Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 730


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και την περασμένη εβδομάδα πήρε και το Update της Denim... άρα από αναβαθμίσεις μια χαρά τα πηγαίνει...
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 730 είναι πολύ καλύτερο τηλέφωνο από το 535. Έχει καλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση και clearblack, 6,7 mp οπίσθια κάμερα ένατι 5 mp του 535 και μπορεί να τραβήξει Full HD video (1080p) έναντι 480p. Παίρνει κανονικά updates και σε λίγο καιρό και windows 10. Όσο για την Denim υπάρχει προεγκατεστημένη. :)

 

Ναι και εγώ την ίδια άποψη έχω σχετικά με το 535 απλά η τιμή είναι πολύ δελεαστική. Έβλεπα και το 735 αλλά η διαφορά της τιμής τους με το 730 είναι μεγάλη και για το 4G που υποστηρίζει εδώ στη Ελλάδα άστα να πάνε.

 

Και την περασμένη εβδομάδα πήρε και το Update της Denim... άρα από αναβαθμίσεις μια χαρά τα πηγαίνει...

 

ΟΚ σας ευχαριστώ με πείσατε :rolleyes: Αυτά πιστεύω είσαι σημαντικά τα updates και να μην έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό όπως με το 535 και το touch bug.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο αν κάποιος το γνωρίζει. Σε κάποια μαγαζιά (skroutz) το κινητό εμφανίζεται με μεγάλη διαφορά τιμής σε σχέση με τα μεγάλα μαγαζιά πχ ΠΛΑΙΣΙΟ, Public κλπ. Υπάρχει περίπτωση να είναι από τρίτες χώρες και να μη παίρνει Updates στην ώρα του ? (ή και καθόλου) Προς τι αυτή η διαφορά (50 - 70 ευρώ και παραπάνω)

Edited by trianta99
Link to comment
Share on other sites

Το 730 είναι πολύ καλύτερο τηλέφωνο από το 535. Έχει καλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση και clearblack, 6,7 mp οπίσθια κάμερα ένατι 5 mp του 535 και μπορεί να τραβήξει Full HD video (1080p) έναντι 480p. Παίρνει κανονικά updates και σε λίγο καιρό και windows 10. Όσο για την Denim υπάρχει προεγκατεστημένη. :)

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζει 4g

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τιμής οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας, αλλά από άλλη ευρωπαϊκή, πράγμα όμως που δεν σε επηρεάζει στο ελάχιστο...
Link to comment
Share on other sites

τα updates τα παίρνει ούτως ή αλλως εφόσον δωθούν από τη Microsoft για τη συσκευή. Από κει και πέρα είναι θέμα παρόχου (πχ Vodafone, AT&T, T-Mobile κτλ) αλλά και τοποθεσίας (μπορεί το rollout στην Κίνα να αρχίσει σήμερα και στην Ελλάδα 1 βδομάδα μετά). Αυτά δε χρειάζεται να σε απασχολούν. Τα updates θα τα πάρει (και αν ακολουθεί η Microsoft την ίδια τακτική) θα λαμβάνει σίγουρα updates για τους υπόλοιπους ~14 μήνες (αν θυμάμαι κάποτε ίσχυε αυτό των 18 μηνών). Παρόλα αυτά μη σε ανησυχεί και πάλι διότι πολλά παλαιά μοντέλα της εταιρείας αναβαθμίστηκαν κι ας ήταν 2+ χρόνια στην κυκλοφορία.

 

Το κινητό είναι καταπλητικό και δεν έχει κολλήσει ούτε και λίγο εως τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,σκέφτομαι κι εγώ να το πάρω για δεύτερη συσκευή.

Φαντάζομαι ότι η οθόνη θα είναι εξαιρετική και δεν θα εχουν αναφερθεί τίποτα προβλήματά.

Από ηχείο τι λέει?

Ταχύτητα φαντάζομαι ολα καλά.

Πιο κατάστημά να επιλέξω ώστε να εχω σωστή εγγύηση?

Επίσης,δεν το εχω δει από κοντά,σαν χρώμα άραγε πιο.πορτοκαλί η πράσινο?

