Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eχει κανεις να μου προτεινει καποια θηκη σιλικονης για την πλατη και screen protector που να μην αφηνει δαχτυλιες αλλα να μην αλλοιωνονται και τα χρωματα της οθονης;

Αν εχετε και καποιο link ακομα καλυτερα!:):)

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες αυτές να ξέρεις δεν έχουν την χωρητικότητα που γράφουν. Αν θα είναι λίγο καλύτερη από την εργοστασιακή παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα παρηηγγειλα το alpha.μεθαυριο το περιμενω.ανυπομονω!

ξερει κανεις που μπορει να βρει το extended battery kit με τη μπαταρια τοων 2500mh?

αληθεια το χει κανεις να μας πει εντυπωσεις?

 

Την εχω και η διαφορα ειναι τουλαχιστον 30% πανω . Τωρα εννοειται οτι παχαινει και βαραινει λιγο. Πολυ λιγο. Εμενα μου καθεται και καλυτερα στο χερι ετσι. Βασικα ειναι θεμα αναγκων. Αν σε νοιαζει η ομορφια και το οσο πιο λεπτο τοσο καλυτερα τοτε αστο. Αλλιως στη μπαταρια ειναι μεγαλη διαφορα. Το μονο θεμα ειναι οτι δε βρισκω θηκη που να καθεται αριστα. Τωρα εχω τη NEO HYBRID της SPIGEN. Οσο για το κιτ ακουσα οτι η samsung σταματησε να το παραγει - οπως και το ALPHA.

Edited by spirtos
Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες αυτές να ξέρεις δεν έχουν την χωρητικότητα που γράφουν. Αν θα είναι λίγο καλύτερη από την εργοστασιακή παίζεται.

 

 

καταλαβα,μπορει να το δοκιμασω.αν ειναι θα πω εντυπωσεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την εχω και η διαφορα ειναι τουλαχιστον 30% πανω . Τωρα εννοειται οτι παχαινει και βαραινει λιγο. Πολυ λιγο. Εμενα μου καθεται και καλυτερα στο χερι ετσι. Βασικα ειναι θεμα αναγκων. Αν σε νοιαζει η ομορφια και το οσο πιο λεπτο τοσο καλυτερα τοτε αστο. Αλλιως στη μπαταρια ειναι μεγαλη διαφορα. Το μονο θεμα ειναι οτι δε βρισκω θηκη που να καθεται αριστα. Τωρα εχω τη NEO HYBRID της SPIGEN. Οσο για το κιτ ακουσα οτι η samsung σταματησε να το παραγει - οπως και το ALPHA.

 

ουτε η neo hybrid της καθεται καλα?θα ψαξω μπας κ το βρω το κιτ.

το να ειναι παντως παρα πολυ λεπτο το κινητο δεν το θελω κιολας,δε με βολευει.αν τη δει κανεις πουθενα ας σφυριξει κλεφτικα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το κινητό.

Του φοράω την γνήσια flip case.

Το βράδυ που το βάζω να φορτίσει μερικές φορές ξεκινάει να

κάνει ένα ήχο κάθε πέντε λεπτά άνα "κλινκ-κλινκ" σα να τέλειωσε η φόρτιση

ένα πράγμα και δεν σταματάει παρά όταν το βγάλω από τον φορτιστή.

Τι μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα εχω το άλφα και θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν υπάρχει στις επιλογές το 4g αλλά μόνο 2g kai 3g?Ευχαριστω!!

Το έχω αφήσει με κιτ κατ!!

Edited by takaimad
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε την έβαλα εγώ και ειναι από τις καλύτερες!!!

http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-ALPHA-SM-G850F-Nillkin-Nature-THiki-TPU-ultra-thin-transparent-black-Gold-Clear.1102647.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eχει κανεις να μου προτεινει καποια θηκη σιλικονης για την πλατη και screen protector που να μην αφηνει δαχτυλιες αλλα να μην αλλοιωνονται και τα χρωματα της οθονης;

Αν εχετε και καποιο link ακομα καλυτερα!:):)

 

Καλησπέρα φίλε την έβαλα εγώ και ειναι από τις καλύτερες!!!

http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-ALPHA-SM-G850F-Nillkin-Nature-THiki-TPU-ultra-thin-transparent-black-Gold-Clear.1102647.html

