Jump to content

Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

For the record, έχω βάλει Official CM 12.1 Nightly και είναι πολύ καλό. Με μπαταρία δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο μόνο.

Τι ROM προτείνετε αλήθεια για μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Στο Τ800, εχω βαλει τη phoenix rom εδω και 20 μερες. Βασισμενη στη στοκ ρομ, αλλα με αρκετες μοντες, το χρησιμοποιω καθημερινα πλεον για σχεδον τα παντα, και μου βγαζει απο 8 εως 9 και κατι ωρες sot, σε 2 περιπου μερες χρησης και bt keyboard & mouse. Οι χρονοι ειναι επαναλαμβανομενοι, αρα αληθεις. Με στοκ 5.0.2 δεν ειχα ξεπερασει ποτε τις 7 ωρες sot. Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο πολυ καιρο με pacman rom στο 8.4, (σε cyanogen 12, δηλ 5.1.1 lolipop βασίζεται ), (ειχα αραξει εκει εχοντας δοκιμάσει καθε ρομ που υπάρχει), δοκιμασα χτες cyanogen 13 (marshmallow). http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/development/rom-cyanogenmod-13-0-sm-t700-16gb-t3310730

Μεγάλη διαφορά σε σχεση με lolipop. Εχει ενα πρωτόγνωρο smoothness.

Η συγκεκριμένη γιατι ειχα δοκιμασει και την αλλη που κυκλοφορεί και ειχε προβλήματα πολλα.

Ετουτη σε ότι χρησιμοποιώ μια χαρα δουλευει. Εχει και θεματα, οποτε εβαλα ενα Samsung theme, και πρακτικα σαν την Original της Samsung μοιάζει. Xposed μια χαρα και διάφορα plugin. App settings θελει το v1.13 που το βρίσκεις λιγο δύσκολα.

Τρομερη δουλειά, δεν αλλαζω σε lolipop με τίποτα. Μονο μειον δε δουλευει η καμερα ακομα, αλλα καποια στιγμη θα τη φτιαξουν. Αν και δε με νοιαζει μιας και δεν την χρησιμοποιώ.

Το επισης θετικο ειναι οτι αναμένεται να δουλέψει σε cyanogen ο σενσορας δαχτυλου. Το πετυχανε σε galaxy s5, και πιστευουν οτι θα δουλέψει και εδω κκάποια στιγμη.

Αντε γιατι αμα περιμεναμε update απ τη σαμσουνγκ..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια βοηθεια για επιλογη "σωστου" φορτιστη αυτοκινητου για το 10.5 Lte που εχω.

Ο φορτιστης τοιχου της μαμας εχει εξοδο 5 volt και 2 Ampere

Τα ιδια χαρακρητιστικα πρεπει να βρω σε φορτιστη αυτοκινητου?

Γιατι εχω βρει φορτιστες με εξοδο 2 Ampere, ΑΛΛΑ με διαφορετικα watts 5, 10, ακομα και 12 watts.

π.χ. http://www.belkin.com/us/F8M668-Belkin/p/P-F8M668/

http://www.belkin.com/us/F8J121-Belkin/p/P-F8J121/

Επισης να αναφερω οτι οι φορτιστες αυτοκινητου με τα περισσοτερα watts ειναι πιο ακριβοι.

Οκ! Ας ειναι, αρκει να μην καταστρεψω την μπαταρια του tablet.

Μπορει καποιος να βοηθησει, τι να προτιμησω ?

Edited by periptero
Link to comment
Share on other sites

Ο μαμα φορτιστης δινει 5.3 volt. Μικρη διαφορα μεν, αλλα επειδη τα γραπτα μενουν, πρεπει να ειναι ακριβη.

Για τα λινκ που δινεις, δεν ξερω. Εγω θα διαλεγα κατι με 2Α αντι για 2.1Α, και 5.3ν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν αναφερουν ποσα volt βγαζει στην εξοδο ο καθε φορτιστης.

Παρολα αυτα, με υπολογισμους συμφωνα με τον νομο του Ohm για παραδειγμα, αν εχω τις τιμες Ampere & Watts, μπορω να βρω τα Volt.

Δεν μπορεσα να βρω και δεν νομιζω να υπαρχει στο εμποριο φορτιστης με τα ακριβη specs που δινει η Samsung.

Οι περισσοτεροι φορτιστες που βρηκα στο εμποριο ειναι 2.1 Α και 10 η' 12 watts, αρα δινουν 4.76 και 5.71 volts αντιστοιχα.

Ο φορτιστης τοιχου της μαμας ειναι 2Α με 5.3 Volt = 10.6 watts

Δεν υπαρχει τετοιος φορτιστης after market.

Συμπερασμα: αν παμε κατα προσεγγιση ποιον θα προτιμουσατε ?

