβγαζε το μήνυμα αλλά πάλι δεν είδα 4G.

Με την AP version και οι δύο κάρτες πάλι δίνουν έως H+ (sim1 wind, sim2 Vodafone).

 

Στα δικά σας κινητά βλέπετε όλοι 4G?

Να σημειώσω ότι οι αλλοι 2 φίλοι που τα παραγγείλαμε μαζί, βλέπουν κανονικά 4G με Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναφλασαρισα την περασε την ρομ επιτελους ξεζιπαρα και τα τρεια αρχεια μεσα στην επιλογη που ζηταει το scatter και πετυχε αλλα δεν εχει καθολου σημα και δεν αναγνωριζει την σιμ!Γιατι ρε ****το και φαινεται τοσο ωραια η S120 EU ROM.Tι κανω λαθος?

Δυο μπορεί να συμβαίνουν

Χαθηκαν τα ΙΜΕΙ ή δεν εχεις περασει τα modem firmware απο την CU ROM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να σας ρωτήσω κάτι γενικό.

Όποια rom και να δοκίμασα δεν έχω δει ποτέ 4G στα δεδομένα.

Είτε με κάρτα της Vodafone είτε με κάρτα της wind (αλλαγμένες και οι 2 τον Απρίλιο).

 

Με την rom CU την αρχική, στην κάρτα της wind (sim1) έβγαζε μήνυμα ότι δεν υποστήριζε η κάρτα LTE (Vodafone δεν δοκίμασα γιατί ήταν στην sim2)

 

Με την rom του barjalabi..... δεν έβγαζε το μήνυμα αλλά πάλι δεν είδα 4G.

Με την AP version και οι δύο κάρτες πάλι δίνουν έως H+ (sim1 wind, sim2 Vodafone).

 

Στα δικά σας κινητά βλέπετε όλοι 4G?

Να σημειώσω ότι οι αλλοι 2 φίλοι που τα παραγγείλαμε μαζί, βλέπουν κανονικά 4G με Vodafone.

 

Εχεις ενεργοποιηση το 4G στη Vodafone ?

Επισης ενημερωτικα θα σου πω οτι μπορεις να εχεις 4G και στη δευτερη καρτα.....πως ?

Ρυθμισεις->Διαχειριση καρτας SIM-> ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ

Eκει μπορεις να επιλεξεις πια καρτα θα σου εχει 4G !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενεργοποιηση το 4G στη Vodafone ?

Επισης ενημερωτικα θα σου πω οτι μπορεις να εχεις 4G και στη δευτερη καρτα.....πως ?

Ρυθμισεις->Διαχειριση καρτας SIM-> ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ

Eκει μπορεις να επιλεξεις πια καρτα θα σου εχει 4G !!!

 

ναι

στην ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ από κάτω στο

Καταχώρηση για υπηρεσίες 4G/3G

Εχω επιλεγμένη πάντα από πια κάρτα να επιλέγει 4G/3G

 

Επίσης στα ΔΙΚΤΥΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ--> ΠΡΟΤΙΜΩΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΔΙΚΤΥΟΥ--.> έχω επιλέξει την πρώτη επιλογή που αναφέρει και το LTE. αν και νομιζω αυτό αφορά την τηλεφωνία και μόνο.

 

Αύριο θα δοκιμάσω με τις sims των άλλων που βλεπουν 4G, μηπως φταίνει οι κάρτες μου.

 

Thanks Lazaros

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την μεγάλη παρέα . Χρειάζομαι τη βοήθειά σας . Σας αναφέρω μια σύντομη προϊστορία της συσκευής για να καταλάβετε καλύτερα . Η συσκευή αγοράστηκε από Κίνα (δίκατρη) με CU ROM . Κάποια στιγμή έγινε αναβάθμιση σε X2-CU_USR_ST1443_5.5.1_1410241921_MP11V1.9_Lang_EKL και μετά σε X2-AP_ROW_S223_150528 . Αμέσως μετά την εγκατάσταση ήρθε OTA Update S224 , έγινε και Root με Kingroot .

Επειδή η συσκευή θα πουληθεί σκέφτηκα να την Ξε-ρουτάρω , να κάνω και το OTA Update S228 . Την αναβάθμιση σε S228 δεν μπορεί να την κάνει παρόλο που την ξερουτάρησα . Προσπάθησα να ξαναφλασάρω την X2-AP_ROW_S223_150528 . Όταν όμως συνδέω το USB στο τηλέφωνο για να ξεκινήσει το Flash Tool να φλασάρει τη ROM , αυτό απλός αρχίζει να φορτίζει .

Κάποια βοήθεια τί μπορεί να συμβαίνει ;

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...