Edited by takaimad
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο : Γύρισα στην kitkat και βρήκα ξανά την υγειά μου. Η μπαταρία στη lollipop και ιδίως το μπέρδεμα με τα notifications ( όσοι χρησιμοποιούν Nova και 3rd party dialer καταλαβαίνουν τι εννοώ, έχει αναφερθεί και στο XDA ) με έκαναν να γυρίσω πίσω. Πιάνω ξανά και μεγαλύτερη ταχύτητα 4G αλλά δεν έπαιξε ρόλο αυτό για την επιστροφή. Χαίρομαι ξανά και τα σκούρα φόντα ( καλό για τα μάτια και τη μπαταρία ).

Σχετικά με τα notifications το προβλημα το εχει το TeslaUnread for Nova Launcher γιατι τουλαχιστον σε μενα και σε κιτ κατ και σε lollipop τα ιδια σκ@τ@ ειναι οταν σουρχονται απανωτα μηνυματα γραφει οτι ναναι εγω χρησιμοποιω το missedit το οποιο συνεργαζεται με τον nova και ειναι αριστο.

Τωρα αλλες διαφορες που εχω δει (γιατι και εγω γύρισα εξαιτιας σου σε κιτκατ :happy:) το screen mirroring σε lollipop δεν δουλευε (τουλαχιστον σε μενα ) ενω τωρα ειναι οκ η μπαταρια ειναι ακριβως το ιδιο με την τελευταια εκδοση lollipop αλλά και καποιες αλλες εφαρμογές που εγω χρησιμοποιώ είναι πιο συνεργάσιμες με κιτ κατ παρα με lollipop σε οτι αφορα την εμφανιση θεωρω οτι ειναι θεμα προσωπικου γουστου εμένα μαρεσει η lollipop πιο πολυ.

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα εχω το άλφα και θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν υπάρχει στις επιλογές το 4g αλλά μόνο 2g kai 3g?Ευχαριστω!!

Το έχω αφήσει με κιτ κατ!!

Είχε βγει ένα update από την Samsung που ενεργοποιουσε την επιλογή. Μετά βγήκε το update για τη lollipop οπότε τώρα η μόνη σου επιλογή είναι να βάλεις το τελευταίο update..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση τωρα που καταργηθηκε να Μην βρισκουμε μπαταρια π.χ αν χρειαστει αλλαγη?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιπτωση τωρα που καταργηθηκε να Μην βρισκουμε μπαταρια π.χ αν χρειαστει αλλαγη?
Στα επίσημα service πάντα θα έχουν ;)
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ενημερώσω πως στην lollipop (5.0.2) που πέρασα στο Alpha μου (branded cosmote), όλα προχώρησαν χωρίς πρόβλημα.

 

Δυστυχώς, έχω και εγώ το πρόβλημα με την ποιότητα των thumbnails στο gallery. Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

 

Εχει και δικο της καπακι αν βλεπω καλα; Ειναι σαν το αυθεντικο;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα notifications το προβλημα το εχει το TeslaUnread for Nova Launcher γιατι τουλαχιστον σε μενα και σε κιτ κατ και σε lollipop τα ιδια σκ@τ@ ειναι οταν σουρχονται απανωτα μηνυματα γραφει οτι ναναι εγω χρησιμοποιω το missedit το οποιο συνεργαζεται με τον nova και ειναι αριστο.

 

Ίσως εγώ να μην έχω θέμα στην kitkat γιατί χρησιμοποιώ τον true phone dialer που έχει ειδική ρύθμιση για αυτό το θέμα. Στην lollipop μισολειτουργούσε αυτή η ρύθμισή του. Στην kitkat μια χαρά. Δοκίμασε τον αν θες, είναι εξαιρετικός dialer και ανώτερος και από τον exdialer. Στις ρυθμίσεις του ( άπειρο customization) πήγαινε "behavior" ->missed calls notification και τίκαρε το notification bar watcher.

 

Ήθελα να σας ενημερώσω πως στην lollipop (5.0.2) που πέρασα στο Alpha μου (branded cosmote), όλα προχώρησαν χωρίς πρόβλημα. Δυστυχώς, έχω και εγώ το πρόβλημα με την ποιότητα των thumbnails στο gallery. Κρίμα...

