Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οποιον τον ενδιαφερει να ενημερωσω πως πια με kingroot.apk v.4.1.0 ειναι εφικτο το rootαρισμα της συσκευης χωρις να γραψει ο knox.

Φυσικα μονο το root.Μην επιχειρησετε να φλασαρετε custom recovery για να βαλετε αλλη ρομ.

 

Οι φωτογραφιες ειναι απο το δικο μου που τελικα μαλλον δεν θα το πουλησω

 

http://oi61.tinypic.com/2jcsoih.jpg

 

http://oi61.tinypic.com/2gv0avs.jpg

 

Υγ.Το γραφω συνεχεια αλλα δεν πειραζει.

Αν δεν ξερετε τι κανετε μην το κανετε.Εγω προτεινω,δεν επιβαλλω και δεν εχω την ευθυνη για τις δικες σας συσκευες.

Παναγιώτη με 5.0.2 κάνει ρουτ η εφαρμογή χωρίς να γράφει ο knox;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βαγγελη δεν εχω ιδεα.Το εχω γυρισει σε 4.4.4 εγω.

Ολο και καποιος θα το κανει με lollipop στους xda να δουμε...Μολις μαθω θα ενημερωσω,αν και νομιζω οτι θα πετυχει και παλι.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη δεν εχω ιδεα.Το εχω γυρισει σε 4.4.4 εγω.

Ολο και καποιος θα το κανει με lollipop στους xda να δουμε...Μολις μαθω θα ενημερωσω,αν και νομιζω οτι θα πετυχει και παλι.

Που το βρήκες να το δοκιμάσω;

Το κατέβασα αλλά δυστυχώς δεν πιάνει στη lollipo στο 52% κάνει επανεκκίνηση.

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες να το δοκιμάσω;

http://androidxda.com/download-kingroot-application

Την 4.1.0 κατεβαζεις

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει Παναγιώτη :mad:

Ε γυρνα πισω σε κιτ κατ αν θες root αναγκαστικα.

Wanam xposed,adaway κτλ.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πιστευεται πως αποτελει αναβαθμιση η μεταβαση απο g2 σε alpha? Να το προχωρησω η να μεινω στο ωραιο g2 μου. Αν καποιος τα ειχε και τα 2 θα εκτιμηθει ιδιαιτερα η αποψη του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Πιστευεται πως αποτελει αναβαθμιση η μεταβαση απο g2 σε alpha? Να το προχωρησω η να μεινω στο ωραιο g2 μου. Αν καποιος τα ειχε και τα 2 θα εκτιμηθει ιδιαιτερα η αποψη του.

 

Δεν ήμουν κάτοχος του G2 άλλα το είχαν κολλητοί μου ( που τώρα έχουν Alpha ) οπότε έχω ασχοληθεί αρκετά.

Aν προχωρήσεις στο Alpha θα κερδίσεις σε :

1)design,

2)amoled οθόνη ( αν την προτιμάς )

3)εσωτερικό χώρο

4)άνεση στο χέρι

5)δεν θα έχεις θέμα της αργής επαναφοράς σήματος ( με το g2 όταν έχαναν το σήμα στο τρένο πχ, μετά καθυστερούσε να επανέλθει - δεν ξέρω αν το είχες κι εσύ το θέμα).

6)δεν θα έχεις θέμα αργού κλειδώματος δορυφόρου ( αν είχες πέσει σε προβληματικό G2)

 

Θα χάσεις σε :

1)ανάλυση ( μόνο στα κείμενα θα καταλάβεις τη διαφορά και μόνο με το ένα κινητό πλάι στο άλλο) και μέγεθος οθόνης

2)πολύ σε μπαταρία.

3)custom roms (αν ασχολείσαι)

 

>Σε κάμερα θεωρώ ότι είναι στα ίδια επίπεδα.

>Σε επεξεργαστική ισχύ είναι ανώτερο το Alpha αλλά δεν νομίζω να έχεις θέμα και με το G2.

 

Συμπέρασμα : Αν είσαι heavy user , μείνε στο G2 λόγω μπαταρίας. Aν είσαι light user , πήγαινε στο Alpha για να έχεις ομορφότερο και πιο άνετο κινητό, amoled οθόνη και μεγαλύτερο εσωτερικό χώρο.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Απο τα παραπανω με απασχολει περισσοτερο η μπαταρια.ποσες ωρες sot βγαζει και ποσες αναμονη ταυτοχρονα?παιχνιδια πολυ σπανια..πιο πολυ browsing..θα τη βγαλω τη μερα?
Link to comment
Share on other sites

Απο τα παραπανω με απασχολει περισσοτερο η μπαταρια.ποσες ωρες sot βγαζει και ποσες αναμονη ταυτοχρονα?παιχνιδια πολυ σπανια..πιο πολυ browsing..θα τη βγαλω τη μερα?

Εγω ηρθα απο g2 και φυσικα μην περιμενεις την αυτονομια του.Εχει αλλα χαρισματα αυτο.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηρθα απο g2 και φυσικα μην περιμενεις την αυτονομια του.Εχει αλλα χαρισματα αυτο.

