Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα και τις 62 σελίδες. Δεν διάβασα όλα όλα τα posts αλλά αρκετά. Δυστυχώς, δεν καταφέρατε να μου αλλάξετε γνώμη, το Alpha είναι το κινητό που χρειάζομαι :D

 

Πάμε λίγο σε απορίες/ενδοιασμούς

- Κάμερα: Τα καλύψατε γενικά, είχα μια ανησυχία μήπως δεν είναι αντάξια του συνόλου. Η τωρινή μου συσκευή (Lumia 925) έχει πολύ εύκολη πρόσβαση σε manual ρυθμίσεις (ISO, white balance κλπ) για όποιον θέλει να ψάξει κάτι παραπάνω. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Alpha;

Μια χαρα ειναι.Επιπεδα Galaxy S5.

- Μπαταρία: Δεν με απασχολεί τόσο η χωρητικότητα αυτή καθ'αυτή της μπαταρίας. Αν δω οτι για τη δική μου χρήση δεν είναι αρκετή, ίσως να πάρω μια δεύτερη. Με προβλημάτισαν όμως αυτά τα περίεργα battery drains από google services κλπ που λέτε. Υπάρχει τρόπος να λυθούν αυτά;

Αυτα ειναι του Αντροιντ.Σε ολες τις συσκευες μπορει να τυχει.Δεν ειναι κατι που πρεπει να σε απασχολει παντως

- Γήρας: Έχω διαβάσει/ακούσει διάφορα για το πώς εξελίσσονται στον χρόνο τα Samsung (λόγω touchwiz). Έχει παρατηρήσει κανείς που να έχει το κινητό 3-4-5 μήνες κάποια αλλαγή στην εμπειρία χρήσης; Αν ναι, πόσο εμφανής/ενοχλητική είναι;

Αυτα μην τα πιστευεις καν.Αληθεια που την διαβασες αυτη την βλακεια;Στο παρελθον ειχαν περασει απο τα χερια μου αρκετες Samsung συσκευες και καμια δεν ειχε τετοιο θεμα.

- (Un)Branded, GR/EU: Λίγο πολύ ξέρω τί είναι αλλά ρωτώ τί αλλαγές θα φέρει στη χρήση του τηλεφώνου μου. Θα έχω περιορισμένες λειτουργίες; Θα με γεμίζει ή όχι αναπόφευκτο bloatware; Πόσο διαφέρει ένα unbranded GR από ένα unbranded EU;

Κυριως το boot logo αλλαζει κι ισως καποιες προσθετες εφαρμογες της εταιριας.Μπορεις να φλασαρεις μια αλλη επισημη unbranded rom αν σε ενοχλει πολυ(αν χρειαστεις σερβις φυσικα ξαναφλασαρεις την δικια του)

- "Glance screen": Στα Lumia με AMOLED υπάρχει αυτή η πολύ ωραία ιστοριούλα της glance screen που σβήνοντας όλα πλην μερικών τα pixels, σου παρουσιάζει μερικές πληροφορίες στην οθόνη όπως ώρα, πόσες ειδοποιήσεις έχεις κλπ. Υπάρχει κάποια παρόμοια δυνατότητα; Οι θήκες S-View λειτουργούν με ίδιο τρόπο;

Εχει την λειτουργια Ultra stamina που κανει αυτο που θες.Εχει στο play store καποιες εφαρμογες οπως αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.poveu.pixelbatterysaver που σβηνουν τα μισα πιξελς για περισσοτερη αυτονομια αλλα δεν την εχω δοκιμασει.

- Χρώμα: Είμαι κλασσικός τύπος. Μάλλον θα προτιμήσω το μαύρο. Και το silver είναι πολύ ωραίο από μπροστά. Από πίσω είναι λίγο πανηγύρι

Αυτο ειναι θεμα γουστου.Δες τα και διαλεξε μονος σου

- Cases: Μου αρέσει πολύ να έχω το κινητό χωρίς θήκη αλλά όταν είμαι εκτός σπιτιού θέλω πάντα προστασία από βρωμιές (αν το αφήσω σε ένα τραπέζι ας πούμε) ή κάποια νερά και γιατί όχι κάποια μικρή πτώση. Αν κατάλαβα καλά, οι S-View μένουν πάντα στη συσκευή επειδή αντικαθιστούν το καπάκι; Αν ναι, πρέπει να βρω κάτι άλλο. Στο τωρινό μου κινητό έχω μια της πλάκας από σιλικόνη και δεν μου έχει κάτσει πολύ άσχημα γι'αυτή τη δουλειά.

Σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω,απλα σιχαινομαι τις θηκες και δεν βαζω ποτε σε κανενα κινητο.

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

 

Οτι αλλο θες ρωτα.Αξιζει τα λεφτα του παντως,αν και θα προτιμουσα λιγο καλυτερη οθονη σε χρωματα κι απεικονιση κι οχι τοσο σε αναλυση.Ειδικα το λευκο που ειναι σαν μπεζ μου σπαει λιγο τα νευρα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρασα και τις 62 σελίδες. Δεν διάβασα όλα όλα τα posts αλλά αρκετά. Δυστυχώς, δεν καταφέρατε να μου αλλάξετε γνώμη, το Alpha είναι το κινητό που χρειάζομαι :D

 

Πάμε λίγο σε απορίες/ενδοιασμούς

- Κάμερα: Τα καλύψατε γενικά, είχα μια ανησυχία μήπως δεν είναι αντάξια του συνόλου. Η τωρινή μου συσκευή (Lumia 925) έχει πολύ εύκολη πρόσβαση σε manual ρυθμίσεις (ISO, white balance κλπ) για όποιον θέλει να ψάξει κάτι παραπάνω. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Alpha;

- Μπαταρία: Δεν με απασχολεί τόσο η χωρητικότητα αυτή καθ'αυτή της μπαταρίας. Αν δω οτι για τη δική μου χρήση δεν είναι αρκετή, ίσως να πάρω μια δεύτερη. Με προβλημάτισαν όμως αυτά τα περίεργα battery drains από google services κλπ που λέτε. Υπάρχει τρόπος να λυθούν αυτά;

- Γήρας: Έχω διαβάσει/ακούσει διάφορα για το πώς εξελίσσονται στον χρόνο τα Samsung (λόγω touchwiz). Έχει παρατηρήσει κανείς που να έχει το κινητό 3-4-5 μήνες κάποια αλλαγή στην εμπειρία χρήσης; Αν ναι, πόσο εμφανής/ενοχλητική είναι;

- (Un)Branded, GR/EU: Λίγο πολύ ξέρω τί είναι αλλά ρωτώ τί αλλαγές θα φέρει στη χρήση του τηλεφώνου μου. Θα έχω περιορισμένες λειτουργίες; Θα με γεμίζει ή όχι αναπόφευκτο bloatware; Πόσο διαφέρει ένα unbranded GR από ένα unbranded EU;

- "Glance screen": Στα Lumia με AMOLED υπάρχει αυτή η πολύ ωραία ιστοριούλα της glance screen που σβήνοντας όλα πλην μερικών τα pixels, σου παρουσιάζει μερικές πληροφορίες στην οθόνη όπως ώρα, πόσες ειδοποιήσεις έχεις κλπ. Υπάρχει κάποια παρόμοια δυνατότητα; Οι θήκες S-View λειτουργούν με ίδιο τρόπο;

- Χρώμα: Είμαι κλασσικός τύπος. Μάλλον θα προτιμήσω το μαύρο. Και το silver είναι πολύ ωραίο από μπροστά. Από πίσω είναι λίγο πανηγύρι

- Cases: Μου αρέσει πολύ να έχω το κινητό χωρίς θήκη αλλά όταν είμαι εκτός σπιτιού θέλω πάντα προστασία από βρωμιές (αν το αφήσω σε ένα τραπέζι ας πούμε) ή κάποια νερά και γιατί όχι κάποια μικρή πτώση. Αν κατάλαβα καλά, οι S-View μένουν πάντα στη συσκευή επειδή αντικαθιστούν το καπάκι; Αν ναι, πρέπει να βρω κάτι άλλο. Στο τωρινό μου κινητό έχω μια της πλάκας από σιλικόνη και δεν μου έχει κάτσει πολύ άσχημα γι'αυτή τη δουλειά.

