Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν αγοράζεις σε συνάλλαγμα, πχ $ ή £, το paypal μετατρέπει τα € του balance στο αντίστοιχο νόμισμα με την ισοτιμία του που είναι χειρότερη από την τραπεζική.

Την ισοτιμία μπορείς να τη δεις στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω επιλέξει από το banggood να μου βγάλει το ποσό σε ευρώ. Το ποσό λοιπόν που ζητάει το bg είναι 93,26€. Εγώ στο balance του paypal έχω 95,99€. Έψαξα και για τη μετατροπή που λες στο paypal αλλά δε βρίσκω τίποτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

To Banggood (και κάθε άλλο μαγαζί που πουλάει σε συνάλαγμα) πληρώνεται σε $ ανεξάρτητα από τη μετατροπή που του ζητάς εσύ, η οποία είναι ενδεικτική.

 

Για να μην σε μπλέκω με διαδρομές στο paypal, πολύ περισσότερο με τη νέα μορφή, η σημερινή ισοτιμία του € είναι

1.06 USD (1 EUR = 1.06127 USD)

 

Επομένως, θα υπολογίσεις με αυτή την ισοτιμία πόσα € χρειάεται να μετατρέψει το paypal για να πληρώσεις τα $ του BG, για να δεις αν αρκούν τα χρήματα που έχεις

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, επομένως τα 96€ του paypal αντιστοιχούν σε 101.70$ ενώ το bg μου ζητάει 99,16$. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει το ότι έχω αποθηκευμένη κάρτα στο paypal? Μήπως πρέπει να τη σβήσω?
Link to comment
Share on other sites

To Banggood (και κάθε άλλο μαγαζί που πουλάει σε συνάλαγμα) πληρώνεται σε $ ανεξάρτητα από τη μετατροπή που του ζητάς εσύ, η οποία είναι ενδεικτική.

 

Για να μην σε μπλέκω με διαδρομές στο paypal, πολύ περισσότερο με τη νέα μορφή, η σημερινή ισοτιμία του € είναι

1.06 USD (1 EUR = 1.06127 USD)

 

Επομένως, θα υπολογίσεις με αυτή την ισοτιμία πόσα € χρειάεται να μετατρέψει το paypal για να πληρώσεις τα $ του BG, για να δεις αν αρκούν τα χρήματα που έχεις

 

το bangood δέχεται πληρωμή σε ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Τα 96€ αντιστοιχούν σε $101,88 και θεωρητικά φτάνουν, αλλά οριακά, για την αγορά των $99,16.

 

Η κάρτα δεν επηρεάζει αρνητικά, αντίθετα, εάν δεν φτάνει το balance τραβάει από την κάρτα. Γιαυτό σε ρώτησα αν έχει πρόβλημα η κάρτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το bangood δέχεται πληρωμή σε ευρώ

 

Το banggood δέχεται πληρωμή με κάρτα αλλά όταν έχεις χρήματα στο balance και πληρώνεις με paypal τα χρήματα τραβιούνται από το balance και αν δεν φτάνουν τραβάει και από την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 96€ αντιστοιχούν σε $101,88 και θεωρητικά φτάνουν, αλλά οριακά, για την αγορά των $99,16.

 

Η κάρτα δεν επηρεάζει αρνητικά, αντίθετα, εάν δεν φτάνει το balance τραβάει από την κάρτα. Γιαυτό σε ρώτησα αν έχει πρόβλημα η κάρτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το banggood δέχεται πληρωμή με κάρτα αλλά όταν έχεις χρήματα στο balance και πληρώνεις με paypal τα χρήματα τραβιούνται από το balance και αν δεν φτάνουν τραβάει και από την κάρτα.

αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι δέχεται πληρωμή σε ευρώ όχι μόνο σε δολάρια

Link to comment
Share on other sites

Επομένως τι προτείνεις; να βάλω κι αλλά χρήματα στο balance?

 

Πρόσθεσα επιπλέον χρήματα στο paypal, αλλά και πάλι παίρνω το ίδιο error όταν πάω να κάνω την πληρωμή στο banggood

 

To μήνυμα συγκεκριμένα είναι το παρακάτω

Edited by bpel86
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε απο αλλον υπολογιστη...

 

και γω εχτες ειχα προβλημα με πληρωμη στο bg... στο bg πληρωνεις και σε ευρω...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει αυτή την πατάτα επειδή έλεγε πως είναι usb2.0 και έγραφε και 480mbps.

 

http://i.imgur.com/erC9ZRT.jpg

 

Τελικά όπως αναμενόταν ήταν usb1.0 και απλά compartible με usb2.0.

 

http://i.imgur.com/zCk6d6f.jpg

 

Επειδή μου την έδωσε με την κοροιδία επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου πρότεινε μερικό refund γεγονός που με νευρίασε και του ζήτησα πλήρες refund. Από τότε σταμάτησε να μου απαντά.

Αν και το ποσό δεν είναι σημαντικό, επειδή μου την έσπασε η συμπεριφορά του αποφάσισα να το προχωρήσω. Είδα πως πια στο ebay δεν υπάρχει το "ανοίγω case" αλλά υπάρχει μόνο το αιτούμαι να επιστρέψω το προϊόν. Έτσι ζήτησα να το επιστρέψω σημειώνοντας πως δεν θέλω να πληρώσω το κόστος.