Εκτος απο την αυτονομια μετανιωσες για κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την αυτονομια μετανιωσες για κατι αλλο?

 

Μου κακοφανηκε λιγο στην αρχη η οθονη που ειναι HD και το λευκο δεν ειναι σαν τις LCD.Επισης δεν ειχα το double tap στην οθονη και τα on screen buttons.Το ois στην καμερα ειδικα στις βραδινες φωτογραφιες μου ελειψε.Το root και το φλασαρισμα μου ελειψε...

 

Αλλα το μικρο μυριζε καινουριο,ειναι πανεμορφο,πολυ λεπτο και πολυ γρηγορο.Ποιοτητα τηλεφωνικης κλησης και gps θεωρω οτι ειναι καλυτερα απο το LG.

Ξεφυγα λιγο απο την πλαστικουρα.Επισης το δουλευεις με το ενα χερι πολυ ευκολα αν και μου εχει λειψει λιγο η κατηγορια των 5"+ οθονη.

 

Με το G2 ημουν ερωτευμενος κι ηταν το μονο κινητο που το ειχα κανα χρονο αλλα ηθελα να ανανεωθω λιγο.Εκανε τα παντα και δεν μασαγε μια.

Πιο πολυ με το μεγεθος της οθονης αν χαλαστεις αλλιως παρτο το μικρο αξιζει.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μου κακοφανηκε λιγο στην αρχη η οθονη που ειναι HD και το λευκο δεν ειναι σαν τις LCD.Επισης δεν ειχα το double tap στην οθονη και τα on screen buttons.Το ois στην καμερα ειδικα στις βραδινες φωτογραφιες μου ελειψε.Το root και το φλασαρισμα μου ελειψε...

 

Αλλα το μικρο μυριζε καινουριο,ειναι πανεμορφο,πολυ λεπτο και πολυ γρηγορο.Ποιοτητα τηλεφωνικης κλησης και gps θεωρω οτι ειναι καλυτερα απο το LG.

Ξεφυγα λιγο απο την πλαστικουρα.Επισης το δουλευεις με το ενα χερι πολυ ευκολα αν και μου εχει λειψει λιγο η κατηγορια των 5"+ οθονη.

 

Με το G2 ημουν ερωτευμενος κι ηταν το μονο κινητο που το ειχα κανα χρονο αλλα ηθελα να ανανεωθω λιγο.Εκανε τα παντα και δεν μασαγε μια.

Πιο πολυ με το μεγεθος της οθονης αν χαλαστεις αλλιως παρτο το μικρο αξιζει.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη :oΠαναγιωτη δώσε αν μπορείς έναν οδηγό για downgrade σε 4.4.4 λέω το σαββατιάτικο να το προσπαθήσω,αξίζει λες να ρουταρουμε δίνει έξτρα shot η μπαταρία με ρουτ;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη με 5.0.2 κάνει ρουτ η εφαρμογή χωρίς να γράφει ο knox;

 

Και για unroot περνάς με Odin την μαμά rom?

πάλι δεν θα γράψει ο knox?

Edited by tsiou55
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη :oΠαναγιωτη δώσε αν μπορείς έναν οδηγό για downgrade σε 4.4.4 λέω το σαββατιάτικο να το προσπαθήσω,αξίζει λες να ρουταρουμε δίνει έξτρα shot η μπαταρία με ρουτ;

 

 

Δεν κανεις κατι το φοβερο.

Κατεβαζεις την ρομ(kit kat) που ειναι για την χωρα που ειναι το κινητο σου και φλασαρεις μεσω odin(εγω προτιμω την 1.85 αλλα και το odin 3 κανει).

Πριν και μετα το φλασαρισμα κανεις ενα factory reset κι εισαι κομπλε.

Η ρομ που κατεβηκε να ειναι σε μορφη .tar και παταμε στο odin το pda.Καλο ειναι το odin να το ανοιγουμε με δεξι κλικ και ανοιγμα ως διαχειριστης.

 

Ειμαι στον δρομο,οποιος δεν καταλαβαινει ή καπου μπερδευεται μου το λεει και το γραφω πιο αναλυτικα οταν σχολασω το απογευμα.

 

Μπαταρια Βαγγελη δεν ξερω ακομα,μολις το εβγαλα απο την φορτιση.Ξηλωσα πραμα αρκετο ομως...

Εβαλα και ampify και adaway για τις διαφημισεις και φυσικα xposed και wanam που ειναι για τα samsung.

Απο ταχυτητα τιποτα το ιδιαιτερο ειναι ηδη πολυ γρηγορο.

 

 

Tsiou55 ναι πολυ σωστα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις κατι το φοβερο.

Κατεβαζεις την ρομ(kit kat) που ειναι για την χωρα που ειναι το κινητο σου και φλασαρεις μεσω odin(εγω προτιμω την 1.85 αλλα και το odin 3 κανει).

Πριν και μετα το φλασαρισμα κανεις ενα factory reset κι εισαι κομπλε.