 

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

 

εγώ δεν σου λέω τίποτα γιατί θα νομίζεις οτι σε σπρώχνω προς αλφα μεριά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μια αναβάθμιση, δυστυχώς ήταν μόνο 19Mb και από ότι έλεγε ήταν για bug fixes. Βάζω screenshot με τη νέα version.[ATTACH]56941[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και τις 62 σελίδες. Δεν διάβασα όλα όλα τα posts αλλά αρκετά. Δυστυχώς, δεν καταφέρατε να μου αλλάξετε γνώμη, το Alpha είναι το κινητό που χρειάζομαι :D

 

Πάμε λίγο σε απορίες/ενδοιασμούς

- Κάμερα: Τα καλύψατε γενικά, είχα μια ανησυχία μήπως δεν είναι αντάξια του συνόλου. Η τωρινή μου συσκευή (Lumia 925) έχει πολύ εύκολη πρόσβαση σε manual ρυθμίσεις (ISO, white balance κλπ) για όποιον θέλει να ψάξει κάτι παραπάνω. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Alpha;

- Μπαταρία: Δεν με απασχολεί τόσο η χωρητικότητα αυτή καθ'αυτή της μπαταρίας. Αν δω οτι για τη δική μου χρήση δεν είναι αρκετή, ίσως να πάρω μια δεύτερη. Με προβλημάτισαν όμως αυτά τα περίεργα battery drains από google services κλπ που λέτε. Υπάρχει τρόπος να λυθούν αυτά;

- Γήρας: Έχω διαβάσει/ακούσει διάφορα για το πώς εξελίσσονται στον χρόνο τα Samsung (λόγω touchwiz). Έχει παρατηρήσει κανείς που να έχει το κινητό 3-4-5 μήνες κάποια αλλαγή στην εμπειρία χρήσης; Αν ναι, πόσο εμφανής/ενοχλητική είναι;

- (Un)Branded, GR/EU: Λίγο πολύ ξέρω τί είναι αλλά ρωτώ τί αλλαγές θα φέρει στη χρήση του τηλεφώνου μου. Θα έχω περιορισμένες λειτουργίες; Θα με γεμίζει ή όχι αναπόφευκτο bloatware; Πόσο διαφέρει ένα unbranded GR από ένα unbranded EU;

- "Glance screen": Στα Lumia με AMOLED υπάρχει αυτή η πολύ ωραία ιστοριούλα της glance screen που σβήνοντας όλα πλην μερικών τα pixels, σου παρουσιάζει μερικές πληροφορίες στην οθόνη όπως ώρα, πόσες ειδοποιήσεις έχεις κλπ. Υπάρχει κάποια παρόμοια δυνατότητα; Οι θήκες S-View λειτουργούν με ίδιο τρόπο;

- Χρώμα: Είμαι κλασσικός τύπος. Μάλλον θα προτιμήσω το μαύρο. Και το silver είναι πολύ ωραίο από μπροστά. Από πίσω είναι λίγο πανηγύρι

- Cases: Μου αρέσει πολύ να έχω το κινητό χωρίς θήκη αλλά όταν είμαι εκτός σπιτιού θέλω πάντα προστασία από βρωμιές (αν το αφήσω σε ένα τραπέζι ας πούμε) ή κάποια νερά και γιατί όχι κάποια μικρή πτώση. Αν κατάλαβα καλά, οι S-View μένουν πάντα στη συσκευή επειδή αντικαθιστούν το καπάκι; Αν ναι, πρέπει να βρω κάτι άλλο. Στο τωρινό μου κινητό έχω μια της πλάκας από σιλικόνη και δεν μου έχει κάτσει πολύ άσχημα γι'αυτή τη δουλειά.

