Jump to content

Sony Xperia Z3 Tablet Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω η διαδικασια

http://www.xperiablog.net/2015/03/17/guide-to-installing-xperia-lollipop-using-xperifirm-and-flashtool/

Απλα στο δευτερο βημα της δημιουργιας ftf βαζεις κωδικο το z3 compact κινητο(εγω αυτο επελεξα-παιζει να γινεται και με το z3 το μεγαλο)

Μετα αφου γινει κανω μετονομασια του αρχειου ετσι ωστε στην αρχη να ξεκιναει ως SGP621 η 611 για το wifi only και φλασαρω και αυτο ηταν.

Η κατεβασε εδω απευθεις και φλασαρε.(ειναι η wifi εκδοση)

https://mega.co.nz/#!ZwoyjQbD!8J5LVBi8tH4gIv0RW503UjBYMISy9hKynL752x1%20W2ug

 

Επισης εδω αν καταφερεις να εισαγεις τον κωδικο μοντελο του tablet στο flashtool δεν θα χρειαστεις την μετανομασια που ανεφερα στην αρχη(εγω δεν το καταφερα και ετσι το εκανα με τον πλαγιο τροπο)

How To add Z3 Tablet Compact to Flashtool ==

http://forum.xda-developers.com/z3-tablet-compact/development/z3-tablet-compact-ftf-collection-t2959749

 

Δεν έχω ακόμη το τάμπλετ μάλλον αύριο ,έψαξα λίγο τα λινκς για να καταλάβω ακριβώς τι παίζει ..

το περίεργο είναι ότι ανοίγοντας το flashtool βλέπω ότι έχει κανονικά την διαδρομή

C:\Flashtool\devices\SGP6XX

άρα μάλλον δεν θα χρειαστεί πατέντες ,τώρα κατεβάζω και την πιο πρόσφατη έκδοση του flashtool 9.18.5 για να δω ότι κι εδώ είναι οκ..

 

Edit: λοιπόν αν ανοίξεις το flashtool και πας Devices>Check Updates ,διάλεξε το Ζ3 που έχεις ,εγώ κλίκαρα στο Ζ ,μετά εμφανιζεται ο φάκελλος SGP6XX ,για τσέκαρε αν έχεις χρόνο και σύνδεσε το τάμπλετ να δούμε αν το βλέπει ...

 

 

Τo Nordic ftf στους xda το βρήκες ?έχεις κανα λινκ πρόχειρο ?btw να υποθέσω οτί ρουτ δεν υπάρχει ακόμη ,σωστά ?

 

Ευχαριστώ

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα διαφωνίσω.. Αλλά αν διαβάσεις σε άλλα νήματα θα δεις προβλήματα με μπαταρίες, στο G3 έβγαζε οτι οι ρυθμίσεις σταμάτησαν να λειτουργούν και λοιπά.

 

Για αυτό έχω Sony και όχι LG. :p

Έχω απαιτήσεις και μέχρι στιγμής δε με έχει αφήσει παραπονεμένο (σε αντίθεση με το Xperia T που με ψιλοταλαιπώρησε, αλλά αποφάσισα να πιστέψω την δέσμευσή τους να σοβαρευτούν απο το Ζ και δώθε).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμη το τάμπλετ μάλλον αύριο ,έψαξα λίγο τα λινκς για να καταλάβω ακριβώς τι παίζει ..

το περίεργο είναι ότι ανοίγοντας το flashtool βλέπω ότι έχει κανονικά την διαδρομή

C:\Flashtool\devices\SGP6XX

άρα μάλλον δεν θα χρειαστεί πατέντες ,τώρα κατεβάζω και την πιο πρόσφατη έκδοση του flashtool 9.18.5 για να δω ότι κι εδώ είναι οκ..

 

Edit: λοιπόν αν ανοίξεις το flashtool και πας Devices>Check Updates ,διάλεξε το Ζ3 που έχεις ,εγώ κλίκαρα στο Ζ ,μετά εμφανιζεται ο φάκελλος SGP6XX ,για τσέκαρε αν έχεις χρόνο και σύνδεσε το τάμπλετ να δούμε αν το βλέπει ...

