Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ ένα πρόβλημα που έχω εδώ και μήνες και το έχω ξαναναφερει είναι το εξής... Ξαφνικά χάλασε η ηχογράφηση ΜΌΝΟ στο ptt (φωνητικό μήνυμα) του viber. Πατάω μιλάω και ο άλλος ακούει από πολύ χαμηλά έως τπτ. Το περίεργο είναι ότι όταν κάνεις ηχογράφηση στο τηλέφωνο ή όταν συνομιλείς με τον άλλο η φωνή ακούγεται κανονικά. Έχω στείλει στο support του viber, τους έχω στείλει και βίντεο αλλά δε μπόρεσαν να βρουν λύση.

Ίσως να φτιαχτεί καμία μέρα και αυτό ξαφνικά από μόνο του. Ίσως κάποια εφαρμογή να τη κάνει πάλι τη δουλειά. Σκεφτείτε μόνο ότι με το whatsup messenger η φωνή μου ακούγεται κανονικά!

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί συνέχεια το μικρόφωνο γι αυτό.

Θα πας ρυθμίσεις -> απόρρητο -> προστασία απορρήτου -> (πάνω δεξιά στις 3 τελίες) για προχωρημένους και "κοψε" την προσβαση στο μικρόφωνο σε αυτές που δεν είναι απαραίτητο και το εχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

αυτό είναι το αρχείο https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=24591000424953697&mid=98&download_id=bji3bl3vsumueu596k0rhlpl63&tid=1471853218&hc=658bff3d2670a70b366640190bcedd5f8777947f28e3a6f724045ebe1e0910e6 που πρέπει να περάσω φλασάροντας μέσω twrp για να κάνω update από την 13.1-ΖΝΗ2ΚΑΣ254 ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί συνέχεια το μικρόφωνο γι αυτό.

Θα πας ρυθμίσεις -> απόρρητο -> προστασία απορρήτου -> (πάνω δεξιά στις 3 τελίες) για προχωρημένους και "κοψε" την προσβαση στο μικρόφωνο σε αυτές που δεν είναι απαραίτητο και το εχουν.

Θα το ψάξω αν και δεν έβγαλα πολύ άκρη απλά πριν καιρό είχα κάνει Hard reset και εγκατέστησα πρώτο πρώτο το viber και μου έκανε το ίδιο. Εκεί τρελάθηκα και το παράτησα. Να είναι κάποια εφαρμογή από τις αρχικές; δε ξερω

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει κανείς link με οποιαδήποτε rom που να έχει τη καλύτερη χρήση μπαταρίας; από τότε που πήγα σε 6 εκεί που το τηλέφωνο κρατούσε πάνω απο μια μέρα τώρα δέ βγάζει ούτε μισή, μπορεί να τα έχει φτύσει και η μπαταρία μου βασικά γιατί έχει κλείσει 2ετία το τηλέφωνο με αρκετές φορτίσεις
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει κανείς link με οποιαδήποτε rom που να έχει τη καλύτερη χρήση μπαταρίας; από τότε που πήγα σε 6 εκεί που το τηλέφωνο κρατούσε πάνω απο μια μέρα τώρα δέ βγάζει ούτε μισή, μπορεί να τα έχει φτύσει και η μπαταρία μου βασικά γιατί έχει κλείσει 2ετία το τηλέφωνο με αρκετές φορτίσεις

 

[ROM+KERNEL][6.0.1] Unofficial CyanogenMod 13.0 with 3.4.0 kernel [August 8, 2016]

 

Από τις καλύτερες αυτονομίες, εκτός αν παίζεις πόκεμον! :lol:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

δωσε ινφο και για εμας τους νιουφριδες

 

Μου ηρθε ΟΤΑ κιολας. Θα την περασω το βραδυ. Ελπιζω να βελτιωνει την μπαταρια γιατι δεν παει αλλο με το παλιο incremental.

Link to comment
Share on other sites

Μολις βγηκε καινουργιο incremental! :)

 

Μου ήρθε και μένα. Τι τους έπιασε ξαφνικά; :p

Το δοκίμασες; Άλλαξε κάτι; Πάντα περιμένω λίγο

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα. Τι τους έπιασε ξαφνικά; :p

Το δοκίμασες; Άλλαξε κάτι; Πάντα περιμένω λίγο

 

Με μια γρηγορη ματια, εχει patch Σεπτεμβριου. Περισσοτερα θα φανει στην πορεια.

 

*Αρχιζω να ανησυχω οτι παιρνουμε πρωτη τα security patch απο τα nexus. :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια με την cyanogen 13.1.1 σας κρασαρει η καμερα καθολου?? αμα παω να τραβηξω με αργο κλειστο κολαει και δεν ξαναπαιζει...μονο με επανεκκινηση στρωνει...
Link to comment
Share on other sites

παιδια με την cyanogen 13.1.1 σας κρασαρει η καμερα καθολου?? αμα παω να τραβηξω με αργο κλειστο κολαει και δεν ξαναπαιζει...μονο με επανεκκινηση στρωνει...