Οταν μιλάω στην μία κάρτα θα δουλεύει και η δεύτερη?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια glance screen δεν εχει ετσι??

Σαν δικαρτο πως τα παει απο κολληματα?? Εχετε παρατηρησει τιποτα??

Για πειτε...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,σκέφτομαι κι εγώ να το πάρω για δεύτερη συσκευή.

Φαντάζομαι ότι η οθόνη θα είναι εξαιρετική και δεν θα εχουν αναφερθεί τίποτα προβλήματά.

Από ηχείο τι λέει?

Ταχύτητα φαντάζομαι ολα καλά.

Πιο κατάστημά να επιλέξω ώστε να εχω σωστή εγγύηση?

Επίσης,δεν το εχω δει από κοντά,σαν χρώμα άραγε πιο.πορτοκαλί η πράσινο?

Οταν μιλάω στην μία κάρτα θα δουλεύει και η δεύτερη?

 

Και εγώ φίλε μου το ζαχαρώνω. Από ότι έχω δει σε ένα Public το κινητό είναι πολύ καλό, γρήγορο, απροβλημάτιστο.

 

Σχετικά με την εγγύηση σε μια επικοινωνία που είχα με ένα μαγαζί από το skroutz μου είπαν ότι το έχουν πιο φτηνά επειδή το φέρνουν από ευρωπαϊκή αντιπροσωπία (πχ Πολωνία κλπ). Η εγγύηση ισχύει κανονικά γιατί είναι πανευρωπαϊκή. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Τώρα όσον αφορά το χρώμα εμένα το πορτοκαλί μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Η κάρτες δουλεύουν κανονικά και οι δύο (http://www.nokia.com/gr-el/support/product/lumia730-dual-sim/smartguidance/?action=singleTopic&topic=GUID-F20A8244-5364-4E81-893B-37BEBE1434A8-8_10_1#) ή στα αγγλικά (http://lumiaconversations.microsoft.com/2014/07/30/smart-dual-sim-lumia-explained/)

Link to comment
Share on other sites

το κινητο τοπαρελαβα σφραγιστο.Ο πρωτος αριθμος μου βγαζει οτι ειναι σε εγγυηση, ενω το δευτερο ΙΜΕ μου λεει οτι δεν εχει εγγυηση, τι να πω?Οι ωρες ομιλιας ειναι οι δικες μου.

 

Κατεβάζω αναβάθμιση... δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται... επανέρχομαι με την ολοκλήρωση...

 

Από την 14167 πήγα στην 14226. Δεν γνωρίζω τι αλλαγές φέρνει... οποίος γνωρίζει ας μας πει και εμάς.

γεια σας, απο που βλεπω αυτα τα νουμερα που αναφερετε?ευχαριστω

Edited by Alex_tz
Συνεχόμενα μηνύματα - Όταν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι χρησιμοποιούμε το κουμπί "τροποποιηση"
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, απο που βλεπω αυτα τα νουμερα που αναφερετε?ευχαριστω

Ρυθμίσεις>πληροφορίες>περισσότερες πληροφορίες

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου το ζαχαρώνω. Από ότι έχω δει σε ένα Public το κινητό είναι πολύ καλό, γρήγορο, απροβλημάτιστο.

 

Σχετικά με την εγγύηση σε μια επικοινωνία που είχα με ένα μαγαζί από το skroutz μου είπαν ότι το έχουν πιο φτηνά επειδή το φέρνουν από ευρωπαϊκή αντιπροσωπία (πχ Πολωνία κλπ). Η εγγύηση ισχύει κανονικά γιατί είναι πανευρωπαϊκή. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Τώρα όσον αφορά το χρώμα εμένα το πορτοκαλί μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Η κάρτες δουλεύουν κανονικά και οι δύο (http://www.nokia.com/gr-el/support/product/lumia730-dual-sim/smartguidance/?action=singleTopic&topic=GUID-F20A8244-5364-4E81-893B-37BEBE1434A8-8_10_1#) ή στα αγγλικά (http://lumiaconversations.microsoft.com/2014/07/30/smart-dual-sim-lumia-explained/)

 

για το πορτοκαλι θα παω κι εγω κατα πασα πιθανοτητα.

