Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικη. Θα δεις σίγουρα διάφορα. Καμιά θήκη συμβατή δε ξέρω αν θα βγει.

Προς το παρών μία απλή σιλικόνης που έχω μπαίνει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους.

 

Πρόβλημα με υπερθέρμανση του κινητού και γρήγορη ξεφόρτιση αντιμετώπισα και εγώ πριν λίγες μέρες.

Μετά από ψάξιμο και πειραματισμούς με εφαρμογές, τελικά ο υπαίτιος ήταν ένα application και συγκεκριμένα το Quizdom!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχώς με την επαναφορά έστρωσε. .

Lollipop θα πάρουμε πριν τα Χριστούγεννα ή ??? :lol::lol::lol:

Αν ήταν από εφαρμογή και την ξανά βάλεις θα ξανά έχεις πρόβλημα. όπως σου είπαν κ πιο πάνω. όταν έχεις battery drain, θα πηγαίνεις: Ρυθμίσεις- Μπαταρία και θα βλέπεις στην πρώτη θέση την εφαρμογή ή την διεργασία που σου τρώει την μπαταρία. όταν το τηλέφωνο λειτουργεί σωστά στην πρώτη θέση σχεδόν πάντα είναι η οθόνη και όχι κάποια εφαρμογή.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχώς με την επαναφορά έστρωσε. . Lollipop θα πάρουμε πριν τα Χριστούγεννα ή ??? :lol::lol::lol:

 

Εμένα να σου πω την αλήθεια, μου πέρασε η σκέψη να γυρίσω από τη lollipop στην kitkat για κάποιες λεπτομέρειες αλλά τελικά για κάποιες άλλες λεπτομέρειες δεν το έκανα.:) Πάντως πέρα από τα άσπρα μενού ( τα οποία τα αντικατέστησα σχεδόν όλα με σκούρα γιατί με έκαναν κάθε φορά να κατεβάζω τη φωτεινότητα και μετά σε άλλη εφαρμογή να την ξανανεβάζω) , τι lollipop, τι kitkat. To ίδιο πράγμα είναι χωρίς ουσιαστικές αλλαγές. Χαίρεσαι στην αρχή επειδή νιώθεις ότι έκανες update και μετά το συνηθίζεις πάλι...η γνωστή ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν από εφαρμογή και την ξανά βάλεις θα ξανά έχεις πρόβλημα. όπως σου είπαν κ πιο πάνω. όταν έχεις battery drain, θα πηγαίνεις: Ρυθμίσεις- Μπαταρία και θα βλέπεις στην πρώτη θέση την εφαρμογή ή την διεργασία που σου τρώει την μπαταρία. όταν το τηλέφωνο λειτουργεί σωστά στην πρώτη θέση σχεδόν πάντα είναι η οθόνη και όχι κάποια εφαρμογή.

 

Στις 3 πρώτες θέσεις μου έχει ..

σε αναμονή

αδράνεια συσκευής

Οθόνη ..

 

Εμένα να σου πω την αλήθεια, μου πέρασε η σκέψη να γυρίσω από τη lollipop στην kitkat για κάποιες λεπτομέρειες αλλά τελικά για κάποιες άλλες λεπτομέρειες δεν το έκανα.:) Πάντως πέρα από τα άσπρα μενού ( τα οποία τα αντικατέστησα σχεδόν όλα με σκούρα γιατί με έκαναν κάθε φορά να κατεβάζω τη φωτεινότητα και μετά σε άλλη εφαρμογή να την ξανανεβάζω) , τι lollipop, τι kitkat. To ίδιο πράγμα είναι χωρίς ουσιαστικές αλλαγές. Χαίρεσαι στην αρχή επειδή νιώθεις ότι έκανες update και μετά το συνηθίζεις πάλι...η γνωστή ιστορία...

