Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς οι κάμερες όλων νομίζω των κινέζικων κινητών πάσχουν! (αν όχι οι κάμερες τα προγράμματά τους). Έχοντας δοκιμάσει πολλά προγράμματα φωτογραφίας κανένα δε μου έδωσε την ποιότητα της εικόνας που έπερνα με το παλιό μου Samsung S2 των 5MP.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι κάμερες όλων νομίζω των κινέζικων κινητών πάσχουν! (αν όχι οι κάμερες τα προγράμματά τους). Έχοντας δοκιμάσει πολλά προγράμματα φωτογραφίας κανένα δε μου έδωσε την ποιότητα της εικόνας που έπερνα με το παλιό μου Samsung S2 των 5MP.

http://www.cnet.com/news/camera-megapixels-why-more-isnt-always-better-smartphones-unlocked/

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε τον google λογαριασμό σου από τους λογαριασμούς του τηλεφώνου σου. Μετά πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών και κάνε διαγραφή δεδομένων στις εφαρμογές 1. Google play store , 2. Google play services , 3. Πλαίσιο υπηρεσιών Google, 4. Πρόγραμμα διαχείρισης λήψεων.

 

Μετά άνοιξε το playstore, βάλε τον λογαριασμό σου της google και δοκίμασε να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή.

 

τα εκανα ολα οπως γραφεις αλλα χωρις να αφαιρεσω τον google λογαριασμο απο τους λογαριασμους του τηλ γιατι δεν βρισκω πως. οταν μπηκα μετα την διαγραφη των δεδομενων στο play store μου ζητησε παλι τον λογαριασμο. δεν εγινε κατι με ολα αυτα. το προβλημα συνεχιζει.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα οπως γραφεις αλλα χωρις να αφαιρεσω τον google λογαριασμο απο τους λογαριασμους του τηλ γιατι δεν βρισκω πως. οταν μπηκα μετα την διαγραφη των δεδομενων στο play store μου ζητησε παλι τον λογαριασμο. δεν εγινε κατι με ολα αυτα. το προβλημα συνεχιζει.

Αφαίρεση λογαριασμού Google: Ρυθμίσεις--> Στο πεδίο "Λογαριασμοί" επιλέγεις "Google"--> Επιλέγεις τον λογαριασμό σου πχ "vagrool@gmail.com"--> πατάς το κουμπί menu και επιλέγεις "Remove account"

 

μετά ξανακάνεις τα υπόλοιπα............

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις.

1. Το τηλ. όταν το πλησιάζω στο αυτί για κλήση σβήνει κανονικά η οθόνη, όμως δεν ενεργοποιείται όταν το απομακρύνω για να τερματίσω την κλήση. Αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω αυτή τη δυνατότητα και να έχω μόνιμα αναμένη την οθόνη.

2. Όταν λαμβάνει κλήση, στην αναγνώριση δεν βγάζει την τοποθεσία του καλούντα.

Και οι δυο λειτουργίες στη MIUI Rom που είχα βάλλει παλιότερα δούλευαν κανονικά. Στη 1447 αλλά και σε άλλες vibeui rom δεν δουλεύουν.

Είναι bag των Rom, ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Να πω πως έχω διορθώσει το θέμα με τον καιρό και τα fonts και το τηλ κατά τάλλα δουλεύει μια χαρά.

Kάποια βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά έχω κάνει ήδη επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν άλλαξε κάτι. Έχω πρόβλημα με το μεγάφωνο. Δεν ακούγεται όποιο ringtone και να βάλω, ούτε στα βίντεο, τίποτα.. Μάλλον για την ακρίβεια ακούγεται μόνο αν το βάλεις κοντά στο αυτί.

Καμιά ιδέα τι άλλο μπορεί να έχει συμβεί;

Η λογικη λεει προβλημα hardware και αυτο αφου στο ξαναεκανε τοτε ισως ειναι οριστικο.

Οποτε περιμενεις λιγες μερες και αν δεν επανελθει τοτε πας σε καποιο σερβις για αλλαγη

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεση λογαριασμού Google: Ρυθμίσεις--> Στο πεδίο "Λογαριασμοί" επιλέγεις "Google"--> Επιλέγεις τον λογαριασμό σου πχ "vagrool@gmail.com"--> πατάς το κουμπί menu και επιλέγεις "Remove account"

 

μετά ξανακάνεις τα υπόλοιπα............