δεν το εχω δει ακομα απο κοντα βεβαια,ομως αν μοιαζει ποιοτικα με το 830 θα ειναι σουπερ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο το αγορασα 150 ευρω ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ απο μια ακρη που ειχα απο εναν φιλο.

Ειναι απιστευτα καλο.

Το 535 μπροστα του ειναι για τα μπαζα.

Ηχειο και ακουστικο καταπληκτικο για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω.

Οθονη σαν αυτην που εχουν τα πολυ ακριβοτερα Νοκια.

Το μονο κακο που εχει σαν Ελληνικο ειναι οτι δεν εχει παρει ακομα την ενημερωση που πηραν πριν μιαμιση βδομαδα τα παραεισαγωγης.

Με αυτην την ενημερωση 2 καλες αλλαγες ειναι οτι πλεον μπορεις να εχεις στο notification bar διακοπτη ON-OFF δεδομένων κινητης τηλεφωνιας και οτι η μπαταρια κραταει ακομα περισσοτερο.

Οσοι το λιγουρευεστε απλα ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα παραεισαγωγης δεν εχουν παρει την αναβαθμιση με τα δεδομενα κινητης στην νοτιφικεησον παρα μονο οσα εχουν ντεβ φορ ντιβελοπερς και σε αυτα η μπαταρια φευγει σαν νερακι

 

κατα τα αλλα το τηλεφωνακι ειναι τελειο

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι Πολωνικό και την έχει πάρει την τελευταία αναβάθμιση πριν καμιά δεκαριά μέρες.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτο με τα δεδομένα κινητής το εχω σαν επιλογή και το απέκτησα μετά την αναβάθμιση. Αυτή τη στιγμή έχω την 14226... και δεν ξέρω αν ειναι η πρώτη ή η δεύτερη αναβάθμιση....
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

OS version 8.10.14219.341

 

επαναφερω με nokia recovery την αρχικη εκδοση του τηλεφωνου και δεν ξαναμπλεκω με dev preview γιατι πραγματικα η μπαταρια εξαφανιζεται ταχυτατα με το τελευταιο dev update

 

edit

cv cz hu sk λεει στο κουτι οποτε μαλλον ειναι κατασκευη τσεχοσλοβακια και χωρα πωλησης ουγγαρια?

 

μετα την επαναφορα κ ολα τα διαθεσιμα update ειμαι με 14167.221 και φυσικα δεν εχω δεδομενα κινητης στην notification ουτε ποσοστο μπαταριας στο tile του battery saver

 

λογικα λογω χωρας πωλησης η Q telcom,οποτε περιμενω το update

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

εχει την δυνατοτητα να εχεις ενος ειδους detailed ειδοποιησεις απο μια λιστα δυνατοτητων + 5 συνοπτικες στην lock screen αλλα δεν νομιζω να ειναι το glance αυτο

 

εμεις εχουμε το 730 κ δεν εχουμε καποιο παραπονο, για το 830 δεν ξερουμε αλλα ζηταει +40 ευρω αυτη την στιγμη και εχει καλυτερη πισω καμερα (αλλα με χειροτερο διαφραγμα) ,5 ιντσες ,4g, μεγαλυτερη χωρο αποθηκευσης 16gb,καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

αλλα χειροτερη ποιοτητα οθονης, χειροτερη μπροστινη καμερα , αυτονομια, δεν ειναι dual sim,δεν εχει noise cancelation 2o μικροφωνο

 

βασικα σταθμιζεις τι σου προσφερει κ τι οχι

http://www.phonearena.com/phones/compare/Nokia-Lumia-730,Nokia-Lumia-830/phones/6927,8855

 

εγω το 730 το πηρα στα 159€, στα 200€ που εχει αυτη την στιγμη δεν θα το επαιρνα

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

εχει την δυνατοτητα να εχεις ενος ειδους detailed ειδοποιησεις απο μια λιστα δυνατοτητων + 5 συνοπτικες στην lock screen αλλα δεν νομιζω να ειναι το glance αυτο

