Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει συμβει σε κανεναν να δειχνει σημα η συσκευη και να μην δεχεται κλησεις, να λεει απενεργοποιημενο.

 

Ειναι απο εφαρμογη η προβλημα κεραιας να το στειλω στο vickmall πισω, δεν εχει φλασαριστει ποτε , οπως το πηρε η κοπελα ειναι.

 

Δεν ξερω αν βαλω την ρομ που λετε παραπανω αν χασω εγγυηση.

έχεις ανοιχτό το 4g;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή η λύση του imei.exe είναι προσωρινή. Δηλαδή στο επόμενο factory reset το imei πάλι θα χαθεί. Αν έχεις backup της NVRAM από το TWRP (πριν το format στο sp flash tool) επανέφερε το για να διορθωθεί μόνιμα. Αν δεν υπάρχει τέτοιο backup τότε μόνιμη λύση είναι η διόρθωση του με το Maui meta 3g.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6842944#post6842944

 

Δυστυχως πριν απο 2 μέρες που άρχισα να ψάχνομαι με το flash ήμουν 100% ασχετος με τα smartphones και δε κρατησα τιποτα απο backup θεωρώντας οτι τέτοια πράματα δε σβήνονται με ένα φορματ. Έχω κρατησει τα βασικά αρχειάκια πλέον (WIFI, WIFI_CUSTOM, MP0B_001) καθώς και όλο το folder nvram, και επίσης το .zip με την ρομ σου) ωστε αν χρειαστεί ποτέ ρισετ να τα κάνω όλα με τη σειρα (TWRP-flash-replace τα απαραιτητα αρχεια).

 

Τι να γίνει, όποιος δεν έχει μυαλο έχει ποδάρια

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω με μια ακόμα ερώτηση?

Γίνεται στην 1536 να αλλάξεις το background του lock-screen? Αν δε γίνεται απο το γραφικό, μπορώ να φτιάξω εγώ ένα αρχείο εικόνας ακριβώς όπως το θέλω και να το βάλω στο directory ακριβώς απο όπου το παίρνει το κινητό με το ίδιο όνομα φυσικά?

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω με μια ακόμα ερώτηση?

Γίνεται στην 1536 να αλλάξεις το background του lock-screen? Αν δε γίνεται απο το γραφικό, μπορώ να φτιάξω εγώ ένα αρχείο εικόνας ακριβώς όπως το θέλω και να το βάλω στο directory ακριβώς απο όπου το παίρνει το κινητό με το ίδιο όνομα φυσικά?

 

Τελικά με λίγο ψάξιμο το βρήκα.

 

Για να αλλάξεις κάθε wallpaper διαλέγεις μια φωτο απο το gallery, set picture as ---> wallpaper και META σε ρωτάει αμα θες για wallpaper ή για lockscreen.

 

To προεπιλεγμένο αρχείο lockscreen background παρ'όλαυτά βρίσκεται στο /etc/default_lockscreen_wallpaper.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και καιρό και είμαι υπέρευχαρηστημένος.

Έπειτα από ένα ατύχημα έπεσε πάνω στην οθόνη καφές. Το έκλεισα αμέσως βγάζοντας του την μπαταρία. Μετά από κανά μισάωρο, το άνοιξα και δούλευε κανονικά. Μετά από μία ώρα + σταμάτησε να λειτουργεί η οθόνη αφής. Όταν έπεσε το υγρό πάνω του είχε ζελατίνη στην οθόνη για προστασία.

Θα το πάω αύριο στο γερμανό να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει τίποτα αλλά θέλω να ρωτήσω.

Έψαξα στο ιντερνετ για ανταλλακτικά και είδα ότι υπάρχει να αλλαχθεί όλη η οθόνη αφής http://www.ebay.com/itm/Original-Full-LCD-Display-Touch-Screen-Assembly-For-Lenovo-A8-A806-A808-/111811743735?hash=item1a087fcff7:g:dTIAAOSwnH1WXBMV ή ενα άλλο εξάρτημα της οθόνης αφής digitizer το λέει. http://www.ebay.fr/itm/Ecran-Tactile-Touch-Screen-Digitizer-Glass-For-Lenovo-A8-A808T-A806-/262349361567

Πιστεύετε πως μπορεί να επανέλθει;

Κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ο Γερμανος δεν προκειται να ασχοληθεί.