 

τα εκανα ολα παλι ακριβως οπως το λες αλλα και παλι τιποτα. δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει και επιλεγει εφαρμοες. οι εφαρμογες μου δειχνει οτι καταεβαινουν και τις σταματαει λογω χωρου στην εκατασταση.εγινε ξαφνικα χωρις να εχω κανει κατι.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω την ρομ 9432.Σκεφτομαι να αλλάξω ρομ σε κάτι πιο καινούριο. δεν έχω ξανά κάνει κάτι τέτοιο οπότε έχω κάποιες απορίες.

1.Θελω να πάρω μια καινούρια πιο μεγάλη Sd Card παιζει κανέναν ρόλο εάν αλλάξω ρομ και μετά πάρω και βάλω άλλη Sd.

 

2.Για να βάλω καινούρια Ρομ πρέπει να κάνω φορμάτ την Sd που έχω ή το κινητό εγώ ή γίνετε κατά την διάρκεια αλλαγής ρομ;.

 

3.Πια ρομ προτείνετε να βάλω ;θελω να ειναι multilanguage (αν και δεν με νοιάζει τόσο δλδ ελληνικά θέλω μονό στον κατάλογο τηλεφώνων και στα μηνύματα όταν γράφω κατά τα άλλα δεν με νοιάζουν τα ελληνικά)να υπάρχει δυνατότητα να βάλω Google apps και να γίνετε ροοτ.

κάτι ακόμα

εάν μετά από την αλλαγή ρομ στο μέλλον το κινητό παρουσιάσει κάποια βλάβη(όχι απο την αλλαγη της ρομ) θα υπάρχει πρόβλημα με το minideal(που αγορασα το κινητο)πχ δεν θα το επισκευάζουν - αντικαθιστούν;Κατι άκυρο γνωρίζετε πόσο καιρό εγγύηση δίνει το minideal για το κινητό αυτό γτ έψαξα και δεν βρήκα κάτι.Μονο ότι άμα πάθει κάτι το αλλάζουν οχι ομωσ κατι συγκεκριμένο.

ευχαριστώ προκαταβολικά

μπορει καποιος να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα παλι ακριβως οπως το λες αλλα και παλι τιποτα. δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει και επιλεγει εφαρμοες. οι εφαρμογες μου δειχνει οτι καταεβαινουν και τις σταματαει λογω χωρου στην εκατασταση.εγινε ξαφνικα χωρις να εχω κανει κατι.

 

Ποιες ακριβώς είναι οι εφαρμογές που σου βγάζει το σφάλμα. Ούτε MTK Explorer, ούτε MTK tools βρίσκω στο playstore.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εχω την ρομ 9432.Σκεφτομαι να αλλάξω ρομ σε κάτι πιο καινούριο. δεν έχω ξανά κάνει κάτι τέτοιο οπότε έχω κάποιες απορίες.

 

1.Θελω να πάρω μια καινούρια πιο μεγάλη Sd Card παιζει κανέναν ρόλο εάν αλλάξω ρομ και μετά πάρω και βάλω άλλη Sd.

 

2.Για να βάλω καινούρια Ρομ πρέπει να κάνω φορμάτ την Sd που έχω ή το κινητό εγώ ή γίνετε κατά την διάρκεια αλλαγής ρομ;.

 

3.Πια ρομ προτείνετε να βάλω ;θελω να ειναι multilanguage (αν και δεν με νοιάζει τόσο δλδ ελληνικά θέλω μονό στον κατάλογο τηλεφώνων και στα μηνύματα όταν γράφω κατά τα άλλα δεν με νοιάζουν τα ελληνικά)να υπάρχει δυνατότητα να βάλω Google apps και να γίνετε ροοτ.

