Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 730


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Η αλήθεια είναι ότι -στο θέμα της τιμής- το κινητό είναι σαν το...Χρηματιστήριο. Θα περιμένω λοιπόν κι εγώ λίγο και αφού παράπονα δε βλέπω "κλείδωσα". Θα επανέλθω με νέα κατόπιν αγοράς... Αν στο μεταξύ έχετε ακόμα σχόλια, μου λέτε, πάσα πληροφορία δεκτή. Όσο για τη θήκη το θέμα είναι οικουμενικό... Απλά αναρωτιόμουν αν πραγματικά αξίζει να παχύνει κι άλλο το κινητό. Ήδη, το πολυκαρβονικό είναι καλό και ανταλλάξιμο και σχετικά φθηνό (19,90 μαζί με κάποια εξαρτήματα επάντω του), οπότε μάλλον προστασία η οθόνη θέλει με κάποια ανθεκτική μεμβράνη, όχι απλή.

 

Το τηλεφωνο ειχε φτασει καποια στιγμη 172 ευρω.

Τωρα εχει 233.

Μιλαμε παντα για τα σκρουτζομαγαζα.

Η τιμη του στα μαγαζια ηταν 269 οταν πρωτοηρθε και τωρα εχει πεσει 239.

Οσοι περιμενετε να παει 150 στα κανονικα μαγαζια θα περιμενετε 1 χρονο περιπου.Εχει πεσει ιδη αρκετα δεν βλεπω να πεφτει κιαλο συντομα...

Τα προηγουμενα lumia αυτο εδιξαν.

Εγω το αγορασα 150 σαν τον φιλο μερικα posts πισω απο κανονικο μαγαζι .Η τιμη ηταν τοσο χαμηλη γιατι ηταν απο ιδικη προσφορα της Μicrosoft σε ελαχιστα κομματια (2) και ας ειναι καλα ενας φιλος που μου το ειπε.

 

Για θηκη προτεινω να παρετε μια συλικονης.

Δεν το χοντραινει πολυ το κινητο και ειναι πολυ ομορφη.

Για μεμβρανη νομιζω δεν χρειαζεται μιας και εχει gorilla glass 3.

Πολυ ανθεκτικο στις γρατζουνιες. Και κοπιδι να βαλετε πανω δεν χαραζεται.

Μπορει ομως να γρατζουνιστει απο μικρους κοκκους αμμο για παραδειγμα ( παντελονια τζιν πετροπλυμενα ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

περιμενω αυτο το tempered glass

 

http://www.ebay.co.uk/itm/361207133586?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

και του φοραω αυτη την θηκη που δεν το χοντραινει και δεν γλυστραει

 

http://www.ebay.co.uk/itm/281475205236?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα απο τον κοτσοβολο με παζαρια 215 πιο φτηνα απο σκρουτζ και ελληνικης αντιπροσωπειας

αψογο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για όσους ψάχνουν για καλύτερη τιμή

http://www.bestprice.gr/item/2154388009/nokia-lumia-730-dual.html?qid=31tfaNz0ET3_fda08&seq=1

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα απο τον κοτσοβολο με παζαρια 215 πιο φτηνα απο σκρουτζ και ελληνικης αντιπροσωπειας

αψογο ειναι

Πώς το κατάφερες;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα να το πάρω όταν η τιμή είχε ανέβει στα ύψη και το πήρα από Κωτσόβολο με παζάρι στα 208€.

Ευτυχώς γιατί η πρώτη συσκευή που πήρα έβγαλε πρόβλημα (έχανε το σήμα μετά από κάποια ώρα) και μου το αντικατέστησαν αμέσως. Κατά τα άλλα πετάει το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Να άλλο ένα θέμα που "παίζει" πολύ. Χάνει σήμα...Όσοι ξέρετε από WP υπάρχει περίπτωση με μελλοντική αναβάθμιση να λυθεί το θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποια κομμένη SIM??? Αν όχι κάνε ένα soft reset και αν δεν δουλέψει πήγαινε σε κάποιο Nokia Care... Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά που το πήρατε σε τόσο καλή τιμή. Εφόσον είναι χαμηλότερη από skroutzομάγαζα για μένα θα ήταν πρώτη επιλογή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που το έχω καμία εβδομάδα το κινητό δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στο σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το πρόβλημα με το σήμα του κινητού είναι υπαρκτό, από ότι φαίνεται, και όχι μόνο στις αρχικές παρτίδες, όπως είχε ακουστεί... και είναι hardware πρόβλημα, από ότι λένε, όχι software, οπότε δεν παίζει να λυθεί με update...

 

Ο προβληματισμός μου....

 

Ψήνομαι πολύ να το πάρω, αλλά διαβάζοντας το πρόβλημα που βγάζει, καθώς και για το service της nokia στην Ελλάδα, (call me arvato) το ξανασκέφτομαι...

