Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν υπήρχε 4g; έχω και εγώ κινητό αγορασμένο από Γερμανό και από την πρώτη στιγμή δούλευε κανονικά και μάλιστα 4g+. Επίσης μετά την αναβάθμιση δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις πιο πάνω

Είσαι σίγουρος πως το πρόβλημα με τη << χαμηλή ένταση στην εκφώνηση του καλούντος >> δε το έχεις; Όπως επίσης όταν είναι ενεργοποιημένη αυτή η δυνατότητα , όταν πας να μιλήσεις να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση; Όλοι μα όλοι το έχουμε αυτό το θέμα. Για ψάξτο και θα δεις ότι το έχεις. Κατά τα άλλα η συσκευή εξακολουθεί να είναι αστέρι σε όλα της μετά από 15 μήνες σχεδόν που την έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το βρήκα εδώ στα 170 ευρώ.Τι λέτε αξίζει;Εντάξει το fastcard δεν είναι το πιο αξιόπιστο αλλα και πάλι δεν είναι ούτε τα μισά λεφτά σε σχέση με εδώ

 

Το Fastcard έχει τη φήμη ότι πουλάει refurbished, δλδ επισκευασμένες μεταχειρισμένες συσκευές και γι αυτό είναι τόσο φτηνό.

Edited by Thanm
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανενας την νέα γαλλική 5.0.2 εκδοσης Fri, 06 Nov 2015 14:00:13 G850FXXU2COK1

http://www.sammobile.com/firmwares/download/61409/G850FXXU2COK1_G850FOXACOJ2_XEF/

μηπως και εχουν γινει καποιες διορθωσεις...?????

Link to comment
Share on other sites

Την γαλλική ρομ φοράω τώρα μία χαρά είναι και μου φαίνεται

Πολύ σταθερή και έχουν βάλει και την διαχείριση ραμ από το σ6 μέχρι στιγμής 2η ημέρα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι με την 5.0.2 και μου τρεχουν ολα μια χαρα,

ειδα αισθητη βελτιωση στη μπαταρια με την "Εξυπνη διαχειριση" που μπηκε!

 

Κατι αλλο παρατηρω αλλα ισως να μην ειναι θεμα συσκευης.

Οταν εχω 4G μου δειχνει οτι εχω χαμηλοτερο σημα τηλεφωνιας, αν απο τα "Δικτυα κινητης.." απενεργοποιησω το 4G και του βαλω Λειτουγια δικτυου 3G/2G το σημα εκτοξευεται 2 παυλες πανω τουλαχιστον.

Δε ξερω αν ειναι θεμα συσκευης ή παροχου ομως.

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο παρατηρω αλλα ισως να μην ειναι θεμα συσκευης. Οταν εχω 4G μου δειχνει οτι εχω χαμηλοτερο σημα τηλεφωνιας, αν απο τα "Δικτυα κινητης.." απενεργοποιησω το 4G και του βαλω Λειτουγια δικτυου 3G/2G το σημα εκτοξευεται 2 παυλες πανω τουλαχιστον. Δε ξερω αν ειναι θεμα συσκευης ή παροχου ομως.

 

Σε όλα τα smartphones η μετάβαση 2G->3G->4G μειώνει τις μπάρες σήματος. Τώρα συγκεκριμένα για το Alpha και την 5.0.2 , προσωπικά όταν την είχα , το 4G ήταν πιο αδύναμο σε σήμα και ταχύτητα σε σχέση με το 4G σε kitkat.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα smartphones η μετάβαση 2G->3G->4G μειώνει τις μπάρες σήματος. Τώρα συγκεκριμένα για το Alpha και την 5.0.2 , προσωπικά όταν την είχα , το 4G ήταν πιο αδύναμο σε σήμα και ταχύτητα σε σχέση με το 4G σε kitkat.

 

Αυτο μπορει να επηρεαζει και γενικα το σημα?

Δηλαδη μπορει να "μην ειμαι διαθεσιμος" εκει που θα ημουν με H+ ?

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να επηρεαζει και γενικα το σημα?

Δηλαδη μπορει να "μην ειμαι διαθεσιμος" εκει που θα ημουν με H+ ?