 

κάτι ακόμα

εάν μετά από την αλλαγή ρομ στο μέλλον το κινητό παρουσιάσει κάποια βλάβη(όχι απο την αλλαγη της ρομ) θα υπάρχει πρόβλημα με το minideal(που αγορασα το κινητο)πχ δεν θα το επισκευάζουν - αντικαθιστούν;Κατι άκυρο γνωρίζετε πόσο καιρό εγγύηση δίνει το minideal για το κινητό αυτό γτ έψαξα και δεν βρήκα κάτι.Μονο ότι άμα πάθει κάτι το αλλάζουν οχι ομωσ κατι συγκεκριμένο.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

1 και 2 ) η αλλάγη rom είναι ανεξάρτητη από το αν υπάρχει η δεν υπάρχει microSD στο τηλέφωνο.

 

3) Σε οποιαδήποτε rom μπορείς να γράφεις και να διαβάζεις ελληνικά. Το multilanguage αναφέρετε βασικά στην γλώσσα των menu ρυθμίσεων και κάποιων εφαρμογών συστήματος. Για root και gapps , αν δεν τα έχει ήδη η rom που θα βάλεις υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις. Ο οδηγός εγκατάστασης official rom αναφέρετε και σε αυτό.

 

Για την εγγύηση δεν μπορώ να σου πω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

1 και 2 ) η αλλάγη rom είναι ανεξάρτητη από το αν υπάρχει η δεν υπάρχει microSD στο τηλέφωνο.

 

3) Σε οποιαδήποτε rom μπορείς να γράφεις και να διαβάζεις ελληνικά. Το multilanguage αναφέρετε βασικά στην γλώσσα των menu ρυθμίσεων και κάποιων εφαρμογών συστήματος. Για root και gapps , αν δεν τα έχει ήδη η rom που θα βάλεις υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις. Ο οδηγός εγκατάστασης official rom αναφέρετε και σε αυτό.

 

Για την εγγύηση δεν μπορώ να σου πω κάτι.

 

ευχαριστω kandilak.ποια ρομ προτινεισ να βαλω 1447 η 1501;.ουτε τη μνημη του κινητου χρειαζετε να κανω φορματ ;

αυτο με την εγγυηση με προβληματιζει γτ δεν ξερω αν μετα πχ αν παθει κατι θα το δεχονται στο minideal...

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει

Δεν ξέρω αν είμαι ο πιο κατάλληλος, αλλά θα σου πω αυτά που ξέρω.

1. Δεν έχει να κάνει η SD με τη Rom που έχεις. Απλά φρόντισε να μην έχεις επιλέξει να αποθηκεύεις στην SD, γιατί αν βάλεις άλλη ή θα πρέπει να τα μεταφέρεις (copy-paste) στην καινούρια ή δεν θα τα έχεις.

2. Η εγκατάσταση της rom γίνεται στην εσωτερική μνήμη του τηλ. κι όχι στην sd. Ακολούθησε τον οδηγό που έχει ο kandilak στην πρώτη σελίδα. Πρόσεξε κατά την εγκατάσταση της rom (με TWRP) στο wipe, μην επιλέξεις Format.

Format κάνεις ΜΟΝΟ την SD (στο PC) πριν την τοποθετήσεις για πρώτη φορά στο κινητό.

3. multilanguage rom είναι η 1447 και η 1501 που είναι root. Εγώ έχω την 1447 και δουλεύει μια χαρα και την προτιμώ. Αλλά γούστα είναι αυτά. Μπορείς να δοκιμάσεις όποια root θέλεις (κι είναι αρκετές ψάξε στο forum αλλά και στο needrom) και να κρατήσεις όποια σου "κάθεται" καλύτερα. Αν επιλέξεις την 1447 θα πρέπει να διορθώσεις τις γραμματοσειρές, και το αρχείο build.prop για τον καιρό.

Για τις εγγυήσεις, δεν γνωρίζω τι ισχύει. Απλά παρακαλάω να μην την χρειαστώ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Ήδη απάντησε ο kandilak. Γράφαμε ταυτόχρονα......

Edited by stevelo61
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω kandilak.ποια ρομ προτινεισ να βαλω 1447 η 1501;.ουτε τη μνημη του κινητου χρειαζετε να κανω φορματ ;

αυτο με την εγγυηση με προβληματιζει γτ δεν ξερω αν μετα πχ αν παθει κατι θα το δεχονται στο minideal...