 

Επίσης, τα skroutzoμάγαζα το έχουν αρκετά φτηνά... 40-50 ευρώ διαφορά σε σχέση με τις μεγάλες αλυσίδες, αλλά σε περίπτωση εμφάνισης του προβλήματος, παίρνουν το DOA ή τρέχα γύρευε... να καταλήξω με επισκευασμένο κινητό που το πλήρωσα για καινούριο δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το πρόβλημα με το σήμα του κινητού είναι υπαρκτό, από ότι φαίνεται, και όχι μόνο στις αρχικές παρτίδες, όπως είχε ακουστεί... και είναι hardware πρόβλημα, από ότι λένε, όχι software, οπότε δεν παίζει να λυθεί με update...

 

Ο προβληματισμός μου....

 

Ψήνομαι πολύ να το πάρω, αλλά διαβάζοντας το πρόβλημα που βγάζει, καθώς και για το service της nokia στην Ελλάδα, (call me arvato) το ξανασκέφτομαι...

 

Επίσης, τα skroutzoμάγαζα το έχουν αρκετά φτηνά... 40-50 ευρώ διαφορά σε σχέση με τις μεγάλες αλυσίδες, αλλά σε περίπτωση εμφάνισης του προβλήματος, παίρνουν το DOA ή τρέχα γύρευε... να καταλήξω με επισκευασμένο κινητό που το πλήρωσα για καινούριο δεν παίζει...

 

Ένα λόγος που πλήρωσα κάτι παραπάνω και το πήρα από το ΠΛΑΙΣΙΟ ήταν αυτός, για να μην έχω πρόβλημα και να τρέχω στα άλλα μαγαζιά. Επειδή όμως και εγώ το έψαξα αρκετά πριν το πάρω, γενικά δε θα έχεις πρόβλημα στο service από όπου και αν το πάρεις.

 

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα που λες με το σήμα, όλα τα βγάζουν κάποιο πρόβλημα. Έχεις μπει σε forum για το iPhone. Και αυτά βγάζουν πρόβλημα αλλά αν είχες τα λεφτά δε θα το σκεφτόσουν.

 

Εγώ σαν χρήστης του σου το προτείνω ανεπιφύλακτα, σε εμένα όλα πάνε (προς το παρόν) μια χαρά. Εγώ το πήρα σαν δεύτερο κινητό (για τη δουλειά) και τελικά το γύρισα και το χρησιμοποιώ κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνφορουμίτες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι κάτοχος Android (ένα απίστευτα απροβλημάτιστο και αξιόπιστο Desire S -ναι ξέρω θα με περάσετε για...αρχαιολόγο! ) αλλά δεν έχω πρόβλημα να πέσω στα "βαθιά" ενός άλλου λειτουργικού. Δεν είμαι πάντως freak με mods ή apps. Αυτά που ήθελα από ένα κινητό είναι να είναι δίκαρτο, να έχει καλή -και εναλλασσόμενη- μπαταρία, μεγάλη οθόνη για να βλέπω χωρίς τα γυαλιά μου, αλλά κυρίως καλή φωτογραφική που ήταν πολύ σημαντικό κριτήριο. Μετά από έρευνα έπεσα επάνω στο 730, το είδα και live σε κάποιο μεγαλοκατάστημα, κι ύστερα, αναζητώντας κάποια στοιχεία για δαύτο, έπεσα εδώ http://discussions.nokia.com/t5/Lumia/LUMIA-730-CALL-AND-NETWORK-CONNECTIVITY-PROBLEM/td-p/2990243 και φρέναρα! Γι αυτό και πήρα το θάρρος να ρωτήσω κατόχους αυτού του κινητού.

 

εχει αναφερθει τετοιο προβλημα εδω?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι από κάποιους κατόχους αλλά δεν πρέπει να είναι γενικό το θέμα... Υπάρχει εξάλλου και το DOA για να είναι καλυμμένος...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες. Όταν έχεις να κάνεις με την τεχνολογία όλα είναι πιθανά αν ήταν έτσι οποιοδήποτε κινητό βγει και βγάλει ένα πρόβλημα δεν θα έπρεπε να το αγοράζει κανένας άλλος.Όμως δεν συμβαίνει αυτό. Εγώ το έχω ενα μήνα και Δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ οτι όλα είναι τέλεια, μια εταιρία θα βγάλει προϊόν 100% αξιόπιστο, είναι λογικό δεδομένης της μαζικής παραγωγής των προϊόντων. Αυτό που με προβληματίζει, είναι το DOA και κατά πόσο θα γίνει δεκτό, αυτό είπα στο παραπάνω ποστ. Δεν έχω θέμα να δώσω 50-60 ευρώ παραπάνω, αρκεί να είμαι καλυμμένος σε τέτοια περίπτωση.

 

Όσο αφορά την εγγύηση, η Arvato είναι γνωστή για τις καθυστερήσεις, την υγρασία, και την άσχημη συμπεριφορά προς τους πελάτες, από ότι φαίνεται σε διπλανό θέμα. Για κανένα λόγο δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους, αν, και δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα, που η nokia έγινε microsoft. Αν κάποιος έχει πληροφορίες παραπάνω, παρακαλώ να τις μοιραστεί.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα δεν εχει κανενα προβλημα.

Το lumia 730 μια χαρα ειναι παιδια.