 

Δεν είναι μόνο οι μικρογραφίες. Είναι και η πλήρης εμφάνιση της φωτό. Αν είναι jpg format φαίνεται οk. Αν είναι png, την αλλοιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα με τα restart λυθηκε μετα απο μια επαναφορα που εκανα παλι . δεν ξερω τι να πω ολα καλα μεχρι στιγμης εδω και 4 μερες .
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια ενός φίλου ενα άλφα g850x το οποίο ειναι retail model.διάβασα οτι με ρουτ και πέρασμα official rom με Odin έρχεται στα καλα του και γίνεται κανονικό τηλεφωνο.Το έχει κάνει κάποιος να μου πει αν όντως ισχύει?Ευχαριστω για τον χρόνο σας.
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

ε αυτό δεν το ήξερα, μάλλον γιατί οι φωτογραφίες μου είναι όλες JPG. Έφτιαξα ένα ωραίο σκριπτ που αντιγράφει όλες τις φωτογραφίες που έχω στην συλλογή μου από το NAS μου, απευθείας στο Alpha, απλά στο ενδιάμεσο κάνει αυτόματη μετατροπή στην ανάλυση του Alpha για να μην χάνω άδικα αποθηκευτικό χώρο. Το σκριπ μου κάνει και μετατροπή σε JPG για ακόμα καλύτερη συμπίεση, σε μεγάλο βαθμό ποιότητας (JPG compression quality 92%). Άρα γιαυτό και δεν βλέπω διαφορά στην ποιότητα από πριν.

 

Υπάρχει τρόπος να διορθώσουμε αυτό το πρόβλημα με την ποιότητα;

 

Γενικά η lollipop δεν έχει να προσφέρει κάτι νέο, τα μενού έγιναν άσπρα, αλλά τίποτα το τρανό και φοβερό. Όμως θέλω να την κρατήσω γιατί στην kitkat δεν είχα 4G δυστυχώς (bug με WIND).

 

Α! Άλλο ένα πρόβλημα, είναι και η εκφώνηση ονομάτων στις εισερχόμενες κλείσεις, ο ήχος κουδουνίσματος είναι στο 100%, αλλά η εκφώνηση είναι στο 10%. Στην kitkat η εκφώνηση είχε την ίδια ένταση με το κουδούνισμα.

 

 

Δεν είναι μόνο οι μικρογραφίες. Είναι και η πλήρης εμφάνιση της φωτό. Αν είναι jpg format φαίνεται οk. Αν είναι png, την αλλοιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα , απεκτησα προ μηνος ενα αλφα μεταχειρισμενο , και μου κανει καθημερινα απο μονο του επανεκκινισεις χωρις να του κανω κατι ή να εχω καταλαβει να εχει σχεση με κατι . π.χ. οταν υπερθερμενεται . εχει τυχει το βραδυ που κοιμαμαι να ακουσω ξαφνικα τον ηχο του bootscreen οταν ανοιγει επειδη εκανα μονο του restart . Γνωρίζετε τι παιζει ? Να το παω για εγγύηση?

 

αυτο μου το κανει 1 μηνα τωρα,το πηγα 4 φορες στο service και μου ειπαν μπαταρια μου την αλλαξαν και το ξαναεκανε,μου ειπαν αν μου το κανει παλι θα το στηλουν αθηνα!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτο μου το κανει 1 μηνα τωρα,το πηγα 4 φορες στο service και μου ειπαν μπαταρια μου την αλλαξαν και το ξαναεκανε,μου ειπαν αν μου το κανει παλι θα το στηλουν αθηνα!!!!

εγω το πηρα καινουργιο ομως!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δούλεψα την λόλιποπ στο Alpha και στο S5, κατέληξα στα εξής προβλήματα στο Alpha που δεν τα έχει το S5:

 

- Χαμηλή ποιότητα thumbnails

- Αυτόματη ενεργοποίηση της ανοικτής ακρόασης

- Χαμηλή ένταση της εκφώνησης του ονόματος καλούντος

- Η αναβάθμιση επαναφέρει διαγραμμένα αππς

 

Προφανώς δεν έχω παραισθήσεις, δεν πρόκειται ποτέ να διορθωθούν... εκτός και αν υπάρξει αναβάθμιση στο Android 6. Άρα το ερώτημα είναι, επιστρέφω στην κίτκατ ή παραμένω στην λόλι και υπομένω με τα προβλήματα, όπως για παράδειγμα σε κάθε εισερχόμενη κλήση να κλείνω την ανοιχτή ακρόαση χειροκίνητα.