Για multilanguage την 1501 του needrom.

Link to comment
Share on other sites

Για multilanguage την 1501 του needrom.

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ αυτη εδω kandilak; να χρησιμοποιήσω τον οδηγω αυτον;αν ναι ολα τα βηματα να ακολουθησω;

Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ αυτη εδω kandilak; να χρησιμοποιήσω τον οδηγω αυτον;αν ναι ολα τα βηματα να ακολουθησω;

Δεν χρειάζονται όλα τα βήματα από αυτόν τον οδηγό. Κάνεις μόνο τα 1, 2, 3 (κατεβάζεις την 1501 από το needrom), 6, 7, 8, 9.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται όλα τα βήματα από αυτόν τον οδηγό. Κάνεις μόνο τα 1, 2, 3 (κατεβάζεις την 1501 από το needrom), 6, 7, 8, 9.

 

ευχαριστς πολυ παω να το κανω.κατι ακυρο υπαρχει καποιο ελληνικο 'λεξικο" για το keyboard που εχει μεσα το κινητο η να συνεχισω να χρησιμοποιώ swiftkey;επισης για καμερα χρησιμοποιεις καποια εφαρμογη η αυτην που εχει μεσα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστς πολυ παω να το κανω .κατι ακυρο υπαρχει καποιο ελληνικο 'λεξικο" για το keyboard που εχει μεσα το κινητο η να συνεχισω να χρησιμοποιώ swiftkey;επισης για καμερα χρησιμοποιεις καποια εφαρμογη η αυτην που εχει μεσα;

 

τα βηματα 4και 5 δεν χρειάζεται για τη ρομ αυτην;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστς πολυ παω να το κανω.κατι ακυρο υπαρχει καποιο ελληνικο 'λεξικο" για το keyboard που εχει μεσα το κινητο η να συνεχισω να χρησιμοποιώ swiftkey;επισης για καμερα χρησιμοποιεις καποια εφαρμογη η αυτην που εχει μεσα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα βηματα 4και 5 δεν χρειάζεται για τη ρομ αυτην;

Συγνώμη δεν πρόσεξα πριν. Η 1501 multilanguage rom είναι αυτή http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ . Με αυτήν τη rom θα κάνεις τα βήματα που σου είπα . Το link που λες εσύ είναι για official english/chinese rom και πρέπει να τα κάνεις όλα τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν πρόσεξα πριν. Η 1501 multilanguage rom είναι αυτή http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ . Με αυτήν τη rom θα κάνεις τα βήματα που σου είπα . Το link που λες εσύ είναι για official english/chinese rom και πρέπει να τα κάνεις όλα τα βήματα.

ευχαριστω.οποτε θα κανω 1,2,3,6,7,8,9.χρειάζεται να εγκαταστήσω super user η κατι τετοιο ;;

Edited by Sdouze
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει

Την ίδια ρομ έχω κι'εγώ ,διόρθωσα κάποια προβληματάκια με συμβουλές από το Φόρουμ και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.οποτε θα κανω 1,2,3,6,7,8,9.χρειάζεται να εγκαταστήσω super user η κατι τετοιο ;;
Με την multilanguage rom 1501 κάνεις τα βήματα που σου είπα. Superuser έχει ήδη γιατι είναι prerooted.
Link to comment
Share on other sites

Με την multilanguage rom 1501 κάνεις τα βήματα που σου είπα. Superuser έχει ήδη γιατι είναι prerooted.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ακριβώς είναι οι εφαρμογές που σου βγάζει το σφάλμα. Ούτε MTK Explorer, ούτε MTK tools βρίσκω στο playstore.

 

ναι εχεις δικιο, δεν τις ειχα γραψει σωστα. οι εφαρμογες που δεν εγκαθιστά ειναι mobileuncle tk tools, mtk engineering mode, retrica και κανα δυο ακομα που προσπαθησα απλα για να δω τι γινετε και δεν τις θυμαμαι. το instagram, flow free μου τις εκανε εγκατασταση κανονικα την ωρα που τις αλλες δεν τις εκανε και εβγαζε το μνμ για μη διαθεσιμο χωρο. αυτο που φενεται περιεργο ειναι οτι τις κατεβαζει κανονικα και το μνμ μου το βγαζει στην εγκατασταση, σε acer που ειχα πιο παλια και ειχε πραγματικα προβλημα μη διαθεσιμου χωρου μου εβγαζε ενα παρόμοιο μνμ την ωρα που πατουσα να κατεβασω την εφαρμογη και δεν την εκανε καθολου λήψη.

