Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρόλο που είμαι stock κατέβασα το update και το έβαλα μέσω recovery.

Βαριόμουνα να περιμένω το ΟΤΑ. :)

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

macarona και geico, επειδή είστε σε φάση που ήμουν και εγώ χαμένος, μπορώ να μοιραστώ μόνο την προσωπική μου εμπειρία ως αρχάριος. :) Είχα παραγγείλει το 64άρι και μου ήρθε με λάθος ROM (16), οπότε έπρεπε να τα περάσω όλα από την αρχή. Ακολούθησα τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ (ΠΡΟΣΟΧΗ: ΤΟ LINK ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΙΣΧΥΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ 64ΑΡΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!) και αφού την ολοκλήρωσα με επιτυχία το τηλέφωνο έκανε αυτόματα update μέχρι την έκδοση cyanogen 30O (δηλαδή android 4.4.4). Τώρα τα παιδιά γράφουν ότι έχει βγει η 33, ακόμα δε μου τη δίνει για το κινητό μου, θα περιμένω.

 

Εσείς είτε αν σας έχουν βάλει λάθος ROM (και γράφει πχ στο storage του τηλεφώνου 12 Gb [16] αντί για 55 Gb [64]), είτε αν θέλετε να κάνετε ένα clean install του λογισμικού, μπορείτε να ακολουθήσετε τη συγκεκριμένη διαδικασία με δική σας ευθύνη. Έχει ένα μικρό ρίσκο (κοιτάξτε να έχετε μπαταρία στο κινητό και σε κανένα laptop καλύτερα, μην πέσει κανένα ρεύμα), αλλά διαρκεί ούτε 10 λεπτά και σου φτιάχνει ένα καθαρό τηλέφωνο με ενημερωμένο σε ένα βαθμό λογισμικό (τουλάχιστον στους περισσότερους).

 

Αν κάνω κάποιο λάθος σε ορολογία ή διαδικασία διορθώστε με οι εμπειρότεροι.

 

Για ό,τι μπορώ να σας βοηθήσω στείλτε μου PM ή ακόμη καλύτερα whatsapp (κινητό), hangouts κλπ.

 

Ποιο απο τα 2 link να ακωλουθησω .....?και σε ευχαρηστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !

σημερα παρελαβα το OPO μου, και δεν μπορω να το συνδεσω στο PC. Τρεχω Win 7 32.

Έχω δοκιμασει ολους τους drivers που παιζουν και παρολαυτα τιποτα.

το θεμα ειναι ότι με το ιδιο καλωδιο και απο την ιδια θυρα usb βρισκει το SGS3 (cyanogenmod) κανονικα

Εχω φαει απιστευτη ηττα !! αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του !!! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο τα 2 link να ακωλουθησω .....?και σε ευχαρηστω πολύ.

Τι εννοείς; Ένα λινκ έχω βάλει. Αυτό σε πάει σε μια σελίδα με οδηγίες και 2 λινκς που σου εξηγεί τι κάνεις. Το πρώτο (toolkit) απλά το κάνεις install και το κλείνεις και από το δεύτερο κατεβάσεις το αρχείο που θα φλασαρεις εφόσον έχεις 64αρι κινητό.

 

Όταν λέμε ότι το update έρχεται για όσους έχουν stock τι εννοείτε; Εγώ που έχω cm30 τι είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε απο το trebuchet μέσα μπορείς να παραμετροποιησεις εικονίδια (ποσα να σου εμφανίζονται στην οθόνη, αφαιρεις την αναζήτηση google κτλ). Κ εγώ εψαχνα για launcher. Δεν βάζω τπτ πλεον. Επίσης είμαι χωρίς θέμα (πίσω φόντο). Αυτό το μαυρο είναι πολύ ωραίο για μένα κ κανει κ οικονομία στην μπαταρία λόγω φοντου
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε απο το trebuchet μέσα μπορείς να παραμετροποιησεις εικονίδια (ποσα να σου εμφανίζονται στην οθόνη, αφαιρεις την αναζήτηση google κτλ). Κ εγώ εψαχνα για launcher. Δεν βάζω τπτ πλεον. Επίσης είμαι χωρίς θέμα (πίσω φόντο). Αυτό το μαυρο είναι πολύ ωραίο για μένα κ κανει κ οικονομία στην μπαταρία λόγω φοντου

Αποψη μου σαν τον nova δεν ειναι. Ειναι ενας μετριος launcher

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα bug στην 33, πάρτε μια φωτογραφία κάντε ζουμ και όταν είστε με ζουμ κάντε την διαγραφή, κολλάει στο ζουμ.