 

Ναι και το ίδιο ισχύει αν δεν είσαι διαθέσιμος με H+ , οπότε πας ακόμα πιο κάτω και γυρνάς το δίκτυο σε 2G. Όσο πιο παλιά τεχνολογία δικτύου τόσο καλύτερο σήμα τηλεφωνίας αλλά και τόσο χειρότερο internet. Εγώ σπίτι και γραφείο όπου έχω wifi και υπολογιστή, έχω το κινητό πάντα σε 2G ( εξοικονομώ και μπαταρία) . Όταν βγαίνω έξω για καφέ τότε και μόνο τότε το γυρνώ σε 4G.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το ίδιο ισχύει αν δεν είσαι διαθέσιμος με H+ , οπότε πας ακόμα πιο κάτω και γυρνάς το δίκτυο σε 2G. Όσο πιο παλιά τεχνολογία δικτύου τόσο καλύτερο σήμα τηλεφωνίας αλλά και τόσο χειρότερο internet. Εγώ σπίτι και γραφείο όπου έχω wifi και υπολογιστή, έχω το κινητό πάντα σε 2G ( εξοικονομώ και μπαταρία) . Όταν βγαίνω έξω για καφέ τότε και μόνο τότε το γυρνώ σε 4G.

 

εκτος αν εχεις cosmote που γυριζοντας σε 2G χανεις την ποιοτητα του HD VOICE

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το ίδιο ισχύει αν δεν είσαι διαθέσιμος με H+ , οπότε πας ακόμα πιο κάτω και γυρνάς το δίκτυο σε 2G. Όσο πιο παλιά τεχνολογία δικτύου τόσο καλύτερο σήμα τηλεφωνίας αλλά και τόσο χειρότερο internet. Εγώ σπίτι και γραφείο όπου έχω wifi και υπολογιστή, έχω το κινητό πάντα σε 2G ( εξοικονομώ και μπαταρία) . Όταν βγαίνω έξω για καφέ τότε και μόνο τότε το γυρνώ σε 4G.

 

Σωστος, thank you nice tip :)

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-G850F

ότι δίνουν πάλι update για την 4.4.4 γιατί πάλι πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εδώ http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-G850F

ότι δίνουν πάλι update για την 4.4.4 γιατί πάλι πίσω?

 

Γιατι η Orange η οποια ειναι παροχος τωρα δινει το update της στα κινητα που εχουν το brand της.Ιδρωσε λιγο αλλα τα καταφερε :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πωσ ακριβως γινεται να περασεισ την 5.0.2? ειμαι με 4.4.4 και δεν μ εχει ερθει ενημερωση για lollipop..

 

Δες το post 2393

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6321287#post6321287

Link to comment
Share on other sites

με φορτισμενη 100% τη μπαταρια το βραδυ, το πρωι τη βρισκω στο 65%. κοιτοντας ρυθμισεις-μπαταρια, η καταναλωσεις εφαρμογων ειναι ολες απο 1%. σημαινει οτι η μπαταρια παει για αλλαγη η μπορει να υπαρχει κι αλλος λογος; το εχω ακριβως 1 χρονο.
Link to comment
Share on other sites

με φορτισμενη 100% τη μπαταρια το βραδυ, το πρωι τη βρισκω στο 65%. κοιτοντας ρυθμισεις-μπαταρια, η καταναλωσεις εφαρμογων ειναι ολες απο 1%. σημαινει οτι η μπαταρια παει για αλλαγη η μπορει να υπαρχει κι αλλος λογος; το εχω ακριβως 1 χρονο.

 

Εγω στην θεση σου θα εκανα επαναφορα εργοστασιακων πρωτα να δω μηπως τελικα φταιει κατι αλλο κι οχι η μπαταρια.

Αν τελικα κανει τα ιδια θα αλλαζα μπαταρια.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα εκανα επαναφορα εργοστασιακων πρωτα να δω μηπως τελικα φταιει κατι αλλο κι οχι η μπαταρια.

Αν τελικα κανει τα ιδια θα αλλαζα μπαταρια.

 

εκανα επαναφορα και η μπαταρια κραταει σχεδον σαν καινουργια! 5% 10 ωρες το βραδυ αναμονη και αλλο 15% χαλαρη χρηση ολη τη μερα! ευχαριστω για τη συμβουλη! μηπως γνωριζεις τι ηταν αυτο που προκαλουσε την καταναλωση χωρις να φαινεται στα στατιστικα της μπαταριας;

Link to comment
Share on other sites

Καποια εφαρμογη προφανως στην εκανε την ζημια

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο θέμα εδώ και 3 μήνες. Δοκίμασα τα πάντα, Wipe Cache, έβαλα διαφορετικές ρομ, γύρισα στην Κιτ Κατ, τίποτα. Υπάρχει κάποιο διαολεμένο bug που ενεργοποιεί στα καλά καθούμενα το WiFi και κρατά το κινητό σε κατάσταση Awake και τρώει την μπαταρία.