Αν είσαι απο Θεσσαλονίκη στείλε pm

Έτσι όπως τα λες αν η οθόνη δουλέυει (δείχνει εικόνα δλδ) αλλα το πρόβλημα είναι στο touch, χρειάζεσαι μόνο digitizer.

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι νεος στο forum δεν ξέρω πολλά πράγματα ,έχω πάρει το Α806 πριν από 6 μήνες απο mini deal και έχω ενα θέμα .Μετα απο μια φωρτηση στο αυτοκινητο χανεται συναίχεια το σήμα και δεν μπορω να κανω κλησεις ουτε να λαβω , μετα επανερχεται το σημα κλπ .Οταν το κανει μου εμφανιζει Network not available .και αν παω στις ρυθμησεις _ δικτυα κινητης _ data usage and app control μου βγαζει _Δυστυχως η εφαρμογη Network settings εχει σταματησει. Δεν ξερω αν εχει αναφερθει απο καποιο φιλο παρομοιο προβλημα δεν μπορουσα να δω ολες τις αναφορες.Αν μπορει να βοηθησει καποιος ???
Link to comment
Share on other sites

Για σας εχω το τηλεφωνο κοντα 2 χρόνια σήμερα ξαφνικά άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις δηλαδή πάει να ανάξιε το τηλέφωνο και με το που εμφανίζετε η αρχική οθόνη (το κοριτσάκι με τα μπαλόνια) σβήνει και ξανά το ιδιο. Καμία βοήθια και κανένα τηλ η διεύθυνση από κάποιο μαγαζί για σέρβις από Θεσσαλονίκη
Link to comment
Share on other sites

Για σας εχω το τηλεφωνο κοντα 2 χρόνια σήμερα ξαφνικά άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις δηλαδή πάει να ανάξιε το τηλέφωνο και με το που εμφανίζετε η αρχική οθόνη (το κοριτσάκι με τα μπαλόνια) σβήνει και ξανά το ιδιο. Καμία βοήθια και κανένα τηλ η διεύθυνση από κάποιο μαγαζί για σέρβις από Θεσσαλονίκη

Πας για αλλαγή μπαταρίας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την ROM του kandilak εδώ και καιρό.

 

Μετά απο ενα update του Messenger [fb] , σταμάτησε να λειτουργεί. Ανοίγει η εφαρμογή αλλά όταν πάω να δω κάποιο μήνυμα με πετάει και μου λεει "Δυστυχώς η εφαρμογή Messenger σταμάτησε να λειτουργεί".

 

έχω κάνει απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση, σβήσιμο cache, restart, τιποτα δεν λειτουργεί.

 

τι μπορώ να κάνω;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο έχει κολλήσει τελείως και πρέπει να τα φλασάεω όλα από την αρχή, τα λινκς όμως για twrp κλπ δε δουλεύουν, έχει κανείς τα καινούργια;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο έχει κολλήσει τελείως και πρέπει να τα φλασάεω όλα από την αρχή, τα λινκς όμως για twrp κλπ δε δουλεύουν, έχει κανείς τα καινούργια;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6789610#

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το Α808τ . το φλασαρα με spflashtool και επειτα εβγαζε Tool Dl image fail.

τελιακα διαβαζωντας καποια ποστ προηγουμενα ,κατεβασα την V5.1352 spFlashtool και αυτην την ρομ A806-1447version.

φλασαρα και αναβοσβηνει το σημα της lenovo.

 

καμια ιδεα ? μηπως φλασαρα λαθος ρομ ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το Α808τ . το φλασαρα με spflashtool και επειτα εβγαζε Tool Dl image fail.

τελιακα διαβαζωντας καποια ποστ προηγουμενα ,κατεβασα την V5.1352 spFlashtool και αυτην την ρομ A806-1447version.