 

 

Τo Nordic ftf στους xda το βρήκες ?έχεις κανα λινκ πρόχειρο ?btw να υποθέσω οτί ρουτ δεν υπάρχει ακόμη ,σωστά ?

 

Ευχαριστώ

 

Όχι δεν βλεπει τον κωδικο του tablet.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο.

Από τη στιγμή που βρήκα λύση έστω έμμεσα το ίδιο μου κάνει.

Έχω την τελευταία έκδοση του flashtool που βγήκε Φλεβαρη.

Το Nordic ναι εκεί το βρήκα αλλά για την wifi έκδοση, κατέβασε το

http://forum.xda-developers.com/z3-tablet-compact/general/lollipop-ftf-file-wifi-sgp611-16gb-t3060274

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@Alex,

Ευχαριστώ,

 

Το Lte SGP621 έχω ,ευτυχώς βρήκα άκρη και φλάσαρα με το τελευταίο flashtool (9.18.5) ,υπάρχει και ρουτ αλλά είναι πλέον σχεδόν ασύμφορο ,

 

Παραθέτω τα λινκς ,πάντα για το Lte ,SGP621 ,την 1η φορά που θα ανοίξετε το flashtool θα ζητήσει να μεταφέρετε όποια firmwares >C/User/flashtoll/firmware χύμα εκεί ,

 

http://www.flashtool.net/downloads.php

http://forum.xda-developers.com/z3-tablet-compact/general/ftf-sgp621-lollipop-23-1-0-690-noba-ftf-t3058400

https://docs.google.com/uc?id=0BzKg-kvFdgTEcmxhV2RVS2xKYms&export=download

 

Άλλη Εντελώς Κατάσταση η 5.0.2 ,όπως τα είπες .. ;)

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως τα πάει στο γλειφιτζούρι?

 

Τώρα είμαι ενθουσιασμένος με την μπαταρία ... 9 ώρες οθόνη άνετα... (wifi browsing youtube..λιγο gaming!) (ipad killer :-) )

(SGP621 - 4.4.4)

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως τα πάει στο γλειφιτζούρι?

 

Τώρα είμαι ενθουσιασμένος με την μπαταρία ... 9 ώρες οθόνη άνετα... (wifi browsing youtube..λιγο gaming!) (ipad killer :-) )

(SGP621 - 4.4.4)

Άψογα ήταν και με την 5 ένα δεκαήμερο που την έβαλα.

Πλέον γυρισα πίσω για να πάρω επίσημα για την συσκευή μου μίας και Σκανδιναβική rom έβαλα ενώ έχω γερμανική unbranded συσκευη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άψογα ήταν και με την 5 ένα δεκαήμερο που την έβαλα.

Πλέον γυρισα πίσω για να πάρω επίσημα για την συσκευή μου μίας και Σκανδιναβική rom έβαλα ενώ έχω γερμανική unbranded συσκευη.

 

άντε να δούμε πότε θα πάρουμε αναβάθμιση σε τηλ και ταμπλετ. Και τα 2 κάθε πρωί με ρωτάνε πότε θα αναβαθμιστουμε μάστορα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που είδα σε άλλες συσκευές που πήραν την 5. Όταν το είχες στο αθόρυβο, το ξυπνητήρι χτυπάει;
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε η 5.0.2 διαθέσιμη για περισσότερες χώρες.

Σε 690 τελειώνει

 

Σε εμένα βγήκε(γερμανική-lte version)

Κοιτάξτε Xperiafirm η μπορεί να εμφανιστεί με pc companion.

SGP 611 ειναι η WiFi only version και 621 η LTE

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με την αναβάθμιση ..Τώρα το σκαλιζω λίγο περισσότερα από Αύριο...Άλεξ μετέφερες πολλές εφαρμογές στην εσντι η το άφησες ως έχει ?
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με την αναβάθμιση ..Τώρα το σκαλιζω λίγο περισσότερα από Αύριο...Άλεξ μετέφερες πολλές εφαρμογές στην εσντι η το άφησες ως έχει ?

Όχι δεν μεταφέρω ποτέ εφαρμογές στην sd.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μεταφέρω ποτέ εφαρμογές στην sd.

 

Ε δεν.έχεις πολλές τότε μάλλον. Εγώ. μονίμως είναι με κάτω από γκιγκα ελεύθερη μνήμη.

