Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει την περασα με την 3η μεθοδο κ ολα κομπλε μεχρι στιγμης. μπορεις ν μ πεις πιες εφαρμογες μπορω να σβησω η ν παγωσω απο αυτες: vibexpert ,εφαρμογη google, mobileunchle tools, locale more pro, share it, διαχειριση ενεργειας? και επισης που μπορω να βρω να παγωσω την εφαρμογη για τις κλησεις κ τα μηνυματα? ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

ενταξει την περασα με την 3η μεθοδο κ ολα κομπλε μεχρι στιγμης. μπορεις ν μ πεις πιες εφαρμογες μπορω να σβησω η ν παγωσω απο αυτες: vibexpert ,εφαρμογη google, mobileunchle tools, locale more pro, share it, διαχειριση ενεργειας? και επισης που μπορω να βρω να παγωσω την εφαρμογη για τις κλησεις κ τα μηνυματα? ευχαριστω πολυ

 

Από τις εφαρμογές που αναφέρεις μπορείς να τις παγώσεις όλες χωρίς πρόβλημα εκτός την Διαχείριση ενέργειας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με τις ρυθμίσεις στην εφαρμογή Διαχείριση ενέργειας δες και το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398982#

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Και την εφαρμογη τη stock για επαφες κ μηνυματα που μπορω να την παγωσω? πριν την ειχε στο security, τωρα που τ περασα με την 3η μεθοδο δεν την εχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μηπως ξερουμε καμια εφαρμογη για ν αντικαταστησει την στοκ εφαρμογη της καμερας?

Link to comment
Share on other sites

Για τις επαφές - - > http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6379973#post6379973

 

Για την κάμερα βάλε το Camera mx ή το Open camera

Όμως burst mode σαν αυτό της stock εφαρμογης δεν θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kandilak, έχω το lenovo a806 ενός φίλου μπροστά μου και προσπαθώ από χθες με την βοήθεια των οδηγών να εγκαταστήσω μια ρομ. Ο φίλος μου ήθελε να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά από πολλές προσπάθειες (δεν γινόταν με τίποτα λέει) έκανε επανεκκίνιση αλλά κόλλησε εκεί. Και έτσι προσπαθώ με να φλασάρω με το sp flash tool. Όπως και ο φίλος theosdor στο μήνυμα 1658 έτσι και σε μένα έβγαλε το TOOL DL IMAGE FAIL. Έτσι έκανα ότι είπες από κάτω δηλαδή " Άνοιξε το SP flash tool που έχεις και πήγαινε Options-->Option --> Download--> τσέκαρε το Da DL with Checksum --> ξαναδοκίμασε να κάνεις τον οδηγό" αλλά πάλι τίποτα. Έπειτα έκανα ότι είπες στο μήνυμα 1663, κατέβασα όλη την ρομ και την φλάσαρα ξανά. Αλλά πάλι τίποτα. Υπάρχη βοήθεια? Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ και εδώ αφου θέτεις και εδώ το ερώτημα σου. Οι rom που φλασαρονται με sp flash tool είναι διαφορετικές από αυτές που φλασαρονται με το TWRP. Είσαι σίγουρος οτι έχεις επιλέξει rom συμβατή με sp flash tool? Επίσης σε παλιότερα μύνηματα μου για το sp flash tool προτείνω να χρησιμοποιηθεί η έκδοση 5.1352 του sp flash tool γιατί με κάποιες άλλες υπηρχαν προβλήματα
Link to comment
Share on other sites

Οι ρομ που είναι συμβατές με sp flash tool έχουν το scatter. Θα δοκιμάσω με την έκδοση 5.1352 του sp flash tool

 

Λάθος!! Θα βρεις scatter αρχείο και σε rom που φλασαρονται μέσω TWRP.

Δοκίμασε με αυτή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6821430#post6821430

Link to comment
Share on other sites

Για τις επαφές - - > http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6379973#post6379973

 

Για την κάμερα βάλε το Camera mx ή το Open camera

Όμως burst mode σαν αυτό της stock εφαρμογης δεν θα βρεις.

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω να χρησιμοποιω το titanium backup κ δεν ξερω πως παγωνοντε απο εκει λιγο που το εψαξα. Κ οσο για τη καμερα, θα δω διαφορα σε ποιοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω να χρησιμοποιω το titanium backup κ δεν ξερω πως παγωνοντε απο εκει λιγο που το εψαξα. Κ οσο για τη καμερα, θα δω διαφορα σε ποιοτητα?

