Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε η 1447 αλλά για κάπιο λόγο δεν με αφήνει να την εγκαταστήσω..

 

μία υπενθύμιση με ποιον τρόπο είναι πιο ανόδυνο ως προς τις εφαρμογές το update με OTA ή με flasharisma?

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας update 2 φορές τώρα δεν επιρεάστικαν οι εφαρμογές.Απλά χάνεις το twrp και το root..
Samsung Galaxy S8+
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2-3 post στις τελευταίες σελίδες σχετικά με την αλλαγή font από το theme center και το πρόβλημα που υπάρχει στην εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων στο συρτάρι ειδοποιήσεων (notification drawer) μου έδωσαν την ιδέα να δοκιμάσω κάτι το οποίο στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Η ιδέα είναι να χρησιμοποιήσουμε το theme center ώστε να αλλάξουμε την γραμματοσειρά σε οποιαδήποτε επιθυμούμε.

Εν ολίγοις, στο παράδειγμα του βίντεο κατεβάζω μια τυχαία free γραμματοσειρά από το theme center, την αλλάζω στην Roboto-regular.ttf που υπάρχει στον φάκελο \system\fonts και μετά την εφαρμόζω στο τηλέφωνο μέσα από το theme center.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το βίντεο.

Σημ. Από τα συνολικά 5 λεπτα του βίντεο, τα 2 περίπου (από 0:58 έως το 3:03) είναι ο χρόνος που χρειάστηκε για να κατεβάσω ένα font 1.5MB από το theme center:wacko:. Οπότε για να μην περιμένετε αυτό το δίλεπτο προχωρήστε το ανάλογα.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=52813&stc=1&d=1416339769

 

 

Την ίδια διαδικασία μπορείτε να ακολουθήσετε για οποιαδήποτε γραμματοσειρά του γούστου σας, αρκεί να υποστυρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.

Μετά το update στο Theme center είπα να κάνω update και στο βίντεο - οδηγό :D

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας update 2 φορές τώρα δεν επιρεάστικαν οι εφαρμογές.Απλά χάνεις το twrp και το root..

 

To twrp και το root ειναι πολυ σημαντικα. Μετα τι κανουμε για να τα ξαναβαλουμε?

 

Δεν παιζει να βαλουμε την 1447 με καποιον πιο ανωδυνο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

To twrp και το root ειναι πολυ σημαντικα. Μετα τι κανουμε για να τα ξαναβαλουμε?

 

Δεν παιζει να βαλουμε την 1447 με καποιον πιο ανωδυνο τροπο?

Αφήσετε 10-15 λεπτά να δοκιμάσω πως και τι και τα ξαναλέμε.
Link to comment
Share on other sites

To twrp και το root ειναι πολυ σημαντικα. Μετα τι κανουμε για να τα ξαναβαλουμε?

 

Δεν παιζει να βαλουμε την 1447 με καποιον πιο ανωδυνο τροπο?

 

με flasharisma που έτσι όμως θα πρέπει να τα βάλεις όλα από την αρχή (βλεπε οδηγό )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι θα χαλασει το κινητο ειναι οτι δεν βγαινει, εχω αλλαξει 3 rom παλευω μ αυτο 20 ωρες, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το security της lenovo, χαλαει ολο το κινητο. Γιαυτο το rootαρω για να κανω οτι θελω οχι να μου εχει εκει η lenovo τα application της. Ελπιζω να βγει καμμια rom χωρις αυτο που δεν το βλεπω..

 

20 ωρες τσαμπα για αυτο...

 

Τουλαχιστον μηπως γνωριζει κανεις πως βγαινει αυτο το κοριτσακι καθε φορα που ανοιγουμε το κινητο? Αυτο εκει με τα μπαλονακια η απο πισω εικονα με το κοριτσακι, τουλαχιστον ας βγει αυτο.. Η πρεπει και αυτο να το βλεπουμε επειδη το θελει η lenovo?

