Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα από τα παραπάνω τηλέφωνα! Η τιμή τους κυμαίνεται περίπου στα ίδια επίπεδα, αλλά είμαι πολύ ανάποφάσιστος!!! Θα με βοηθούσε πολύ μία δεύτερη γνώμη!! Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι στην ίδια τιμή και παρόμοια χαρακτηριστικά θα ήταν επίσης πάρα πολύ καλό!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτηκα ότι αρκετοί από εμάς χρειαζόμαστε Dual Sim Active συσκευές είτε γιατί δεν πρέπει να χάνουμε καμία κλήση είτε γιατί πρέπει να έχουμε παράλληλα ανοιχτά τα δεδομένα της μιας sim και να μιλάμε από την άλλη.

 

Προφανώς τέτοιες λύσεις υπάρχουν μόνο για την κινέζικη αγορά που δεν υπολογίζουν και το sar ιδιαίτερα.

 

Από ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτήν την σελίδα http://www.etotalk.com/advanced_search_result.html?keyword=dual+sim+active&search_in_description=1&inc_subcat=1&productsort=1 που θεωρητικά έχει κάποια τηλέφωνα με αυτήν την δυνατότητα.

 

Εάν κάποιος έχει βρει οποιοδήποτε στοιχείο για τα DSA Smartphone ας κάνει ένα reply στο νήμα αυτό.

 

Ευχαριστώ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....ψαχνω για κινεζικο κινητο με συγκεκριμενα χαρακτηρηστικα

1)3gb ram

2)32gb rom

3)5.5 οθονη

4)οκταπυρηνο

5)1920χ1080 αναλυση

 

τιμη 250 μεχρι 300...καλυτερα ομως κοντα στα 250

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την γνώμη σας σχετικά με τα κινητά που θα αναφέρω. Δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με το αντικειμένο, 1 φορά κάθε 3 χρόνια που αλλάζω κινητό ψάχνομαι:D

Γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις, η μπαταρία μετράει (θέλω να αντέχει).

Έχουμε και λέμε:

1. LG Optimus L7 II P710

2. Lenovo A328

3. Huawei Ascend Y550

Πάνω κάτω στην ίδια τιμή (+/- 10 € διαφορά), το LG έχει (θεωρητικά) καλύτερη μπαταρία, τα άλλα δυο καλύτερο επεξεργαστή.

Σημαντικό είναι επίσης αν ξέρετε ότι κάποιο από αυτά τα μοντέλα έχει βγάλει συστηματικά βλάβες.

Κοιταξε και καποιο WP τηλεφωνο,προτεινω το Lumia 535 και το 630(αμα θες κατι πιο φτηνο αλλα θα συμβιβαστεις με το φλας και μπροστινη καμερα.Τα 512MB ειναι ικανοποιητικα για τα WP,γιατι ειναι αρκετα ελαφρυ και γρηγορο(καμια σχεση με Android).Κατα την γνωμη μου ειναι σαν να εχεις ενα Iphone σε αποψη ταχυτητας λειτουργικου...γιατι ειναι γρηγορο οπως το IOS...εχω γνωστο με Iphone 4s στο IOS 8 και ειναι αρκετα ομαλο σε ταχυτητα,χωριςκολληματα... ακομα και το Iphone 5,5s,5c ειναι αρκετα γρηγορα...οπως και το Lumia 535 και 530 στα Windows 8.1. Τα περισσοτερα σκρουτζομαγαζα ειναι αξιοπιστα και φερνουν κατα πλειοψηφια μοντελα απο χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης.Αμα θελεις να σου συστηνω κανενα στειλε ενα πμ(προσωπικο μηνυμα).

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για το Huawei Honor 6 μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι όντως dual sim active. Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

ναι ξέρω, τα έχω κάνει αχταρμά και έμπλεξα κινητά διαφορετικών κατηγοριών, χρηματικών και μη...

 

Μετά που χάλασε το xiaomi hongmi επείγομαι μια συσκευή και λέω να παίξω πάλι στην κατηγορία των 150€ και να έπαιρνα το lenovo a806...

 

μετά το ξανασκεφτομαι και λέω να ανέβω λιγάκι και να αγοράσω το jiagu s3 στα 200...

 

ε και κλασικά μετά λέω αφού ανέβηκα ήδη χρηματικά ένα κλίκ, γιατί να μην ανεβώ άλλο ένα σκαλί και να πάρω ένα LG g2 να μην μπλέκω με Κίνα και να περιμένω μήνα αφού το βιάζομαι....

 

αλλά πλέον έχω φτάσει στην διπλάσια χρηματική αξία του lenovo..

 

Τελικά ποια είναι η καλύτερη value for money συσκευή???

 

καταμπερδεμενος και υπόχρεος από την συμβουλή σας!