 

εμεις εχουμε το 730 κ δεν εχουμε καποιο παραπονο, για το 830 δεν ξερουμε αλλα ζηταει +40 ευρω αυτη την στιγμη και εχει καλυτερη πισω καμερα (αλλα με χειροτερο διαφραγμα) ,5 ιντσες ,4g, μεγαλυτερη χωρο αποθηκευσης 16gb,καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

αλλα χειροτερη ποιοτητα οθονης, χειροτερη μπροστινη καμερα , αυτονομια, δεν ειναι dual sim,δεν εχει noise cancelation 2o μικροφωνο

 

βασικα σταθμιζεις τι σου προσφερει κ τι οχι

http://www.phonearena.com/phones/compare/Nokia-Lumia-730,Nokia-Lumia-830/phones/6927,8855

 

εγω το 730 το πηρα στα 159€, στα 200€ που εχει αυτη την στιγμη δεν θα το επαιρνα

 

σωπα ειχε πεσει τοσο πολυ εγω σκεφτομαι να το παρω απο plaisio λογω ελληνικης αντιπροσωπειας 239 δηλαδη 40 πανω απο skroutz

για την οθονη συμφωνω και εγω λογω amoled

TO glance ειναι να μενει η οθονη ανοικτη και να δειχνει την ωρα σε χαμηλη λειτουργια

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει glance αλλα ειναι σιγουρα τεχνητος περιορισμος και οχι κατι που δεν μπορει να κανει το τηλεφωνο λογω hardware ,ας περιμενουμε και τα 10 να δουμε τι θα εχουν ως στανταρτ χαρακτηριστικα

 

btw ξερε (και εγω τωρα με την αγορα του το εμαθα) οτι οτιδηποτε εισαγεται απο επισημη αντιπροσωπεια της ευρωπαικης ενωσης (συνηθως εχουν καποια σημανση eu στο scroutz) εχει αναγκαστικα την ιδια εγγυηση 2 χρονων με ενα "ελληνικο"

 

στην θεση σου θα περιμενα καποια απο τις συνηθεις γρηγορες πτωσεις τιμων στα 730 η 735 αναλογως αν θες 4g η δικαρτο

 

εκει στα 160 περιπου ειναι μια πολυ καλη τιμη για ενα τετοιο απροβληματιστο ποιοτικο τηλεφωνο

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

To σκρουτζ φιλε ειναι λαχειο, υπαρχει πιθανοτητα οι συσκευες να ειναι refubrished, ενω οσες εχω δει ελληνικης αντιπροσωπειας ειναι πραγματικα αψογες

Ας πουμε το 920 που ειχα αγορασμενο απο το Skroutz σε μια μερια εξείχε ελαχιστα η οθονη λιγο παραπανω ,με το ματι δεν φαινοταν .. αντε να βρεις το δικιο σου

βεβαια τοτε στα μαγαζια εκανε 399 και εγω το πειρα 260 μεγαλη διαφορα

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

αν ενα τηλεφωνο ειναι refirbished κατασκευαστη εχει μειωμενη εγγυηση, refurbished ιδιωτη δεν μπορεις να το καταλαβεις αν δεν εχει καποιο εμφανες προβλημα

 

οσοι παραλαβαμε eu κινητα δεν ειχαμε καποιο θεμα παντως, μπορεις να τσεκαρεις την εγγυηση online εδω,επισης τουλαχιστον στο δικο μου δεν βλεπω καποιο κατασκευαστικο θεμα η κατι αλλο και ηταν φυσικα σφραγισμενο αν και αυτο το τελευταιο δεν λεει κατι

 

http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/warranty-check/

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

[...]

εκει στα 160 περιπου ειναι μια πολυ καλη τιμη για ενα τετοιο απροβληματιστο ποιοτικο τηλεφωνο

 

μονο πολυ καλη τιμη; Εγώ νομίζω οτι το αγόρασα σε εξευτελιστικη τιμη :P Το κινητό είναι πάρα πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...