Αφού δεν θες την lenovo με τα application της βάλε την AOSP που κυκλοφορεί να ξεμπερδέψεις με αυτές. Πάντως η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα "καλούδια" της VibeUI rom δεν τα έχει η AOSP. Αλλά αν εσύ το προτιμάς, περί ορέξεως.................:D

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θες την lenovo με τα application της βάλε την AOSP που κυκλοφορεί να ξεμπερδέψεις με αυτές. Πάντως η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα "καλούδια" της VibeUI rom δεν τα έχει η AOSP. Αλλά αν εσύ το προτιμάς, περί ορέξεως.................:D

 

 

To xposed σας τρεχει κανονικα? Γιατι εμενα μου κολλαει και δεν ανοιγει την συσκευη!

 

Πιστευεις οτι η AOSP δεν θα εχει το security???

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση στο theme center αλλά δε βρήκα πουθενά τη regular. Ακολούθησα λοιπόν τις οδηγίες του kandilak και στο δικό μου S820 και δούλεψε. Respect kandilak...

Πάλι καλά που το έκανες παράθεση γιατί μου διέφυγε το συγκεκριμένο post.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σκέψου ότι αν το βγάλεις θα χαλάσει το κινητό. Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι σε ενοχλεί.

 

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα με το security center. Εγώ το έχω βρει πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

To xposed σας τρεχει κανονικα? Γιατι εμενα μου κολλαει και δεν ανοιγει την συσκευη!

 

Πιστευεις οτι η AOSP δεν θα εχει το security???

 

Στην AOSP v2 δουλευει κανονικά το xposed. Όχι δεν έχει security.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι θα χαλασει το κινητο ειναι οτι δεν βγαινει, εχω αλλαξει 3 rom παλευω μ αυτο 20 ωρες, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το security της lenovo, χαλαει ολο το κινητο. Γιαυτο το rootαρω για να κανω οτι θελω οχι να μου εχει εκει η lenovo τα application της. Ελπιζω να βγει καμμια rom χωρις αυτο που δεν το βλεπω..

 

20 ωρες τσαμπα για αυτο...

 

Τουλαχιστον μηπως γνωριζει κανεις πως βγαινει αυτο το κοριτσακι καθε φορα που ανοιγουμε το κινητο? Αυτο εκει με τα μπαλονακια η απο πισω εικονα με το κοριτσακι, τουλαχιστον ας βγει αυτο.. Η πρεπει και αυτο να το βλεπουμε επειδη το θελει η lenovo?

για wallpaper/lock screen πάς theme center(να το έχεις κάνει update) επιλέγεις wallpapers μετά πάνω δεξιά local μετα enter gallery επιλέγεις αυτό που θες apply και μετα επιλέγεις ανάλογα.

Η lenovo τα σπάει :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όντως κάνουμε update και μετά αν δεν βρίσκουμε αυτό το regular (εγώ δεν το έβρισκα έιχε μόνο μία επιλογή QH18030FHY.ftf.ttf) κάνουμε τα εξής:

1) κατεβάζεις το zip εδώ

2) συνδέεις usb

2) unzip και αντιγραφή το Arimo-Regular.ttf και επικόληση στο Lenovo A806\Built-in Storage\iReader\font

3) ανοίγεις theme center font κλπ και πας στο βελάκι όπως αναφέρεται σε προηγούμενα πόστ

4) επιλέγεις Arimo-Regular.ttf πατάς το αριστερό κάτω εικονίδιο και confirm

5) πας πίσω και επιλέγεις το Arimo-Regular.ttf

6) voila!

 

Δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση που να έχει ελληνικά μέχρι τώρα! Μόλις δω ότι δουλεύει σωστά θα ενημερώσω. Καλό βράδυ

 

το εκανα και δουλευει μια χαρα, ευχαριστω

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

για wallpaper/lock screen πάς theme center(να το έχεις κάνει update) επιλέγεις wallpapers μετά πάνω δεξιά local μετα enter gallery επιλέγεις αυτό που θες apply και μετα επιλέγεις ανάλογα.

Η lenovo τα σπάει :D

 

Θα δω μπορει να κρατησω αυτη τη rom τελικα.. Πως ακριβως το κανω update??

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε η VibeUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 σαν system update σε αυτούς που είχαν περασμένη την 1445 DEV. Το πρόβλημα από παλιότερο παρόμοιο update που χάνεις το root και το TWRP recovery δεν δοκίμασα να δω αν υφίσταται. Είπα να δοκιμάσω να το κάνω μέσα από την ασφάλεια του TWRP. Τα βήματα για όσους είναι στην 1445 έχουν ως εξής.