 

Φιλικά Χρήστος

Edited by xrele
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που λες οτι αλλαζεις κινητο ανα 3ετια αποψη μου 2 ειναι τα κινητα. sony xperia e4g(120€) και lg l90(118€). Οι τιμες ειναι απο skroutz( μια χαρα μαγαζακια ειναι, εχεις και την εγγυηση σου, εχω παρει πανω 4 κινητα). Καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για να εχεις τουλαχιστον 1gb ram.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ο αδερφος μου θα φυγει για χονκ κονκ για δυο χρονια και θελουμε με τα αδερφια μου να του κανουμε δωρο ενα πολυ καλο κινητο.(ξερω οτι θα παει στη χωρα που μπορει καλυτερα να το προμηθευτει αλλα θελουμε να του κανουμε δωρο). θα ηθελα προτασεις και κατα προτιμηση 2 γκιγκα ραμ και πανω. ευχαριστω

Καλύτερα θα ήταν αυτός να σου κάνει δώρο κάποιο κινητό, γιατί το να του αγοράσεις εσύ ένα ενώ εκείνος πάει στο Χονκ Κονκ, είναι σαν να κάνεις δώρο ψυγείο σε Εσκιμώο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα με ενδιαφερει η αγορα ενος κινητου με οσο το δυνατων μεγαλυτερη οθονη και την μεγαλυτερη δυνατη αυτονομια θα παρακαλεσω να μην μου προτεινετε με βαση τα μιλιαμπερορια (η ιστορια εχει δειξει πως τα πολλα μιλιαμπερ δεν κανουν την πολυ αυτονομια...) αλλα κυριως την εμπειρια σας με καποια συσκευη. γλυκοκοιταζα το huawei mate 7 αλλα πιστευω πως τα 4000mah που εχει δεν θα εχουν την αποδοση συσκευων με μικροτερες μπαταριες οπως lg g2. επισεις πολυ βασικο με απο ενα 20λεπτο gaming να μην βραζει το κινητο... ακουω γνωμες δεν θελω να μπλεξω με κινα θελω κινητο και το θελω τωρα οχι σε 20 μερες!!!!! το χρηματικο δεν με απασχολει αρκει να βρω αυτο που θελω
Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσες ο ίδιος !!!

Αποφάσισε τι χρήματα θα δώσεις και πάρε.

Είναι τα vfm στην κατηγορία τους.

Link to comment
Share on other sites

iphone 6 plus εχω τωρα και πριν απο αυτο ειχα το το note 4 το iphone το βαραθηκα και θελω την ευελιξια του android ενω το note απο μπαταρια ειδηκα με games ηταν απογοητευτικο και θερμοκρασιες στο θεο..... καμια αλλη προταση????? παρεπιπτωντος το τεστακι του gsmarena απο προσωπικη εμπειρια με αρκετες απο της συσκευες που ειδα στην λιστα δεν νομιζω οτι ειναι πολυ αντιπροσωπευτικο της πραγματικοτητας Edited by intruder
Link to comment
Share on other sites

iphone 6 plus εχω τωρα και πριν απο αυτο ειχα το το note 4 το iphone το βαραθηκα και θελω την ευελιξια του android ενω το note απο μπαταρια ειδηκα με games ηταν απογοητευτικο και θερμοκρασιες στο θεο..... καμια αλλη προταση?????

Το huawei φαινεται καλο...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα με ενδιαφερει η αγορα ενος κινητου με οσο το δυνατων μεγαλυτερη οθονη και την μεγαλυτερη δυνατη αυτονομια θα παρακαλεσω να μην μου προτεινετε με βαση τα μιλιαμπερορια (η ιστορια εχει δειξει πως τα πολλα μιλιαμπερ δεν κανουν την πολυ αυτονομια...) αλλα κυριως την εμπειρια σας με καποια συσκευη. γλυκοκοιταζα το huawei mate 7 αλλα πιστευω πως τα 4000mah που εχει δεν θα εχουν την αποδοση συσκευων με μικροτερες μπαταριες οπως lg g2. επισεις πολυ βασικο με απο ενα 20λεπτο gaming να μην βραζει το κινητο... ακουω γνωμες δεν θελω να μπλεξω με κινα θελω κινητο και το θελω τωρα οχι σε 20 μερες!!!!! το χρηματικο δεν με απασχολει αρκει να βρω αυτο που θελω

 

Αν θες πραγματικά καλή αυτονομία, πρέπει να πας σε custom λύσεις. Πχ υπάρχουν μπαταρίες - για τα Note που ξέρω - 6400 και 10.000mah.

Εγώ στο Note 3 έχω μια Anker 6400mah και με βγάζει μια μέρα άνετα. Με 9-10-11 ώρες οθόνη στο αυτόματο, με όλα ενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πραγματικά καλή αυτονομία, πρέπει να πας σε custom λύσεις. Πχ υπάρχουν μπαταρίες - για τα Note που ξέρω - 6400 και 10.000mah.

Εγώ στο Note 3 έχω μια Anker 6400mah και με βγάζει μια μέρα άνετα. Με 9-10-11 ώρες οθόνη στο αυτόματο, με όλα ενεργοποιημένα.

