Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες συνδέω σε όλα μου τα κινητά τις επαφές μου από το gmail με τις επαφές από το facebook, έτσι ώστε να εμφανίζονται στο κινητό σαν μία επαφή (το κάνω με το ubersync). Αλλά όταν κάνω clean install ή κανένα πειραματισμό με roms αναγκάζομαι να ξανακάνω σύνδεση τις επαφές μία μία πράγμα που είναι εκνευριστικό...!!!! Υπάρχει κανένας τρόπος να το αποφύγω αυτό (με κάποιο backup ή κάτι)?

 

Και για να απαντήσω στην ερώτησή μου...

"If you use Titanium Backup, after you've re-synced your gmail/Facebook/etc. contacts, restore the "[CONTACTS/CALLS] Contacts Storage", reboot and done. This of course assumes you also back this same setting up prior to wiping/loading a new ROM."

Link to comment
Share on other sites

Είναι bug. Ψάχνουν λύση. Το κανει κ σε άλλους

 

Πού το είδες prioxxx να το διαβάσω λίγο; Είδα εδώ ένα topic με προβλήματα.

 

Εμένα η 33 μου πήγαινε τέλεια, στην 38 μου χει εμφανίσει αυτό το πρόβλημα με τη γραμμή που τρεμοπαίζει και δε θεωρώ λύση το να κάνω flash το λειτουργικό συνέχεια. Επίσης έχω την ψυχολογική εντύπωση ότι είναι λίγο πιο βαρύ το κινητό. Είχα κάνει clean install την 30 (ή 28-29 ποια ήταν; ) και μετά πήρα ΟΤΑ 33 και 38.

Link to comment
Share on other sites

δε θεωρώ λύση το να κάνω flash το λειτουργικό συνέχεια

 

Όπως τα λες είναι. Εγώ ερχόμενος από iphone 5 μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν μπορώ να κάνω clean install χωρίς να χάσω την εγγύηση. Σωστά δεν τα λέω; ή λάθος έχω καταλάβει; Ας μου πει κάποιος παλιός με τα android γιατί από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω αυτό: " Ή OTA ή clean install αλλά ξεκλειδώνοντας πρώτα το κινητό "

Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι. Εγώ ερχόμενος από iphone 5 μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν μπορώ να κάνω clean install χωρίς να χάσω την εγγύηση. Σωστά δεν τα λέω; ή λάθος έχω καταλάβει; Ας μου πει κάποιος παλιός με τα android γιατί από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω αυτό: " Ή OTA ή clean install αλλά ξεκλειδώνοντας πρώτα το κινητό "

Δεν νομίζω οτι έχει τεθεί ποτέ θέμα "απώλειας εγγύησης" με unlock ή root στο 1+1!!!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι. Εγώ ερχόμενος από iphone 5 μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν μπορώ να κάνω clean install χωρίς να χάσω την εγγύηση. Σωστά δεν τα λέω; ή λάθος έχω καταλάβει; Ας μου πει κάποιος παλιός με τα android γιατί από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω αυτό: " Ή OTA ή clean install αλλά ξεκλειδώνοντας πρώτα το κινητό "

 

Ποίός τις λέει αυτές τις σαχλαμάρες για την εγγύηση ρε παιδιά; Δεν έχουμε Samsung... ΕΥΤΥΧΩΣ

Αντιγράφω από το επίσημο site της OnePlus:

 

Will rooting or unlocking the bootloader void my warranty?

The technical process of rooting or unlocking the bootloader does not void the warranty of the OnePlus One. However, we strongly suggest for you to only root or unlock the bootloader of the OnePlus One if you are confident that you understand the risks involved.

 

By accessing resources regularly unavailable to software, the process may damage your hardware during or after the procedure, which is not covered under warranty. In warranty handling, we will need to verify that any faulty behavior is unrelated to rooting / unlocking first.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πού το είδες prioxxx να το διαβάσω λίγο; Είδα εδώ ένα topic με προβλήματα.

 

Εμένα η 33 μου πήγαινε τέλεια, στην 38 μου χει εμφανίσει αυτό το πρόβλημα με τη γραμμή που τρεμοπαίζει και δε θεωρώ λύση το να κάνω flash το λειτουργικό συνέχεια. Επίσης έχω την ψυχολογική εντύπωση ότι είναι λίγο πιο βαρύ το κινητό. Είχα κάνει clean install την 30 (ή 28-29 ποια ήταν; ) και μετά πήρα ΟΤΑ 33 και 38.

Το έχω κι εγώ το πρόβλημα, διάβασα από τον Francisco ότι είναι γνωστό πρόβλημα, το έχουν πολλοί, το έχει και ίδιος, είναι ενημερωμένη η Cyanogen team και προσπαθεί να το λύσει.

 

 

Προσωρινά η λύση είναι να πάμε Settings -> Developer Options και να κάνουμε tick στο Disable HW Overlay.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ποίός τις λέει αυτές τις σαχλαμάρες για την εγγύηση ρε παιδιά; Δεν έχουμε Samsung... ΕΥΤΥΧΩΣ

Αντιγράφω από το επίσημο site της OnePlus:

 

Will rooting or unlocking the bootloader void my warranty?

