Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα γύρισα σε full stock και κατέβασα από εδω https://forums.oneplus.net/threads/mirrors-for-official-cyanogen-roms-ota-updates.141825/.

Τσέκαρε ποια έκδοση έχεις 310 η 450 κατεβασε το αναλογο OTA incremental update zip για να πας στο 510ef

 

Πού βρίσκω ποια έκδοση έχω (310/450); Δε βλέπω κάτι στο μενού "Σχετικά με το τηλέφωνο", τουλάχιστον όσον αφορά αυτά τα νούμερα.

 

EDIT: Το βρήκα διαβάζοντας ένα αρχείο συστήματος.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι παίχτηκε τώρα?..Μου ήρθε κανονικά η ενημέρωση ΟΤΑ, έγινε λήψη αλλά όχι εγκατάσταση, γιατί το κινητό δεν είχε μπαταρία..τώρα που το έβγαλα από την πρίζα, δεν μου δείχνει καμία ενημέρωση και λέει πως το σύστημα είναι κανονικά ενημερωμένο ενώ είμαι με την 1N0..

 

Άκυρο οκ..Πήγα στις εφαρμογές, ενημερώσεις συστήματος, καθάρισα τα δεδομένα και μου ξαναήρθε :)

Edited by magiktigra
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ενω μου ηρθε η αναβαθμιση μεσω ΟΤΑ, πηγα να την εγκαταστήσω αλλα 2 φορες έλεγε faild (η εγκατασταση μεσω recovery). ειπα να κανω wipe cache,system και μολις εκανα επανεκινηση κολησε στην οθόνη έναρξης. καποιος καποια λύση;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες κάποιον από τους οδηγούς του πρώτου post για clean install;

 

θα πρεπει να κανω format; μηπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπω σε recovery; το κινητο ηταν ρουταρισμενο.

ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα πρεπει να κανω format; μηπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπω σε recovery; το κινητο ηταν ρουταρισμενο.

ευχαριστω

 

τελικά μπηκα σε recovery, κατεβαζω την full 12.1 και θα την εγκαταστησω ξανα. ελπιζω να δουλεψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα πρεπει να κανω format; μηπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπω σε recovery; το κινητο ηταν ρουταρισμενο.

ευχαριστω

 

τελικά μπηκα σε recovery, κατεβαζω την full 12.1 και θα την εγκαταστησω ξανα. ελπιζω να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να κανω format; μηπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπω σε recovery; το κινητο ηταν ρουταρισμενο.

ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τελικά μπηκα σε recovery, κατεβαζω την full 12.1 και θα την εγκαταστησω ξανα. ελπιζω να δουλεψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τελικά μπηκα σε recovery, κατεβαζω την full 12.1 και θα την εγκαταστησω ξανα. ελπιζω να δουλεψει.

 

Ποιά recovery έχεις; Stock ή TWRP; Ποιά 12.1 πας να περάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά recovery έχεις; Stock ή TWRP; Ποιά 12.1 πας να περάσεις;

έχω την TWRP. Πέρασα την cm-12.1-YOG4PAS1N0-bacon-signed. Μόλις τελείωσα, βγηκε το μηνυμα για την τελευταια αναβάθμιση. Όμως ενώ την κάνω εγκατάσταση , το τηλέφωνο κλείνει, μπαίνει σε recovery και δεν την εγκαθιστα. Δεν βρίσκω που είναι αποθηκευμένο το αρχείο. κάποιος κάποια ιδέα;; ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Όχι την απεχθάνομαι :p έβαλα color os μπαίνει σε full stock...όντως μπαταρία καλύτερη...

 

Δλδ η ποιότητα της κάμερας στο νεο update πέφτει μονο για την μαμίσια camera app??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να μειώνω την άποψη του Φώτη, επειδή ειλικρινά δεν έχω και εγώ δοκιμάσει την στοκ κάμερα αφού έχω την Color OS, μη βγάζετε συμπεράσματα από μια γνώμη. Εκτός αν παρατίθεται κάποιο λινκ σε φόρουμ εξωτερικού ή συμφωνούν πολλά άτομα.

 

Τι διάφορες έχεις δει Φώτη και με τι χρήση;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

έχω την TWRP. Πέρασα την cm-12.1-YOG4PAS1N0-bacon-signed. Μόλις τελείωσα, βγηκε το μηνυμα για την τελευταια αναβάθμιση. Όμως ενώ την κάνω εγκατάσταση , το τηλέφωνο κλείνει, μπαίνει σε recovery και δεν την εγκαθιστα. Δεν βρίσκω που είναι αποθηκευμένο το αρχείο. κάποιος κάποια ιδέα;; ευχαριστω πολυ

Θα σου πρότεινα με κάποιο τοολκιτ να περναγες τη ρομ από την αρχη (καθαρη εγκατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

έχω την TWRP. Πέρασα την cm-12.1-YOG4PAS1N0-bacon-signed. Μόλις τελείωσα, βγηκε το μηνυμα για την τελευταια αναβάθμιση. Όμως ενώ την κάνω εγκατάσταση , το τηλέφωνο κλείνει, μπαίνει σε recovery και δεν την εγκαθιστα. Δεν βρίσκω που είναι αποθηκευμένο το αρχείο. κάποιος κάποια ιδέα;; ευχαριστω πολυ

 

Δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση ΟΤΑ update σε custom recovery όπως είναι η TWRP. Για το τελευταίο update δεν έχει βγει ακόμα flashable zip που να μπορεί να περαστεί από custom recovery. Έχεις δύο επιλογές: α) Περιμένεις το zip (αν κυκλοφορήσει), β) Επιστρέφεις σε εντελώς stock κατάσταση με toolkit και τότε θα σε αφήσει να αναβαθμίσεις ΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να μειώνω την άποψη του Φώτη, επειδή ειλικρινά δεν έχω και εγώ δοκιμάσει την στοκ κάμερα αφού έχω την Color OS, μη βγάζετε συμπεράσματα από μια γνώμη. Εκτός αν παρατίθεται κάποιο λινκ σε φόρουμ εξωτερικού ή συμφωνούν πολλά άτομα.