 

 

Μου ήρθαν σήμερα τα παρακάτω 2 μηνύματα:

 

http://i.imgur.com/th36i12.jpg

 

http://i.imgur.com/LAb9o4s.jpg

 

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοεί με αυτό το shipping label.

Τί είναι αυτό και τι πρέπει να κάνω τώρα?

 

Δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη και μου ήρθε και αυτό το μήνυμα:

 

http://i.imgur.com/zbs57LS.jpg

 

Ο πωλητής δεν απαντάει με τίποτα.

 

Το αρχικό μήνυμα του return έλεγε πως αν ο πωλητής δεν απαντάει μετά τις 12/1 να ζητήσω βοήθεια,

αλλά που την ζητάω?

 

http://i.imgur.com/OPkqsyI.jpg

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι δέχεται πληρωμή σε ευρώ όχι μόνο σε δολάρια

 

Γιατί δεν εξηγείς στον bple86 ότι, αν και προσπαθεί, με τα ευρώ που έχει στο balance και τη δυνατότητα που προτείνεις για 2η φορά, το paypal δεν προχωράει στην αγορά που θέλει, αλλά σχολιάζεις το δικό μου post;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά σήμερα κατάφερα να κάνω την πληρωμή. Χωρίς καμία αλλαγή σήμερα αποφάσισε να δεχτει το paypal! Να τονίσω ότι το ποσό στο balance μου ήταν κανονικά available από χτες. Τώρα τι σκάλωμα είχε φάει κανείς δεν ξέρει
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εξηγείς στον bple86 ότι, αν και προσπαθεί, με τα ευρώ που έχει στο balance και τη δυνατότητα που προτείνεις για 2η φορά, το paypal δεν προχωράει στην αγορά που θέλει, αλλά σχολιάζεις το δικό μου post;

 

έγραψες κάτι που δεν ισχύει, σε αυτό απάντησα, δεν ξέρω γιατί εχθές δεν γινόταν και σήμερα έγινε κανονικά η πληρωμη

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις

Luigi Pirandello

 

όπως τα έγραψες ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ρώτησα έναν πωλητή στο ebay για ένα προϊόν (συγκεκριμένα αυτό http://www.ebay.com/itm/Razer-Hammerhead-Pro-In-Ear-PC-Music-Gaming-Headset-With-Mic-And-Retail-Package-/121730106923?ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123), και μου έστειλε σαν απάντηση αυτό: Not the correct serial number

OEM Headphones

Provide the original packaging

Τι εννοεί; Ότι δεν είναι γνήσιο το προϊόν, αλλά είναι στην original συσκευασία, ή είναι γνήσιο προϊόν, σε κανονική συσκευασία, απλά με λάθος serial number;:worry::blink:

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

πηρα απο εδω http://www.xtremeguard.com/Apple-iPhone-6-5-5-Screen-Protectors-and-Skins-p/iphone-6-5.5-screen-protector.htm ενα tempered glass το οποιο τελικη τιμη μαζι με μεταφορικα μου βγηκε 10$

χθες μου το εστειλε και μου εδωσαν αυτο tracking number 801687301490398767 το οποιο αποσο εχω ψαξει εμφανιζει πληροφοριες μονο εδω https://wwwapps.ups.com/WebTracking/track?loc=en_US και λεει οτι σταλθηκε με UPS Mail Innovations® Priority

1) θα πληρωσω εκτελωνισμο?

2) ποσες μερες περιπου θα κανει να φτασει? με ελτα?

γενικα καποιος εμπειρια??

πρωτη φορα που παιρνω κατι απο Αμερικη.....

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω να παραγγείλω από το amazon.com ένα παιχνίδι αξίας 15$. Απ' ότι είδα, τα ελάχιστα μεταφορικά είναι 5$. Άρα το προϊόν δεν έχει κόστος εκτελωνισμού.

Είδα, όμως, ότι η amazon μου ζητά και 19,73$ ως Import Fees Deposit, για τα οποία γράφει ότι "If the actual Import Fees are less than the Import Fees Deposit collected by us on your behalf, you'll automatically be refunded the difference to the payment method you used for the order".

Άρα, τα πληρώνω αρχικά και εν συνεχεία μου τα επιστρέφουν;;;

Και κάτι ακόμα... Με τί στέλνει η amazon; Με usps ή με fedex;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, τα import fees αντιστοιχούν στο 23% (ΦΠΑ) του συνόλου κόστους και μεταφορικών και στην περίπτωσή σου φαίνεται να σου ζητάει το 100%.

Είναι περίεργο.

Μπορείς να δώσεις link;

Link to comment
Share on other sites

Tα $19,73 αντιστοιχούν στο σύνολο των μεταφορικών και improt fees.

Το ίδιο υπάρχει στο γερμανικό, στο ισπανικό και στο ιταλικό με ελαφρά διαφορετικές τιμές και από εκεί δεν έχεις το πρόβλημα της τρίτης χώρας.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ.

Γνωρίζεις, όμως, με ποιά εταιρία στέλνει το αμερικάνικο amazon;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...