The technical process of rooting or unlocking the bootloader does not void the warranty of the OnePlus One. However, we strongly suggest for you to only root or unlock the bootloader of the OnePlus One if you are confident that you understand the risks involved.

 

By accessing resources regularly unavailable to software, the process may damage your hardware during or after the procedure, which is not covered under warranty. In warranty handling, we will need to verify that any faulty behavior is unrelated to rooting / unlocking first.

 

Φίλε αν δεν μου έλεγες ότι είναι από την oneplus δεν θα το πίστευα! Ήμουν σίγουρος ότι είχα διαβάσει το αντίθετο στο site της! Μάλλον τα μάτια μου θέλουν κοίταγμα! Ευχαριστώ για την επισήμανση!

 

Edit: Βέβαια όπως το γράφει στις τελευταίες γραμμές κανείς δεν σου εγγυάται ότι τελικά θα σε καλύψει η εγγύηση αν την χρειαστείς.

Edited by Astrovilos
Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και εσύ τη γραμμή που τρεμοπαίζει; Σε ποιες εφαρμογές και πού στο κάνει;

Ναι, το έχω ΜΟΝΟ στις τελευταίες εκδόσεις.

Το έχω παρατηρήσει σε Gmail, homescreen, και δεν θυμάμαι που αλλού. Δεν μου το κάνει συνέχεια και έστρωνε με τα από reboot.

Πλέον έκανα το enable στη ρύθμιση μέσα στο Developer Options και δεν έχει ξανα-εμφανιστεί.

Η λύση πιστεύω είναι μπακάλικη και δεν μου πολυ-αρέσει, αλλά θα μείνω έτσι μέχρι να δω στο changelog των Nightly πως διορθώθηκε και μετά θα το ξανακάνω disable.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Είμαι τελείως νέος στο θέμα android... μέχρι στιγμής είχα μόνο iphone... παρήγγειλα το oneplus από το coolicool που το είδα από το review του Mythozz. Ήρθε σήμερα. Έχει την έκδοση XNPH92Q και μου βγάζει update με την XNPH22R. Κάνω το update αλλά μετά το reboot ζητάει να κάνει το ίδιο update ξανά και ξανά. Είδα πιο πριν πως κάποιος έχει ανεβάσει οδηγίες βήμα-βήμα για Mac αλλά έχω Win. Τι πρέπει να κάνω για να έχω την stock 11s και να μπορώ να κάνω τα update χωρίς πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η κατανάλωση σε αναμονή της 38,απλα δεν υπαρχει..

Στις προηγούμενες έπαιζε στά 30ma ,στην 33 το φτιαξαν στα 15ma περιπου και δείτε τωρα..

Με WiFi ανοιχτό ή κλειστό?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Είμαι τελείως νέος στο θέμα android... μέχρι στιγμής είχα μόνο iphone... παρήγγειλα το oneplus από το coolicool που το είδα από το review του Mythozz. Ήρθε σήμερα. Έχει την έκδοση XNPH92Q και μου βγάζει update με την XNPH22R. Κάνω το update αλλά μετά το reboot ζητάει να κάνει το ίδιο update ξανά και ξανά. Είδα πιο πριν πως κάποιος έχει ανεβάσει οδηγίες βήμα-βήμα για Mac αλλά έχω Win. Τι πρέπει να κάνω για να έχω την stock 11s και να μπορώ να κάνω τα update χωρίς πρόβλημα?

Κανεις clean install by Davout . Δες στο πρώτο ποστ του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Είμαι τελείως νέος στο θέμα android... μέχρι στιγμής είχα μόνο iphone... παρήγγειλα το oneplus από το coolicool που το είδα από το review του Mythozz. Ήρθε σήμερα. Έχει την έκδοση XNPH92Q και μου βγάζει update με την XNPH22R. Κάνω το update αλλά μετά το reboot ζητάει να κάνει το ίδιο update ξανά και ξανά. Είδα πιο πριν πως κάποιος έχει ανεβάσει οδηγίες βήμα-βήμα για Mac αλλά έχω Win. Τι πρέπει να κάνω για να έχω την stock 11s και να μπορώ να κάνω τα update χωρίς πρόβλημα?

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο και όχι η 25 και μετά η 28 και μετά η 30 κ.ο.κ... ?

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανεις clean install by Davout . Δες στο πρώτο ποστ του θέματος.

 

Το είδα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να κάνω το Clean install (format) στην έκδοση Cyanogen 33R (by Davout) ή το Εγκατάσταση CM ROM - Unlock Bootloader - Custom recovery - Root (by efrai)

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι το ίδιο και όχι η 25 και μετά η 28 και μετά η 30 κ.ο.κ... ?

 

Τι εννοείς; θα πρέπει με κάποιο τρόπο να περάσω την 22 μετα την 25,28,30 και μετά το clean install στην 33???