 

Εγώ το θέλω για το άσπρο χρώμα και για τις ενημερώσεις στην οθόνη !!! :p

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πρόβλημα με το touch στο κουμπί 6 στον μαμά dialer? πατάω 3-5 φορές για να πιάσει... Νομίζω δεν το είχα αυτό εξ αρχής άρχισε ξαφνικά μια μέρα από μόνο του. Το πρόβλημα είναι μόνο στο κουμπί 6 και μόνο στον dialer, δεν είναι δλδ η συγκεκριμένη περιοχή της οθόνης που έχει πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πρόβλημα με το touch στο κουμπί 6 στον μαμά dialer? πατάω 3-5 φορές για να πιάσει... Νομίζω δεν το είχα αυτό εξ αρχής άρχισε ξαφνικά μια μέρα από μόνο του. Το πρόβλημα είναι μόνο στο κουμπί 6 και μόνο στον dialer, δεν είναι δλδ η συγκεκριμένη περιοχή της οθόνης που έχει πρόβλημα

Εμένα δεν έχει προβλημα, έχω lollipop...

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πρόβλημα με το touch στο κουμπί 6 στον μαμά dialer? πατάω 3-5 φορές για να πιάσει... Νομίζω δεν το είχα αυτό εξ αρχής άρχισε ξαφνικά μια μέρα από μόνο του. Το πρόβλημα είναι μόνο στο κουμπί 6 και μόνο στον dialer, δεν είναι δλδ η συγκεκριμένη περιοχή της οθόνης που έχει πρόβλημα

Μόλις το δοκίμασα, κανένα πρόβλημα ( είμαι με κιτ κατ ).

Link to comment
Share on other sites

Eτοιμάζομαι να γυρίσω μάλλον στην kitkat ( ελπίζω να γυρίσω εύκολα). Ένα σημαντικό κριτήριο για μένα, η φωνητική καθοδήγηση μέσω Sygic, δεν δουλεύει στο background με κλειστή την οθόνη παρά το ότι έχω θέσει την επιλογή στο Sygic να τρέχει στο background. Στην kitkat δούλευε άψογα στο background. Aν η Sygic μου πει πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι , τότε επιστρέφω αμέσως στην kitkat. Ποτέ μα ποτέ, ένα update αλλαγής version του android δεν μου έχει βγει καλό. Πάντα η rom με την οποία κυκλοφορούσε ένα κινητό ήταν καλύτερη για μένα. Φαίνεται το ίδιο θα γίνει και με το Alpha. Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Eτοιμάζομαι να γυρίσω μάλλον στην kitkat ( ελπίζω να γυρίσω εύκολα). Ένα σημαντικό κριτήριο για μένα, η φωνητική καθοδήγηση μέσω Sygic, δεν δουλεύει στο background με κλειστή την οθόνη παρά το ότι έχω θέσει την επιλογή στο Sygic να τρέχει στο background. Στην kitkat δούλευε άψογα στο background. Aν η Sygic μου πει πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι , τότε επιστρέφω αμέσως στην kitkat. Ποτέ μα ποτέ, ένα update αλλαγής version του android δεν μου έχει βγει καλό. Πάντα η rom με την οποία κυκλοφορούσε ένα κινητό ήταν καλύτερη για μένα. Φαίνεται το ίδιο θα γίνει και με το Alpha.

 

Δυστυχως φιλαρακι δεν εχει γυρισμο εκτος και αν ρουταρεις το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλαρακι δεν εχει γυρισμο εκτος και αν ρουταρεις το κινητο.

 

Σιγά... Δεν μίλησε για custom rom... Για stock KK μίλησε.... Odin...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλαρακι δεν εχει γυρισμο εκτος και αν ρουταρεις το κινητο.

Γίνεται πολύ εύκολα αλλά χάνεις τα πάντα.

Υπάρχει τρόπος να περασουμε την lollipop χειροκινητα αντί να περιμένουμε ποτε θα μας έρθει;

Πήγαινε sammobile κατέβασε την και φλάσαρε την με odin

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρεγγειλα σε Silver..