 

Μπορεις να τις παγώσεις και με το link2sd.

Για την ποιότητα στις φωτογραφίες είναι θέμα ρυθμίσεων κάθε εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω παρει το κινητό απο το to2c δεν γνωριζω τι στο καλο configuration έχουν...πάντως συμβατο με το twrp δεν ειναι. Θελω να βαλω την ρομ του καντιλακ γιατι εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα λογια. Αφορμη για την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειναι οτι το κινητο μου παρουσιαζει το εξης προβλημα: ενω η μπαταρια εμφανιζεται φουλ οταν δεν ειναι συνδεδεμενη στο φορτιστη κανει συνεχως επανεκκινησεις, καθιστώντας το κινητο αχρηστο (αφου πια δουλευει ως σταθερο). Λογω αφραγκιας, εχω παρει ενα παλιο κινητο των τελων 90s και κανω την δουλεια μου. Τι λετε; μηπως ειναι η μπαταρια; και γιατι φορτιζει κανονικα; Επισης το κινητο το εχω 1.5 χρονο περιπου και ειναι ζητημα αν το φορτιζα καθε 2 ημερες. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω παρει το κινητό απο το to2c δεν γνωριζω τι στο καλο configuration έχουν...πάντως συμβατο με το twrp δεν ειναι. Θελω να βαλω την ρομ του καντιλακ γιατι εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα λογια. Αφορμη για την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειναι οτι το κινητο μου παρουσιαζει το εξης προβλημα: ενω η μπαταρια εμφανιζεται φουλ οταν δεν ειναι συνδεδεμενη στο φορτιστη κανει συνεχως επανεκκινησεις, καθιστώντας το κινητο αχρηστο (αφου πια δουλευει ως σταθερο). Λογω αφραγκιας, εχω παρει ενα παλιο κινητο των τελων 90s και κανω την δουλεια μου. Τι λετε; μηπως ειναι η μπαταρια; και γιατι φορτιζει κανονικα; Επισης το κινητο το εχω 1.5 χρονο περιπου και ειναι ζητημα αν το φορτιζα καθε 2 ημερες. Ευχαριστω.

Είναι πρόβλημα μπαταρίας. Πρέπει να την αντικαταστήσεις.....

Για το TWRP υπάρχουν οδηγοί που τα εξηγούν. Μιλαμε για το TWRP το οποίο είναι custom recovery και όχι για το TWRP manager το οποίο είναι εφαρμογή από το playstore.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τις παγώσεις και με το link2sd.

Για την ποιότητα στις φωτογραφίες είναι θέμα ρυθμίσεων κάθε εφαρμογής.

Ναι απλα το λεω γτ δεν βγαζει καλες φωτογραφιες για τα mega pixel που λεει οτι εχει, κ νομιζα οτι με αλλο προγραμμα που θα ειχε καλυτερες ρυθμισεις μηπως τραβαγε καλυτερες

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Le desktop, my account, players tutorial, Sincit, κεντρο θεματων, αναβαθμηση συστηματος. Ποιες εφαρμογες μπορω ν παγωσω??

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω που εχω παρει το κινητό απο το to2c δεν γνωριζω τι στο καλο configuration έχουν...πάντως συμβατο με το twrp δεν ειναι. Θελω να βαλω την ρομ του καντιλακ γιατι εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα λογια. Αφορμη για την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειναι οτι το κινητο μου παρουσιαζει το εξης προβλημα: ενω η μπαταρια εμφανιζεται φουλ οταν δεν ειναι συνδεδεμενη στο φορτιστη κανει συνεχως επανεκκινησεις, καθιστώντας το κινητο αχρηστο (αφου πια δουλευει ως σταθερο). Λογω αφραγκιας, εχω παρει ενα παλιο κινητο των τελων 90s και κανω την δουλεια μου. Τι λετε; μηπως ειναι η μπαταρια; και γιατι φορτιζει κανονικα; Επισης το κινητο το εχω 1.5 χρονο περιπου και ειναι ζητημα αν το φορτιζα καθε 2 ημερες. Ευχαριστω.

Ειναι σιγουρα μπαταρια, ειχα το ιδιο θεμα ακριβως κ πηρα μπαταρια κ εστρωσε!