θα το σπασω απο τα νευρα μου και ειναι κριμα.

 

σ ευχαρσιτω πολυ για τον χρονο σου και την βοηθεια σε πολλα πραγματα που εχω βρει στο τηλ απο αυτα που εχεις γραψει.

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο, δεν τις ειχα γραψει σωστα. οι εφαρμογες που δεν εγκαθιστά ειναι mobileuncle tk tools, mtk engineering mode, retrica και κανα δυο ακομα που προσπαθησα απλα για να δω τι γινετε και δεν τις θυμαμαι. το instagram, flow free μου τις εκανε εγκατασταση κανονικα την ωρα που τις αλλες δεν τις εκανε και εβγαζε το μνμ για μη διαθεσιμο χωρο. αυτο που φενεται περιεργο ειναι οτι τις κατεβαζει κανονικα και το μνμ μου το βγαζει στην εγκατασταση, σε acer που ειχα πιο παλια και ειχε πραγματικα προβλημα μη διαθεσιμου χωρου μου εβγαζε ενα παρόμοιο μνμ την ωρα που πατουσα να κατεβασω την εφαρμογη και δεν την εκανε καθολου λήψη.

θα το σπασω απο τα νευρα μου και ειναι κριμα.

 

σ ευχαρσιτω πολυ για τον χρονο σου και την βοηθεια σε πολλα πραγματα που εχω βρει στο τηλ απο αυτα που εχεις γραψει.

ανέβασε screenshots από τον αποθηκευτικό χώρο να δω μήπως καταλάβω τι συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ασταθες και αδυναμο σημα, δοκιμασμενο σε βονταφον και κοσμοτε τελικα.

 

Τελικα πρεπει να επεσε σε ελαττωματική συσκευη. Του περασα την παλια ρομ και εχει το ιδιο θεμα.

Λιγο εως καθολου σημα και μη σταθερο.

Δοκιμασα και σιμ της κοσμοτε τα ιδια.

Ο τεχνικος του ειχε πει οτι μπορει να εχει καλυτερο σημα με κοσμοτε, δεν την ειχε δοκιμασει.

Με κοσμοτε η παλια συσκευη εχει φουλλ σημα, ενω το 806 0 εως 1 γραμμες στα 2 G .

Τζαμπα δρομος.

 

Το μαγαζι προτεινει ελεγχο κεραιας ή επιστροφη και ελεγχο απο λενοβο κινα.

Αν με τον ελεγχο εδω δεν χανετε η εγγυηση υπαρχει καποιο μαγαζι δοκιμασμενο για την δουλεια;

 

Ευχαριστω

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ασταθες και αδυναμο σημα, δοκιμασμενο σε βονταφον και κοσμοτε τελικα.

 

Τελικα πρεπει να επεσε σε ελαττωματική συσκευη. Του περασα την παλια ρομ και εχει το ιδιο θεμα.

Λιγο εως καθολου σημα και μη σταθερο.

Δοκιμασα και σιμ της κοσμοτε τα ιδια.

Ο τεχνικος του ειχε πει οτι μπορει να εχει καλυτερο σημα με κοσμοτε, δεν την ειχε δοκιμασει.

Με κοσμοτε η παλια συσκευη εχει φουλλ σημα, ενω το 806 0 εως 1 γραμμες στα 2 G .

Τζαμπα δρομος.

 

Το μαγαζι προτεινει ελεγχο κεραιας ή επιστροφη και ελεγχο απο λενοβο κινα.

Αν με τον ελεγχο εδω δεν χανετε η εγγυηση υπαρχει καποιο μαγαζι δοκιμασμενο για την δουλεια;

 

Ευχαριστω

Πόσες μέρες έχουν περάσει από την ημέρα που το πλήρωσες? Έχεις ανοίξει dispute στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...