 

Τι διάφορες έχεις δει Φώτη και με τι χρήση;

 

Πανω στην καμερα εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να βγει καποιο αλλο incremental. Εγω παντως, αν εξαιρεσεις την καμερα, ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος με την τελευταια εκδοση. Φτιαχτηκε και το θεμα που ειχε με το wifi με τις αποσυνδεσεις κατα την καταστολη της συσκευης και η μπαταρια εγινε απιστευτα καλυτερη. Και φυσικα εκλεισε και το κενο που ειχε με το stagefight.

 

Για οσους ενδιαφερονται! :)

 

http://www.ibtimes.co.in/update-oneplus-one-android-marshmallow-via-cyanogenmod-un-official-cm13-custom-rom-how-install-651529

 

Για την 6 Προσοχη δεν κανει για daily driver και γενικα ειναι πιτα στα bug ακομα

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/wip-cyanogenmod-13-t3230116

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις εγκατάσταση ΟΤΑ update σε custom recovery όπως είναι η TWRP. Για το τελευταίο update δεν έχει βγει ακόμα flashable zip που να μπορεί να περαστεί από custom recovery. Έχεις δύο επιλογές: α) Περιμένεις το zip (αν κυκλοφορήσει), β) Επιστρέφεις σε εντελώς stock κατάσταση με toolkit και τότε θα σε αφήσει να αναβαθμίσεις ΟΤΑ.

 

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. θα περιμένω για flashable zip.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. θα περιμένω για flashable zip.

 

Δες το link που δίνει παραπάνω ο scorpio3 ή μπορείς να παρακολουθείς από το xda forum αυτό το νήμα [ROM][OTA] Mirrors for official Cyanogen roms and OTA updates. Στο πρώτο post έχει αναλυτικές πληροφορίες για όλες τις rom. ;)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. θα περιμένω για flashable zip.

 

:) Τελικά δεν άργησε και πολύ. Εγώ την πάτησα και επέστρεψα σε stock για να το περάσω ΟΤΑ. Και όλα αυτά για μερικές ώρες. Δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην βαλω το νέο update άδικα..., μπορείτε να πέιτε μία άποψη για την ποιότητα της κάμερας με το νέο update? (και stock app και 3rd party ενδεχομένως)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ευχαριστω για την ειδοποιηση:)

 

Σημερα υποτιθεται θα ανακοινωσουν το OnePlus X με Snapdragon 801 και Android 5.1.1 (Oxygen OS 2.1). Για να δουμε αν θα εχουμε κατι για το 1+1 και καποια ενημερωση περι Android 6.0.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Απο χθες έχω ενα πρόβλημα.

Μου βγάζει συνεχώς την ειδοποίηση οτι η εφαρμογη υπηρεσίες google play έχει σταματήσει. Όταν το γυρναω στην εργοστασιακή εκδοση σταματάει αλλά δεν λειτουργουν τα mail κλπ εφαρμογές.

Το κιν είναι με cyanogen 12.1

 

Και μένα με έχει τρελάνει! Μάλλον πάω για επαναφορά και γω, ούτως ή άλλως δε δουλεύει το κινητό, το μήνυμα βγαίνει συνέχεια :(

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ το flashable zip χθες και μου βγάζει ακριβώς το ίδιο, αλλά νωρίτερα μου είχε ζητήσει να κάνω ενημέρωση στις υπηρεσίες google play και δεν έκανα... Επίσης παρατήρησα ότι δεν μου εμφανίζε το μενού "Γραμμή κατάστασης", ούτε το "Συρτάρι ειδοποιήσεων", παρά μόνο αν το ψάξω από την αναζήτηση! :( Και βρήκα ότι στο μενού "Σχετικά με το τηλέφωνο" έχει το "λειτουργία για προχωρημένους" που θέλει ενεργοποίηση για να εμφανίζονται...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα εκκαθάριση της cache των εφαρμογών. Σταμάτησε το μήνυμα και όλα δουλεύουν κανονικά εκτός του τηλεφώνου. Είμαι στο δίκτυο, έχω και internet μέσω data αλλά ούτε καλώ ούτε με καλούν... :wacko:

 

EDIT: έφταιγε το δίκτυο της vodafone. Είχαν κι άλλοι πρόβλημα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, εκείνη τη μέρα. Απλά έτυχε να συμπέσει με το άλλο θέμα που είχα με τις google play services :P

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ενημέρωση πάντως, καμία αλλαγή..ούτε καλύτερη μπαταρία, ούτε χειρότερη κάμερα και το θέμα που αργεί να συνδεθεί στο ίντερνετ μερικές φορές,παραμένει..
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ενημέρωση πάντως, καμία αλλαγή..ούτε καλύτερη μπαταρία, ούτε χειρότερη κάμερα και το θέμα που αργεί να συνδεθεί στο ίντερνετ μερικές φορές,παραμένει..

Συμφωνώ, ακριβώς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...