 

  • 1. Πάμε Ρυθμίσεις συστήματος --> About phone --> System update --> πατάμε Check update και μας βγάζει την VibeUI_V2.0_1447_....A806 την οποία κάνουμε μεν download αλλά όταν κατέβει δεν πατάμε install update , αλλά πατάμε Home και γυρνάμε στη αρχική οθόνη.
  • 2. Κατεβάζουμε το Update SuperSU-v2.14.zip και το αποθηκεύουμε στην sdcard.
  • 3. Ανοίγουμε μια εφαρμογή File manager και πηγαίνουμε στον φάκελο \sdcard\lenovoota όπου βρίσκουμε το αρχείο VIBEUI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806_TO_VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806.zip το οποίο μετακινούμε στο φάκελο \sdcard
  • 4. Κάνουμε reboot στο TWRP recovery (είτε από mobileuncle tools με την εντολή "Into Recovery Mode" είτε κλείνοντας εντελώς το τηλέφωνο πατάτε ταυτόχρονα τα κουμπιά VolUP+VolDown+Power μέχρι να μπει στο TWRP) όπου πρώτη δουλειά είναι να πάρετε backup την κατάσταση του τηλεφώνου σας σύμφωνα με το βήμα 7 του οδηγού αναβάθμισης.
  • 5. Όταν ολοκληρωθεί το backup πηγαίνεται στο home του TWRP και πατήστε Install. Βρείτε το αρχείο VIBEUI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806_TO_VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806.zip που βρίσκεται στο φάκελο \sdcard και επιλέξτε το. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 6. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system"

 

Με τον παραπάνω τρόπο κάνετε αναβάθμιση και δεν χάνετε τίποτα από της ρυθμίσεις και τις εφαρμογές χρήστη , ούτε τα gapps, ούτε TWRP, ούτε το root το οποίο το περνάτε στο τελευταίο βήμα.

 

Για όσους θέλουν να κάνουν update στην 1447_st μπορούν να κάνουν κανονικά τον οδηγό αναβάθμισης (όλα τα βήματα) και στο τέλος να μπουν πάλι στο TWRP recovery και να κάνουν restore τσεκάροντας από τις επιλογές μόνο το data.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε η VibeUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 σαν system update σε αυτούς που είχαν περασμένη την 1445 DEV. Το πρόβλημα από παλιότερο παρόμοιο update που χάνεις το root και το TWRP recovery δεν δοκίμασα να δω αν υφίσταται. Είπα να δοκιμάσω να το κάνω μέσα από την ασφάλεια του TWRP. Τα βήματα για όσους είναι στην 1445 έχουν ως εξής.

 

  • 1. Πάμε Ρυθμίσεις συστήματος --> About phone --> System update --> πατάμε Check update και μας βγάζει την VibeUI_V2.0_1447_....A806 την οποία κάνουμε μεν download αλλά όταν κατέβει δεν πατάμε install update , αλλά πατάμε Home και γυρνάμε στη αρχική οθόνη.
  • 2. Κατεβάζουμε το Update SuperSU-v2.14.zip και το αποθηκεύουμε στην sdcard.
  • 3. Ανοίγουμε μια εφαρμογή File manager και πηγαίνουμε στον φάκελο \sdcard\lenovoota όπου βρίσκουμε το αρχείο VIBEUI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806_TO_VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806.zip το οποίο μετακινούμε στο φάκελο \sdcard
  • 4. Κάνουμε reboot στο TWRP recovery (είτε από mobileuncle tools με την εντολή "Into Recovery Mode" είτε κλείνοντας εντελώς το τηλέφωνο πατάτε ταυτόχρονα τα κουμπιά VolUP+VolDown+Power μέχρι να μπει στο TWRP) όπου πρώτη δουλειά είναι να πάρετε backup την κατάσταση του τηλεφώνου σας σύμφωνα με το βήμα 7 του οδηγού αναβάθμισης.
  • 5. Όταν ολοκληρωθεί το backup πηγαίνεται στο home του TWRP και πατήστε Install. Βρείτε το αρχείο VIBEUI_V2.0_1445_7.2.1_DEV_A806_TO_VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806.zip που βρίσκεται στο φάκελο \sdcard και επιλέξτε το. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 6. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system"

 

Με τον παραπάνω τρόπο κάνετε αναβάθμιση και δεν χάνετε τίποτα από της ρυθμίσεις και τις εφαρμογές χρήστη , ούτε τα gapps, ούτε TWRP, ούτε το root το οποίο το περνάτε στο τελευταίο βήμα.