Η ρομ που κατεβηκε να ειναι σε μορφη .tar και παταμε στο odin το pda.Καλο ειναι το odin να το ανοιγουμε με δεξι κλικ και ανοιγμα ως διαχειριστης.

 

Ειμαι στον δρομο,οποιος δεν καταλαβαινει ή καπου μπερδευεται μου το λεει και το γραφω πιο αναλυτικα οταν σχολασω το απογευμα.

 

Μπαταρια Βαγγελη δεν ξερω ακομα,μολις το εβγαλα απο την φορτιση.Ξηλωσα πραμα αρκετο ομως...

Εβαλα και ampify και adaway για τις διαφημισεις και φυσικα xposed και wanam που ειναι για τα samsung.

Απο ταχυτητα τιποτα το ιδιαιτερο ειναι ηδη πολυ γρηγορο.

 

 

Tsiou55 ναι πολυ σωστα.

 

xposed και wanam είναι ξεχωριστά apk ?γιατί στο play είναι σαν wanamxposed

την σαβουρα την πετας με το titanium η με καποιο άλλο apk

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω με titanium τις ξηλωνω αλλα εχει κι αλλες εφαρμογες στο play.

 

Το wanam xposed το βρισκουμε στο play αλλα για να δουλεψει χρειαζεται root και xposed framework(μην το ψαξεις στο play ,google it)

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη :oΠαναγιωτη δώσε αν μπορείς έναν οδηγό για downgrade σε 4.4.4 λέω το σαββατιάτικο να το προσπαθήσω

 

Πλήρη ελληνικό οδηγό για πέρασμα οποιασδήποτε stock rom θα βρεις εδώ ( 3o post ) :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6012797#post6012797

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Εχετε παρατηρησει καποιο θεμα με το εξωτερικο ηχειο της συσκευης?

Οταν βαζω ανοιχτη ακροαση στις κλησεις, παραμορφωνει αρκετα ο ηχος, ακομη κ αν δεν το χω τερμα.. Το παρατηρησα και στο youtube αυτο, ο ηχος παραμορφωνει κ εκει. Αν ομως βαλω να παιξει καποιος ηχος κλησης ή το τραγουδι στο sound test με *#0*#, δεν παρατηρω εκει καποια παραμορφωση. Με hands free ειναι οκ παντως, οποτε υποψιαζομαι πως κατι θεμα εχει το ηχειακι. Επισης και το ακουστικο για τις κλησεις ακουγεται καθαρα.

Καντε μια δοκιμη και πειτε μου, αν ειναι και εχουν ολα το ιδιο θεμα, να μη το στειλω τσαμπα αντιπροσωπεια και μεινω χωρις τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα παραπανω με απασχολει περισσοτερο η μπαταρια.ποσες ωρες sot βγαζει και ποσες αναμονη ταυτοχρονα?παιχνιδια πολυ σπανια..πιο πολυ browsing..θα τη βγαλω τη μερα?

 

To Gsam μου δείχνει 4h23min SOT και 34h συνολικά per complete charge για τον τελευταίο μήνα. Χρησιμοποιώ πολύ 4G το οποίο σκοτώνει την μπαταρία, αν κάποιος χρησιμοποιεί κυρίως WiFi φαντάζομαι ότι μπορεί να δει πολύ καλύτερα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κανένας root τελικά χωρίς να γράψει ο knxo ; σε κιτκατ

 

Πλακα κανεις;Μεχρι και φωτογραφιες ανεβασα.Διαβασε προηγουμενα ποστς.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες χρήσης νομίζω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή. Η μπαταρία εάν δεν χρησιμοποιείς 4G είναι για εμένα υπεραρκετή 3-4 ημέρες, προηγούμενο τηλέφωνο iphone 4 βλέπεται. Γνωρίζει κανείς εάν σταμάτησε να εισάγεται στην Ελλάδα; Στο Public δεν υπάρχει πια. Επίσης για να βάλεις φακό πρέπει να έχεις κατεβάσει εφαρμογή; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες χρήσης νομίζω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή. Η μπαταρία εάν δεν χρησιμοποιείς 4G είναι για εμένα υπεραρκετή 3-4 ημέρες, προηγούμενο τηλέφωνο iphone 4 βλέπεται. Γνωρίζει κανείς εάν σταμάτησε να εισάγεται στην Ελλάδα; Στο Public δεν υπάρχει πια. Επίσης για να βάλεις φακό πρέπει να έχεις κατεβάσει εφαρμογή; Ευχαριστώ

 

Έχει σταματήσει να παράγεται από Φεβρουάριο/Μάρτιο, στα περισσότερα μεγάλα μαγαζιά εδώ έχει ήδη εξαφανιστεί. Φακό στο κανονικό Touchwiz δεν έχει, στην απλουστευμένη μορφή του όμως παραδόξως έχει (Ρυθμίσεις>Προεπιλεγμένες Εφαρμογές>Αρχική>Απλή Αρχική Σελίδα), όπως και σε διάφορους άλλους launchers.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...