Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα κινητο με 4G-LTE(Cat 4 150 Download και 50 Upload και 4G+ (Cat 6 με 300mbps Download και 50mbps Upload) ή κινητο που να υποστηρηζει HSDPA+ εως 21mbps για Download(στα 4G smartphones υποστηρηζουν εως 42mbps Download).Οι ταχυτητες αυτες ειναι τα ορια που μπορει να πιασει το modem.Εμενα το Galaxy S Duos 2 που εχω,υποστηρηζει H+ εως 21Mbps Download και με Cosmote(καρτα What's Up) ειχα δει 8mbps Download. Αρα παιζει ρολο η κεραια(χωρητικοτητα,συνδεδεδμενοι χρηστες,ακτινα μεταδοσης του σηματος).

Το λειτουργικο δεν παιζει ρολο(Windows Phone,Android,Ios).Εχει καθαρη σχεση με το modem της συσκευης και παιζει ρολο το δικτυο και η κεραια οπου λαμβανει σημα η συσκευη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκεί που έκλινα προς το blade s6, διάβασα πολλά παράπονα για το GPS (http://www.gsmarena.com/zte_blade_s6-reviews-6954.php και επειδή το χρησιμοποιώ πολύ και δεν θα ήθελα να έχω άσχημες εμπειρίες όπως με άλλα κινέζικα κινητά που πέρασαν από τα χέρια μου, θα πάρω το S4.

 

Σκεψου το πολυ καλα γιατι μιλας για ενα τηλεφωνο σχεδον 2ετιας. (S4) ... Δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις μαζι του πλεον

Υπαρχουν τουλαχιστον 4-5 φρεσκα κινεζικα με παρόμοια χαρακτηριστικα και κατω απο 200€...

Απλα ψαξε στην αντιστοιχη κατηγορια στο φορουμ (Λοιπα τηλεφωνα)

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η καμερα παρε νεξους.. Για ολα τα αλλα m8.. Τεραστιο το νεξους.

Τι εννοείς για όλα τ αλλά m8? Δεν θα είναι πιο δυνατό το nexus? Με μεγαλύτερο επεξεργαστή και 3 gb ram?? Το μέγεθος δεν με ενοχλεί έχω μεγάλα χέρια και δεν έχω πρόβλημα. :p

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για αγορά καινούριου κινητού και είμαι ανάμεσα στο samsung galaxy s5 και samsung galaxy s6. Προφανώς και το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά υπάρχει αισθητή διαφορά στην τιμή πώλησης (370€ σε σκουτζομάγαζα το s5 605€ το s6). Πιστεύεται ότι αξίζει αυτή τη χρηματική διαφορά το s6;
Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/2015/02/11/meizu-m1-note-review/

Η σειρά Sony z έχει την χειρότερη κατασκευή σύμφωνα με την ολλανδική τηλεόραση και έρευνας.Πάρε κάτι άλλο αλλά όπως θα δεις και από το review, αξίζει το meizu.Όσο για τις κινέζικες Oppo, xiaomi, Oneplus, Lenovo, δεν θυμάμαι τώρα άλλες, είναι πολύ ανώτερες από lg, Samsung, Sony κατ'εμέ αλλά και κατά πολύ άλλο κόσμο, ειδικά εν συγκρίση τιμών και ποιότητας.Συμφωνώ, με τον φίλο Saleakos λοιπόν.Καλή επιτυχία

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω το Lg g2 mini και σκεφτομαι σε κανα 3-4 μηνες να παρω το lg 3s αξιζει?γιατι παρατηρησα πως δεν εχει πολλες διαφορες απο το κινητο που ειδη εχω.ποια ειναι η γνωμη σας για το LG 3S?
Link to comment
Share on other sites

Σε 3-4 μηνες θα εχουν βγει παρα πολλες νεες συσκευες οποτε ειναι πολυ νωρις να το σκεφτεσαι απο τωρα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω το Xiaomi mi 2s εδώ και ένα χρόνο τώρα. Το τηλέφωνο είναι απλά τέλειο. Αναβαθμίσεις είχε κάθε Παρασκευή επίσημες (τώρα έχει από την ελληνική κοινότητα).

Το πήρα, το σέταρα όπως ήθελα και απλά το ευχαριστιέμαι από τότε. Το χρησιμοποιώ πολύ τώρα το καλοκαίρι, πάνω στο ποδήλατο για καταγραφή των διαδρομών μου (ποδηλασία δρόμου) και δεν έχει κάνει κιχ. Το τηλέφωνο βγήκε απλά απροβλημάτιστο. Για τα χρήματα που έδωσα τότε, πιστεύω πως έκανα μακράν την καλύτερη αγορά.