 

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

Το έχω από 14/10, όπως ήταν είναι, σφαίρα, καμία διαφορά. Το είχα διαβάσει και εγώ αυτό για τα samsung, αλλά μετά που το πήρα και ανησύχησα, αλλά όμως μετά από 4 μήνες ακριβώς που το έχω, δείχνει ότι όλα λειτουργούν άψογα. Είναι έως τώρα αστέρι η συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μια αναβάθμιση, δυστυχώς ήταν μόνο 19Mb και από ότι έλεγε ήταν για bug fixes. Βάζω screenshot με τη νέα version.[ATTACH]56941[/ATTACH]

 

ερωτηση: η αναβαθμιση λογισμικου εξαρταται απο τη χωρα απο την οποια προερχεται το κινητο ;

δηλ. μπορει η παραπανω αναβαθμιση τυο φιλου σε καποιον που το πηρε απο Γαλλια να εμφανιζεται και σε καποιον που το πηρε απο Πολλωνια να μην εμφανιζεται ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: η αναβαθμιση λογισμικου εξαρταται απο τη χωρα απο την οποια προερχεται το κινητο ;

δηλ. μπορει η παραπανω αναβαθμιση τυο φιλου σε καποιον που το πηρε απο Γαλλια να εμφανιζεται και σε καποιον που το πηρε απο Πολλωνια να μην εμφανιζεται ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ;

 

 

Ναι. Πότε δε βγαίνουν την ίδια στιγμη. Ανάλογα τη χώρα μπορεί να την πάρεις από λίγο αργότερα έως πολύ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάίδές κάπόίά μλκίά έκάνά κάί ότάν πλήκτρόλόγώ κέίμένό όπώς βλέπέτέ μόύ τά βγάζέί σχέδόν όλά τόνίσμένά ...

Κάπόίά βόήθέίά ;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Στο qwerty πληκτρολόγιο έχεις πατήσει τον τονισμό (τέλος δεξιά τρίτη σειρά από πάνω). Edited by ionskotis
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το alpha. Tι να πω το κινητό είναι απίστευτο σε ταχύτητα, βάρος, ομορφιά, απορώ γιατί το έχει θάψει τέτοιο διαμάντι η samsung.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το alpha. Tι να πω το κινητό είναι απίστευτο σε ταχύτητα, βάρος, ομορφιά, απορώ γιατί το έχει θάψει τέτοιο διαμάντι η samsung.

 

Αυτό είναι όντως ακατανόητο. Και με προϊδεάζει αρνητικά για την υποστήριξη της συσκευής αυτή η στάση. Πρόκειται για σχεδόν high-end συσκευή σε πιο mid-range τιμή πλέον και έχει περάσει στην αφάνεια

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όντως ακατανόητο. Και με προϊδεάζει αρνητικά για την υποστήριξη της συσκευής αυτή η στάση. Πρόκειται για σχεδόν high-end συσκευή σε πιο mid-range τιμή πλέον και έχει περάσει στην αφάνεια

εγω παντως δεν συμφωνω γιατι οι βελτιωσεις βγαινουν η μια μετα την αλλη αν δειτε στο sammobile τη γαλλικη που εχω τουλαχιστον εγω απο την αρχη εχει τεσσερις αναβαθμισεις μεσα σε ενα εξαμηνο δεν νομιζω οτι ειναι και λιγο .

τωρα οσο για την αποσυρση που λεγετε θεωρω οτι η καποιο τρικ ειναι η καποια μακακια σε βαρος των αλλων οπως για παραδειγμα του s5 που για μενα ηταν η μεγαλυτερη αποτυχια της samsung.

Περα απολα αυτα προκειται για ενα πολυ καλο κινητο και οσοι το εχουμε να το χαιρομαστε και οσοι δεν το εχουν ειναι μια καλη ευκαιρια να το αποκτησουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ανταλλάξω το note 3 με το alpha λόγο μεγέθους κυρίως και εμφάνισης γιατί μου αρέσει πολύ,από μπαταρία ξέρω οτι δεν είναι note από κάμερα ξέρει κάποιος σε σχέση με το note να μου πει για διαφορές; Ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Notification led εχει;;;

Ναι έχει Notification led .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά θα ανταλλάξω το note 3 με το alpha λόγο μεγέθους κυρίως και εμφάνισης γιατί μου αρέσει πολύ,από μπαταρία ξέρω οτι δεν είναι note από κάμερα ξέρει κάποιος σε σχέση με το note να μου πει για διαφορές; Ευχαριστώ. :)

Από κάμερα είναι λίγο καλύτερο. Από μπαταρία μην εκπλαγείς αν το δεις και εκεί καλύτερο. Όλα αυτά σε σχέση με το Note 3 πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει Notification led .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από κάμερα είναι λίγο καλύτερο. Από μπαταρία μην εκπλαγείς αν το δεις και εκεί καλύτερο. Όλα αυτά σε σχέση με το Note 3 πάντα.