Η μόνη ημι-λύση είναι με το που το μπάω πρέφα, κλείσομο, Wipe cache και επανέρχεται στα ίσα του για μερικές μέρες. Δοκίμασα και το Greenify βάζωντας σε hibernation όλα τα κατεβασμένα προγράμματα, αλλά τίποτα. Προφανώς κάτι μέσα απο το λειτουργικό ενεργοποιεί το wakelock και χαμούλης. Γάνιασα με το υπέροχο κατά τα άλλα κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο θέμα εδώ και 3 μήνες. Δοκίμασα τα πάντα, Wipe Cache, έβαλα διαφορετικές ρομ, γύρισα στην Κιτ Κατ, τίποτα. Υπάρχει κάποιο διαολεμένο bug που ενεργοποιεί στα καλά καθούμενα το WiFi και κρατά το κινητό σε κατάσταση Awake και τρώει την μπαταρία.

Η μόνη ημι-λύση είναι με το που το μπάω πρέφα, κλείσομο, Wipe cache και επανέρχεται στα ίσα του για μερικές μέρες. Δοκίμασα και το Greenify βάζωντας σε hibernation όλα τα κατεβασμένα προγράμματα, αλλά τίποτα. Προφανώς κάτι μέσα απο το λειτουργικό ενεργοποιεί το wakelock και χαμούλης. Γάνιασα με το υπέροχο κατά τα άλλα κινητό.

Γιατί δε κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Θα το ξανά στήσεις από την αρχή βέβαια και έχει λίγη δουλειά αυτό, αλλά από το να σε τρώει όλη αυτή η ταλαιπωρία τόσο καιρό, δεν είναι καλύτερα στήσιμο από την αρχή να ξενοιάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Θα το ξανά στήσεις από την αρχή βέβαια και έχει λίγη δουλειά αυτό, αλλά από το να σε τρώει όλη αυτή η ταλαιπωρία τόσο καιρό, δεν είναι καλύτερα στήσιμο από την αρχή να ξενοιάσεις;

Έχει γίνει φίλος, εδώ λέμε ότι έχω αλλάξει 3 διαφορετικές εκδόσεις Λόλλιποπ και μία Κιτ Κατ όλες καθαρές απο την αρχή. Το πρόβλημα λυνόταν για μερικές μέρες και μετά, ξανά πάλι τα ίδια. Μακάρι να ήταν η μόνιμη λύση, αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει φίλος, εδώ λέμε ότι έχω αλλάξει 3 διαφορετικές εκδόσεις Λόλλιποπ και μία Κιτ Κατ όλες καθαρές απο την αρχή. Το πρόβλημα λυνόταν για μερικές μέρες και μετά, ξανά πάλι τα ίδια. Μακάρι να ήταν η μόνιμη λύση, αλλά δεν είναι.

μήπως χρησιμοποιείς καμία εφαρμογή εντοπισμού του κινητού σαν το Avast anti theft ή Android Lost κλπ?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

μήπως χρησιμοποιείς καμία εφαρμογή εντοπισμού του κινητού σαν το Avast anti theft ή Android Lost κλπ?

 

Ότι περιττό αππ τα έχω σβήσει και επίσης έχω κάνει disable τα περισσότερα της Γκουγκλ. Μέχρι Οκτώβρη με Κιτ Κατ τα είχα όλα ανοιχτά, WiFi συνέχεια, S Health, τα πάντα. Το κινητό είναι παντελώς αποστειρωμένο απο περιττά αππ. Αφού του κάνω Wipe Cache και επανέρχεται στα ίσια του, όταν του κάνω εκτεταμένη χρήση οπως ομιλία ή wifi ή data για αρκετή ώρα, ενεργοποιείται το awake, παραμένει ενεργό, όπως και το WiFi (ενώ το έχω κλειστό) και μου τρώει τη μπαταρία. Κάπου διάβασα ότι η Lollipop είναι τα Vista της Google και νομίζω αρχίζω και συμφωνώ. Είμαι μεταξύ αναμονής μέχρι καλοκαίρι για Marshmallow μπας και το λύσει ή root, Knox 0x1, χάσιμο όποιας εγγύησης και αππς που μπορεί να δώσουν λύση.

Link to comment
Share on other sites

@teokeh έχεις δοκιμάσει να πας ρυθμίσεις->wifi->τρεις κάθετες τελείες πάνω δεξιά-> Για προχωρημένους -> Να επιτρέπεται πάντα η σάρωση... και να το ξετσεκάρεις ; Αν όχι για δοκίμασε το.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...