Εν αναμονη λοιπον να το δω...

 

Παει για αντικαταστατης του S5 μιας και εψαχνα κατι παρομοιο, σε πιο slim κατασκευη..

Ελπιζω να μην παρα-απογοητευτω απο lag, μπαταρια ή αλλα bugs.

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρεγγειλα σε Silver..

Εν αναμονη λοιπον να το δω...

 

Παει για αντικαταστατης του S5 μιας και εψαχνα κατι παρομοιο, σε πιο slim κατασκευη..

Ελπιζω να μην παρα-απογοητευτω απο lag, μπαταρια ή αλλα bugs.

Lag δεν έχει το τηλέφωνο από ομορφιά το silver ειναι έρωτας,μπαταρία δεν είναι τα φόρτε του χωρίς βέβαια να απογοητεύει,νομίζω είναι στην ίδια μοίρα με s5,g3.:o

Link to comment
Share on other sites

Lag δεν έχει το τηλέφωνο από ομορφιά το silver ειναι έρωτας,μπαταρία δεν είναι τα φόρτε του χωρίς βέβαια να απογοητεύει,νομίζω είναι στην ίδια μοίρα με s5,g3.:o

 

Αν ειναι στην ιδια μοιρα, τοτε υποφερετε (αν και το S5 τελευταια μαλλον κουραστηκε και μου κανει νερα στο θεμα μπαταριας).

Μακαρι να με βολεψει γιατι απο τη στιγμη που κρατησα ενα (ενος φιλου) στο χερι μου, παρθηκε η αποφαση!!!

Υπογράφω
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο αυτο ειναι πραγματι ερωτας.το εχω σε μπλε.ειδικα χωρις θηκη δεν υπαρχει και δεν ξεκολαει απο το χερι.πολυ δυνατο smartphone πιστευω απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν ειδικα σε ποιοτητα κατασκευης αλλα και σε hardware.πληρως ικανοποιημενος απο το alpha μου!
Link to comment
Share on other sites

Σιγά... Δεν μίλησε για custom rom... Για stock KK μίλησε.... Odin...

Εχω την εντυπωση οτι downgrade δεν γινεται γιαυτο μην εισαι και τοσο σιγουρος.

Δυστυχως δεν υπαρχει γυρισμος....!!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι downgrade δεν γινεται γιαυτο μην εισαι και τοσο σιγουρος.

Δυστυχως δεν υπαρχει γυρισμος....!!!!!!!;)

 

Γίνεται, απο την στιγμή που φλασάρεις παλαιότερη έκδοση με το Odin...

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι downgrade δεν γινεται γιαυτο μην εισαι και τοσο σιγουρος.

Δυστυχως δεν υπαρχει γυρισμος....!!!!!!!;)

 

Γίνεται, απο την στιγμή που φλασάρεις παλαιότερη έκδοση με το Odin...

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ! :)

 

Ο οδηγός είναι ίδιος για update και downgrade βάσει του παρακάτω :

 

http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s5/489071-tutorial-downgrade-samsung-galaxy-s5-5-0-4-4-kitkat.html

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός είναι ίδιος για update και downgrade βάσει του παρακάτω :

 

http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s5/489071-tutorial-downgrade-samsung-galaxy-s5-5-0-4-4-kitkat.html

 

πριν κάνεις οτιδήποτε βεβαιώσου οτι γίνεται γιατί έχει αλλάξει και ο bootloader στην lollipop

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, απο την στιγμή που φλασάρεις παλαιότερη έκδοση με το Odin...