 

Μπορεί κάποιος που έχει την λολιποπ να κάνει μια δοκιμή να κατεβάσει κάτι με το υtorent κατευθείαν στην sd?Όταν βάζω να κατεβάσω με path sd1 δεν ξεκινάει ενώ στην εσωτερική μνήμη ξεκινάει κανονικά το download

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει την λολιποπ να κάνει μια δοκιμή να κατεβάσει κάτι με το υtorent κατευθείαν στην sd?Όταν βάζω να κατεβάσω με path sd1 δεν ξεκινάει ενώ στην εσωτερική μνήμη ξεκινάει κανονικά το download

Όταν διαλέγω sdcard1\download σταματά. Αν διαλέξω sdcard1\android\com.utorrent\files\download κατεβαίνει κανονικά

Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή έχω να κάνω πολύ καιρό αναβάθμιση σε Android, θα πρέπει η εγκατάσταση του Lollipop να περαστεί μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (καθαρή εγκατάσταση);

Koucos.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή έχω να κάνω πολύ καιρό αναβάθμιση σε Android, θα πρέπει η εγκατάσταση του Lollipop να περαστεί μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (καθαρή εγκατάσταση);

Θα κάνεις αναβάθμιση και μετά επαναφορά είτε με hard reset από κινητο είτε repair από pc companion για να έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχει παρει κανεις με ελληνικο lollipop? SGP611 εδω τιποτα...

Τώρα που κοίταξα στο Xperiafirm δεν έχει βγει για το ελληνικο wifi only ακόμα.

 

Ούτε και τα LTE βασικά έχουν πάρει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το αγορασω για την φιλη μου,βλεπω οτι ειναι ειναι δυνατο ταμπλετακι, το θεμα ειναι οτι δεν εχει φλας η μηπως δεν το καταλαβα καλα ρε παιδια; επειδη εχει θεμα με τις φωτο και θα τα ακουσω παλι εγω :lol: πως το ξεπερνατε το θεμα αυτο; βλεπω και μια επιλογη red eye ...software ειναι, ή επιλογη για το φλας οπως εχει και στα κινητα;

Eνδιαφερομαι να πω για το LTE γιατι θα αντικαταστησει το mediapad Χ1 που εχει ( ταμπλετοφωνο και αυτο).... το μονο που με σταματαει ειναι αυτο...μετα παω σε Samsung s tab 8.4 αλλα διαβαζω για πολυ λαγκαρισμα και δεν..τι με συμβουλευεται;

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Θελω να το αγορασω για την φιλη μου,βλεπω οτι ειναι ειναι δυνατο ταμπλετακι, το θεμα ειναι οτι δεν εχει φλας η μηπως δεν το καταλαβα καλα ρε παιδια; επειδη εχει θεμα με τις φωτο και θα τα ακουσω παλι εγω :lol: πως το ξεπερνατε το θεμα αυτο; βλεπω και μια επιλογη red eye ...software ειναι, ή επιλογη για το φλας οπως εχει και στα κινητα;

Eνδιαφερομαι να πω για το LTE γιατι θα αντικαταστησει το mediapad Χ1 που εχει ( ταμπλετοφωνο και αυτο).... το μονο που με σταματαει ειναι αυτο...μετα παω σε Samsung s tab 8.4 αλλα διαβαζω για πολυ λαγκαρισμα και δεν..τι με συμβουλευεται;

 

Δεν εχει flash,τσεκαρε και εδω για την καμερα να βγαλεις τα συμπερασματα σου

Για tablet αξιοπρεπεις καμερα εχει,δεν ειναι βεβαια επιπεδου κινητου ετσι.

http://www.androidauthority.com/sony-xperia-z3-tablet-compact-review-570210/

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z3-Tablet-Compact-Review.133637.0.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει flash,τσεκαρε και εδω για την καμερα να βγαλεις τα συμπερασματα σου

Για tablet αξιοπρεπεις καμερα εχει,δεν ειναι βεβαια επιπεδου κινητου ετσι.

http://www.androidauthority.com/sony-xperia-z3-tablet-compact-review-570210/

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z3-Tablet-Compact-Review.133637.0.html

 

Eυχαριστω φιλε...θα το ψαξω λιγο ακομα.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...