Link to comment
Share on other sites

Το Le desktop είναι ο launcher της lenovo. Αν έχεις βάλει άλλον lau cher μπορείς να το παγώσεις, αλλά αν για κάποιο λόγο ή από λάθος απεγκαταστησεις τον launcher που έχεις βάλει τότε δεν θα μπορείς να εκκίνησεις καμία εφαρμογή. Το Κέντρο θεμάτων δεν θα πειράξεις. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα παγώσεις
Link to comment
Share on other sites

Το Le desktop είναι ο launcher της lenovo. Αν έχεις βάλει άλλον lau cher μπορείς να το παγώσεις, αλλά αν για κάποιο λόγο ή από λάθος απεγκαταστησεις τον launcher που έχεις βάλει τότε δεν θα μπορείς να εκκίνησεις καμία εφαρμογή. Το Κέντρο θεμάτων δεν θα πειράξεις. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα παγώσεις

Ωραια ευχαιστω πολυ για ολη σ τη βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε kandilak. Περασα την Rom που εχεις ανεβασει αλλα εχω ενα θεμα με το ΙΜΕΙ. Δυστυχως μου το εδωσε ενα παλικαρι να του το φτιαξω αλλα ΙΜΕΙ backup δεν υπηρχε και ηταν ηδη brick οταν το πηρα στα χερια μου. Δοκιμασα με τη διαδικασια που περιγραφεις καμποσες σελιδες νωριτερα με το imei.exe και το IMEI που γραφει κατω απο την μπαταρια αλλα συνεχιζει να μου βγαζει invalid imei. Τι μπορει να παιζει? εχεις καμια ιδεα τι αλλο να δοκιμασω?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι παραλία και δεν μπορώ να σου δώσω λεπτομέριες. Αυτό με το imei.exe δουλεύει αλλά δεν είναι μόνιμο καθώς καταχωρητε στο τμήμα data το οποίο διαγράφεται σε περίπτωση factory reset. Αν γκουγκλαρεις για maui meta 3g θα βρεις κάποια λύση αλλιώς περίμενε οταν μπορέσω.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι παραλία και δεν μπορώ να σου δώσω λεπτομέριες. Αυτό με το imei.exe δουλεύει αλλά δεν είναι μόνιμο καθώς καταχωρητε στο τμήμα data το οποίο διαγράφεται σε περίπτωση factory reset. Αν γκουγκλαρεις για maui meta 3g θα βρεις κάποια λύση αλλιώς περίμενε οταν μπορέσω.

 

Σ'ευχαριστω φιλε μου.

Το ψαχνω και θα σε ενημερωσω. Καλο μπανακι.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω φιλε μου.

Το ψαχνω και θα σε ενημερωσω. Καλο μπανακι.

 

Λοιπον βρηκα το εργαλειο που μου ειπες το εγκατεστησα αλλα τα videos που εβλεπα ειχανε αλλη version και δεν ηταν βοηθητικα. Μετα σκεφτηκα να δοκιμασω με το MTK Android Tools και κατεβασα και ενα Α806 nvram που βρηκα και το περασα και βρηκε ενα ΙΜΕΙ αλλα οχι το δικο του. Παιζει να εχει προβλημα?

Μην ασχοληθεις απο την παραλια φιλε μου, ηδη εκανες παρα πολλα.

Οταν πας σπιτι και μπορεσεις μου λες ;-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει την έκδοση v7.1444.0 --> https://mega.co.nz/#!J44zzYJI!j0MpVqeBNdOPy8e2qxWKoVyTIfkxMWHIyA7NCV69ZCI

Θα χρειαστεί και το αρχείο BPLGUInfoCustomAppSrcP για το A806 που είναι το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nbDBXWjdlb0RrZms

 

Οδηγίες θα βρεις στο παρακάτω βίντεο στην οποία δείχνει διαδικασία για δίκαρτο. Εσύ την κάνεις μόνο για την SIM 1 . Η όλη ιστορία είναι να καταφέρεις να δει το πρόγραμμα την συσκευή

https://www.youtube.com/watch?v=7bJ72X6UHj4

 

Το να έχει μια συσκευή διαφορετικό IMEI από αυτό που πρέπει μπορεί κάποια στιγμή να σου δημιουργήσει πρόβλημα, μπορεί όμως και ποτέ. Δεν ξέρω τι νομοι ισχύουν στην ελλάδα για αυτό το θέμα.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, η βοήθεια που σου δίνω είναι για να επαναφέρεις στην συσκευή σου το αρχικό της IMEI !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Thnx φιλε μου. Θα το δοκιμασω οταν επιστρεψει με το κινητο του ο φιλος απο τις διακοπες του που εφυγε μολις πριν λιγο. Να'σαι καλα

 

Sent from my thor using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Ένας φίλος μου έδωσε το κινητό για να το φτιάξω γιατί είχε πιάσει ϊο με το που το πήρε.