 

Για όσους θέλουν να κάνουν update στην 1447_st μπορούν να κάνουν κανονικά τον οδηγό αναβάθμισης (όλα τα βήματα) και στο τέλος να μπουν πάλι στο TWRP recovery και να κάνουν restore τσεκάροντας από τις επιλογές μόνο το data.

 

ένας mod να κάνει pin όλα τα πόστ σου ;)

Link to comment
Share on other sites

ένας mod να κάνει pin όλα τα πόστ σου ;)

ο mod δεν κάνει τέτοιες δουλείες. Ας αναλάβει κάποιος να φτιάξει σε ένα post μια εισαγωγή με τις πληροφορίες για το τηλέφωνο μαζί με τα link των post που έχουν οδηγίες και μετά θα πούμε σε έναν moderator να το αντιγράψει στο 1ο post. Ας δηλώσει όποιος νομίζει ότι μπορεί να το κάνει για να μην ασχολούνται και άλλοι με το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

με 1445 dev και ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες παραμανω, κατα το install στο TWRP μου βγαζει......Failed.

Επιβεβαιωστε και οι αλλοι....

Link to comment
Share on other sites

με 1445 dev και ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες παραμανω, κατα το install στο TWRP μου βγαζει......Failed.

Επιβεβαιωστε και οι αλλοι....

Μπορείς να μου πεις τα περιέχομενα του φακέλου \system\vendor\operator\app στο τηλέφωνο σου?

 

edit: επίσης αν μπορείς να βγάλεις που να φαίνεται το σφάλμα στο twrp recovery.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πηρα κι εγω το κινητο και το στρωνω!

Μπορει καποιος να μου πει πως θα μεταφερω τις επαφες μου απο το Galaxy 9000 που ειχα στο Lenovo?

Με καποιο προγραμμα ισως?

ΕΥχαριστω!

 

Διορθωση, κατεβασα το shareit και μετεφερα οτι ηθελα!

Edited by Paterbill
Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις:Στην caller screen μου βγάζει δίπλα απο το όνομα του καλούμενου κάτι κινέζικα γράμματα?φεύγουν?επίσης μπορώ να ξεκλειδώνω το κινητό με διπλό άγγιγμα της οθόνης?
Link to comment
Share on other sites

περιέχομενα του φακέλου \system\vendor\operator\app

 

 

anyshare.apk

lenovophonemgr.apk

lenovoservice.apk

sinaweather.apk

supernote.apk

youyue.apk

Link to comment
Share on other sites

περιέχομενα του φακέλου \system\vendor\operator\app

 

 

anyshare.apk

lenovophonemgr.apk

lenovoservice.apk

sinaweather.apk

supernote.apk

youyue.apk

Μια εικόνα από το error μπορώ να έχω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τα περιέχομενα του φακέλου \system\vendor\operator\app στο τηλέφωνο σου?

 

edit: επίσης αν μπορείς να βγάλεις που να φαίνεται το σφάλμα στο twrp recovery.

 

anyshare.apk

lenovophonemgr.apk

lenovoservice.apk

sinaweather.apk

supernote.apk

youyue.apk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα εβαλα την 1447 dev , και εκανα restore τα data. οποτε δυσκολο για sceenshot

Link to comment
Share on other sites

anyshare.apk

lenovophonemgr.apk

lenovoservice.apk

sinaweather.apk

supernote.apk

youyue.apk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα εβαλα την 1447 dev , και εκανα restore τα data. οποτε δυσκολο για sceenshot

Εννοείς την full rom. Η εξήγηση που δίνω ότι πιθανότατα είχες αφαιρέσει κάποια εφαρμογή που patchαρει το update και επειδή δεν την έβρισκε το update script έβγαζε error.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...