φλασαρα και αναβοσβηνει το σημα της lenovo.

 

καμια ιδεα ? μηπως φλασαρα λαθος ρομ ?

Ναι έχεις φλασαρει λάθος rom. Όμως δεν θα έπρεπε να έχεις τέτοιο αποτέλεσμα. Θα έπρεπε να ανοίξει και απλά δεν θα είχες δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις ποια να φλασαρω ? θέλω απλα να δουλέψει το κινητο.

 

ευχαριστω για την πολυ γρηγορη απαντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις ποια να φλασαρω ? θέλω απλα να δουλέψει το κινητο.

 

ευχαριστω για την πολυ γρηγορη απαντηση σου!

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a808t-2/

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως παραμενει το ιδιο.

Οταν το εχω με το καλωδιο συνδεδεμενο στο laptop αναβοσβηνει το σημα της lenovo.

Οταν το βγαζω απο το καλωδιο και παταω το power να το ανοιξω κανει μια μικρη δονηση και τιποτεαλλο.

Πατωντας power και volume - + ,παλι μια μικρη δονηση και τιποτε αλλο .

Τι μπορει να παιζει ?

υπαρχει περιπτωση σε προσπαθεια του φιλου μου να το φλασαρει , να πατησε τιποτα format στο SpFlashTool ?

Δεν ξερω με ποιο τροπο και αν μπορει να φτιαχτει.

 

υπαχρει καποια αλλη επιλογη να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως παραμενει το ιδιο.

Οταν το εχω με το καλωδιο συνδεδεμενο στο laptop αναβοσβηνει το σημα της lenovo.

Οταν το βγαζω απο το καλωδιο και παταω το power να το ανοιξω κανει μια μικρη δονηση και τιποτεαλλο.

Πατωντας power και volume - + ,παλι μια μικρη δονηση και τιποτε αλλο .

Τι μπορει να παιζει ?

υπαρχει περιπτωση σε προσπαθεια του φιλου μου να το φλασαρει , να πατησε τιποτα format στο SpFlashTool ?

Δεν ξερω με ποιο τροπο και αν μπορει να φτιαχτει.

 

υπαχρει καποια αλλη επιλογη να δοκιμασω?

Σίγουρα έχεις το A808t? Από που το αγόρασες?
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ναι . για δες και εσυ ...

buczb9rab

https://s13.postimg.org/666okdmxz/IMG_20160826_085043.jpg

Ναι φαίνεται οτι είναι A808t. Ξανάφλασαρε την rom με το sp flash tool. Ίσως κατι δεν κάνετε σωστά στις ρυθμίσεις του sp flash tool πριν το φλασαρισμα. Το DA DL All with checksum ήταν τσεκαρισμενο?

 

http://cdn4.freeandroidroot.com/wp-content/uploads/2015/09/SP-Flash-Tool-Enable-DA-DL-All-with-Checksum.png

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Ναι , ηταν τσεκαρισμενο. δοκιμασα και μια αλλη ρομ πριν λιγο , αλλα παλι το ιδιο, αναβοσβηνει το σημα. Δοκιμαζω παλι την ρομ που μου εστειλες χτες. μηπως πρεπει να ξετικαρω το Preloader πριν πατησω το Download ? Παιζει να ειχε κανει ο φιλος μου Format+Download ?
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, φίλος σου είναι ρώτα τον.

Η μπαταρία σου είναι σε καλη κατάσταση? Δοκίμασε να το ανοίξεις με συνδεδεμένο τον φορτιστη.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι το πάτησε μια φορα αλλα δεν καταλαβε τι εκανε. τεσπα.

Το εβαλα σε φορτιση..

οταν πατω powerkaiVolume up μου γραφει Have been in factory mode.

οταν πατω powerKaiVolume down μου γραφει Have been in meta mode.

Με power Volume up kai down δεν κανει τιποτα.

 

Δεν ξερω τι μπορει να παιζει η αν υπαρχει αλλη διαδικασια να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...