 

Δεν ξερω για την 13.1.1 αν το εκανε και σ' εμενα καθως δεν ετυχε να βγαλω φωτογραφια με αυτην την εκδοση. Στην 13.1.2 τουλαχιστον που δοκιμασα, ειναι οκ. Διαφορετικα, κανε και μια εκκαθαριση δεδομενων της καμερας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα θέλω να αλλάξω οθόνη στο oneplusone μου έχετε καμιά καλη να προτεινετε απο eBay ή απο αλλου;

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Cyanogen ειχε πει οτι ισως δωσει Android 7.0 αν και εφοσον συνεχισει την υποστηριξη η Qualcomm.

 

Η Qualcomm ομως σταματαει την υποστηριξη των Snapdragon 800/801 (δεν δινει νεους drivers για την GPU που να υποστηριζουν το Android 7.0).

 

No Nougat for your Android phone? You might want to blame Qualcomm

Link to comment
Share on other sites

Η Cyanogen ειχε πει οτι ισως δωσει Android 7.0 αν και εφοσον συνεχισει την υποστηριξη η Qualcomm.

 

Η Qualcomm ομως σταματαει την υποστηριξη των Snapdragon 800/801 (δεν δινει νεους drivers για την GPU που να υποστηριζουν το Android 7.0).

 

No Nougat for your Android phone? You might want to blame Qualcomm

 

Custom! :p

Link to comment
Share on other sites

Eδώ http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/official-cm11s-roms-ota-updates-t2906746

 

 

το cm-13.1.2-ZNH2KAS3P0-bacon-signed.zip

 

για κάθε ενδιαφερόμενο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οσοι βαλατε 13.1.2 πως την βλεπετε σε σχεση με την 13.1.1?

Την έχω λίγη ώρα, εμφανισιακά Δεν βρήκα διαφορά, τις επόμενες ημέρες θα ποστάρω πιο αναλυτικά

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Όλα αυτά τα περιττά που έχει μέσα πως τα βγάζουμε? ( τις google ) θα έχει προβλήματα αν τα βγάλουμε? Ποια είναι ασφαλές να βγουν? Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Το να βγαλεις εφαρμογες τις google ειναι οτι πιο ασφαλες μιας και backup να μην παρεις προηγουμενως, μπορεις ανα πασα στιγμη να τις ξαναπερασεις απο Playstore.

 

Προσωπικα ανεξαρτητως κινητου και εκδοσης αν βρω , βγαζω τα εξης : μηχανη κειμενο σε ομιλια (text to speech), talkback, keep, google plus, hangouts, books , music, movies, περιπτερο , magazines και ισως και αλλα που δε θυμαμαι.

 

 

Για να τα βγαλεις πρεπει να εισαι root φυσικα και ο πιο απλος τροπος να βγαλεις οτι θες ειναι με το system app remover , για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά. Ευχαριστώ πολύ. Αν θυμηθείς γραψε κ τι άλλο βγάζουμε...

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Το να βγαλεις εφαρμογες τις google ειναι οτι πιο ασφαλες μιας και backup να μην παρεις προηγουμενως, μπορεις ανα πασα στιγμη να τις ξαναπερασεις απο Playstore.

 

Προσωπικα ανεξαρτητως κινητου και εκδοσης αν βρω , βγαζω τα εξης : μηχανη κειμενο σε ομιλια (text to speech), talkback, keep, google plus, hangouts, books , music, movies, περιπτερο , magazines και ισως και αλλα που δε θυμαμαι.

 

 

Για να τα βγαλεις πρεπει να εισαι root φυσικα και ο πιο απλος τροπος να βγαλεις οτι θες ειναι με το system app remover , για εμενα.

 

μήπως το πάγωμα τους είναι πιο ασφαλές από το ξήλωμα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , με 13.1.1 και 13.1.2 όλες οι google εφαρμογές βγάζουν ένα μήνυμα που λέει :

π.χ. Google Hangouts is experiencing an Unknown Issue with Google Play Services

Έχει τύχει σε κανέναν;

Δοκίμασα clear cache από google play services και play store.

disable play store επαναφορά εργοστασιακής έκδοσης και ξανά update

Πέρασμα ξανά Rom, clear dalvic cache και παραμένει.

Δεν φαίνεται να μου δημιουργεί πρόβλημα αν και δεν χρησιμοποιώ πχ. το Hangouts Αλλά βγαίνει συνέχεια και είναι πολύ ενοχλητικό.

Π.χ. με το που ανοίξει το κινητό το βγάζει με το που μπεις playstore το βγάζει κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...