Αν είχε και 5άρα οθόνη...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις το δικό σου για να πάρεις το g3 s; για μένα ούτε τώρα ούτε σε δέκα μήνες αξίζει να το κάνεις. Εκτός και αν θες μέγεθος οθόνης και μεγαλύτερη ανάλυση.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κινητού μεγάλων διαστάσεων μέχρι 250€. Έχω εντοπίσει αυτά τα δύο:

 

1. Lenovo Note 8 (A936). http://www.vickmall.com/lenovo-golden-warrior-note-8-a936-mtk6752-octa-core-4g-fdd-lte-1-7-ghz-android-4-4-smartphone-2gb-ram-8gb-rom-6-0-inch-hd-ips-screen.html

 

2. Sony Z Ultra. https://www.skroutz.gr/s/3806144/Sony-Xperia-Z-Ultra-LTE.html

 

Το Lenovo δεν το βλέπω να το προτιμούν πολλοί, δε βλέπω πολλά σχόλια στο forum ούτε γενικά πολλά reviews. Είναι όμως οχτυαπύρηνο, δίκαρτο (αν και δεν με απασχολεί τόσο), λίγο πιο μαζεμένο και έχει flash.

 

To Ultra το ξέρουμε νομίζω. Νομίζω ότι η τιμή του είναι πραγματικά πολύ χαμηλή γι'αυτό που είναι. Έχει τον Snapdragon 800, έχει μεγαλύτερη οθόνη, γράφεις ακόμα και με μολύβι στην οθόνη. Δεν έχει όμως flash, είναι τεράστιο και τετραγωνισμένο που σημαίνει ότι μπορεί να με κουράσει στην μεταφορά ή τσέπη όπως επίσης με μια πτώση θα φοβάμαι μήπως σπάσει το γυαλί που είναι φτιαγμένο.

 

α) Ποιο θα προτιμούσατε εκ των δύο και γιατί;

β) Ποιο θα είναι πιο γρήγορο;

γ) Κάποιο άλλο από 6" και πάνω με τουλάχιστον 2gb ram και μέχρι 250€;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δικέ μου έχω το meizu mx4. Δεν έχω πιάσει καλύτερη συσκευή στα χέρια μου. Το έχουν πιάσει από περιέργεια άτομα με s5, iPhone 6, g2 κλπ και έχουν μείνει άφωνοι. Η γνώμη μου είναι να πάρεις κινέζικο. Το m1 note είναι πολύ καλή επιλογή αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να προσαρμοστεί ο πατέρας σου στην έκδοση flyme που χρησιμοποιούν τα meizu. Η επιλογή είναι δική σου!
Link to comment
Share on other sites

Το z3 ειναι η πιο ισορροπημένη προταςη και θα σε καλυψει πολυ ικανοποιητικά.

Τα υπόλοιπα τα έγραψες και μονο σου.

Το edge μέτρια αυτονομια,πολυ ακριβό,ξεχνάς root,εχει παιδικές ασθένειες τωρα στην αρχή.

Το m9 και πανάκριβο και χειρότερη αυτονομια και οθονη και απο τον προκάτοχο του μαλιςτα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους συμφορουμ-ίτες!

Θέλει να αγοράσει μια νέα συσκευή ο πατέρας μου, ο οποίος δεν βολεύεται με τις νέες συσκευές αφής.

Το θέμα είναι ότι, όπως βλέπω, οι εταιρείες έχουν εγκαταλείψει τελείως τις συσκευές με φυσικό πληκτρολόγιο και αν εξαιρέσεις τα blackberry, δεν υπάρχει συσκευή αξιόλογων δυνατοτήτων, με δυνατότητες (π.χ. μεγάλη μνήμη επαφών, καλή κάμερα κλπ.)...

Τώρα έχει ένα Nokia και του έχει γεμίσει ο κατάλογος μνημών (πρέπει να έχει φτάσει τις 1000 επαφές)...

Εν τω μεταξύ, έψαξα ακόμα και για κανέναν Κινέζουλα android με φυσικό πληκτρολόγιο μπας και του το πασάρω, αλλά δεν βρήκα κάτι...

Σε καμία άλλη μάρκα (Samsung πχ) παίζει τίποτα αξιόλογο;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα κ καλό μήνα παιδιά!!!