Ευχαριστώ Λεωνίδα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λεωνίδα :)

 

Ελα ρε Βαγγελαρε!Μετα το G2 θα ξανασυναντηθουμε.

Την αλλη βδομαδα θα το εχω κι εγω το μινι τερατακι.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 22 μερες που το εχω....

 

http://i.imgur.com/myIs2Bc.png

 

http://i.imgur.com/1jUqf8B.png

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Βαγγελαρε!Μετα το G2 θα ξανασυναντηθουμε.

Την αλλη βδομαδα θα το εχω κι εγω το μινι τερατακι.

Εγώ Πάνο μάλλον την Δευτέρα,απο τα ποστ σου νόμιζα ότι το έχεις ήδη:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mετα απο 22 μερες που το εχω....

 

http://i.imgur.com/myIs2Bc.png

 

http://i.imgur.com/1jUqf8B.png

Πόσες ώρες οθόνη φίλε μου;:o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Πάνο μάλλον την Δευτέρα,απο τα ποστ σου νόμιζα ότι το έχεις ήδη:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόσες ώρες οθόνη φίλε μου;:o

 

3 ωρες φουλ φωτεινοτητα ....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας απο εδω μεσα που να ειχε το galaxy s4 πριν απο το alpha??

 

εχω 2 συσκευες και σκεφτομαι εδω και καιρο να τις κανω μια...galaxy s4 και ενα αλλο απλο των 19 ευρω...απλα και λογω δουλειας

θα ηθελα κατι πιο μικρο...ο λογος που το ρωταω αυτο ειναι γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και το xperia z3 compact αλλα πιο πολυ κλεινω σε αυτο...επιδοσεις καμερες και λοιπα απο οτι εχω δει ειναι περιπου ισαξιο με το s4 οποτε με υπερκαλυπτει...μονο το θεμα της μπαταριας με ενοχλει λιγο αλλα βλεποντςα καποια πραγματα εδω μεσα νομιζω οτι δεν θα εχω θεμα να βγαζω τη μερα..τι λετε αξιζει μια τετοια αγορα η να περιμενω για κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας απο εδω μεσα που να ειχε το galaxy s4 πριν απο το alpha??

 

εχω 2 συσκευες και σκεφτομαι εδω και καιρο να τις κανω μια...galaxy s4 και ενα αλλο απλο των 19 ευρω...απλα και λογω δουλειας

θα ηθελα κατι πιο μικρο...ο λογος που το ρωταω αυτο ειναι γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και το xperia z3 compact αλλα πιο πολυ κλεινω σε αυτο...επιδοσεις καμερες και λοιπα απο οτι εχω δει ειναι περιπου ισαξιο με το s4 οποτε με υπερκαλυπτει...μονο το θεμα της μπαταριας με ενοχλει λιγο αλλα βλεποντςα καποια πραγματα εδω μεσα νομιζω οτι δεν θα εχω θεμα να βγαζω τη μερα..τι λετε αξιζει μια τετοια αγορα η να περιμενω για κατι αλλο??

Σε σύγκριση με το S4 είναι αισθητά ανώτερο παντού!

εκτός του μεγέθους οθόνης φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το S4 είναι αισθητά ανώτερο παντού!

εκτός του μεγέθους οθόνης φυσικά.

 

τοτε μια χαρα...μιας και δεν βγαινει αλλο σε παραγωγη θα περιμενω νε πεσει λιγο ακομα η τιμη του στο σκρουτζ και μαλλον θα το τσιμπησω!!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Πάνο μάλλον την Δευτέρα,απο τα ποστ σου νόμιζα ότι το έχεις ήδη:p

 

Το χει η δικια μου ρε και το τεσταρω.Την αλλη Παρασκευη θα παρω το δικο της το μαυρο για να παρει εκεινη το χρυσο.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...