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν βρισκεις κατι με τα ακριβη σπεκς του μαμα φορτιστη, προσωπικα θα πηγαινα στον 4.76ν. Για 2 μηνες φορτιζα το νοτε2 μου (2Α, 5ν) με το φορτιστη του tab S, και ενω φορτιζε γρηγοροτερα στο 0-100%, η μπαταρια διαρκουσε μιση με μια ωρα λιγοτερο sot, ακομα κι αν το αφηνα στη μπριζα αρκετη ωρα μετα την πληρη φορτιση. Δεν ξερω αν εκανα ζημια στη μπαταρια (καθως μετα που ξαναβρηκα το μαμα νοτε2 φορτιστη οι χρονοι sot επανηλθαν σχεδον στο φυσιολογικο), παντως συμπερανα οτι δεν γινοταν σωστη φορτιση της μπαταριας με τα λιγα παραπανω volt του φορτιστη. Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... Επειδή είναι να μου κάνουν δώροένα tablet (από Αυστραλία που πήγε ένας συγγενής μου), είμαι ανάμεσα στο Tab S 10.5 και το iPad Mini 2 αλλά δε μπορώ να διαλέξω. Θέλω να μάθω αν αξίζει το Tab S περισσότερο και γιατί. Έχει lags κτλ, επίσης η εμπειρία χρήσης είναι καλή ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... Επειδή είναι να μου κάνουν δώροένα tablet (από Αυστραλία που πήγε ένας συγγενής μου), είμαι ανάμεσα στο Tab S 10.5 και το iPad Mini 2 αλλά δε μπορώ να διαλέξω. Θέλω να μάθω αν αξίζει το Tab S περισσότερο και γιατί. Έχει lags κτλ, επίσης η εμπειρία χρήσης είναι καλή ?

 

γενικα θα σου προτεινα ipad αν δεν σε ενοχλει το Ios. Εχει λαγκ και φαινεται και στο μενου. Νομιζα πως βελτιωθηκε λιγο με την αναβαθμιση σε ανδροιδ 5 αλλα μαλλον ηταν η ιδεα μου. αν παρει ανδροιδ 6 ισως ειναι καλυτερα αλλα γενικα μονο αν φλασαρεις αλλη ρομ αξιζει και φυσικα λογω οθονης, μαζεμενων μπεζελ και μεγεθους που το θεωρω ιδανικο. Εγω ημουν στο τσακ να του ριξω αλλη ρομ αλλα αποφασισα να το πουλησω και να ξεμπερδευω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

γενικα θα σου προτεινα ipad αν δεν σε ενοχλει το Ios. Εχει λαγκ και φαινεται και στο μενου. Νομιζα πως βελτιωθηκε λιγο με την αναβαθμιση σε ανδροιδ 5 αλλα μαλλον ηταν η ιδεα μου. αν παρει ανδροιδ 6 ισως ειναι καλυτερα αλλα γενικα μονο αν φλασαρεις αλλη ρομ αξιζει και φυσικα λογω οθονης, μαζεμενων μπεζελ και μεγεθους που το θεωρω ιδανικο. Εγω ημουν στο τσακ να του ριξω αλλη ρομ αλλα αποφασισα να το πουλησω και να ξεμπερδευω.

 

Δε με ενοχλεί το IOS καθόλου, απλά θέλω να πάρω ότι καλύτερο μπορώ. Πάντως είναι δυνατόν με 3gb ram να έχει lag (?) δε το περίμενα. Τώρα για το android 6, δε ξέρω αν θα πάρει μιας και είναι συσκευή του 2014. Υπόψην ότι είναι αυτό με τον Εxynos 5420 Octa , δε ξέρω όμως αν έχει καμιά διαφορά. Για rom δε νομίζω πως θα ασχοληθώ, ούτε στα κινητά δε έβαζα.

Edited by sip1995
Link to comment
Share on other sites

παιδια αντιμετωπιζω εδω και λιγες μερες ενα θεμα με το tablet.Κολλαει και κανει επανεκινηση.Πριν κολλησει βλεπω μια χαρακτηριστικη σαν αλλοιωση στην εικονα,σαν να παει να κανει παρασιτα καπως ετσι.Μου το εκανε και παλιοτερα λιγο,νομιζω οταν πηγαινα να ανοιξω το google maps.Λετε να ειναι θεμα software?

PS:Αυτο που μου κανει η οθονη πριν κολλησει ειναι ακριβως οτι γινεται σε αυτο το βιντεο

Edited by KOPRINIOTIS
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Πήγα στο service, μου άλλαξαν την μπαταρία και επανακόλλησαν την πλακέτα. Το ταμπλετάκι πετάει πλέον
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Πήγα στο service, μου άλλαξαν την μπαταρία και επανακόλλησαν την πλακέτα. Το ταμπλετάκι πετάει πλέον

 