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε απο το trebuchet μέσα μπορείς να παραμετροποιησεις εικονίδια (ποσα να σου εμφανίζονται στην οθόνη, αφαιρεις την αναζήτηση google κτλ). Κ εγώ εψαχνα για launcher. Δεν βάζω τπτ πλεον. Επίσης είμαι χωρίς θέμα (πίσω φόντο). Αυτό το μαυρο είναι πολύ ωραίο για μένα κ κανει κ οικονομία στην μπαταρία λόγω φοντου

Το μαύρο κάνει οικονομία στην μπαταρία μόνο στις amoled οθόνες :).

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@Prioxxx

Από πού είναι τα link που μας έδωσες? Θέλω να πιω από ποιό thread του xda?

 

Πάντως περιείχε αρχεία radio. Το ανέφερε η recovery όταν το εγκαθιστούσε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Prioxxx

Από πού είναι τα link που μας έδωσες? Θέλω να πιω από ποιό thread του xda?

 

Πάντως περιείχε αρχεία radio. Το ανέφερε η recovery όταν το εγκαθιστούσε.

 

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-stock-rooted-4-4-4-xnph33r-t2855276

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα το δώσω αμα είναι να σπασω τα νεύρα μου για να κάνω μια αναβάθμιση καλυτερα samcung και να τηγανιζω και κάνα αυγουλακι αμα λάχει.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα το δώσω αμα είναι να σπασω τα νεύρα μου για να κάνω μια αναβάθμιση καλυτερα samcung και να τηγανιζω και κάνα αυγουλακι αμα λάχει.

Φίλε μου αν θες κάνε το εξής: Κάνε εγκατάσταση την 30Ο από το site του Cyanogen https://cyngn.com/products/oneplusone/

μέσω fastboot χρησιμοποιώντας κάποιο tool kit.

 

Αφού δεν θέλεις να ασχολείσαι μην κάνεις root. Θα δεις ότι σήμερα αύριο θα σου έλθει το update κανονικά και θα εγκατασταθεί χωρίς πρόβλημα.

 

Αν θες root, κάντο αλλά μείνε με την official recovery του CM. Πάλι θα λαμβάνεις ΟΤΑ κανονικά.

 

Δεν φτάνουν οι ΟΤΑ την ίδια μέρα σε όλους.

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά και δουλεύουν εγγυημένα.

 

Όταν έχουμε custom recovery η πειραγμενο σύστεμ από τους κινέζους δεν περνάει το ota.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !

σημερα παρελαβα το OPO μου, και δεν μπορω να το συνδεσω στο PC. Τρεχω Win 7 32.

Έχω δοκιμασει ολους τους drivers που παιζουν και παρολαυτα τιποτα.

το θεμα ειναι ότι με το ιδιο καλωδιο και απο την ιδια θυρα usb βρισκει το SGS3 (cyanogenmod) κανονικα

Εχω φαει απιστευτη ηττα !! αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του !!! ευχαριστω

 

Ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > 7 φορές tap στο αριθμός έκδοσης > πίσω > επιλογές για προγραμματιστές > tick στο εντοπισμός σφαλμάτων USB.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το update OTA , έχουμε βελτιωμένη κάμερα στο αuto η ιδέα μου είναι , τρίτη αναβάθμιση κατα σειρά ΟΤΑ , μας κακομαθαίνει η CM
Link to comment
Share on other sites

διορθωθηκε το πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας?

 

Ε πού να ξέρω 2 λεπτά είναι που την κατέβασα σε δυο μερουλες θα έχω ολοκληρομένη αποψη

Link to comment
Share on other sites

διορθωθηκε το πρόβλημα με την κατανάλωση μπαταρίας?

 

Ναι έχει φύγει σε μένα το drain.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > 7 φορές tap στο αριθμός έκδοσης > πίσω > επιλογές για προγραμματιστές > tick στο εντοπισμός σφαλμάτων USB.

Δεν ήταν αυτό. Έφταιγε το γεγονός ότι είχα απενεργοποιημένη την ρύθμιση σχετικά το storage που αφορούσε media device (mtp).

Ευχαριστώ για την απάντηση ωστόσο !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν θες κάνε το εξής: Κάνε εγκατάσταση την 30Ο από το site του Cyanogen https://cyngn.com/products/oneplusone/

μέσω fastboot χρησιμοποιώντας κάποιο tool kit.

 

Αφού δεν θέλεις να ασχολείσαι μην κάνεις root. Θα δεις ότι σήμερα αύριο θα σου έλθει το update κανονικά και θα εγκατασταθεί χωρίς πρόβλημα.

 

Αν θες root, κάντο αλλά μείνε με την official recovery του CM. Πάλι θα λαμβάνεις ΟΤΑ κανονικά.

 

Δεν φτάνουν οι ΟΤΑ την ίδια μέρα σε όλους.

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά και δουλεύουν εγγυημένα.

 

Όταν έχουμε custom recovery η πειραγμενο σύστεμ από τους κινέζους δεν περνάει το ota.