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ! :)

Για να γινει χρειαζεται να πειραξεις το pitfile και αυτο εδω μεσα ειναι ελαχιστοι που το ξερουμε και εκτος αυτου περιλαμβανει ενα σοβαρο βαθμο ρισκου που αν ημουν στην θεση σου δεν θα το συνιστουσα για οσους θελουν μπορουν να το διαπιστωσουν και στο διαδικτυο οτι δεν ειναι κατι απλο εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτητες να κανεις ....τουβλο το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μισο λεπτακι γιατι θα τρελαθω... Εχω που το ψαχνω εδω και εναμιση μηνα, σε διαφορα sites και forums του εξωτερικου και συνεχως διαβαζω παραπονα για το σημα και τη μπαταρια. Ειδικα σε αυτο το review http://www.stuff.tv/samsung/galaxy-alpha/review , γραφουν πως το τηλεφωνο υποφερει απο τα συμπτωματα που ειχε και το iphone4, που οταν το κρατουσες απο καποια σημεια, εχανε το σημα, λεγοντας μαλιστα πως το σημα πεφτει σαν πετρα οταν το κρατας απο καποια σημεια και πως πρεπει να προσεχεις πως το κρατας, για να μην εχεις πτωση σηματος..

Συγκεκριμενα αναφερει τα εξης:

 

We did also notice that the Galaxy Alpha seems to suffer from the old problem of some metal-coated phones – signal issues. It’s decent enough in normal use, but if you cover too much of the phone’s sides your signal level will drop like a stone. It never totally killed the signal, but is a sign that the plastic inlays in the metal frame haven’t been implemented quite well enough.

 

See the little white bits in the metal surround? These are usually used to improve signal for things like Wi-FI and mobile signal when the sides of a phone are largely metal. Aside from this, though, actual call quality is perfectly fine. You just need to be a bit careful about how you handle the Galaxy Alpha at times.

 

Επισης στο xda σε αυτο εδω το τοπικ http://forum.xda-developers.com/galaxy-alpha/help/bad-reception-t2894402 , γινεται εντονα αντιληπτο πως δεν προκειται για μεμονωμένο φαινομενο καποιας χωρας ή εταιριας κινητης οπως ανεφερε καποιος φιλος σε προηγουμενη ερωτηση μου σχετικα με αυτο. Διαβαζοντας ολα τα σχολια στο τοπικ αυτο, θα παρατηρησετε πως τα παραπονα των χρηστων ειναι απο διαφορα μερη του κοσμου και αφορουν το μοντελο SM-G850F με τον exynos, περιγραφοντας αναλυτικα πως υπαρχει προβλημα ειδικα στο 4G-3G, που αναγκαζονται να γυριζουν το τηλεφωνο σε κατασταση GSM για να εχουν επαρκες σημα και να μη χανουν κλησεις. Απ οτι διαβασα, το κανουν και αρκετα μελη απο εδω μεσα αυτο, μιας και αναφερθηκε πως το γυριζουν σε gsm για να χουν δυνατο σημα και οταν θελουν 3g-4g οταν θα ειναι εκτος σπιτιου, θα το γυριζουν σε 4g, αλλα ολοι ριχνουν το φταιξιμο στα δικτυα των εταιριων. Το χετε επαλυθευσει αυτο ή το λετε ετσι αυθαιρετα?

 

Σχετικα με τη μπαταρια, θα μπορουσα να παραθεσω διαφορα λινκς απο reviews, αλλα θα τα χετε πετυχει φανταζομαι και δε θελω να γινω κουραστικος.

Ενα βιντεο παλι που φαινεται καθαρα το πως μεταβαλεται το σημα καθως το κρατα στο χερι του ο τυπος, ειναι το παρακατω

Σε ερωτηση του αν τα τηλεφωνα εχουν σιμ μεσα, ενω φαινεται ξεκαθαρα πως εχουν, απαντησε πως δεν εχουν, αλλα το βιντεο αλλα δειχνει.. Η απαντηση του δειχνει λες και προσπαθει να μη μπει σε αντιπαραθεση σχετικα με το σημα, μιας και στο βιντεο φαινεται καθαρα πως υπαρχουν διακυμάνσεις στο σημα.