 

χχμμμ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δούλεψα την λόλιποπ στο Alpha και στο S5, κατέληξα στα εξής προβλήματα στο Alpha που δεν τα έχει το S5:

 

- Χαμηλή ποιότητα thumbnails

- Αυτόματη ενεργοποίηση της ανοικτής ακρόασης

- Χαμηλή ένταση της εκφώνησης του ονόματος καλούντος

- Η αναβάθμιση επαναφέρει διαγραμμένα αππς

 

Προφανώς δεν έχω παραισθήσεις, δεν πρόκειται ποτέ να διορθωθούν... εκτός και αν υπάρξει αναβάθμιση στο Android 6. Άρα το ερώτημα είναι, επιστρέφω στην κίτκατ ή παραμένω στην λόλι και υπομένω με τα προβλήματα, όπως για παράδειγμα σε κάθε εισερχόμενη κλήση να κλείνω την ανοιχτή ακρόαση χειροκίνητα.

 

χχμμμ...

 

Δεν ξερω τι ακριβως εχεις κανει αλλα οσο ειχα το αλφα που του ειχα βαλει την lollipop μεσω Odin δεν ειχα θεμα με τις κλησεις και την ανοιχτη ακροαση.Δοκιμασες να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα επαναφορά γιατί διάβασα παραπάνω πως τα προβλήματα δεν διορθώθηκαν μετά από επαναφορά.

 

Εγώ δεν την πέρασα μέσω Odin, μου κατέβηκε σαν ενημέρωση. Το κινητό είναι αγορασμένο από γερμανό και όταν ανοίγει βγάζει το λογότυπο της Cosmote.

 

Το μόνο θετικό είναι το 4G, που δεν υπήρχε με κίτκατ.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα εδώ στα 170 ευρώ.Τι λέτε αξίζει;Εντάξει το fastcard δεν είναι το πιο αξιόπιστο αλλα και πάλι δεν είναι ούτε τα μισά λεφτά σε σχέση με εδώ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που δούλεψα την λόλιποπ στο Alpha και στο S5, κατέληξα στα εξής προβλήματα στο Alpha που δεν τα έχει το S5:

 

- Χαμηλή ποιότητα thumbnails

- Αυτόματη ενεργοποίηση της ανοικτής ακρόασης

- Χαμηλή ένταση της εκφώνησης του ονόματος καλούντος

- Η αναβάθμιση επαναφέρει διαγραμμένα αππς

 

Προφανώς δεν έχω παραισθήσεις, δεν πρόκειται ποτέ να διορθωθούν... εκτός και αν υπάρξει αναβάθμιση στο Android 6. Άρα το ερώτημα είναι, επιστρέφω στην κίτκατ ή παραμένω στην λόλι και υπομένω με τα προβλήματα, όπως για παράδειγμα σε κάθε εισερχόμενη κλήση να κλείνω την ανοιχτή ακρόαση χειροκίνητα.

 

χχμμμ...

 

Χαμηλή ένταση της εκφώνησης του ονόματος καλούντος αυτη η επιλογη δημιουργει το προβλημα με το αυτοματο ανοιγμα την ανοικτης ακροασης .Συνεπως απενεργοποιεις αυτη την επιλογη μιας και δεν ακους καν τι λεει οποτε εισαι οκ με την ανοικτη ακροαση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα επαναφορά γιατί διάβασα παραπάνω πως τα προβλήματα δεν διορθώθηκαν μετά από επαναφορά.

 

Εγώ δεν την πέρασα μέσω Odin, μου κατέβηκε σαν ενημέρωση. Το κινητό είναι αγορασμένο από γερμανό και όταν ανοίγει βγάζει το λογότυπο της Cosmote.

 

Το μόνο θετικό είναι το 4G, που δεν υπήρχε με κίτκατ.

Γιατί δεν υπήρχε 4g; έχω και εγώ κινητό αγορασμένο από Γερμανό και από την πρώτη στιγμή δούλευε κανονικά και μάλιστα 4g+. Επίσης μετά την αναβάθμιση δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...