Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οντως γίνεται λίγο χαμός με τις διαδικασίες.

Αλλη κάνεις αν σου έρθει από κινέζικο μαγαζί.

Αλλη κάνεις αν σου έρθει από ευρωπαϊκό.

Αλλη κάνεις αν έχεις ήδη κάνει παλιό update.

Αλλη αν είχες κάνει root.

 

Ερώτηση (που φαντάζομαι θα έχουν πολλοί) :

Πες σου έρχεται σφραγισμένο σήμερα η ευρωπαϊκή έκδοση.

 

Το ανοίγεις.

Πριν καν του κάνεις οτιδήποτε:

Θα κάνει update ΟΤΑ στο 30 ΜΟΝΟ του ;

Θα περάσει και το minor update ΟΤΑ μόνο του;

 

Για πείραγμα απλά τρέχεις μετά το toolkit και πατάς κουμπάκια (root, recovery, unlock bootloader) ;

(έχεις βάλει ήδη τους adb drivers στα windows)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους!Μολις περασα κι εγω την 30 οπως λεει το xda και μολις εγινε επανεκκινηση,εκανα και την ota αλλα μου εσβησε την TWRP recovery.Τι εκανα λαθος;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πέρασε η stock απο πάνω,ξαναπέρασε την δεν τρέχει τίποτα

 

Να κανω παλι την διαδικασια για custom recovery;Τις αναβαθμισεις ota δεν πρεπει να τις κανουμε δλδ αν περναμε αυτες απο xda;Δεν το κατεχω το αθλημα γι αυτο και οι πολλες ερωτησεις! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξετσέκαρε την επιλογή απο της ρυθμίσεις να μήν κανει update την cm-recovery και θα είσαι οκ

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με την stock cm δεν θα ερθει update δηλαδή; δεν έχω ουτε Ρουτ ούτε recovery.

Υπομονή τότε.. Αργεί λίγο να ερθει

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το radio που δίνει εδώ http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-stock-rooted-4-4-4-xnph30o-t2845100 ρε παίδες;

Εγώ πέρασα το update όπως περιγράψατε εδώ:

 

Κατέβασε από εδώ το αρχείο και πέρασε το στην συσκευή σου.

https://forums.oneplus.net/threads/official-ota-cm-11s-30o-flashable-zip.83968/

 

Υποτίθεται ότι έχεις TWRP recovery.

Μπες σε recovery , πήγαινε στην δεύτερη επιλογή Mount και βεβαιώσου οτι ΔΕΝ είναι τικαρισμενο το System.

 

Μετά πηγαίνεις στο Install και το φλασαρεις σαν οποιοδήποτε zip.

 

Προσοχή δεν πρέπει να υπάρχει κανένα τροποποιημενο αρχείο συστήματος. Εγώ παιδευτηκα γιατί είχα τροποιοιημενο το paths για την αύξηση έντασης του ήχου. Μόλις πέρασα το αυθεντικό, έγινε κανονικά το φλασάρισμα.

 

Κανείς τα wipe σου σε Dalvik & cache και επιλέγεις reboot system.

Εκεί θα σου πει ότι δεν έχεις SU και θα σε ρωτήσει αν θέλεις να το εγκαταστήσει. Θα επιλέξεις Ναι.

 

Πρέπει να περάσω και το radio;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η διαδικασία με την prerooted είναι παιχνίδι,φλασάρεις μέσω custom recovery,μετα σου έρχεται ota το update των 8mb φλασάσεις πάλι όπως πρίν και τέλος

Ps κατι πρεπει να αάλλαξε σο dialer αλλαδεν θυμάμαι ακριβως πως ήταν πρίν

Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαγραψει αρκετες εφαρμογες συστηματος, ειχα μετατρεψει εφαρμογες συστηματος σε εφαρμογες χρηστη και αναποδα.