Ευχαρηστω για την βωηθεια αλλά παλι δεν κατάλαβα πολλά πραγματα να σου κάνω δυο ερωτήσεις?

 

Τι είναι ΟΤΑ?

Τι είναι root

Recovery?

Πως κάνω ροοτ ?πως θα μάθω οτι είναι root?

Για να το αναβαθμησω χρειάζομαι pc?

Fastboot?

Στην ενημέρωση μου λέει οτι υπάρχει η ενημέρωση αλλά θα σας ειδωπειησουμε όταν είναι έτοιμη για την 25r.

Πιστεύω οτι οι διαχειριστές του φόρουμ πρέπει να ετειμασουν ενα γλωσαριο για να γνωροιζουν οι νεοι τι κανει το καθεξης. εγώ το πήρα το κινητό γιατί το S5 κόντεψε να πάρει φωτιά και διάβασα στο φόρουμ απο τον mythoz τοις καλες εντυπώσεις και τα καλά rewius του πραγματικα εντυπωσιαστηκα για το κινητό και με τα λιγα χρήματα που κάνει θα το ξαναπώ άλη μια φορά.

Πολύ όμορφο

Γρήγορο

Οθοναρα

Καλός ήχος

Μπαταρία καλή αλλά περίμενα κάτι παραπανω

Καλό WFI

Χώρος

Σίγουρα έχει κάποια ελαττώματα αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας πιστεύω οτι είναι πράγματι flags killer λίγο δουλειά θέλει το λογισμικό αλλά όλα θα γίνουν απο οτι βλέπω όλοι το τρέχουν θα περιμένω να αναβαθμιστεί απο μονο του εαν δεν μου γίνει κάτι θα σας ενωχλησω πάλι.

Ευχαριστώ εσάς που απάντησαν για να βοήθησε τε αλλά πιστεύω οτι η βοήθεια χρειάζεται απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι pc για να παίξεις με τις εκδόσεις κλπ αν έχει κάποιο θέμα το κινητό σου και δε σε ικανοποιεί όπως είναι. Βάσει του επιπέδου των γνώσεων σου δεν πιστεύω ότι χρειάζεσαι root, δηλαδή πλήρη πρόσβαση στο λογισμικό του τηλεφώνου σου μετά από συγκεκριμένη διαδικασία για να μπορείς να πειράξεις τα πάντα.

 

OTA= over the air, όρος για ενημερώσεις που γίνονται "στον αέρα" χωρίς να πρέπει να τις κάνεις εσύ.

 

Recovery δε νομίζω να σε ενδιαφέρει στην παρούσα φάση.

 

Το fastboot είναι μια λειτουργία που επιτυγχάνεται όταν εκκινείς το τηλέφωνό σου πατώντας power+volume up μαζί και σε βάζει σε ένα mode όπου μπορείς να κάνεις από τον υπολογιστή παρεμβάσεις.

 

Δεν έχω καταλάβει τι χρειάζεσαι; Αν θες να ξαναπεράσεις το λογισμικό του τηλεφώνου σου επειδή δε σου περνάει ενημερώσεις σου έχω γράψει τη διαδικασία σε προηγούμενο ποστ. Σιγουρέψου πριν ξεκινήσεις την οποιαδήποτε διαδικασία ότι όταν συνδέεις το κινητό σου στο pc, το αναγνωρίζει. Αλλιώς δούλεψε το όπως είναι...

 

Χαρά στο κουράγιο μου...

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με την 30ο να ανεβάσει το μαμισιο αρχείο hosts ? Είναι χύμα στη διαδρομή /system / etc

Το αρχείο αυτό έχει να κάνει με τις διαφημίσεις σε εφαρμογές κλπ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by navi55

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ. Μετα απο ολοκληρο βράδυ το εβγαλα απο την φορτιση και ηταν στο 97% η μπαταρία...

 

Με την 33R.

 

Θα πάρω κάνα belkin μου φαίνεται να τελειωνουμε

 

http://www.public.gr/product/aksesoyar/tablet/fortistes/antaptoras-prizas-universal-usb-24amp-belkin-boost-up-home-charger-f8j040vfwht-leyko/prod6020098pp/

Link to comment
Share on other sites

Ωχ. Μετα απο ολοκληρο βράδυ το εβγαλα απο την φορτιση και ηταν στο 97% η μπαταρία...

 

Με την 33R.

 

Θα πάρω κάνα belkin μου φαίνεται να τελειωνουμε

 

http://www.public.gr/product/aksesoyar/tablet/fortistes/antaptoras-prizas-universal-usb-24amp-belkin-boost-up-home-charger-f8j040vfwht-leyko/prod6020098pp/

με τι το φορτίζεις τώρα που θές να δώσεις 25 €:X για φορτιστή ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...