Το lumia 535 ειναι αυτο που σε ολα τα κομματια εχει προβλημα το touch.

Μεμονομενες περιπτωσεις ειναι λογικο να υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ οτι όλα είναι τέλεια, μια εταιρία θα βγάλει προϊόν 100% αξιόπιστο, είναι λογικό δεδομένης της μαζικής παραγωγής των προϊόντων. Αυτό που με προβληματίζει, είναι το DOA και κατά πόσο θα γίνει δεκτό, αυτό είπα στο παραπάνω ποστ. Δεν έχω θέμα να δώσω 50-60 ευρώ παραπάνω, αρκεί να είμαι καλυμμένος σε τέτοια περίπτωση.

 

Όσο αφορά την εγγύηση, η Arvato είναι γνωστή για τις καθυστερήσεις, την υγρασία, και την άσχημη συμπεριφορά προς τους πελάτες, από ότι φαίνεται σε διπλανό θέμα. Για κανένα λόγο δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους, αν, και δεν γνωρίζω τι γίνεται τώρα, που η nokia έγινε microsoft. Αν κάποιος έχει πληροφορίες παραπάνω, παρακαλώ να τις μοιραστεί.

 

Κοίτα αλλα παιδιά που είχαν πρόβλημα με τα κινητά τους τα πήραν και τους έδωσαν άλλα. Τα είχαν πάρει από μεγάλα μαγαζιά. (Πλαίσιο κλπ) Πάντως αν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα δε νομίζω να μη σου το αλλάξουν. Εξ' άλλου στη χειρότερη εσύ θα το πας σε κάποιο Νοκια Care και όχι στην Avarto απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το αγορασα και εγω σημερα με συμβολαιο στην cytanet για την ωρα ολα πανε ρολοι δεν εχω το παραμικρο θεμα και ευχομαι να μην το εχω ποτε μου. Το πρωτιμαω αυτο το κινητο παρα το Nokia Lumia 530 που ειχα (βασικα το αγορασα πριν απο δυο εβδομαδες στις 14/2/2015 συγκεκριμενα και λογο του οτι δεν ειχε μπροστινη καμερα ειπα να παρω αυτο το 730 που εχει και ειναι και με μεγαλη οθοναρα 4.7.)

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καλησπερα μου αντιμετοπιζω δυο προβληματα το πρωτο μου προβλημα ειναι οτι δεν συγχωνιζεται αμεσα το φβ Messenger για να μου ερχονται τα μηνυματα το ιδιο λεπτο που στελονται και οταν πηγαινω να ανεβασω μια φωτογραφια στο φβ αργει περνει περιπου στα 10-15 λεπτα απαραδεχτω προβλημα για Windows Phone οταν ειχα Android , iOS οι φωτογραφιες ανεβενονταν αμεσος στο φβ τι να κανω για την επιλυση τον δυο ζητηματων μου ;

To δευτερο προβλημα το ειχα και στο Nokia Lumia 530 (14/2/2015 ημερομηνια αγορας του) , και στο Nokia Lumia 520 (7/1/2014 ημερομηνια αγορας του)

Σας ευχαριστω πολυ. Κατα τα αλλα να χτυπησω ξυλο ΟΛΑ ΟΚ :D

Edited by ccypruss000

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το Facebook το κάνει καμιά φορά αυτό... Τώρα για το messenger θα σου πρότεινα ένα reinstall... Προσωπικά στο κινητό (Windows Phone) οι ειδοποιήσεις μου έρχονται πιο γρήγοραααπό το Android tablet μου...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το Facebook το κάνει καμιά φορά αυτό... Τώρα για το messenger θα σου πρότεινα ένα reinstall... Προσωπικά στο κινητό (Windows Phone) οι ειδοποιήσεις μου έρχονται πιο γρήγοραααπό το Android tablet μου...

Ναι φιλε μου αλλα σημερα πηγα να ανεβασω μια φωτογραφια που την εβγαλα με την εφαρμογη Lumia Camera και καθυστερουσε παρα πολυ 15+ λεπτα περιμενα οκ τωρα θα μ πεις φταιει και το γεγονος οτι ειμουν σε καφετερια πολλοι ειχαν τα wifi τους ανοιχτα στα κινητα τους στα ταβλετσ τους καταλαβενω αλλα ε οχι και να μην ανεβενει καθολου η φωτογραφια μετα που πηγα να ανεβασω ακομα δυο σε γενικες γραμμες ανεβηκαν οχι αμεσα ουτε γρηγορα αλλα καλα σχετικα. Δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι αυτο το προβλημα ; :/

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδία σήμερα (μετά από δύο εβδομάδες που έχω το κινητό) παρατήρησα το εξής. Οι φωτογραφίες που τραβάω έχουν ανάλυση 5,3 megapixels και όχι 6,7. Δεν έχω βρει καμία ρύθμιση σχετική.

 

Μπορείτε να δείτε εσείς τα dimensions των δικών σας φωτογραφιών και να μου πείτε. Γιατί αν είναι να το πάω σε κανένα Nokia care.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...