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να κάνω το Clean install (format) στην έκδοση Cyanogen 33R (by Davout) ή το Εγκατάσταση CM ROM - Unlock Bootloader - Custom recovery - Root (by efrai)

Θα κάνεις αυτό

Clean install (format) στην έκδοση Cyanogen 33R (by Davout)

περιμένοντας όμως μερικές μέρες να δοθεί η 38R για κατέβασμα, σύμφωνα με το βήμα

ii) Κατεβάστε το αρχείο της ROM (είναι το ίδιο για 64 Gb και 16 Gb) από ΕΔΩ (για όσους θέλουν να το ψάξουν το αρχείο βρίσκεται στο κάτω τμήμα της σελίδας της Cyanogen: cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip) (468 Mb)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις αυτό

Clean install (format) στην έκδοση Cyanogen 33R (by Davout)

περιμένοντας όμως μερικές μέρες να δοθεί η 38R για κατέβασμα, σύμφωνα με το βήμα

ii) Κατεβάστε το αρχείο της ROM (είναι το ίδιο για 64 Gb και 16 Gb) από ΕΔΩ (για όσους θέλουν να το ψάξουν το αρχείο βρίσκεται στο κάτω τμήμα της σελίδας της Cyanogen: cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip) (468 Mb)

 

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που πρέπει να περιμένω την 38R? ή απλά για να έχω την τελευταία? Αν κάνω το clean install με την 33 θα μπορώ να βάλω την 38 OTA έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που πρέπει να περιμένω την 38R? ή απλά για να έχω την τελευταία? Αν κάνω το clean install με την 33 θα μπορώ να βάλω την 38 OTA έτσι δεν είναι?

Φυσικά θα μπορείς - ομως για 1-2 μέρες, κρίμα δεν είναι να μην βάλεις "clean" την πιο πρόσφατη?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τον οδηγό...όταν λέει κάνουμε unzip τα αρχεία στο φάκελο data εννοεί χύμα ολα τα αρχεία ή να κάνω ξεχωριστό φάκελο μέσα στο Data?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχω γράψει υπερσαφώς για να μην υπάρχουν τέτοιες απορίες:

 

4. Κάντε UNZIP το αρχείο cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip που κατεβάσατε στο φάκελο:

C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data\

Ο φάκελος αυτός ήδη υπάρχει, έχει δημιουργηθεί από το Nexus Toolkit και περιέχει κάποια αρχεία. Μη σας απασχολεί, αποσυμπιέστε το .zip μέσα στο \data\.

 

 

Άρα μέσα στο data.

 

Για να δείτε και εσείς ότι το πρόβλημα με τη γραμμή υπάρχει, δοκιμάστε να βάλετε κάμερα (εντός whatsapp καλύτερα) και εναλλάξτε μεταξύ μπροστινής και πίσω κάμερας μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχω γράψει υπερσαφώς για να μην υπάρχουν τέτοιες απορίες:

 

4. Κάντε UNZIP το αρχείο cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip που κατεβάσατε στο φάκελο:

C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data\

Ο φάκελος αυτός ήδη υπάρχει, έχει δημιουργηθεί από το Nexus Toolkit και περιέχει κάποια αρχεία. Μη σας απασχολεί, αποσυμπιέστε το .zip μέσα στο \data\.

 

 

Άρα μέσα στο data.

 

Για να δείτε και εσείς ότι το πρόβλημα με τη γραμμή υπάρχει, δοκιμάστε να βάλετε κάμερα (εντός whatsapp καλύτερα) και εναλλάξτε μεταξύ μπροστινής και πίσω κάμερας μερικές φορές.

 

Συγγνώμη έχεις δίκιο έκατσα και το διάβασα ξανά αφού έκανα το τελευταίο post και το κατάλαβα. Έκανα τα βήματα ένα ένα και δούλεψε άψογα! ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και για τον άψογο οδηγό!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, σου έκανε αναβάθμιση OTA σε 38;

 

Περιμένω να βγουν τα αρχεία της 38 στο επίσημο site της cyanogen να δούμε αν δουλεύει ο οδηγός με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, σου έκανε αναβάθμιση OTA σε 38;

 

Περιμένω να βγουν τα αρχεία της 38 στο επίσημο site της cyanogen να δούμε αν δουλεύει ο οδηγός με αυτά.

Οχι δεν έγινε, έκανα έλεγχο για update αλλά δεν έβγαλε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ 2 μέρες με την 38 έχω αναγκαστεί να κάνω 2 φορές reboot λόγω προβλημάτων. Την πρώτη γιατί όποτε έκανα ζουμ με τα δύο χέρια τρελενόταν και την άλλη γιατί δε λειτουργούσε η πίσω κάμερα (όχι μόνο όταν πας να βγάλεις φώτο, αλλά και σε εφαρμογές που τη χρηριμοποιούν) ενώ η μπροστά κανονικά. Απαράδεκτο κατ' εμε αυτό κι ελπίζω να μη γίνει «συνήθειο». Μετά τα ριμπουτ δεν υπήρχαν τα προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...