 

Μετα ερχεται καποιος στα σχολια του σκρουτζ, ερχεται και εδω στις 120 σελιδες αυτου του τοπικ και διαβαζει ενα καρο σχολια που το εκθειαζουν ως το υπερτατο τηλεφωνο, που δεν εχει πουθενα ουτε ενα ψεγαδι, που ολα ειναι τελεια και δεν τιθεται καν θεμα για σημα και μπαταρια και οπου πετυχεις σχολιο που να προσπαθει να θιξει καποιος ενα απ τα δυο θεματα, αμεσως καποιος θα το αποκλείσει, λεγοντας πως δεν υπαρχει κανενα τετοιο προβλημα..

 

Μπορει καποιος να διελευκανει λιγο την κατασταση? Θα ηθελα να ξερω αν οντως στο 4G ή το 3G εχει θεμα με το σημα, αν καποιος εχει συγκρινει με καποιο τηλεφωνο διπλα διπλα, ωστε να εχει μια τεκμηριωμένη απαντηση και οχι του τυπου "ε αφου μιλαω και μπορουν να με καλουν, τοτε ολα καλα..". Πεφτει το σημα ή οχι οταν το κρατας το τηλεφωνο? Υπαρχουν αυξομειωσεις και γενικα λιγοτερη ληψη σηματος σε συγκριση με αλλα τηλεφωνα? Μην το παρω και βρεθω προ εκπληξεως, γιατι κριμα ειναι να μου χαλασει η διαθεση μετα και να κλαιω τα 300 ευρω..

 

Επισης οταν λεμε η μπαταρια κραταει 2 μερες με ανοιχτη οθονη 5 ωρες, σημαινει πως απλα καθομαι και το κοιταζω ή κανω καποια δουλεια πανω στο τηλεφωνο, πχ διαβαζω emails, μπαινω fb, σερφαρω στο ιντερνετ κλπ? Παντως σε ενα καταστημα που δουλεψα το αλφα και το α5 διπλα διπλα με μπαταρια για κανα 5λεπτο, βλεποντας ενα βιντεο και τραβωντας κανα 2 φωτογραφιες, το αλφα απο 100% επεσε στο 96% ενω το α5 ηταν μονιμα 100% (μεχρι που ηρθε η πωλητρια και τα ξανασυνδεσε..)

 

Τελικα μηπως δεν ασχολειστε με 3G-4G και γι' αυτο δεν αναφερετε προβληματα σχετικα με αυτο, ή τελικα στην Ελλαδα εχουν ερθει παρτιδες που δεν εχουν προβληματα? Αν δειτε στο xda παντως, πολλοι ηταν αυτοι που περιμεναν και ηλπιζαν πως προκειται για software προβλημα και πως θα διορθωνοταν με τη lollipop, αλλα τελικα δεν αλλαξε τιποτα με το θεμα αυτο μετα την αναβαθμιση.

 

Ρε μπας και ειστε ιδιοκτητες των σκρουτζομαγαζων και γραφετε ο ενας μετα τον αλλο, για να πουλησετε τα στοκαρισμενα σας alpha? :devil: :lol:

 

Μα δε μπορει να ειναι ολα τελεια στην Ελλαδα και στο εξωτερικο να τραβανε τα μαλλια τους.. Θα τρελαθω δηλαδη!!

 

Μηπως το σημα ηταν τελικα ο κυριος λογος που το απεσυρε το Δεκεμβρη αρον αρον η Samsung, υστερα απο μολις 3-4 μηνες υπαρξης του στην αγορα, ωστε να αποφυγει αντιστοιχο σκανδαλο, οπως ειχε δημιουργηθει με το iphone4 καποτε?

 

Οκ, δε γραφω αλλα γιατι το σεντονι δε θα χωραει στη σελιδα.. :X

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...