Μπορείς να μου πεις αν αξίζει το συγκεκριμένο tablet, ,καθώς είμαι ανάμεσα σε αυτό και το iPad Mini 2.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις αν αξίζει το συγκεκριμένο tablet, ,καθώς είμαι ανάμεσα σε αυτό και το iPad Mini 2.
Θα πρέπει να ανοίξεις ένα θέμα στην κατάλληλη ενότητα. Εκεί θα πάρεις τις γνώμες που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Πήγα στο service, μου άλλαξαν την μπαταρία και επανακόλλησαν την πλακέτα. Το ταμπλετάκι πετάει πλέον
Αν παω στη smartec δηλαδη θα μου το αλλαξουν?Μενω Χαιδαρι και ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου.Σου εκαναν την ολη διαδικασια γρηγορα?Επισης σου χαθηκαν δεδομενα μετα τη διαδικασια? Edited by KOPRINIOTIS
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το service στη Smartec όσες φορές έχω πάει είναι άψογο. Η διαδικασία συνήθως γίνεται εντός της ημέρας. Τα δεδομένα δυστυχώς χάνονται. Κάνε ένα back up και μια επαναφορά και πήγαινέ το.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι καινούριο μέλος εδώ,ελπίζω να γράφω στην σωστή ενότητα.

Έχω κι εγώ το Tab S,που όμως εδώ και πέντε περίπου μέρες,μου έχει εμφανίσει πρόβλημα στις αναβαθμίσεις των εφαρμογών.

Έχουν συσσωρευθεί αναβαθμίσεις,οι οποίες όμως είναι αδύνατον να γίνουν.Ή θα μου βγάλουν κωδικό λάθους,ή "αδύνατη λήψη",όλες τις φορές που προσπάθησα να τις πραγματοποιήσω.Ούτε το άνοιγμα/κλείσιμο βοήθησε,ούτε η επανεκκίνηση,ούτε τα tips του play store...

Αντιμετωπίζει άλλος το ίδιο θέμα;

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καποια καινουργια εφαρμογη δοκιμασες να εγκαταστησεις? Το προβλημα σου δηλαδη αφορα μονο στην ενημερωση των ηδη εγκατεστημενων εφαρμογων ή δεν σου δουλευει το playstore καθολου?
Link to comment
Share on other sites

Αφορά δυστυχώς και στα δύο.

 

Μπήκα και σε σελίδες υποστήριξης.Δοκίμασα αυτό που πρότειναν,δηλαδή επιβολή διακοπής της εφαρμογής και εκκαθάριση cache.Τόσο στο Play Store,όσο και στις Υπηρεσίες Google.Τίποτα!

Επόμενη πρότασή τους,ειναι η εκκαθάριση δεδομένων και η κατάργηση/επαναδημιουργία λογαριασμού.Λύσεις που δεν με ενθουσιάζουν,να πω την αλήθεια...

Σε όλες τις αναβαθμίσεις,μου εμφανίζει κωδικό σφάλματος 963.

 

 

ΥΓ. Το παράδοξο είναι,ότι αυτό συμβαίνει μόνο στο tablet.Στο κινητό μου(HTC One M7),όλα είναι νορμάλ,δεν έχω κανένα θέμα με το Play Store.Γεγονός που με κάνει να σκέφτομαι,μήπως βοηθούσε το να κάνω εργοστασιακές ρυθμίσεις.Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Edited by adaky
Link to comment
Share on other sites

Αφορά δυστυχώς και στα δύο.

 

Μπήκα και σε σελίδες υποστήριξης.Δοκίμασα αυτό που πρότειναν,δηλαδή επιβολή διακοπής της εφαρμογής και εκκαθάριση cache.Τόσο στο Play Store,όσο και στις Υπηρεσίες Google.Τίποτα!

Επόμενη πρότασή τους,ειναι η εκκαθάριση δεδομένων και η κατάργηση/επαναδημιουργία λογαριασμού.Λύσεις που δεν με ενθουσιάζουν,να πω την αλήθεια...

Σε όλες τις αναβαθμίσεις,μου εμφανίζει κωδικό σφάλματος 963.

 

 

ΥΓ. Το παράδοξο είναι,ότι αυτό συμβαίνει μόνο στο tablet.Στο κινητό μου(HTC One M7),όλα είναι νορμάλ,δεν έχω κανένα θέμα με το Play Store.Γεγονός που με κάνει να σκέφτομαι,μήπως βοηθούσε το να κάνω εργοστασιακές ρυθμίσεις.Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

 

Κάνε εκκαθάριση σε όλες τις εφαρμογές που προσπαθείς να εγκαταστήσεις, cache και data.

Bάλε μια εφαρμογή σαν το SD Maid και κάνε μια εκκαθάριση τα σκουπίδια.

Aν έχεις sd card, κάντην unmount και ξαναδοκίμασε το update.

Δοκίμασε να κάνεις downgrade to play store (uninstall updates, στο application info).

Μπες σε recovery mode και κάνε εκκαθάριση το cache.

 

Μάλλον τα παραπάνω θα το διορθώσουν. Aν δε δουλέψει τίποτα από τα παραπάνω, ίσως χρειαστεί να κάνεις αυτό που σου είπαν....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab S (Super Amoled Display) 8,4"-10,5"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...