Πριν βάλω την 1536 είχα δοκιμάσει κάποιες άλλες από needrom αλλά δεν είχαν ελληνικά.

Όλα καλά με την 1536 αλλά σε μένα τουλάχιστον έχει ένα θέμα. Δεν λειτουργεί το home button, το κεντρικό soft button δηλαδή. Με όλες τις άλλες παίζει μια χαρά.

Δοκίμασα και την 1447 του Vickmall και παίζει μια χαρά αλλά αυτή έχει κάποιες εφαρμογές προεγκατεστημένες όπως CM, DU battery τις οποίες δεν τις θέλω.

Την διαδικασία αλλαγής rom την έκανα σωστά και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί βγάζει αυτό το πρόβλημα.

Μια λεπτομέρεια είναι ότι όταν έβαλα την 1447 και μετά πέρασα πάλι την 1536, το home button δούλεψε. Μετά όμως μου έβγαζε to γνωστό πρόβλημα με το Play store και του έκανα μια επαναφορά μέσα από το Android (όχι από TWRP) και το πρόβλημα επανήλθε.

Καμμιά ιδέα κανείς για το πρόβλημα;

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Ένας φίλος μου έδωσε το κινητό για να το φτιάξω γιατί είχε πιάσει ϊο με το που το πήρε.

Πριν βάλω την 1536 είχα δοκιμάσει κάποιες άλλες από needrom αλλά δεν είχαν ελληνικά.

Όλα καλά με την 1536 αλλά σε μένα τουλάχιστον έχει ένα θέμα. Δεν λειτουργεί το home button, το κεντρικό soft button δηλαδή. Με όλες τις άλλες παίζει μια χαρά.

Δοκίμασα και την 1447 του Vickmall και παίζει μια χαρά αλλά αυτή έχει κάποιες εφαρμογές προεγκατεστημένες όπως CM, DU battery τις οποίες δεν τις θέλω.

Την διαδικασία αλλαγής rom την έκανα σωστά και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί βγάζει αυτό το πρόβλημα.

Μια λεπτομέρεια είναι ότι όταν έβαλα την 1447 και μετά πέρασα πάλι την 1536, το home button δούλεψε. Μετά όμως μου έβγαζε to γνωστό πρόβλημα με το Play store και του έκανα μια επαναφορά μέσα από το Android (όχι από TWRP) και το πρόβλημα επανήλθε.

Καμμιά ιδέα κανείς για το πρόβλημα;

Φλασαρισμα της 1536 με την 3η μέθοδο. Επαναφορά μόνο σε εφαρμογές χρήστη. Απαγορεύεται η επαναφορά εφαρμογών και δεδομένων συστήματος από άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρισμα της 1536 με την 3η μέθοδο. Επαναφορά μόνο σε εφαρμογές χρήστη. Απαγορεύεται η επαναφορά εφαρμογών και δεδομένων συστήματος από άλλη rom.

Δεν το κατάλαβες......

Με την 3η μέθοδο έκανα την αλλαγή ROM.

Δεν έκανα κάποια επαναφορά εφαρμογών από άλλη ROM.Έκανα restore defaults μέσα από το Android και μετά που έκανε το reboot και έκανα wipe factory defaults από TWRP, έβγαζε το πρόβλημα, το οποίο μου το έκανε τελικά και με την 1447.

Τελικά βρήκα λύση και δούλεψε στην 1536.

Αυτό που είδα είναι ότι δεν γινόταν full wipe των δεδομένων μεταξύ των εγκαταστάσεων των ROM αφού ο λογαριασμός google του χρήστη δεν σβηνόταν.

Πιθανόν βέβαια να γινόταν κάποιο μπέρδεμα μιας και έκανα install από microSD και είχα πάρει backup από μια παλιά 1501. Μπορεί κάτι να γινόταν εκεί, παρ΄όλο που δεν έκανα κάποια επαναφορά εφαρμογών.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...