Επειδή δεν θέλω να έχω το προσωπικό κινητό/σιμ για επαγγελματικούς λόγους σκέφτομαι να πάω σε 2καρτο. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια βοήθεια σε συσκευή που δεν είναι υπερβολικά ακριβή (αν γίνεται max 350e) και μπορεί να σταθεί ανετα για καθημερινο κ επισημο τηλ??

 

Να σας πω οτι ειμαι κατοψος του ΝΟΚΙΑ 1020 και πολυ ευχαριστημενος. ΤΟ καινουριο τηλ δεν μ ενδιαφερει να εχει την καμερα του 1020 φυσικα, αλλά να είναι σίγουρα >4,7¨, να μπορώ να βλέπω μαιλ και ιντερνετ γενικα και να εχει καλή μπαταρία!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου το πολυ καλα γιατι μιλας για ενα τηλεφωνο σχεδον 2ετιας. (S4) ... Δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις μαζι του πλεον

Υπαρχουν τουλαχιστον 4-5 φρεσκα κινεζικα με παρόμοια χαρακτηριστικα και κατω απο 200€...

Απλα ψαξε στην αντιστοιχη κατηγορια στο φορουμ (Λοιπα τηλεφωνα)

 

Flagship 2ετιας. Στην τιμή του και τα καινούρια ίδια απόδοση έχουν. Συγκεκριμένα με lollipop φτάνει 31000 στο antutu. Και τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο σχετικά με την ποιότητα κατασκευής του. Ούτε προβληματικά gps, ούτε θολές φώτο, ούτε πλαστικά που τρίζουν και μπάζουν σκόνη από την κάθε γωνία. Στο λέω γιατί έχω δοκιμάσει 2 κινέζικα και απογοητεύτηκα, αλλά εντάξει τα έδωσα στη μάνα και την αδερφή μου.

Edited by seriousam
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ψαχνω ενα κινητο για δευτερο μονοκαρτο δικαρτο ειναι αδιαφορο ιντσες αδιαφορες καμερα δεν καιγομαι αυτα που με ενδιαφερουν ειναι τα 2gb και η μπαταρια.Στην μπαταρια συμβιβαζομαι οχι ομως στα 2gb.Οσο πιο out of the box γινεται.Εχω βρει elephone p6000 που δεν εμπιστευομαι καθολου υπαρχει καμια αλλη προταση?
Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου ημουν πριν 2 μηνες. Κι εγω ειχα τα 2 gb ως προτεραιοτητα. Τελικα πηρα το lg 9ii. Προγονος του l90 κι ομως καλυτερο σε οθονη και μπαταρια απ το νεοτερο μοντελο. Το απιστευτο ομως ειναι οτι ειναι πιο αμεσο στο χειρισμο απο το νοτε2 που εχω ως κυρια συσκευη. Κι ολα αυτα με μονο 1gb κυρια μνημη.
Link to comment
Share on other sites

Καθησε οπως εισαι στο m8,μια χαρα τηλεφωνο...το m8 δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το m9!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

S5 καλυτερη καμερα οθονη ,σημα,μπαταρια ,χρωματα.g3 περα απο την καμερα δεν με εντυπωσιασε
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το 515 έλεγα, αλλά σε σχέση με το υπάρχον, δεν νομίζω να κάνει ιδιαίτερη διαφορά!

Τώρα έχει το 301 να φανταστείς, που αν εξαιρέσεις την διαφορά στην κάμερα, είναι μάλλον παρεμφερείς συσκευές...

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5323&idPhone2=5663

 

Τίποτα καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ενα κινητό (θα το εχω ως δευτερο) οσο πιο φτηνό γίνεται απλα να μπορω να μπαίνω στο ιντερνετ (Facebook,Youtube) και να παίρνω τηλεφωνα. Βρηκα το Nokia Asha 230 (Dual SIM) απλα θελω μια γνωμη. Θα μπαίνει ή θα κολλάει? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας.. Σκέφτομουν να αγοράσω ένα από τα δυο αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.. Υπόψιν ότι δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ gamer. Το κινητό το χρειάζομαι για social media, ταινιούλες κάνα email τέτοια πράγματα. Πιο είναι πιο λεπτό ? πιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας κλπ.

 

Μήπως υπάρχει καλύτερη πρόταση σε 5άρα οθόνη και χρήματα 100-110 ευρώ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...