 

το ξερω φιλε καποια στιγμη με νοτε 2 τοτε που κατα την γνωμη μου ειναι ενα απο τα καλυτερα κινητα που εχουν περασεια απο τα χερια μου γτ μετα η samsung τα εκανε λιγο μανταρα, ειχα φερει μια zero lemon και ημουν αρχοντας το θεμα ειναι οτι καστομ λυσεις ειναι καπως περιορισμενες πρωτων δεν βρισκεις γενικα ευκολα μπαταριες πολλων μιλιαμπερ και δευτερων αν βρεις θα βρεις μονο για σειρα νοτε που οπως σου ειπα μετα το νοτε 2 δεν την πολυ γουσταρω λογο πολυ bloatware knox πολυ διαβασμα για ρουτ και παντα μετα το ρουτ χωρις εγγυηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες και το xperia z3, το έχει φίλος μου και έχει φοβερή αυτονομία.

 

η αληθεια ειναι οτι απο οσο εχω διαβασει ακουγοντε πολυ κολακευτικα λογια για την εν λογο συσκευη (μπαταρια δυανατο σαν τηλεφωνο αδιαβροχο κλπ)αλλα η σονυ ποτε δεν μου εβγαλε ιδιαιτερη συμπαθεια λογο εμφανισεις τεραστια περιθωρια γυρω απο την οθονη και κακασχημο ui θα το αφηνα μονο σαν τελευταια επιλογη παντως ευχαριστω για την αποψη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το z3 ειδικά με lollipop έχεις πολύ όμορφο ui κοντά στο στοκ lollipop και τρομερή αυτονομία. Δε ξέρω αν υπάρχει συσκευή που μπορεί να το κοντράρει σ αυτόν τον τομέα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Οπως αναφερω και στον τιτλο χρειαζομαι βοηθεια για επιλογη ενος dual boot tablet,γι'αυτο θα ηθελα τις γνωμες σας.

Τα χαρακτηριστικα που θελω που ειναι αυτα :

 

4core cpu

2GB RAM

8-10 ιντσες οθονη καλης αναλυσης

32-64gb ROM

καλη μπαταρια (5.000 mAh + )

dual boot φυσικα

Υποστηριξη usb to ethernet adaptor (για τα windows μονο)

update: Τιμη 100-150

Υποστηριξη 3G-4G SIM

 

Η αγορα μπορει να γινει και απο Ελλαδα και απο εξωτερικο (paypal).

 

Δεν εχω κατι συγκεκριμενο κατα νου,γι'αυτο οποια αποψη και tip θα εκτιμηθει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by terisone
Link to comment
Share on other sites

iphone 6 plus εχω τωρα και πριν απο αυτο ειχα το το note 4 το iphone το βαραθηκα και θελω την ευελιξια του android ενω το note απο μπαταρια ειδηκα με games ηταν απογοητευτικο και θερμοκρασιες στο θεο..... καμια αλλη προταση????? παρεπιπτωντος το τεστακι του gsmarena απο προσωπικη εμπειρια με αρκετες απο της συσκευες που ειδα στην λιστα δεν νομιζω οτι ειναι πολυ αντιπροσωπευτικο της πραγματικοτητας

6 plus έχεις κ είχες και note 4? :eek: δυσκολεύεσαι οικονομικα! :p

 

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε Ζ3 overall καλό και λένε οτι εχει τρομερή αυτονομία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ψαχνομαι για καινουργιο κινητο με budget 200-210 max, να φοραει android απο kitkat και πανω και να ειναι απο ελληνικο μαγαζι και οχι κινεζικο.

 

Θα ηθελα να εχει καλη αυτονομια (να κραταει 1 μερα ειναι η απαιτηση μου οτιδηποτε παραπανω καλοδεχουμενο), αρκετα καλη καμερα (ισως ζηταω πολυ για το budget αυτο), καλη οθονη (αναλυση και ποιοτητα οθονης) και να μην laggαρει μιας και προοριζεται για χρηση 1+ χρονου.

 

Εχω καταληξει μετα απο ψαξιμο και μετα απο συζητηση στο αντιστοιχο φορουμ του LG G2 σε αυτο, μεταχειρισμενο αν το βρω σε αριστη κατασταση που παιζει απο 170-210 (δεν με επειγει η αγορα ιδιαιτερα εχω χρονο για ψαξιμο).

 

Οποτε το θεμα αυτο το ανοιξα αν εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη συσκευη ισως που εμενα μου εχει ξεφυγει και να πληρει τις απαιτησεις μου.

 

Grazie :D

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη δεν υπαρχει κανενας λογος για μεταχειρισμενο g2 στα 210 οταν εχει καινουργιο 240. Και οχι σε αυτα τα χρηματα πιστευω δεν υπαρχει αλλη συσκευη πραγματικα το lg παιζει μπαλα μονο του. Το μονο αρνητικο ειναι οτι μαλλον δεν παρει αλλες αναβαθμισεις ως συσκευη του '13 αν σε ενδιαφερουν αυτα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...