Ειχα πειραξει αρχεια στο system/media και στο system/etc

Εκανα το update φλασαρωντας μεσω twrp (χωρις να κανω wipe) τα δυο αρχεια απο εδω http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-stock-rooted-4-4-4-xnph30o-t2845100

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!Το κινητό χθες βράδυ κόλλησε και το έκλεισα με το power button.Από τότε όταν το ανοίγω μου βγάζει βήματα για να το ξαναρυθμίσω...Χώρα που βρίσκομαι,ώρα ζητάει λογαριασμό cyanogen και στη συνέχεια κολλάει σε ένα σημείο γράφοντας "Finalizing setup" και εκεί μένει....:( Προς στιγμή έπαθα πανικό γιατί φοβήθηκα ότι θα χάσω ότι έχω μέσα..Ευτυχώς συνδέθηκε κανονικά με το pc και πέρασα τις φώτο....Κάποια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω?????

Σπύρο αφού έχεις σώσει τις φωτο,μπες στο stock recovery και κανε ένα factory reset

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη ευχαριστώ πολύ!

Να μην την ξαναπεράσω όπως περιγράφεται εδώ?

nstructions:

 

First time flashing CyanogenMod 11S on your device, or coming from another ROM (e.g. ColorOS)?

WARNING: This procedure will factory reset your device! ACCOUNTS, applications, settings, etc will be lost!

DOWNLOAD the file cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip to your PC from the links below

Reboot your device into Fastboot mode by holding PWR+VOL-UP

Connect your device via USB to your PC

Unpack the DOWNLOADED zip

Open a command prompt (Windows) or terminal (Linux/Mac) and perform the following fastboot commands:

fastboot flash modem NON-HLOS.bin

fastboot flash sbl1 sbl1.mbn

fastboot flash dbi sdi.mbn

fastboot flash aboot emmc_appsboot.mbn

fastboot flash rpm rpm.mbn

fastboot flash tz tz.mbn

fastboot flash LOGO logo.bin

fastboot update -w cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip

 

Και τι θα χάσω σε αυτή την περίπτωση?

Και στις δύο περιπτώσεις!!

Ευχαριστώ πολύ Αργύρη!!

Σπύρο αφού έχεις σώσει τις φωτο,μπες στο stock recovery και κανε ένα factory reset
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο το τηλέφωνο θα είναι μετά από τη διαδικασια, όπως όταν το έβγαλες από το κουτί του.Αφού έκανες backup τις φωτος, έχεις τίποτα άλλο αυτή τη στιγμή στο τηλέφωνο που θα πρέπει να κρατήσεις;

 

Επίσης θα προχωρούσα στη λύση του φλασαρισματος αν το factory reset δεν μου έλυνε τα προβλήματα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!!

Αυτή είναι η διαδικασία?

Δεν το έχω ξανακάνει και σας τρέλανα!

-----

How to hard reset OnePlus One

Turn phone off.

Turn the phone back on while holding the Volume Down button.

The phone will vibrate, let go when that happens.

Your phone will enter Simple Recovery.

Select “Wipe cache partition”, you can select it with the power button.

You will get a “Cache wipe complete” message.

Continue and now select “Wipe data / factory reset”.

Done, let the phone do its thing and it willb e wiped.

----

Σπύρο το τηλέφωνο θα είναι μετά από τη διαδικασια, όπως όταν το έβγαλες από το κουτί του.Αφού έκανες backup τις φωτος, έχεις τίποτα άλλο αυτή τη στιγμή στο τηλέφωνο που θα πρέπει να κρατήσεις;

 

Επίσης θα προχωρούσα στη λύση του φλασαρισματος αν το factory reset δεν μου έλυνε τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!!

Αυτή είναι η διαδικασία?

Δεν το έχω ξανακάνει και σας τρέλανα!

-----

How to hard reset OnePlus One

Turn phone off.

Turn the phone back on while holding the Volume Down button.

The phone will vibrate, let go when that happens.

Your phone will enter Simple Recovery.

Select “Wipe cache partition”, you can select it with the power button.

You will get a “Cache wipe complete” message.

Continue and now select “Wipe data / factory reset”.

Done, let the phone do its thing and it willb e wiped.

----

Ναι Σπύρο.Αυτή ειναι

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται βγήκε update σήμερα για το One Plus One Toolkit 1.7.5,το οποίο κάνει efs back up στον υπολογιστη (μέγεθος 30mb το δικό μου) και έχει επιλογή για restore.

 

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/oneplus-one-toolkit-manudroid19-gui-t2807418

 

Ριξε και μια ματια σε αυτο,κανει παππαδες!

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/toolkit-oneplus-one-easy-toolkit-unlock-t2804322

και με το :Install CM 11s Build XNPH22R.bat

κανει εγκατασταση της αρχικης ρομ ρουταρισμενο,κατι σαν nandroid backup παντα ετοιμο ευκολο και με ενα κλικ!!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Stock σημαίνει χωρίς Mod? Δηλαδή αν έχεις rooted CM τι πρέπει να κάνεις;

 

Τίποτα θα έρθει, αλλά θα χάσεις το root έτσι έγινε και σε μένα , περιμένω να δω με ποιο τρόπο θα το rootάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περάσει custom recovery (π.χ. ΤWRP) κάνε copy εσωτερικά στο τηλέφωνο το update-superSU-v1.99r3.zip, μπές σε recovery και φλασαρέ το.

Ετσι θα το έχεις πάντα μαζί σου. Οποιαδήποτε ΟΤΑ κι αν έρθει και χάσεις το root, θα μπορέσεις να το ξαναρουτάρεις όπου κι αν βρίσκεσαι , χωρίς pc κλπ.

 

Το αρχείο αυτό θα το βρείς όταν κάνεις extract το toolkit v2 (460ΜΒ)

https://forums.oneplus.net/threads/oneplus-one-toolbox.52452/

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περάσει custom recovery (π.χ. ΤWRP) κάνε copy εσωτερικά στο τηλέφωνο το update-superSU-v1.99r3.zip, μπές σε recovery και φλασαρέ το.

Ετσι θα το έχεις πάντα μαζί σου. Οποιαδήποτε ΟΤΑ κι αν έρθει και χάσεις το root, θα μπορέσεις να το ξαναρουτάρεις όπου κι αν βρίσκεσαι , χωρίς pc κλπ.

 

Το αρχείο αυτό θα το βρείς όταν κάνεις extract το toolkit v2 (460ΜΒ)

https://forums.oneplus.net/threads/oneplus-one-toolbox.52452/

 

Ναι το δοκίμασα αλλα δε δουλεύει , το τηλεφωνό μου είναι stockος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το τελευταιο supersu.zip.Απο τη σελιδα του chain fire

 

http://download.chainfire.eu/452/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.02.zip

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ακουστεί βλασθημία :lol: αλλά μετά από 4+ χρόνια ΕΝΑ μόνο πράγμα μου έχει λείψει από το iphone: το πλαϊνό διακοπτάκι που μπαίνει στην δόνηση. Πολύ βολικό.

 

Λέτε να υπάρχει κανάς τρόπος να γίνεται σ' αυτό το τηλέφωνο π.χ. με κανά gesture ΧΩΡΙΣ να ανοίξουμε οθόνη κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το τελευταιο supersu.zip.Απο τη σελιδα του chain fire

 

http://download.chainfire.eu/452/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.02.zip

 

Ok ,to rootαρισα με αυτό τον οδηγό πολλύ εύκολα.

 

Πάντως μετά την νέα αναβάθμιση σαν να τρώει λίγο μπαταρία παραπάνω

Δεν έχω δεί κάτι τέτοιο αλλα είναι νωρις για να βγάλουμε συμπεράσματα

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για την νιούμπι ερώτηση: αυτό το μακρινάρι κωδικός που λέει MD5 (που το βλέπω σε κάθε .zip από κάτω) που χρησιμεύει; Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σόρυ για την νιούμπι ερώτηση: αυτό το μακρινάρι κωδικός που λέει MD5 (που το βλέπω σε κάθε .zip από κάτω) που χρησιμεύει; Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Όταν κατεβάζεις ένα αρχείο υπάρχει ο φόβος να έχει γίνει corrupted και να μην το έχεις αντιληφθεί. Για να το επιβεβαιώσεις ότι είναι σωστό, όταν κατεβάσεις το αρχείο σου, χρησιμοποιείς ένα εργαλείο για να επιβεβαιώσεις ότι το αρχείο είναι σωστό βγάζοντας σου το ίδιο ακριβώς μακροσκελές νούμερο. Αν σου βγάλει άλλο... σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα και ενδείκνυται να ξανακατεβάσεις το αρχείο σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...